Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez Pelikan » piątek, 26 listopada 2021, 17:55

Mnie bardziej chodzi o czyszczenie po takiej farbie niż o nią samą. Żle się może wcześniej wyraziłem. Sorki.
Zarówno tą tamiye jak i gunze h trzeba czyścić np. tamiya airbrush cleaner, gunze airbrush cleaner czy wamodu(chyba najgorszy). Wszystkie te trzy cleanery to smrody. Zresztą te farby perfumerią też nie są ale niech ci już będzie.
Natomiast powtarzam uporem maniaka że cleaner miga i ak-interactive 3gen praktycznie nie śmierdzą. Sam własnym nosem to sprawdziłem. Dlatego też przeszedłem na te akryle. Tylko jest problem z czyszczeniem po nich. I tu jest pies pogrzebany...
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Reklama

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez cooper69 » piątek, 26 listopada 2021, 18:07

Tak jak Oldman napisał.
Rozcieńczalnik X-20A jest robiony głównie z alkoholu izopropylowego czyli nie wali jak Airbrush cleaner Tylka jak... płyn do dezynfekcji.

Kto Ci powiedział, że trzeba aerograf po farbach Tamiya, Gunze tylko tym czyścić?

Używam farb Tamiya, Gunze, Hataka, AK RC i czyszczę aerograf (też Iwata) tym samym czym rozcieńczam czyli Hataka Laquer Thinner lub AK Real Color Thinner. Tamiya X-20A też się nadaje lub nawet izopropyl.

Airbrush Thinner to opcja atomowa i powinna Ci wszystko wyczyścić.

PS. Jeżeli ich cleanery nie waniają to znaczy, że kupujesz wodę destylowaną w opakowaniu firmowym :)
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez _OldMan_ » piątek, 26 listopada 2021, 18:11

To spróbuj tego:

Obrazek
Avatar użytkownika
_OldMan_
 
Posty: 250
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2019, 18:52

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez Pelikan » piątek, 26 listopada 2021, 18:11

cooper69 napisał(a):Tak jak Oldman napisał.
Rozcieńczalnik X-20A jest robiony głównie z alkoholu izopropylowego czyli nie wali jak Airbrush cleaner Tylka jak... płyn do dezynfekcji.

Kto Ci powiedział, że trzeba aerograf po farbach Tamiya, Gunze tylko tym czyścić?

Używam farb Tamiya, Gunze, Hataka, AK RC i czyszczę aerograf (też Iwata) tym samym czym rozcieńczam czyli Hataka Laquer Thinner lub AK Real Color Thinner. Tamiya X-20A też się nadaje lub nawet izopropyl.

Airbrush Thinner to opcja atomowa i powinna Ci wszystko wyczyścić.

PS. Jeżeli ich cleanery nie waniają to znaczy, że kupujesz wodę destylowaną w opakowaniu firmowym :)


Nie napisałem że TYLKO TYM, wymieniłem te które znam. Ja cały czas pisze o migu i ak-interactive.
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez Pelikan » piątek, 26 listopada 2021, 18:12

_OldMan_ napisał(a):To spróbuj tego:

Obrazek


Moge spróbować. Zobaczymy.
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez Thalgonis » piątek, 26 listopada 2021, 18:25

Tylko wiesz... Nie na darmo farby miga mają „nazwę kodową” wśród modelarzy „błoto”... Między innymi dlatego, że nie ważne jakim środkiem się czyści aerek po ich użyciu, zawsze będzie z tym czyszczeniem większy problem niż z „walącą po nozdrzach” chemią od tamki i gunze :-)
Podkreślam: NIE piszę że jest to NIEMOŻLIWE, tylko że sprawi więcej kłopotu/czasu/cierpliwości niż po tych śmierdzielach :)
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1365
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 16:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez Pelikan » piątek, 26 listopada 2021, 18:32

Thalgonis napisał(a):Tylko wiesz... Nie na darmo farby miga mają „nazwę kodową” wśród modelarzy „błoto”... Między innymi dlatego, że nie ważne jakim środkiem się czyści aerek po ich użyciu, zawsze będzie z tym czyszczeniem większy problem niż z „walącą po nozdrzach” chemią od tamki i gunze :-)
Podkreślam: NIE piszę że jest to NIEMOŻLIWE, tylko że sprawi więcej kłopotu/czasu/cierpliwości niż po tych śmierdzielach :)


Wiem. To już zauważyłem. :)
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez cooper69 » piątek, 26 listopada 2021, 19:31

Kup czysty Izopropyl czyli IPA np. w sklepie z częściami dla elektroników i powinno zadziałać.
Poza tym doskonale się nadaje do czyszczenia plastików, okularów, modelu z tłuszczu po paluchach itd.itp.
PS. do ekranu i okularów troszkę bym go osłabił wodą destylowaną bo normalnie ma 99%
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez HK » sobota, 27 listopada 2021, 12:00

cooper69 napisał(a):Kup czysty Izopropyl czyli IPA np. w sklepie z częściami dla elektroników i powinno zadziałać.
Poza tym doskonale się nadaje do czyszczenia plastików, okularów, modelu z tłuszczu po paluchach itd.itp.
PS. do ekranu i okularów troszkę bym go osłabił wodą destylowaną bo normalnie ma 99%

Izopropyl jest obojętny dla większości tworzyw sztucznych a tym bardziej dla szkła. Problemem moga być przedmioty wykonane na bazie żywic akrylowych, bo te są rozpuszczalne w IPA. Ale zgadzam się, że przed zastosowaniem na ekran lub drogie okulary, lepiej dla bezpieczeństwa sprawdzić czy np warstwa przeciwodblaskowa nie jest zmywalna.
IPA nadaje się do czyszczenia aerografów z farb akrylowych - ale tych naprawdę akrylowych jak Tamiya, Gunze, RC itd. a nie wodorozcieńczalnego "błota" w rodzaju Ammo czy Vallejo. Te farby mają bowiem dodatki innych żywic (np winylowych) i czysty IPA może nawet spowodowac ich ścinanie się.
Wadą IPA jako płynu do mycia aero jest jego szybkie parowanie (wysychanie). W efekcie, farba zwykle nie zdąży być w całości wypłukana i część zostaje w aero w postaci osadu. Ja mieszam IPA pół na pół z acetonem (dla wzmocnienia efektu) i dodaję nieco alkoholu diacetonowego jako retardera. W efekcie mam płyn podobnie skuteczny jak tool cleaner ale o łagodniejszm zapachu.
Oryginalny tool cleaner to aceton pół na pół z octanem butylu. W efekcie jest bardzo agresywny dla żywic akrylowych i nie wysycha za szybko (dzięki octanowi) ale niestety ma bardzo intensywny zapach.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez Rafal » sobota, 27 listopada 2021, 23:01

Pelikan napisał(a):
_OldMan_ napisał(a):Tamiya.


Właśnie uciekłem od tych farb ze względu na smród.


Że co? Tamiya akrylowa ładnie pachnie.
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1275
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:09

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez _OldMan_ » niedziela, 28 listopada 2021, 06:10

Rafal napisał(a):
Pelikan napisał(a):
_OldMan_ napisał(a):Tamiya.


Właśnie uciekłem od tych farb ze względu na smród.


Że co? Tamiya akrylowa ładnie pachnie.


Pachnie ładnie dopóki nie rozcieńczysz jej jakimś zajzajerem.
Avatar użytkownika
_OldMan_
 
Posty: 250
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2019, 18:52

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 28 listopada 2021, 14:03

_OldMan_ napisał(a):dopóki nie rozcieńczysz jej jakimś zajzajerem.


Obrazek

A ja tam lubię zapach LT :P
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez _OldMan_ » niedziela, 28 listopada 2021, 14:06

De gustibus non est disputandum. :P
Avatar użytkownika
_OldMan_
 
Posty: 250
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2019, 18:52

Poprzednia strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości