Strona 1 z 2

Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: czwartek, 29 października 2020, 06:55
przez Gujos
Cześć, chciałem sobie sprawić drukarkę 3d, ale nigdy nic nie drukowałem.
Patrzyłem też na drukarki filamentowe, ale chyba do celów modelarskich są za mało precyzyjne?
Z tego co się naczytałem najlepsza była by taka drukująca w żywicy utwardzanej UV. Ale może się mylę?
Wypatrzyłem Anycubic Photon S - chyba dość popularna. Ale może wybrać coś innego?
Pozdrawiam, G.

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: czwartek, 29 października 2020, 08:38
przez cooper69
Rozumiem, że w oprogramowaniu do projektowania w 3D jesteś już biegły?
Masz (najlepiej) osobne pomieszczenie bo zapachy podczas produkcji i czyszczenia do neutralnych nie należą.

Jeżeli masz już tego świadomość i wiesz, że rekomendowane jest posiadanie dodatkowych urządzeń (utrwalacza uv i myjki) to z tego co się orientowałem Elegoo Mars jest lepszym wyborem.

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: czwartek, 29 października 2020, 11:46
przez Recenzjemodeli.pl
cooper69 napisał(a):Rozumiem, że w oprogramowaniu do projektowania w 3D jesteś już biegły?


no to akurat może być niezbędne, wziąwszy pod uwagę, że modelarstwo redukcyjne w tej branży jest w wiekach średnich i na etapie opowieści, jak to druk czyde odmieni wszystko, na których to opowieściach i bajaniach się kończy.. w skrócie - rynek cyfrowych modeli redukcyjnych właściwie nie istnieje

cooper69 napisał(a):rekomendowane jest posiadanie dodatkowych urządzeń (utrwalacza uv i myjki)


tak, to potężne inwestycje.. lampa do paznokci i pojemnik z sitkiem do płukania sałaty i warzyw. więcej na IPA wydac trzeba..

cooper69 napisał(a):zapachy podczas produkcji i czyszczenia do neutralnych nie należą.


Jak wszystko w modelarstwie (od kleju, poprzez farby, bo różną inna chemie używaną na codzień) do uprawiania którego istotnie, dobrze jest mieć osobne pomieszczenie.

Gujos napisał(a): Ale może wybrać coś innego?


Dowolne mono 4K, w sumie oferty są do siebie zbliżone. tym bardziej, że Anycubic i Elegoo to w większosci przypadków bez mała identyczne konstrukcje.

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: czwartek, 29 października 2020, 13:21
przez Gujos
Dzięki. Z tego co wypatrzyłem to drukarki 4k są 2 droższe od 2k.
Jeśli drukarka 2k np. Elegoo Mars, jest w stanie mi wydrukować coś takiego:
Obrazek
To chyba wolał bym zapłacić mniej :-)
Rozumiem że muszę sobie to jakoś przystosować do druku, bo model robiłem dla radochy na ekran.
Co do zapachów, to mam garaż/piwnicę - jeśli to tak strasznie capi.
Jeśli chodzi o utwardzanie to córka ma jakąś lampę do utwardzania, mam też sporo izopropanolu do czyszczenia. Ale rzeczywiście widziałem ELEGOO Mercury Plus, który umożliwia przełożenie modelu
z uchwytem do tej myjko-naswietlarki. Z drugiej strony widziałem żywice które można wypłukać
w wodzie. Na jakichś forach czytałem też, że niektórzy utwardzają zwykłym światłem słonecznym. Model jest trochę bardziej kruchy, no ale ja przecież nie będę z tego strzelał.
Pozdrawiam, K.

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: czwartek, 29 października 2020, 13:31
przez Recenzjemodeli.pl
Nie, nie będziesz w stanie tego wydrukować na żadnej ze wspomnianych tutaj drukarek. no chyba, że mówimy tu o wydruku w skali 1/5

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2020, 11:42
przez iras67
Używa ktoś Phrozona Sonic Mini 4k ? Gujos jak chcesz wydrukować ten silnik w przyzwoitej jakości to tylko laser z pikselem kilkunastu mikronów. Miałem w łapkach takie wydruki z jubilerskich DWSów ale to kosmiczne ceny za drukarke i materiał do druku. Jak juz to szukać kogos kto drukuje i zlecić. LCD ki nawet 4K to tylko drogie zabawki;-)

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2020, 20:46
przez Recenzjemodeli.pl
iras67 napisał(a):jak chcesz wydrukować ten silnik [...]


..no projekt jak ten pokazany to z żadnej drukarki nie wyjdzie w modelarskiej skali. projekt do druku musi brać pod uwagę ograniczenia technologii, czyli zarówno wielkość pixeli jak i minimalną grubość warstw. wiele detali trzeba albo powiększyć i nadac im wyrazistości, albo po prostu z nich zrezygnować. dodatkowo odpowiednio podzielić, mając na uwadze, że druk 3d to kolejne płaskie warstwice, zatem wyjątkowo słabo radzi sobie z pewnymi krzywiznami. itd..

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: czwartek, 3 grudnia 2020, 22:21
przez Mateusz Skałecki
Ja właśnie kupiłem na ostatniej promocji Photona S + maszynkę do utwardzania.
Cena 388 dolarów ( drukarka + utwardzarka)
Obrazek
Obrazek
Pod koniec grudnia będę robił pierwsze wydruki to wtedy ci zrelacjonuję czy jest warta. Na pewno nie wydrukuje tak dokładnie jak na twoim obrazku. Ale ja głownie drukuję taką bazę i drobne detale potem dorabiam.

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: piątek, 4 grudnia 2020, 07:31
przez Recenzjemodeli.pl
no właśnie ciekaw jestem czy jest jakaś różnica w jakości druku między photonem, a photonem s. bo w praktyce, poza nakładką na diody uv to tam różnic w parametrach nie ma. choć niewątpliwie bardziej stabilna platforma to spory plus, choć niekoniecznie w kontekście precyzji druku

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: piątek, 4 grudnia 2020, 09:54
przez Mateusz Skałecki
między Photon a Photon S nie ma różnicy jeżeli chodzi o jakość - rozdzielczość warwy 0,025mm. Photon S ma lepsze lamy UV i wydruk nie klei się tak bardzo jak z Photon. I jest to trochę nowszy model. Najlepszą jakość ma Photon Mono SE - rozdzielczość warstwy 0,01 mm. Także tą powinieneś sobie kupić. Jest nieco droższa ale to w porównaniu do konkurencji i tak najlepsza moim zadaniem opcja cenowa jeżeli chodzi o drukarki LCD

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: piątek, 4 grudnia 2020, 10:46
przez Recenzjemodeli.pl
no to ja już dużo wyżej pisałem, że najlepszym wyborem jest mono 4k. w sumie obojętne które. przy czym patrząc na politykę cenową warto chyba chwilę poczekać.
natomiast co masz na myśli pisząc o 'klejeniu się' wydruku?

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: piątek, 4 grudnia 2020, 11:29
przez Mateusz Skałecki
Ostatnio się bawiłem z różnymi klejami UV i czasami po utwardzeniu powłoka zewnętrzna była tak lekko maziowata. Dopiero po dłuższym czasie utwardzała się zupełnie. z opinii ludzi którzy używają Photona wnika że takie zjawisko występowało często. Zależy to też od rodzaju żywicy i długości fali UV . Podobno w modelu S to poprawiono. Dlatego kupiłem to urządzenie do utwardzania wydruków, ale na ile jest ono niezbędne to ci odpowiem jak zrobię testy. Dla mnie rozdzielczość 0,025 mm jest wystarczająca. Głównie będę tego używał do robienia kopyt do tłoczenia kabin oraz jako bazę dla wykonania większych detali w skali 1:32. Pamiętaj też że dla wykonania super detali trzeba zrobić dobry model 3D i to też jest sporo pracy.

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: piątek, 4 grudnia 2020, 17:12
przez Recenzjemodeli.pl
podejrzewam, że jak ktoś drukuje masowo, to ten kubeł na IPA z wiatrakiem moze mu sie przydać - do celów hobbystycznych to daleko idący przerost formy na treścią.
natomiast z lepkim wydrukiem sie nie spotkałem - nie licząc takiego, który nie został umyty

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: piątek, 4 grudnia 2020, 18:31
przez Mateusz Skałecki
No i właśnie do tego służy ten kubeł. Do mycia w alkoholu IPA i do pełnego utwardzenia żywicy. 129 dolarów to nie jest wygórowana cena. Jak testowałem różne kleje UV to musiałem sobie kupić nowe świetlówki UV o odpowiedniej długości fali bo niektóre kleje miały trochę inną średnią długość fali. Cena za 4 takie świetlówki to było około 120 PLN. A były używane na takim sprzęcie do lakierowania paznokci. Niestety ten przyrząd ma małe gabaryty i nic większego tam nie włożę. Większość użytkowników poleca te kabiny bo one wzmacniają wydruk po takim dodatkowym naświetlaniu. Jak nie chcesz to nie kupuj.

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

PostNapisane: piątek, 4 grudnia 2020, 22:40
przez dzejo
Jakby ktoś szukał alternatywy dla IPA to moze rozwazyc to
"Eter monometylowy glikolu tripropylenowego (TPM) to niepalny rozpuszczalnik o słabym zapachu, który można stosować do czyszczenia i rozpuszczania nieutwardzonej żywicy na częściach drukowanych metodą stereolitografii (SLA). TPM ma niższą szybkość parowania niż IPA i myje około trzy razy więcej wydruków niż IPA przed koniecznością wymiany."
...tyle ze cena to 360pln za 5 litów :roll: