Distal Classic- co w zamian?

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Distal Classic- co w zamian?

Postprzez piotr dmitruk » czwartek, 16 kwietnia 2020, 23:22

Wygląda na to, że klasyczny Distal nie jest produkowany. Szkoda, bo przyzwyczaiłem się do niego.
Czy ktoś może wypróbował klej o podobnych właściwościach?
Tak, żeby był nieco lejny (samopoziomujący się) przed związaniem, a po- dość twardy, obrabiający się podobnie jak plastik?
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9948
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

Re: Distal Classic- co w zamian?

Postprzez shadowmare » piątek, 17 kwietnia 2020, 12:01

Ja do grubszych robót używam CA w żelu. Marka Wurth, bo Kropelka to badziewie. Z tym, że twardsze od plastiku.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1578
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Distal Classic- co w zamian?

Postprzez iras67 » piątek, 17 kwietnia 2020, 14:59

Libella padła? Poszukałbym na rosyjskich stronach podobnego bardzo lejnego EPO-2 .Tylko czy to jeszcze robią.Dostałem tak z 5 lat temu kilka sztuk z przesyłka wyszło 20zł .Bardzo fajny do zalewania plastiku albo odlewania np.kopyt do kabinek.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Distal Classic- co w zamian?

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 28 kwietnia 2020, 18:05

Wypróbowałem kilka klejów i najbardziej zbliżony do Distalu jest ten:

Obrazek

Jest nieco bardziej lejny niż Distal, daje przezroczystą i twardą spoinę. Wadą jest długi czas wiązania- około 24 godzin.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9948
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Distal Classic- co w zamian?

Postprzez tommyk » czwartek, 30 kwietnia 2020, 10:15

Ja ostatnio miałem okazję użyć Loctite 60 seconds - wklejałem żywiczne klapy w skrzydła. Klej ma płynną konsystencję jak CA, nie rzadki ale też nie gęsty, bardziej płynny niż taki lejący. Wg mnie się wypoziomuje. Schnie na tyle powoli, że rzeczywiście jest czas aby wszystko ostatecznie na spokojnie ułożyć i dopasować. Można nawet na chwilę jeszcze odciągnąć i ponownie przyłożyć. Po wyschnięciu spoina jak po klejeniu CA. Nie jestem jednak w stanie ocenić ile jest strat objętościowych przy schnięciu - nie robiłem jeszcze testów.
Jakkolwiek przyznaję, że połączenie potem wzmocniłem zwykłym CA bo się bałem co będzie jak się to nie daj boże odklei na późniejszym etapie - malowanie itd, gdzie straty będą już dużo większe.
Sprzedają to w dużych tubkach ale obawiam się, że nie będzie niestety tak korzystne cenowo jak te dwuskładnikowe kleje epoksydowe.
ObrazekObrazek ObrazekObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 463
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 20:42


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości