Zmywanie starego modelu

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Zmywanie starego modelu

Postprzez Thalgonis » niedziela, 26 kwietnia 2020, 22:10

Czółko,

naszło mnie żeby zmyć pewien nieudany model do zera i zrobić jego wersję 2.0 :-) Tylko nie wiem w co go wsadzić: jedni piszą o jakimś płynie hamulcowym, inni o krecie do rur... A z racji swojego lenistwa to najchętniej wykorzystał bym myjkę ultradźwiękową (model się tam zmieści) - tylko co tam wlać? Może wamodowski zmywacz do akryli?

PS. jeżeli to ma znaczenie: model malowany lakierami hataki, polakierowany też ichnim lakierem matowym.
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1392
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 17:51
Lokalizacja: Kalisz

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Zmywanie starego modelu

Postprzez Aleksander » niedziela, 26 kwietnia 2020, 22:48

Kiedyś próbowałem - nawet z niezłym wynikiem - moczenia starego modelu Matchboxa w "Krecie"(wodorotlenek sodu?), tyle że przy okazji model się porozklejał w niektórych miejscach (nie we wszystkich - ale nie wiem dlaczego akurat tak), a w niektórych pokruszył się plastik.
Trzeba tylko pamiętać, żeby założyć gumowe rękawiczki (bo żrący), no i że jest to reakcja egzotermiczna, mogą wydzielać się też szkodliwe opary. A poza tym ( ;o) ) działa.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7970
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Zmywanie starego modelu

Postprzez marco2607 » poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 10:28

Aleksander napisał(a):Kiedyś próbowałem - nawet z niezłym wynikiem - moczenia starego modelu Matchboxa w "Krecie"(wodorotlenek sodu?), tyle że przy okazji model się porozklejał w niektórych miejscach (nie we wszystkich - ale nie wiem dlaczego akurat tak), a w niektórych pokruszył się plastik.
Trzeba tylko pamiętać, żeby założyć gumowe rękawiczki (bo żrący), no i że jest to reakcja egzotermiczna, mogą wydzielać się też szkodliwe opary. A poza tym ( ) działa.


Dokładnie tak jest , humbrole ( inne olejne, wodne) fajnie schodzą.W chemii kupowałem wodorotlenek sodu w granulkach i sam robiłem płyn. Można dobrać najlepszą mieszankę (uwaga podczas zalewania wodą uzyskuje dużą temperaturę, robimy to w szklanym naczyniu ,np słoik ).Farb gunze seria C nie testowałem .
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3304
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Zmywanie starego modelu

Postprzez BCI Batou » piątek, 1 maja 2020, 18:29

https://www.youtube.com/watch?v=omwDdARX6U0

Tylko ostatnio ceny IPY (tej ponad 90%) podskoczyły do góry.
BCI Batou
 
Posty: 80
Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 16:23

Re: Zmywanie starego modelu

Postprzez Martini » sobota, 2 maja 2020, 01:37

Ja używałem zmywacza Wamodu. Zadziałał na Gunze, Vallejo więc Hatake też powinien zmyć
Martini
 
Posty: 16
Dołączył(a): wtorek, 28 lipca 2015, 00:12

Re: Zmywanie starego modelu

Postprzez milczacy » sobota, 2 maja 2020, 08:16

Ja ostatnio zmyłem emalię Revell zmywaczem Wamod do akryli. Da się i całkiem ładnie, po 5 latach, zeszła.
milczacy
 
Posty: 86
Dołączył(a): czwartek, 22 stycznia 2015, 13:13


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości