Drukarka 3d dla modelarza?

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Gujos » czwartek, 29 października 2020, 06:55

Cześć, chciałem sobie sprawić drukarkę 3d, ale nigdy nic nie drukowałem.
Patrzyłem też na drukarki filamentowe, ale chyba do celów modelarskich są za mało precyzyjne?
Z tego co się naczytałem najlepsza była by taka drukująca w żywicy utwardzanej UV. Ale może się mylę?
Wypatrzyłem Anycubic Photon S - chyba dość popularna. Ale może wybrać coś innego?
Pozdrawiam, G.
Poszukuję fotki/rysunku ściany ogniowej KI-84.
Avatar użytkownika
Gujos
 
Posty: 620
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 11:01
Lokalizacja: W-wa

Reklama

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez cooper69 » czwartek, 29 października 2020, 08:38

Rozumiem, że w oprogramowaniu do projektowania w 3D jesteś już biegły?
Masz (najlepiej) osobne pomieszczenie bo zapachy podczas produkcji i czyszczenia do neutralnych nie należą.

Jeżeli masz już tego świadomość i wiesz, że rekomendowane jest posiadanie dodatkowych urządzeń (utrwalacza uv i myjki) to z tego co się orientowałem Elegoo Mars jest lepszym wyborem.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Recenzjemodeli.pl » czwartek, 29 października 2020, 11:46

cooper69 napisał(a):Rozumiem, że w oprogramowaniu do projektowania w 3D jesteś już biegły?


no to akurat może być niezbędne, wziąwszy pod uwagę, że modelarstwo redukcyjne w tej branży jest w wiekach średnich i na etapie opowieści, jak to druk czyde odmieni wszystko, na których to opowieściach i bajaniach się kończy.. w skrócie - rynek cyfrowych modeli redukcyjnych właściwie nie istnieje

cooper69 napisał(a):rekomendowane jest posiadanie dodatkowych urządzeń (utrwalacza uv i myjki)


tak, to potężne inwestycje.. lampa do paznokci i pojemnik z sitkiem do płukania sałaty i warzyw. więcej na IPA wydac trzeba..

cooper69 napisał(a):zapachy podczas produkcji i czyszczenia do neutralnych nie należą.


Jak wszystko w modelarstwie (od kleju, poprzez farby, bo różną inna chemie używaną na codzień) do uprawiania którego istotnie, dobrze jest mieć osobne pomieszczenie.

Gujos napisał(a): Ale może wybrać coś innego?


Dowolne mono 4K, w sumie oferty są do siebie zbliżone. tym bardziej, że Anycubic i Elegoo to w większosci przypadków bez mała identyczne konstrukcje.
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1410
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 12:08

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Gujos » czwartek, 29 października 2020, 13:21

Dzięki. Z tego co wypatrzyłem to drukarki 4k są 2 droższe od 2k.
Jeśli drukarka 2k np. Elegoo Mars, jest w stanie mi wydrukować coś takiego:
Obrazek
To chyba wolał bym zapłacić mniej :-)
Rozumiem że muszę sobie to jakoś przystosować do druku, bo model robiłem dla radochy na ekran.
Co do zapachów, to mam garaż/piwnicę - jeśli to tak strasznie capi.
Jeśli chodzi o utwardzanie to córka ma jakąś lampę do utwardzania, mam też sporo izopropanolu do czyszczenia. Ale rzeczywiście widziałem ELEGOO Mercury Plus, który umożliwia przełożenie modelu
z uchwytem do tej myjko-naswietlarki. Z drugiej strony widziałem żywice które można wypłukać
w wodzie. Na jakichś forach czytałem też, że niektórzy utwardzają zwykłym światłem słonecznym. Model jest trochę bardziej kruchy, no ale ja przecież nie będę z tego strzelał.
Pozdrawiam, K.
Poszukuję fotki/rysunku ściany ogniowej KI-84.
Avatar użytkownika
Gujos
 
Posty: 620
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 11:01
Lokalizacja: W-wa

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Recenzjemodeli.pl » czwartek, 29 października 2020, 13:31

Nie, nie będziesz w stanie tego wydrukować na żadnej ze wspomnianych tutaj drukarek. no chyba, że mówimy tu o wydruku w skali 1/5
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1410
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 12:08

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez iras67 » poniedziałek, 9 listopada 2020, 11:42

Używa ktoś Phrozona Sonic Mini 4k ? Gujos jak chcesz wydrukować ten silnik w przyzwoitej jakości to tylko laser z pikselem kilkunastu mikronów. Miałem w łapkach takie wydruki z jubilerskich DWSów ale to kosmiczne ceny za drukarke i materiał do druku. Jak juz to szukać kogos kto drukuje i zlecić. LCD ki nawet 4K to tylko drogie zabawki;-)
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Recenzjemodeli.pl » poniedziałek, 9 listopada 2020, 20:46

iras67 napisał(a):jak chcesz wydrukować ten silnik [...]


..no projekt jak ten pokazany to z żadnej drukarki nie wyjdzie w modelarskiej skali. projekt do druku musi brać pod uwagę ograniczenia technologii, czyli zarówno wielkość pixeli jak i minimalną grubość warstw. wiele detali trzeba albo powiększyć i nadac im wyrazistości, albo po prostu z nich zrezygnować. dodatkowo odpowiednio podzielić, mając na uwadze, że druk 3d to kolejne płaskie warstwice, zatem wyjątkowo słabo radzi sobie z pewnymi krzywiznami. itd..
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1410
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 12:08

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Mateusz Skałecki » czwartek, 3 grudnia 2020, 22:21

Ja właśnie kupiłem na ostatniej promocji Photona S + maszynkę do utwardzania.
Cena 388 dolarów ( drukarka + utwardzarka)
Obrazek
Obrazek
Pod koniec grudnia będę robił pierwsze wydruki to wtedy ci zrelacjonuję czy jest warta. Na pewno nie wydrukuje tak dokładnie jak na twoim obrazku. Ale ja głownie drukuję taką bazę i drobne detale potem dorabiam.
Mateusz Skałecki
 
Posty: 19
Dołączył(a): czwartek, 3 grudnia 2020, 22:13

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Recenzjemodeli.pl » piątek, 4 grudnia 2020, 07:31

no właśnie ciekaw jestem czy jest jakaś różnica w jakości druku między photonem, a photonem s. bo w praktyce, poza nakładką na diody uv to tam różnic w parametrach nie ma. choć niewątpliwie bardziej stabilna platforma to spory plus, choć niekoniecznie w kontekście precyzji druku
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1410
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 12:08

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Mateusz Skałecki » piątek, 4 grudnia 2020, 09:54

między Photon a Photon S nie ma różnicy jeżeli chodzi o jakość - rozdzielczość warwy 0,025mm. Photon S ma lepsze lamy UV i wydruk nie klei się tak bardzo jak z Photon. I jest to trochę nowszy model. Najlepszą jakość ma Photon Mono SE - rozdzielczość warstwy 0,01 mm. Także tą powinieneś sobie kupić. Jest nieco droższa ale to w porównaniu do konkurencji i tak najlepsza moim zadaniem opcja cenowa jeżeli chodzi o drukarki LCD
Mateusz Skałecki
 
Posty: 19
Dołączył(a): czwartek, 3 grudnia 2020, 22:13

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Recenzjemodeli.pl » piątek, 4 grudnia 2020, 10:46

no to ja już dużo wyżej pisałem, że najlepszym wyborem jest mono 4k. w sumie obojętne które. przy czym patrząc na politykę cenową warto chyba chwilę poczekać.
natomiast co masz na myśli pisząc o 'klejeniu się' wydruku?
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1410
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 12:08

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Mateusz Skałecki » piątek, 4 grudnia 2020, 11:29

Ostatnio się bawiłem z różnymi klejami UV i czasami po utwardzeniu powłoka zewnętrzna była tak lekko maziowata. Dopiero po dłuższym czasie utwardzała się zupełnie. z opinii ludzi którzy używają Photona wnika że takie zjawisko występowało często. Zależy to też od rodzaju żywicy i długości fali UV . Podobno w modelu S to poprawiono. Dlatego kupiłem to urządzenie do utwardzania wydruków, ale na ile jest ono niezbędne to ci odpowiem jak zrobię testy. Dla mnie rozdzielczość 0,025 mm jest wystarczająca. Głównie będę tego używał do robienia kopyt do tłoczenia kabin oraz jako bazę dla wykonania większych detali w skali 1:32. Pamiętaj też że dla wykonania super detali trzeba zrobić dobry model 3D i to też jest sporo pracy.
Mateusz Skałecki
 
Posty: 19
Dołączył(a): czwartek, 3 grudnia 2020, 22:13

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Recenzjemodeli.pl » piątek, 4 grudnia 2020, 17:12

podejrzewam, że jak ktoś drukuje masowo, to ten kubeł na IPA z wiatrakiem moze mu sie przydać - do celów hobbystycznych to daleko idący przerost formy na treścią.
natomiast z lepkim wydrukiem sie nie spotkałem - nie licząc takiego, który nie został umyty
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1410
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 12:08

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Mateusz Skałecki » piątek, 4 grudnia 2020, 18:31

No i właśnie do tego służy ten kubeł. Do mycia w alkoholu IPA i do pełnego utwardzenia żywicy. 129 dolarów to nie jest wygórowana cena. Jak testowałem różne kleje UV to musiałem sobie kupić nowe świetlówki UV o odpowiedniej długości fali bo niektóre kleje miały trochę inną średnią długość fali. Cena za 4 takie świetlówki to było około 120 PLN. A były używane na takim sprzęcie do lakierowania paznokci. Niestety ten przyrząd ma małe gabaryty i nic większego tam nie włożę. Większość użytkowników poleca te kabiny bo one wzmacniają wydruk po takim dodatkowym naświetlaniu. Jak nie chcesz to nie kupuj.
Mateusz Skałecki
 
Posty: 19
Dołączył(a): czwartek, 3 grudnia 2020, 22:13

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez dzejo » piątek, 4 grudnia 2020, 22:40

Jakby ktoś szukał alternatywy dla IPA to moze rozwazyc to
"Eter monometylowy glikolu tripropylenowego (TPM) to niepalny rozpuszczalnik o słabym zapachu, który można stosować do czyszczenia i rozpuszczania nieutwardzonej żywicy na częściach drukowanych metodą stereolitografii (SLA). TPM ma niższą szybkość parowania niż IPA i myje około trzy razy więcej wydruków niż IPA przed koniecznością wymiany."
...tyle ze cena to 360pln za 5 litów :roll:
pozdrawiam
Andrzej
dzejo
 
Posty: 395
Dołączył(a): poniedziałek, 17 grudnia 2007, 19:21
Lokalizacja: Koło

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości