Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez DRFT » niedziela, 26 września 2021, 09:26

Witam, posiadam Aerograf EVOLUTION SILVERLINE solo, wymieniłem w nim uszczelki, zakupiłem cały ten komplet, wyczyściłem go mr. hobby, tym czerwonym i dalej mam z nim problem a mianowicie puszcza ciągle powietrze przez dysze. Składałem już go kilka razy, igła jest raczej dobra, nic po przetarcu po palcu nie czuje, żadnych zadziorów itp. Mam stary jak swiat kompresor ale działa, daje mi barów ile chce. Gdy maluje mam ziarno, kiedyś coś czytałem o wodzie z kompresora? W tym zbiorniczku jest trochę tego.

Pozdrawiam Krzysztof
DRFT
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela, 17 czerwca 2018, 20:14

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez Thalgonis » niedziela, 26 września 2021, 10:12

Jak masz „ziarno” to za niskie ciśnienie, czyli gdzieś puszcza, skoro kompresor jest dobry...
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1365
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 16:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez 307_Piotras » niedziela, 26 września 2021, 14:12

Co to znaczy, że puszcza przez dysze? Powietrze leci bez naciśniętego spustu? A kasza to wynik cisnienie/rozcieńczenie żadne igły dysze nie maja nic z tym wspólnego.
Avatar użytkownika
307_Piotras
 
Posty: 167
Dołączył(a): sobota, 8 października 2016, 23:11
Lokalizacja: Łódź/Navan

Re: Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 26 września 2021, 14:25

307_Piotras napisał(a):Co to znaczy, że puszcza przez dysze? Powietrze leci bez naciśniętego spustu? .

W takim wypadku rozebrać i wyczyścić zaworek spustu
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez greatgonzo » niedziela, 26 września 2021, 15:03

Rozumem, że przez dyszę. Aerograf ma tylko jedną dyszę i jeżeli ta przepuszcza powietrze to znaczy, że to powietrze przedostaje się do zbiornika z farbą. Tak? Czy jednak nie rozumiem?
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez DRFT » niedziela, 26 września 2021, 17:35

Dziękuję za odzew, wygląda to tak, po podłączeniu aero do kompresora powietrze ucieka przez dysze tam gdzie wychodzi igła i nieważne czy jest farba w zbiorniku czy jest on pusty. Leci tyle powietrza że co chwile kompresor musi podpompować żeby utrzymać ciśnienie.
DRFT
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela, 17 czerwca 2018, 20:14

Re: Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez Thalgonis » niedziela, 26 września 2021, 17:42

Dla mnie ewidentnie poszła uszczelka...
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1365
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 16:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez 307_Piotras » niedziela, 26 września 2021, 18:09

Zaworek spustu, coś złe poskładałeś.
Avatar użytkownika
307_Piotras
 
Posty: 167
Dołączył(a): sobota, 8 października 2016, 23:11
Lokalizacja: Łódź/Navan

Re: Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez Bercik » niedziela, 26 września 2021, 18:24

W tym aerografie przyczyny mogą być jeszcze dwie:
- dysza jest uszkodzona na końcówce - wtedy igła jej całej nie zamyka i powietrze ucieka. Rozwiązaniem jest wtedy wymiana dyszy;
- dysza jest brudna w środku - są tam resztki farby i paprochy, które również powodują, że iglica nie zamyka szczelnie dyszy. Rozwiązaniem jest dobre wyczyszczenie dyszy. H&S robi taką specjalną igłę do czyszczenia, można też cienkim pędzelkiem z długim włosiem sobie pomagać - ten syf zbiera się blisko wylotu dyszy, więc wyciorki nic nie dadzą.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:03

Re: Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 26 września 2021, 18:43

W przypadku brudnej dyszy jest problem z podawaniem farby, ale powietrze nie jest prowadzone i kontrolowane przez igłę w dyszy. Jeżeli dmucha cały czas bez naciskania spustu, zepsuty jest zaworek spustowy w wejściu powietrza do aerografu, najczęściej zalany farbą i nie odbija z powrotem przy puszczeniu spustu. Albo też źle poskładany, albo za mocno dokręcony i wtedy ta gumowa uszczelka tam za bardzo rozpiera się w kanale.
BTW dyszę dobrze czyści się drewnianymi wykałaczkami
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez Bercik » niedziela, 26 września 2021, 19:15

OK, jeśli bez naciskania spustu leci powietrze to tak, to wina spustu. Zrozumiałem, że problem jest przy wciśnięciu spustu ale zanim się go cofnie.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:03

Re: Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez DRFT » niedziela, 26 września 2021, 21:03

Właśnie ja nic nie robie ze spustem, ot włączam kompresor i powietrze ucieka. No nic, nie pozostaje mi nic tylko go znowu rozebrać na części pierwsze i poskładać, powoli i dokładnie. Wyczyszcze jeszcze raz dysze i zobacze ten spust. Zawsze staram się dbać o sprzęt, znowu przemyje tym śmierdzielem od mr. Hobby i poskładam. Dam znać na dniach co z tego wyszło, czasu mało ale napiszę jak rozwiąże problem. Jeszcze raz dziękuję.
DRFT
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela, 17 czerwca 2018, 20:14

Re: Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez 307_Piotras » niedziela, 26 września 2021, 21:13

No właśnie o to chodzi. Ten zawór nie działa prawidłowo. Normalnie jak włączysz kompresor aerograf jest gotowy do pracy, zawór trzyma cisnienie. A u Ciebie nie. Czyli coś z nim jest nie tak i nie jest do końca zamknięty. Sprawdź tylko zawór, reszta nie jest problemem, tak jak Piotr Dmitruk napisał. I tyle.
Avatar użytkownika
307_Piotras
 
Posty: 167
Dołączył(a): sobota, 8 października 2016, 23:11
Lokalizacja: Łódź/Navan

Re: Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez Bercik » niedziela, 26 września 2021, 23:29

Ooook. W górnej części tego zaworu, z którego wychodzi wężyk, powinna być mała czarna gumowa uszczelka (wokół tego bolca, który styka się ze spustem i puszcza powietrze po naciśnięciu). Ona ma tendencję do puchnięcia przy agresywnych rozpuszczalnikach, a Mr Hobby do nich należy (szczególnie gdy myjemy aero zatykając jego przód i puszczając powietrze tak, aby robiły się bąbelki w zbiorniczku ;o) ). Gdy uszczelka spuchnie, blokuje ruch zaworu i powietrze będzie leciało non stop. Spróbuj nie dokręcać tego zaworu do samego końca - włącz kompresor i powoli odkręcaj zawór i sprawdź, czy w pewnym momencie spust nie zacznie działać prawidłowo. Jeśli zaskoczy - to wina uszczelki.
Mi się w takiej sytuacji udawało normalnie malować, gdy zawór pozostawał minimalnie nie dokręcony. Oczywiście to nie zawsze działa, bo jak odkręcisz zawór za bardzo, to w ogóle straci szczelność i powietrze będzie leciało non-stop dołem... Samą uszczelkę w razie czego da się dokupić. U mnie był to w sumie najczęściej wymieniany element aerografu.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Bercik
 
Posty: 878
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:03

Re: Aerograf EVOLUTION co jest z nim nie tak...?

Postprzez DRFT » środa, 29 września 2021, 18:42

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie, pomogło rozkrecenie tego dolnego elementu w którym jest ten bolec z uszczelką. Niby czysty był, tzn jakiś glutek był to wyczyściłem wszystko, jak z fabryki teraz jest czysty. Ogólnie to zmieniam już farby na mr. Hobby i tamyia, ile to człowiek czasu zmarnował na samym czyszczeniu tych glutów. Tylko czyszczenie i czyszczenie, nieraz i po dwa razy bo gdzieś został glut w dyszy i dłub to badziewie jak zeschnięte. Tutaj to inna bajka, wlewam troszkę mrhobby i rozmywa wszystko i tyle czyszczenia. Tylko problem z tym specyfikiem jest jak pisaliście że puchną uszczelki, ten cleaner od tamyia daje rady też usunąć akryle mr. Hobby? Aha i jeszcze jedno, mam na kompresorze nabite 2,5 bara a i tak wygląda mi to na takie ziarenko, nie wiem może za gęste farby robie...?
DRFT
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela, 17 czerwca 2018, 20:14

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości