Późne kolory Luftwaffe

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Późne kolory Luftwaffe

Postprzez momas1 » środa, 22 grudnia 2021, 15:20

Siema,

mam pytanie - która z firm produkujących farby ma najbardziej zbliżone do rzeczywistości kolory późnych schematów. Chodzi mi przede wszystkim o RLM81, 82 i 83. Kupiłem kiedyś te kolory z Gunze i, jak teraz paczam :-), to są one dość daleko od tego, co dają inne firmy. No i mam zagwozdkę. Pomożecie?
Pozdrófka
momas
momas1
 
Posty: 113
Dołączył(a): niedziela, 9 maja 2010, 19:25

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Późne kolory Luftwaffe

Postprzez Recenzjemodeli.pl » środa, 22 grudnia 2021, 15:53

Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1424
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Re: Późne kolory Luftwaffe

Postprzez momas1 » środa, 22 grudnia 2021, 16:37



Dzięki wielkie ;o)
Pozdrófka
momas
momas1
 
Posty: 113
Dołączył(a): niedziela, 9 maja 2010, 19:25

Re: Późne kolory Luftwaffe

Postprzez Murek » środa, 22 grudnia 2021, 22:01

momas1 napisał(a):Siema,

mam pytanie - która z firm produkujących farby ma najbardziej zbliżone do rzeczywistości kolory późnych schematów. Chodzi mi przede wszystkim o RLM81, 82 i 83. Kupiłem kiedyś te kolory z Gunze i, jak teraz paczam :-), to są one dość daleko od tego, co dają inne firmy. No i mam zagwozdkę. Pomożecie?

Jaka firma by nie robiła jakichkolwiek kolorów (nie tylko RLM) to ich odcienie będą się różnić. Jakie są prawidłowe? Obawiam się, że nie ma jednej odpowiedzi. Poczynając od producenta oryginalnej farby z palety RLM, poprzez grubość warstwy, kończąc na widzimisię personelu (mieszanie itp praktyki) nie można według mnie przyjąć jednego idealnego wzorca danej farby. Dlatego mnożą się wersje np RLM 81 czy 76. Dochodzi kwestia czy w ogóle istniał odcień 83 i czy był on niebieski (?). Tyle ode mnie. Oczywiście nie namawiam do malowania kolorem różowym zamiast soczystej zieleni 82 ale nie dajmy się zwariować, czerpmy przyjemność z naszego hobby i róbmy coraz lepsze modele :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3003
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Późne kolory Luftwaffe

Postprzez 307_Piotras » środa, 22 grudnia 2021, 22:07

Święte słowa, co któryś model dobrze jest zmienić markę farb. Będzie na półce zróżnicowanie bo nie ma bata żeby wszystko wyglądało jednakowo zwłaszcza w czasie takiej zadymy jak była między 39-45.
Avatar użytkownika
307_Piotras
 
Posty: 167
Dołączył(a): niedziela, 9 października 2016, 00:11
Lokalizacja: Łódź/Navan

Re: Późne kolory Luftwaffe

Postprzez xmen » środa, 22 grudnia 2021, 23:14

Murek napisał(a):
momas1 napisał(a):Siema,

mam pytanie - która z firm produkujących farby ma najbardziej zbliżone do rzeczywistości kolory późnych schematów. Chodzi mi przede wszystkim o RLM81, 82 i 83. Kupiłem kiedyś te kolory z Gunze i, jak teraz paczam :-), to są one dość daleko od tego, co dają inne firmy. No i mam zagwozdkę. Pomożecie?

Jaka firma by nie robiła jakichkolwiek kolorów (nie tylko RLM) to ich odcienie będą się różnić. Jakie są prawidłowe? Obawiam się, że nie ma jednej odpowiedzi. Poczynając od producenta oryginalnej farby z palety RLM, poprzez grubość warstwy, kończąc na widzimisię personelu (mieszanie itp praktyki) nie można według mnie przyjąć jednego idealnego wzorca danej farby. Dlatego mnożą się wersje np RLM 81 czy 76. Dochodzi kwestia czy w ogóle istniał odcień 83 i czy był on niebieski (?). Tyle ode mnie. Oczywiście nie namawiam do malowania kolorem różowym zamiast soczystej zieleni 82 ale nie dajmy się zwariować, czerpmy przyjemność z naszego hobby i róbmy coraz lepsze modele :D

Odważne stwierdzenie.Niektórzy wywody akademickie rozpoczynają by ustalić ten jeden jedyny prawidłowy wzorzec i bardzo lubią innym wytykać ewentualne nieścisłości.
Avatar użytkownika
xmen

Animal Planet
 
Posty: 1161
Dołączył(a): sobota, 2 grudnia 2017, 11:02

Re: Późne kolory Luftwaffe

Postprzez Recenzjemodeli.pl » środa, 22 grudnia 2021, 23:42

Murek napisał(a):Obawiam się, że nie ma jednej odpowiedzi.


..ale swoje obawy opierasz na jakiejś kwerendzie materiałów źródłowych, czy na chłopskim rozumie?
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1424
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Re: Późne kolory Luftwaffe

Postprzez momas1 » czwartek, 23 grudnia 2021, 08:02

Murku, masz rację, odcienie mogą się różnić. Ale mi nie chodzi o to, które są prawidłowe i idealne, tylko najbliższe temu co znamy. Przykład: jak dla mnie rlm81 w wydaniu Gunze jest brudnozielone, a jak wiadomo kolor ten opisywany jest jako brązowo-fioletowy. Nie wiem czy to pomyłka z ich strony, czy jakiś babol na produkcji, ale jest mu bliżej do rlm83 niż do koloru, który na zdjęciach (kolorowych) jest brązowy.
Pozdrófka
momas
momas1
 
Posty: 113
Dołączył(a): niedziela, 9 maja 2010, 19:25

Re: Późne kolory Luftwaffe

Postprzez Recenzjemodeli.pl » czwartek, 23 grudnia 2021, 09:58

momas1 napisał(a):[...]jak dla mnie rlm81 [...]


Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1424
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 13:08

Re: Późne kolory Luftwaffe

Postprzez momas1 » czwartek, 23 grudnia 2021, 11:38

No toś mnie KFS zastrzelił :roll: . Faktycznie, ten Gunzowy farbek jest jak v2 na zdjęciu. Ciekawi mnie, skąd taki rozjazd u, jak by nie było, uporządkowanych Niemiaszków. Bo rozumiem inny odcień, ale to jest dla mnie inny kolor :shock:

A tak poza tym, to co za opracowanie zacytowałeś?
Pozdrófka
momas
momas1
 
Posty: 113
Dołączył(a): niedziela, 9 maja 2010, 19:25

Re: Późne kolory Luftwaffe

Postprzez Krzysiek Kowalik » czwartek, 23 grudnia 2021, 11:50

Trzeba też pamiętać, że bardzo dużo, jeśli chodzi o odbiór końcowy będzie miało jakiego użyjesz podkładu- ciemny/ jasny, jakiej transparentnej użyjesz warstwy i jak upaćkasz model podczas brudzenia. Sam używam vallejo i uważam że mają bardzo "cukierkowe" kolory. Z każdym modelem jednak widzę, że można łatwo tą cukierkowość kontrować właśnie wspomnianymi wcześniej czynnościami co coraz bardziej zaczyna mi się podobać.
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 953
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Późne kolory Luftwaffe

Postprzez RAV » czwartek, 23 grudnia 2021, 11:53

momas1 napisał(a):jak by nie było, uporządkowanych Niemiaszków.

Trudno mówić o uporządkowaniu w kraju chylącym się ku upadkowi, rządzonym przez coraz bardziej spanikowanych fanatyków, naciskanym przez Zachód z jednej strony i Ruskich z drugiej. Coś jak teraz u nas plus bombardowania dywanowe.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Późne kolory Luftwaffe

Postprzez momas1 » czwartek, 23 grudnia 2021, 12:29

RAV napisał(a):
momas1 napisał(a):jak by nie było, uporządkowanych Niemiaszków.

Trudno mówić o uporządkowaniu w kraju chylącym się ku upadkowi, rządzonym przez coraz bardziej spanikowanych fanatyków, naciskanym przez Zachód z jednej strony i Ruskich z drugiej. Coś jak teraz u nas plus bombardowania dywanowe.


Ale są rzeczy, w których mimo wszystko trzymali pion do samego końca. W malowaniu również. Czy inne kolory z tego czasu też miały po kilka odmian? Wiem o rlm 76, ale taki 75 był nie zmieniony, a używano do końca wojny.
Pozdrófka
momas
momas1
 
Posty: 113
Dołączył(a): niedziela, 9 maja 2010, 19:25

Re: Późne kolory Luftwaffe

Postprzez potez » czwartek, 23 grudnia 2021, 12:47

Przeczytaj:
https://www.mojehobby.pl/products/REAL-COLORS-OF-WWII-for-AIRCRAFT-ENG.html
poznasz odpowiedzi na swoje pytania :mrgreen:
Naprawdę nie da się tego wyklepać w postach na forum ;o)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Późne kolory Luftwaffe

Postprzez momas1 » czwartek, 23 grudnia 2021, 13:22

potez napisał(a):Przeczytaj:
https://www.mojehobby.pl/products/REAL-COLORS-OF-WWII-for-AIRCRAFT-ENG.html
poznasz odpowiedzi na swoje pytania :mrgreen:
Naprawdę nie da się tego wyklepać w postach na forum ;o)


O, to jest dobra myśl. Spróbuję zdobyć. Dzięki potez.
Pozdrófka
momas
momas1
 
Posty: 113
Dołączył(a): niedziela, 9 maja 2010, 19:25

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości