Jaki wash najlepszy?

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Jaki wash najlepszy?

Postprzez Shelby67 » poniedziałek, 27 kwietnia 2020, 23:56

Tak jak w temacie - Od razu mówię, że wiem, że olejny :D Ale ostatnio już pierdolca dostałem jak washowałem Sd Kfz 221 (1:35), zużyłem chyba z 20 patyczków do uszu i sporo benzyny. Próbowałem też wash z pigmentów + wody i płynu do naczyń, ale w moim odczuciu nadaje się on jedynie do samolotów.
Tak więc mam pytanie: Jaki, z gotowych washów najlepiej kupić? Czy dorównają washom olejnym? Czy praca z nimi nie będzie tak uciążliwa? (najchętniej to bym cały model oblał washem i nic nie ścierał, ale nie wiem czy takie cudo istnieje :P)
Wszelkie tipy na temat ścierania washa również mile widziane.
Shelby67
 
Posty: 36
Dołączył(a): poniedziałek, 7 maja 2018, 19:51

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Jaki wash najlepszy?

Postprzez GrzeM » wtorek, 28 kwietnia 2020, 11:16

Bardzo dobre washe robi Citadel (farby do figurek Warhammer). Czarny Nuln Oil jest legendarny, podobnie jak ich podkłady w sprayu. Ale inne kolory też robią.
https://www.games-workshop.com/en-PL/Shade-Nuln-Oil-2019
Ostatnio edytowano wtorek, 28 kwietnia 2020, 21:39 przez GrzeM, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Jaki wash najlepszy?

Postprzez Recenzjemodeli.pl » wtorek, 28 kwietnia 2020, 14:04

..tylko że nuln oil, agrax i temu podobne dobre sa wyłącznie do małych powierzchni i detali. Na większych to orka na ugorze.

natomiast najlepszym łoszem jest samodzielnie zrobiona mieszanka white spirytu i farby olejnej.
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1421
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Re: Jaki wash najlepszy?

Postprzez Shelby67 » wtorek, 28 kwietnia 2020, 20:32

Recenzjemodeli.pl napisał(a):natomiast najlepszym łoszem jest samodzielnie zrobiona mieszanka white spirytu i farby olejnej.

To wiem... :D Ale nie dość, że schnie to 2 tygodnie, to jeszcze nie można zalać całego modelu bez ścierania (pozostają ślady). Chyba, że coś źle robię. Stosuję benzynę do zapalniczek i 10 letnie farby olejne, może mieć to jakieś znaczenie?
Shelby67
 
Posty: 36
Dołączył(a): poniedziałek, 7 maja 2018, 19:51

Re: Jaki wash najlepszy?

Postprzez Recenzjemodeli.pl » wtorek, 28 kwietnia 2020, 22:17

Owszem, coś robisz źle. Szczególnie przy benzynie do zapalniczek, która wysycha wręcz zbyt szybko. I wiesz, ja też bym chciał polać farbą model, żeby p[o wyschnięciu wyglądał PIIIEKNIEE!. Ale to niestety tak nie działa. Tak z malowaniem, jak i z łoszowaniem.
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1421
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Re: Jaki wash najlepszy?

Postprzez Shelby67 » środa, 29 kwietnia 2020, 02:01

Recenzjemodeli.pl napisał(a):Owszem, coś robisz źle. Szczególnie przy benzynie do zapalniczek, która wysycha wręcz zbyt szybko. I wiesz, ja też bym chciał polać farbą model, żeby p[o wyschnięciu wyglądał PIIIEKNIEE!. Ale to niestety tak nie działa. Tak z malowaniem, jak i z łoszowaniem.

Cóż, zainspirowały mnie prezentacje washa Vallejo na których oblewany jest cały model bez ścierania. Nie jestem jednak pewien intensywności owego washa, a lubię robić dość brudne pojazdy.
Shelby67
 
Posty: 36
Dołączył(a): poniedziałek, 7 maja 2018, 19:51

Re: Jaki wash najlepszy?

Postprzez Łukasz_K » środa, 29 kwietnia 2020, 08:08

Shelby67 napisał(a):zainspirowały mnie prezentacje washa Vallejo na których oblewany jest cały model bez ścierania


Masz jakieś linki? Zaintrygowałeś mnie, jeszcze się nie spotkałem z takim rozwiązaniem.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4802
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Jaki wash najlepszy?

Postprzez Ananasik » środa, 29 kwietnia 2020, 11:31

Łukasz_K napisał(a):
Shelby67 napisał(a):zainspirowały mnie prezentacje washa Vallejo na których oblewany jest cały model bez ścierania


Masz jakieś linki? Zaintrygowałeś mnie, jeszcze się nie spotkałem z takim rozwiązaniem.


Akrylowy wash bardzo często stosowany jest w modelarstwie figurkowym. Po nałożeniu koloru bazowego całość malowana jest rozcieńczonym, ciemniejszym odcieniem, który wpada głównie w zagłębienia ale sprawia też, że cały kolor bazowy staje się ciemniejszy. Na końcu dodaje się rozświetleniana wypukłościach. Taki speedpainting bez dodatkowych warstw lakieru. W pewnym stopniu pozwala na uzyskanie płynniejszego gradientu na nieregularnych kształtach w przeciwieństwie do standardowego washa, ktorego "odcięcie" jest ostre a on sam znajduje się tylko w zakamarkach żeby podkreślić ich kształt.
Avatar użytkownika
Ananasik
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek, 14 listopada 2019, 13:39

Re: Jaki wash najlepszy?

Postprzez Łukasz_K » środa, 29 kwietnia 2020, 12:00

Czyli taki glazeing? Ok już rozumiem, dzięki. Ale myślę ze w modelarstwie redukcyjnym się to raczej nie sprawdzi, bo nam o to odcięcie chodzi. Olejny wash po całości nawet po starciu zmienia odcień farby, dlatego jednak wolę pinwasha, mniej ścierania.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4802
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Jaki wash najlepszy?

Postprzez Ananasik » środa, 29 kwietnia 2020, 12:27

Łukasz_K napisał(a):Czyli taki glazeing?

Właśnie coś w tym rodzaju chociaż figurkowy glazing polega na miejscowym kładzeniu transparentnych warstw pozwalających na uzyskanie płynnego przejścia czy też delikatnej zmiany odcienia. Zasadniczo akrylowy wash to taka szybka, całościowa forma glazingu, nad którą nie ma się tak dużej kontroli.

Również uważam, że w modelarstwie redukcyjnym raczej taki całościowy akrylowy wash średnio się sprawdzi. Pokusiłem się raz przy malowaniu drewnianego pokładu ale przy samolotach czy innych konstrukcjach nie widzę zastosowania bo zmiany odcienia koloru bazowego będą zbyt duże.
Avatar użytkownika
Ananasik
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek, 14 listopada 2019, 13:39

Re: Jaki wash najlepszy?

Postprzez Recenzjemodeli.pl » środa, 29 kwietnia 2020, 12:46

Dlatego modele maluje się w sposób biorący pod uwagę łoszowanie i kolejne etapy. Niemniej jednak, pracując z olejnym łoszem, na matowej powierzchni, można w pełni kontrolować wszystkie efekty, ich intensywność itd. Wodorozcieńczalny takiego komfortu nie daje
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1421
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Re: Jaki wash najlepszy?

Postprzez Shelby67 » środa, 29 kwietnia 2020, 14:35

Ja zawsze pokrywam model sidoluxem, boję się że przez ciągłe pocieranie patyczkiem zdrapałaby się farba na niezabezpieczonej powierzchni (szczególnie, że maluję pędzlem).
Shelby67
 
Posty: 36
Dołączył(a): poniedziałek, 7 maja 2018, 19:51

Re: Jaki wash najlepszy?

Postprzez Recenzjemodeli.pl » środa, 29 kwietnia 2020, 18:43

To po co pocierasz patyczkiem? To jest całkowicie zbędne
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1421
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Re: Jaki wash najlepszy?

Postprzez Shelby67 » czwartek, 30 kwietnia 2020, 01:10

Recenzjemodeli.pl napisał(a):To po co pocierasz patyczkiem? To jest całkowicie zbędne

Ścieram patyczkami do uszu nasiąkniętymi w benzynie, a czym innym? Stosowałem się do tego poradnika: https://agtom.eu/content/23-pojazdy-niemieckie-cz5
Shelby67
 
Posty: 36
Dołączył(a): poniedziałek, 7 maja 2018, 19:51

Re: Jaki wash najlepszy?

Postprzez ESP » czwartek, 30 kwietnia 2020, 09:29

A ja ostatnio zakochałem się w wash'ach glinkowych (clay wash) Flory Models.
Zalew się cały model, wyciera się po prostu ściereczką lub patyczkiem do uszu bez użycia żadnej chemii. Można fajnie modelować zabrudzenia całej powierzchni delikatnym papierem ściernym.
Nadaje się tylko do większych powierzchni ale miejscowo i tak używam wash'y olejnych Tamiya.
Obrazek
Avatar użytkownika
ESP
 
Posty: 113
Dołączył(a): niedziela, 22 listopada 2015, 19:59

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości