Parę pytań początkującego

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Parę pytań początkującego

Postprzez michalab » poniedziałek, 15 listopada 2021, 11:58

Mam parę pytań wybaczcie jeśli zbyt naiwnych, jakoś nie umiałem znaleźć na nie odpowiedzi na forum.

1. Pierwszy raz kupiłem maski do oszklenia Eduard CX071 do Spitfire Mk.I 1/72 TAMIYA, jest do nich elegancka instrukcja i w instrukcji jest że maluje się oszklenie od środka i od zewnątrz (tak samo jak w instrukcji Tamiya) ale maski do szybek są tylko po jednej sztuce w każdym kształcie. Czy tak powinno być? Czy czegoś brakuje? Czy po pomalowaniu wnętrza można tę samą naklejkę przekleić na zewnątrz i tak pomalować obie strony (wydaje się to ryzykowne)? Instrukcję do masek można zobaczyć tu:
https://www.mojehobby.pl/zdjecia/8/7/4/ ... _sheet.pdf

2. Jako lakierów bezbarwnych stosowałem do tej pory Mr.Top Coat w sprayu i bardzo mi odpowiadają, ale czasem chciałbym większej precyzji niż daje spray. Czy są odpowiedniki tych lakierów do aero?
Jeśli nie to co zamiast? W sprayach mam gloss i mat, więc teraz półmat chętnie bym kupił do malowania aerografem.
Do tej pory malowałem głównie farbami olejnymi (humbrol, revell, model master) do jednego który będę właśnie malował i kolejnego kupiłem pomarańczową hatakę więc fajnie jakby ten sam lakier nadawał się do obu rodzajów farb i nadawał się na kalkomanie.

3. Podobnie z podkładem - używam Tamiya Fine Surface Primer w sprayu. Tu pewnie do aero użyć mr. surfacer. Ale w jakiej wersji 1000, 1200, 1500? Jest też mr. primer surfacer 1000.
Jestem tu, aby podziwiać wasze prace, może czegoś przy okazji się nauczę. Sam dopiero zaczynam, wybaczcie naiwne pytania.
michalab
 
Posty: 31
Dołączył(a): środa, 7 kwietnia 2021, 16:28

Reklama

Re: Parę pytań początkującego

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 15 listopada 2021, 12:44

1. czasem zestawy zawierają maski na obie strony szkła, ale najczęściej są tylko na zewnątrz. Naklejasz, malujesz od zewnątrz kolorem wnętrza, po nim kolor kamuflażu. Kolor wnętrza prześwieca przez szybkę, bez malowania wewnątrz. Przeklejania masek nie polecam, obie strony powinny różnić się wielkością, efekt przeklejania będzie zły.
2. Wybór jest naprawdę duży, w zasadzie nie ma z lakierami problemów, upodobania są indywidualne.
https://agtom.eu/365-lakiery-bezbarwne#
3. W zasadzie różnica między 1000 a 1500 jest żadna, bierz który chcesz.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Parę pytań początkującego

Postprzez Recenzjemodeli.pl » poniedziałek, 15 listopada 2021, 13:20

piotr dmitruk napisał(a):w zasadzie nie ma z lakierami problemów


Dość ekstrawagancka opinia..


michalab napisał(a):Mr.Top Coat w sprayu [...] Czy są odpowiedniki tych lakierów do aero?


Są - Mr. Color seria GX. Do tego Mr. Color thinner. Ewentualnie dodatkowo, do błyszczącego, Mr. leveling thinner, ale to zbytek, na dobrą sprawę. Teoretycznie można rekomendować również serię lakierów Mr. Hobby z linii premium (ponownie z dedykowanym im rozcieńczalnikiem), przy czym od dłuższego czasu mat jest niedostępny. Szkoda, bo nazwa linii nie była na wyrost.

michalab napisał(a):W sprayach mam gloss i mat, więc teraz półmat chętnie bym kupił do malowania aerografem


..ale wiesz, że jak zmieszasz mat z połyskiem w odpowiednich proporcjach, to wyjdzie ci wypadkowa obydwu - zatem półmat właśnie? Tudzież półpołysk

michalab napisał(a):maski do szybek są tylko po jednej sztuce w każdym kształcie


Akurat Eduard dopiero od niedawna niektóre zestawy masek (i to przede wszystkim do swoich modeli, oraz do naprawdę popularnych zestawów) oferuje w wersji klasycznej, gdzie nalepki są tylko na zewnętrzne powierzchnie, oraz w linii TFace, gdzie są również takie do wewnętrznych powierzchni.
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1410
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 12:08

Re: Parę pytań początkującego

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 15 listopada 2021, 14:00

Recenzjemodeli.pl napisał(a):
piotr dmitruk napisał(a):w zasadzie nie ma z lakierami problemów


Dość ekstrawagancka opinia..


Próbowałem Tamiyę, Gunze, Microscale, AK, Gauzy, nie wspominając o Humbrolach lub Sidoluksie.
Z żadnymi nie miałem problemów, choć niektóre podchodzą mi bardziej, inne mniej, nie lubię np. czyścić aerografu po winylowych, zawsze potem zostanie jakiś glutek.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Parę pytań początkującego

Postprzez Recenzjemodeli.pl » poniedziałek, 15 listopada 2021, 14:10

piotr dmitruk napisał(a): nie lubię np. czyścić aerografu po winylowych, zawsze potem zostanie jakiś glutek.


..no to masz już jeden z wielu problemów, choć ponoć takowe nie występują. Zwracam również uwagę, że pytanie było o lakiery bezbarwne, a nie o błyszczące lakiery bezbarwne. A szczególnie w niebłyszczących różnice pomiędzy różnymi produktami są zasadnicze
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1410
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 12:08

Re: Parę pytań początkującego

Postprzez michalab » poniedziałek, 15 listopada 2021, 14:19

Dzięki Panowie za szybkie odpowiedzi.

piotr dmitruk napisał(a):1. czasem zestawy zawierają maski na obie strony szkła, ale najczęściej są tylko na zewnątrz. Naklejasz, malujesz od zewnątrz kolorem wnętrza, po nim kolor kamuflażu. Kolor wnętrza prześwieca przez szybkę, bez malowania wewnątrz. Przeklejania masek nie polecam, obie strony powinny różnić się wielkością, efekt przeklejania będzie zły.

No tak, teraz już rozumiem instrukcję która właśnie to proponuje, jakoś o tym nie pomyślałem. A rozdzielić jakoś te farby? Lakierem bezbarwnym np.? Malując kamuflarz nie rozpuszczę poprzedniej warstwy jeśli to będzie olejna na olejną albo celulozowa na olejną?



piotr dmitruk napisał(a):2. Wybór jest naprawdę duży, w zasadzie nie ma z lakierami problemów, upodobania są indywidualne.
https://agtom.eu/365-lakiery-bezbarwne#

3. W zasadzie różnica między 1000 a 1500 jest żadna, bierz który chcesz.

To dobrze.

Recenzjemodeli.pl napisał(a):Są - Mr. Color seria GX.

To świetnie, wolę na początek to co mam już sprawdzone.

Recenzjemodeli.pl napisał(a):Do tego Mr. Color thinner. Ewentualnie dodatkowo, do błyszczącego, Mr. leveling thinner, ale to zbytek, na dobrą sprawę. Teoretycznie można rekomendować również serię lakierów Mr. Hobby z linii premium (ponownie z dedykowanym im rozcieńczalnikiem), przy czym od dłuższego czasu mat jest niedostępny. Szkoda, bo nazwa linii nie była na wyrost.

Leveling thinner tylko do błysku? To cenna uwaga, bo jego akurat mam i nie pomyśałem, że do matu się nie nada.

Recenzjemodeli.pl napisał(a):
michalab napisał(a):W sprayach mam gloss i mat, więc teraz półmat chętnie bym kupił do malowania aerografem


..ale wiesz, że jak zmieszasz mat z połyskiem w odpowiednich proporcjach, to wyjdzie ci wypadkowa obydwu - zatem półmat właśnie? Tudzież półpołysk.

No domyślałem się, ale sprayów nie zmieszam. Ale słusznie zamiast półmat mogę kupić mat i błysk i mieć wszystkie możliwe kombinacje.

piotr dmitruk napisał(a): nie lubię np. czyścić aerografu po winylowych, zawsze potem zostanie jakiś glutek.

No właśnie, próbowałem winylowych farb na początku, ale szybko zmieniłem na olejne, nie mogłem sobie poradzić z szybkim wysychaniem i zatykanie aerografu. Nie wiem czy sidolux to też ta sama kategoria, ale miałem podobny problem.
Jestem tu, aby podziwiać wasze prace, może czegoś przy okazji się nauczę. Sam dopiero zaczynam, wybaczcie naiwne pytania.
michalab
 
Posty: 31
Dołączył(a): środa, 7 kwietnia 2021, 16:28


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości