Polski MiG-21 bis i metalizer aluminium

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Polski MiG-21 bis i metalizer aluminium

Postprzez Pelikan » sobota, 16 listopada 2019, 19:57

Mam już za sobą kilka sklejonych modeli, jedne lepiej drugie gorzej, posiadam aerograf, nauczyłem się nim posługiwać, potrafie zrobić na modelu efekt washa i preshading. Chce skleić MiG-21 bis w kamuflażu polskim czyli aluminium. Zaopatrzyłem się w Mr.Metal Color Aluminium , w ten metalizer, mam też do rozcieńczania Leveling Thinner od gunze.
Wszystko fajnie ale nie wiem od czego zacząć tzn. wiem ,ale nigdy nie posługiwałem się metalizerami i po prostu boje się schrzanić model(jeszcze nie sklejony).
Mam pare pytań:
1. Czy metalizerami(a konkretnie tym co mam) maluje się tak samo przy pomocy aerografu jak np. farbami gunze C albo H??
2. Czy metalizer ten co ja kupiłem można bezpiecznie rozcieńczać Leveling Thinnerem? I w jakich proporcjach?
3. Słyszałem że jak się pomaluje metalizerem a następnie chce się to zamaskować taśmą, to po oderwaniu taśmy metalizer odpada. Czy to prawda?
4.Słyszałem też coś o przecieraniu matealizera jakąś szmatką(szmatiks) w celu pogłębienia efektu metalu. W którym momencie się to robi tzn. ile czasu musi minąć od nałożenia metalizera?

To narazie tyle. Będe wdzięczny za wszystkie odpowiedzi.

pozdr

----

Od razu przyszło mi pytanie. Czy jak pomaluje tego MiGa tym metalizerem to czy moge zabezpieczyć go hataką orange line bezbarwną gloss, tak żeby położyć potem wash?
I jeszcze jedno. Jaki podkład pod metalizer? Czy Mr. Primer szary w spraju może być?
Pelikan
 
Posty: 64
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Reklama

Re: Polski MiG-21 bis i metalizer aluminium

Postprzez Janbar » niedziela, 17 listopada 2019, 13:46

Seria Mr. Metal Color nie jest najlepszym wyborem. Jeżeli metalizery Gunze to seria Super Metallic.

Co do Twoich pytań, to nie jestem super ekspertem i pewnie koledzy napiszą więcej, ale:

1. Czy metalizerami(a konkretnie tym co mam) maluje się tak samo przy pomocy aerografu jak np. farbami gunze C albo H??


Ogólnie tak. Ja maluję na trochę mniejszym ciśnieniu i bardziej rozrzedzone.

2. Czy metalizer ten co ja kupiłem można bezpiecznie rozcieńczać Leveling Thinnerem? I w jakich proporcjach?


LT jak najbardziej. Nim można rozcieńczać prawie wszystko :) Jest na ten temat kilka wątków.

3. Słyszałem że jak się pomaluje metalizerem a następnie chce się to zamaskować taśmą, to po oderwaniu taśmy metalizer odpada. Czy to prawda?


W przypadku dobrych metalizerów jak Super Metallic ryzyko nie jest chyba większe niż w przypadku innych farb. Dobry podkład w większości przypadków załatwia sprawę.

4.Słyszałem też coś o przecieraniu matealizera jakąś szmatką(szmatiks) w celu pogłębienia efektu metalu. W którym momencie się to robi tzn. ile czasu musi minąć od nałożenia metalizera?


Dobre metalizery jak Super Metallic, Alclad czy Xtreme Metal od AK nie wymagają polerowania.

Jaki podkład pod metalizer


Czarny błyszczący. Pamiętaj, że metalizery wymagają idealnej powierzchni, więc może być np. wypolerowany szary primer z położoną czarną błyszczącą farbą.

Jeśli nie chcesz "popsuć" Miga, to potrenuj może na jakimś złomie. To pozwoli Ci zobaczyć z czym się "je" metalizery. Zdecydowanie polecam jednak inne niż Mr. Color.
Janbar

Animal Planet
 
Posty: 430
Dołączył(a): niedziela, 8 lutego 2015, 22:27

Re: Polski MiG-21 bis i metalizer aluminium

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 17 listopada 2019, 13:50

Pytanie tylko, czy to powinien być metalik, czy zwykła srebrzanka, którą były malowane Migi
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9933
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Polski MiG-21 bis i metalizer aluminium

Postprzez Pelikan » niedziela, 17 listopada 2019, 14:05

piotr dmitruk napisał(a):Pytanie tylko, czy to powinien być metalik, czy zwykła srebrzanka, którą były malowane Migi


Przyznam się że szczerze mówiąc nie wiem. Chce aby był jak najbardziej wierny oryginałowi. Mam super silver od gunze serii C. Czy taki byłby lepszy niż metalizer?
Pelikan
 
Posty: 64
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Polski MiG-21 bis i metalizer aluminium

Postprzez HK » niedziela, 17 listopada 2019, 14:33

Pelikan napisał(a):
piotr dmitruk napisał(a):Pytanie tylko, czy to powinien być metalik, czy zwykła srebrzanka, którą były malowane Migi


Przyznam się że szczerze mówiąc nie wiem. Chce aby był jak najbardziej wierny oryginałowi. Mam super silver od gunze serii C. Czy taki byłby lepszy niż metalizer?

To może być dobry pomysł. C-8 bardzo dobrze się kładzie i daje całkiem niezły połysk, na pewno nie gorszy od "srebrzanki". Możesz go położyć na goły plastik (lub szary podkład z preshadingiem) a potem ocenić jak to wygląda. Jak nie będzie ci odpowiadać, to potraktuj go jako podkład pod metalizer. Tak robi np. KFS. I na to połóż ew. preshading a potem Xtreme Metal od AK, np White Alu. To sprawdzona kombinacja.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: Polski MiG-21 bis i metalizer aluminium

Postprzez Pelikan » niedziela, 17 listopada 2019, 14:53

Tylko jak ja teraz dokładnie przeczytałem tą farbe super silver to ma ona numer 159 (Mr.Color) i jest na niej napisane metallic. Czy będzie się ona nadawać? I czy to jest metalizer?
Pelikan
 
Posty: 64
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Polski MiG-21 bis i metalizer aluminium

Postprzez HK » niedziela, 17 listopada 2019, 14:58

Pelikan napisał(a):Tylko jak ja teraz dokładnie przeczytałem tą farbe super silver to ma ona numer 159 (Mr.Color) i jest na niej napisane metallic. Czy będzie się ona nadawać? I czy to jest metalizer?

Aha, C8 to "silver" a C159 to "super silver metallic". O C159 nic nie potrafię powiedzieć niestety.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: Polski MiG-21 bis i metalizer aluminium

Postprzez golf czarny » poniedziałek, 18 listopada 2019, 00:43

C8 jest trwała i IMO dobrze naśladuje aluminium (nieco mętne) C 159 jest bardziej błyszczące metaliczne i schodzi. Taśma, dotyk. Nie polecam.
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:01

Re: Polski MiG-21 bis i metalizer aluminium

Postprzez Pelikan » poniedziałek, 18 listopada 2019, 08:52

Dobra, kupie te c8 od gunze.
Pelikan
 
Posty: 64
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości