Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez Pelikan » piątek, 26 listopada 2021, 10:49

Witam

Zawsze po każdym malowaniu od razu czyszcze aerograf, czyszcze i kilka razy przepłukuje aerograf cleanerem. Posiadam Iwate Revolution. Od kąd przestawiłem się na akryle zdarza mi się często że mimo starania się wyczyszczenia aerografu to igła ma jakieś pozostałości farby i po prostu zasycha wewnątrz aerografu. Co mam wtedy zrobic? Narazie stosowałem metode siłową czy wyciągałem na siłe igłe z aerografu. Boje się jednak by go w końcu nie uszkodzić a zabawka to nie tania. Czy mógłby mi ktoś poradzić jak wy sobie radzicie w takich sytuacjach?
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Reklama

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez _OldMan_ » piątek, 26 listopada 2021, 12:02

Jakie akryle ?
Avatar użytkownika
_OldMan_
 
Posty: 250
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2019, 18:52

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez japaw » piątek, 26 listopada 2021, 12:11

Ja po przedmuchaniu aero i wymyciu elementów składowych zostawiam go w stanie rozłożonym.
japaw
 
Posty: 125
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez Pelikan » piątek, 26 listopada 2021, 15:07

_OldMan_ napisał(a):Jakie akryle ?


Akryle miga i AK-interactive 3 gen. Do obydwu rodzajów używam dedykowanych do nich cleanerów.
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez Pelikan » piątek, 26 listopada 2021, 15:08

japaw napisał(a):Ja po przedmuchaniu aero i wymyciu elementów składowych zostawiam go w stanie rozłożonym.


Obawiam się że chyba nie dał bym rady ponownie go złożyć. Nie mam nikogo kto mógłby mi w tym pomóc czy pokazać.
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez _OldMan_ » piątek, 26 listopada 2021, 15:12

Mig słabo się sprawdza w aerografie. AK 3gen nie używam więc się nie wypowiem.
Zmień farby albo po każdym malowaniu niestety trzeba rozebrać aerograf i dobrze go wyczyścić.
Avatar użytkownika
_OldMan_
 
Posty: 250
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2019, 18:52

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez Pelikan » piątek, 26 listopada 2021, 15:17

Mnie malowanie farbami miga bardzo dobrze idzie, gorzej jest z czyszczeniem. A jakie farby akrylowe byś mi polecił?
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez _OldMan_ » piątek, 26 listopada 2021, 15:38

Gunze, Tamiya.
Avatar użytkownika
_OldMan_
 
Posty: 250
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2019, 18:52

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez 307_Piotras » piątek, 26 listopada 2021, 16:03

Jakim ciśnieniem płuczesz aero po malowaniu? Takim samym jak podczas malowania czy wyższym? Wysokie ciśnienie płukania praktycznie zakończyło konieczność zaglądania do aero. To jest banalne ale nikt o tym nigdy nie pisze, może jest to oczywiste. Dla mnie jakiś czas temu nie było.
Avatar użytkownika
307_Piotras
 
Posty: 167
Dołączył(a): sobota, 8 października 2016, 23:11
Lokalizacja: Łódź/Navan

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez Pelikan » piątek, 26 listopada 2021, 16:26

307_Piotras napisał(a):Jakim ciśnieniem płuczesz aero po malowaniu? Takim samym jak podczas malowania czy wyższym? Wysokie ciśnienie płukania praktycznie zakończyło konieczność zaglądania do aero. To jest banalne ale nikt o tym nigdy nie pisze, może jest to oczywiste. Dla mnie jakiś czas temu nie było.


Kompresorek mam ustawiony na 2 bary.
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez Pelikan » piątek, 26 listopada 2021, 16:30

_OldMan_ napisał(a):Gunze, Tamiya.


Właśnie uciekłem od tych farb ze względu na smród. Ale faktem jest że czyszczenie po nich np. przy pomocy Tamiya Airbrush Cleaner to bajka. I tamiya oraz gunze h to nie są chyba farby akrylowe tylko emalie akrylowe. Dlatego też wspomnianym Tamiya Airbrush Cleaner nie wyczyszcze po migu czy AK-interactive.
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez 307_Piotras » piątek, 26 listopada 2021, 16:50

Wyczysci tylko sobie zmien na 4 bo 2 to malo, a przy blocie to na bank. Oczywicie mowie na podstawie swoich doswiadczen, moze ktos czysci 0,5 i jest git. Bardzo watpie.
Ale z drugiej strony, zmieniles farby bo smierdzialy ale czyscisz smierdzacym cleanerem, nie bardzo rozumiem sens ale nie o tym jest mowa :):):)
Avatar użytkownika
307_Piotras
 
Posty: 167
Dołączył(a): sobota, 8 października 2016, 23:11
Lokalizacja: Łódź/Navan

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez Pelikan » piątek, 26 listopada 2021, 16:53

307_Piotras napisał(a):Wyczysci tylko sobie zmien na 4 bo 2 to malo, a przy blocie to na bank. Oczywicie mowie na podstawie swoich doswiadczen, moze ktos czysci 0,5 i jest git. Bardzo watpie.
Ale z drugiej strony, zmieniles farby bo smierdzialy ale czyscisz smierdzacym cleanerem, nie bardzo rozumiem sens ale nie o tym jest mowa :):):)


Cleanery miga i ak-interactive 3 gen wogóle nie śmierdzą. Wiem bo stosowałem. Nie ma nawet porównania z cleanerami tamiyi czy gunze.
Pelikan
 
Posty: 63
Dołączył(a): sobota, 26 stycznia 2019, 02:05

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez 307_Piotras » piątek, 26 listopada 2021, 17:23

Jasne nie zalapalem, myslalem ze czyscisz "smierdzacym" bo lagodny nie daje rady. ale i tak uwazam, ze dwa bry to za malo, masz wrazenie ze jest czysto ale cos tam sobie zostaje i zasycha na igle. To i tak sie czasem zdarza bez rozbierania aero. Tylko rozbieranie za kazdym razem to nonsens. Ja robie jak mowilem i nie maluje blotem, zapach nitro mnie relaksuje :)
Avatar użytkownika
307_Piotras
 
Posty: 167
Dołączył(a): sobota, 8 października 2016, 23:11
Lokalizacja: Łódź/Navan

Re: Co zrobić jak igła zaschnie w aerografie?

Postprzez _OldMan_ » piątek, 26 listopada 2021, 17:46

Taka farba:

ObrazekObrazek

rozcieńczona tym rozcieńczalnikiem śmierdzi ?

Obrazek
Avatar użytkownika
_OldMan_
 
Posty: 250
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2019, 18:52

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości