Czas schnięcia farb w różnych przypadkach

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Czas schnięcia farb w różnych przypadkach

Postprzez stormag » środa, 10 marca 2021, 21:01

Jako, że zamierzam rozpocząć malowanie aerografem, chciałbym zapytać się ile wynosi czas schnięcia poszczególnych warstw chemii modelarskiej. W internecie nie natknąłem się na żadne kompleksowe zestawienie, więc jeśli znajdę chwilę czasu, deklaruję się opracować infografikę, jeśli tylko z Waszą pomocą uzbieram sensowną ilość danych. Osobiście jestem najbardziej zainteresowany farbami Mr.Color i płukankami olejnymi, ale oczywiście im więcej danych, tym bardziej możemy ułatwić życie potomnym.

Tam, gdzie – siłą rzeczy, ze względu na moją ograniczoną wiedzę – sprawy wyglądają inaczej, niż to sobie wyobraziłem, uprzejmie proszę o wyprowadzenie mnie z błędu. Oczywiście wszelkie uwagi mile widziane :).

Żeby podejść do sprawy systemowo, prosiłbym o osobne podawanie czasów schnięcia używanych przez Was farb w przypadkach nanoszenia:
A. Mokre na mokre (ile czasu do nanoszenia kolejnej warstwy?).
B. Na powierzchniowo suche (ile czasu do nanoszenia kolejnej warstwy?).
C. Na suche (ile czasu do nanoszenia kolejnej warstwy?).
D. Na warstwę w pełni utwardzoną (ile czasu do nanoszenia kolejnej warstwy?).

Natomiast etapy widzę następująco:
1. Podkład (A/B/C/D?).
2. Farba – wszystkie warstwy z wyjątkiem ostatniej (A/B/C/D?).
3. Farba - ostatnia warstwa (A/B/C/D?).
4. Lakier bezbarwny jako warstwa zabezpieczająca - na tym i kolejnych etapach(A/B/C/D?).
5. Naklejki (ile czekać do zabezpieczenia ich lakierem?).
6. Płukanki (A/B/C/D?).
7. Filtry (A/B/C/D?).
8. Lakier bezbarwny jako warstwa wykańczająca (A/B/C/D?).
stormag
 
Posty: 23
Dołączył(a): środa, 13 września 2017, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: Czas schnięcia farb w różnych przypadkach

Postprzez RAV » środa, 10 marca 2021, 21:25

stormag napisał(a):prosiłbym o osobne podawanie czasów schnięcia używanych przez Was farb

A po co Ci to?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czas schnięcia farb w różnych przypadkach

Postprzez stormag » środa, 10 marca 2021, 22:07

RAV napisał(a):A po co Ci to?

Jak napisałem – sam chciałbym dowiedzieć się, ile czekać na wyschnięcie poszczególnych warstw po malowaniu aerografem (Mr.Color i olejne płukanki), a przy okazji zadeklarowałem, że dla dobra ludzkości (a w szczególności zaczynających zabawę z modelarstwem) mogę zrobić infografikę obejmującą także inne farby, o ile ktoś zechciałby uchylić rąbka tajemnicy i podzielić się wiedzą dotyczącą innych produktów :roll:.
stormag
 
Posty: 23
Dołączył(a): środa, 13 września 2017, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czas schnięcia farb w różnych przypadkach

Postprzez RAV » środa, 10 marca 2021, 23:00

stormag napisał(a):chciałbym dowiedzieć się, ile czekać na wyschnięcie poszczególnych warstw

Pomalujesz, to się dowiesz. Stoper nie jest potrzebny przy malowaniu.

stormag napisał(a):dla dobra ludzkości (a w szczególności zaczynających zabawę z modelarstwem) mogę zrobić infografikę

Ludzkość sobie poradzi. Po prostu maluj.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czas schnięcia farb w różnych przypadkach

Postprzez Dominik » czwartek, 11 marca 2021, 08:48

Wszystko zależy od farb i rozcieńczalników. Jednak zawsze lepiej dać im trochę czasu do wyschnięcia. Czas może wachac się od 30 minut do 24 godzin. Jak napisał RAV, trzeba to ogarnąć samodzielnie.
Z mojego doświadczenia
Gunze C ('Lakiery") schną i twardnieją bardzo szybko. Na upartego już po 30 minutach można kłaść kolejny kolor.
Gunze H schną szybko ale wolniej twardnieją (jeśli się użyje dedykowanego rozcieńczalnika) albo tak jak C, jeśli się użyje Levelling Thinnera.
Farby Tamiya (tak akryle jak i "lakiery")- patrz wyżej
AK Real w słoiczkach - patrz wyżej
Mr Paint - patrz Gunze C
Hataka C - jak Gunziaki C
Bilmodel - jak Gunziaki C
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Re: Czas schnięcia farb w różnych przypadkach

Postprzez Łukasz_K » czwartek, 11 marca 2021, 09:12

RAV napisał(a):
stormag napisał(a):prosiłbym o osobne podawanie czasów schnięcia używanych przez Was farb

A po co Ci to?

Zgodzę się z RAV em. Co chcesz robić z kolejnymi warstwami farby? Ja tam jak widzę że już farba nie jest mokra, to zdejmuję/nakładam maskowanie. Przy nakładaniu kolejnej warstwy to jeżeli aero nie zdmuchuje tego co już położone to można kłaść kolejną. Jedynie czekam w przypadku lakierów bezbarwnych na utwardzenie tak z 24 godziny.

Malowanie Aero to nie jest rocket sience , dasz radę, nie przejmuj się proporcjami, czasami, ciśnieniami. Maluj, eksperymentuj, baw się dobrze!
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Czas schnięcia farb w różnych przypadkach

Postprzez stormag » czwartek, 11 marca 2021, 19:02

Dominik napisał(a):Wszystko zależy od farb i rozcieńczalników. Jednak zawsze lepiej dać im trochę czasu do wyschnięcia. Czas może wachac się od 30 minut do 24 godzin. Jak napisał RAV, trzeba to ogarnąć samodzielnie. (...)

Superdzięki :D !

Łukasz_K napisał(a):(...) Jedynie czekam w przypadku lakierów bezbarwnych na utwardzenie tak z 24 godziny.

Malowanie Aero to nie jest rocket sience , dasz radę, nie przejmuj się proporcjami, czasami, ciśnieniami. Maluj, eksperymentuj, baw się dobrze!

Panowie, nie doceniacie swojej wiedzy 8-) ! Ja startuję praktycznie od zera z aerografem, a do tego nigdy nie używałem np. podkładu i wiem, że jeżeli w pewnych przypadkach nie będę pewny, czy można malować po kwadransie, to na wszelki wypadek będę czekał dwa dni, żeby czasem coś mi się spektakularnie nie rozmazało, sfałdowało itd. A tymczasem czasu na hobby mam tyle, że drugą warstwę farby kończyłbym w grudniu ;o) !!! Informacje od Was naprawdę są dla mnie bardzo pomocne!

To jak z tym podkładem? Ile potrzebuje po pomalowaniu Mr.Finishing Surfacer, żeby można go było szlifować, a ile, żeby malować?
stormag
 
Posty: 23
Dołączył(a): środa, 13 września 2017, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czas schnięcia farb w różnych przypadkach

Postprzez Mac Eyka » czwartek, 11 marca 2021, 19:26

https://www.youtube.com/watch?v=12afmxBA4-4&t=2868s

Jak chcesz coś zrobić dla ludzkości to poucz się troszkę.
Nie czekaj aż ci ktoś poda wszytko na talerzu
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3024
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Czas schnięcia farb w różnych przypadkach

Postprzez potez » czwartek, 11 marca 2021, 22:30

Laboratoryjne podejscie :mrgreen: Pomijam płukanki olejne bo to w sumie można między fotoramki włozyc ale...
Czas schnięcia farb ktore podales zalezy od trzech parametrow:
1) stopnia rozcienczenia farby
2) rodzaju uzytego rozcienczalnika ( ten z retarderen dluzej schnie)
3) grubosci polozonej warstwy w polaczeniu z 1) czyli ile rozcienczalnika poszlo w juz w zaschniete warstwy i jak dlugo calosc bedzie odparowywac ( bi rozcienczalniki typu mlt rozpuszczaja farbę pod spodem, która juz jest zaschnięta).
Nie da sie z tego zrobic zadnej infografiki czy tabel, po dlugich badaniach laboratoryjnych sterujac tymi 3 paramertrami pewnie uzyskacpsz jakies przyblizenie ale na koncu dochodzi czynnik czwarty i piaty, czyli kolor farby ( kazdy sie troche inaczej maluje) i gestosc farby a dokladniej stosunek nosnika do zywicy, ktora jest osnową farby i tutaj uwaga, niespodzianka, zywica odparowuje w trakcie przechowywania i farba gestnieje. Takze wszystkiype uczone tablki, po przechowaniu sloiczka przez rok już sa inne.
Malujesz i wiesz, nie malujesz szukasz recept i tabel.
Wniosek prosty, jak nauczysz sie malowac, to bedziesz wiedział dlaczego tabelki nie mają sensu.
Bo to nie lakiernia samochodowa z aplikacjami tylko niestety albo stety malowanie na oko i wyczucie .
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czas schnięcia farb w różnych przypadkach

Postprzez RAV » piątek, 12 marca 2021, 06:50

Dodam jeszcze, że brak znajomości teorii aerodynamiki nie przeszkadza ptakom w lataniu.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czas schnięcia farb w różnych przypadkach

Postprzez Mac Eyka » piątek, 12 marca 2021, 09:12

Revele czy Humbrole schną jeden, dwa dni w zależności od koloru i tego czy są matowe czy błyszczące.
Xtracolory dające bardzo fajną, satynową powłokę, potrafią schnąc nawet tydzień.
A wszystkie są emaliami przecież, ale jakieś subtelności powodują, że się różnią.
A aluminiowy Metal Cote nie wysycha nigdy. :D

Tak więc tabelka w excelu do niczego nie prowadzi.

Dobry lakiernik nie stosuje farby z katalogu tylko dobiera lakier na oko.
Bo kolory z upływem lat się zmieniają.
Tak samo w modelarstwie. Ważne jest wyczucie i doświadczenie.
Może dlatego więcej wśród nas jest lekarzy niż księgowych.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3024
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości