A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Konkurs rocznicowy z okazji Bitwy o Anglię.

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez macias13_84 » czwartek, 12 lutego 2015, 15:01

dewertus napisał(a):
macias13_84 napisał(a):Raczej średnio się wpisuje w ten okres

Powoływanie się na listę samolotów RAF w przypadku gdy mowa o samolocie FAA jest nie jest zbyt trafione ;o) Sama lista też nie grzeszy kompletem informacji - na liście po stronie RAF są wymienione tylko myśliwce (w tym charakterze wymieniony jest Blenheim), a co z samolotami Bomber Command, Costal Command, FAA, itp? Podobnie ma się lista samolotów po stronie Luftwaffe (tam też brakuje kilku typów)...

Pierwsze Marlety trafiły do FAA w czerwcu 1940, zaś pierwsze zwycięstwo (Ju-88) zaliczyły w Boże Narodzenie 1940 nad Scapa Flow.

Coś
Jakąś zaćmę z tym FAA dostałem, zwłaszcza że wcześniej dorzucałem link do Gladiatorów z RN, mój błąd
Avatar użytkownika
macias13_84
 
Posty: 1700
Dołączył(a): czwartek, 26 kwietnia 2012, 11:59
Lokalizacja: Zabrze

Reklama

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez Soris000 » czwartek, 12 lutego 2015, 20:48

Pawel Burchard napisał(a):A ten... to może bym jeszcze dorzucił Skua i Roc, bo leżą delikatnie napoczęte od roku conajmniej. Do Roca jest nawet jakiś schemat malowania z BoB, problem jest ze Skuą :)

p.

Paweł, bo Skua to w 1940 roku- Orkady, Norwegia, osłona ewakuacji Dunkierki, Morze Śródziemne, więc malowania stricte związanego z BoB to raczej nie będzie.

PS
Wg Aeroplane pod koniec 1940 roku 801 dywizjon stacjonował w St Merryn w Kornwalii a w kwietniu 41 ostatnia akcja Skua to bombardowanie(?) na Wyspach Normandzkich.
Avatar użytkownika
Soris000
 
Posty: 1405
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 14:18
Lokalizacja: Sopot

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez tombie » piątek, 13 lutego 2015, 10:59

a może ktoś bardzo obeznany albo kilka osób zrobi szczegółową listę samolotów które faktycznie walczyły w czasie kapani BOB - myslę że wielu osobom by to pomogło w wyborze i poszukiwaniu modelu
-------------------------------------
Emet Brown czyli Tomasz Bień


Obecnie w budowie:
P-51D Mustang 1:48 Airfix - relacja jest prowadzona na mojej stronie facebookowej P-51D Mustang 1:48 Airfix_2017 - @EmetBrownRecenzja


Obrazek
Avatar użytkownika
tombie
 
Posty: 378
Dołączył(a): środa, 29 września 2010, 11:41
Lokalizacja: Lipowa k/Żywca

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez Pawel Burchard » piątek, 13 lutego 2015, 11:33

Soris000 napisał(a):Wg Aeroplane pod koniec 1940 roku 801 dywizjon stacjonował w St Merryn w Kornwalii a w kwietniu 41 ostatnia akcja Skua to bombardowanie(?) na Wyspach Normandzkich.


no dzięki za informacje, muszę trochę poczytać w temacie ;)

p.
Pawel Burchard
 
Posty: 1037
Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 10:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez konwin » piątek, 13 lutego 2015, 11:35

O ile dobrze zrozumiałem (tutaj cytat)"Tematem prac są modele dowolnych obiektów związanych z Bitwą o Anglię. Zarówno samolotów, pojazdów, figurek dioram i co tam jeszcze dusza zapragnie".
Czyli nie musi to być samolot który brał bezpośredni udział w walce i był użyty bojowo.
Ja rozumiem to w ten sposób, że może to być np figurka mechanika dojeżdżającego na lotnisko na rowerze.
Trudno powiedzieć że Matylda latała i nie daj boże ktoś do nie strzelał.
Ja mam zamiar startować z Arado 196 1:32 a on nie brał bezpośrednio udziału w walce.
Poproszę o wyprowadzenie z błędu bo już się napaliłem na start z tym modelem a może bez sensu.
Pozdrawiam
Konrad
Avatar użytkownika
konwin
 
Posty: 239
Dołączył(a): czwartek, 7 czerwca 2012, 23:12

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez Mikołaj » piątek, 13 lutego 2015, 11:58

w tej chwili w konkursie mamy 15 warsztatów - tez byłbym za tym, żeby zamiast ograniczać ilość sprzętu, raczej dążyć do poszerzenia listy.
Ja konkurs rozumiałem jako maszyny ( i ludzie) głównych adwersarzy BoB w malowaniach z okresu BoB, które (i którzy) w jakikolwiek sposób przyczynił się do wzmożenia wysiłku wojennego w tym okresie. Niekoniecznie w ogóle biorąc udział w walkach.
Mikołaj
 
Posty: 416
Dołączył(a): sobota, 30 sierpnia 2008, 21:46
Lokalizacja: Łódź

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez karolkonw » piątek, 13 lutego 2015, 12:06

konwin napisał(a):O ile dobrze zrozumiałem (tutaj cytat)"Tematem prac są modele dowolnych obiektów związanych z Bitwą o Anglię. Zarówno samolotów, pojazdów, figurek dioram i co tam jeszcze dusza zapragnie".
Czyli nie musi to być samolot który brał bezpośredni udział w walce i był użyty bojowo.
Ja rozumiem to w ten sposób, że może to być np figurka mechanika dojeżdżającego na lotnisko na rowerze.
Trudno powiedzieć że Matylda latała i nie daj boże ktoś do nie strzelał.
Ja mam zamiar startować z Arado 196 1:32 a on nie brał bezpośrednio udziału w walce.
Poproszę o wyprowadzenie z błędu bo już się napaliłem na start z tym modelem a może bez sensu.
Pozdrawiam
Konrad


Konrad troche mi podkradasz pomysł (albo Arado albo storch - skoro ju 88 odpada) daj znac jakie oznaczenia wybeirasz i skad?
Żołnierze zziębnięci cześc ich pamięci
karolkonw
 
Posty: 1091
Dołączył(a): środa, 23 lutego 2011, 09:38

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez konwin » piątek, 13 lutego 2015, 12:17

Wiem jakie to uczucie bo wcześniej chciałem z HE-111
Zamówiłem publikację z kagero może coś tam znajdę
Dają jakieś kalki
Dopiero w poniedziałek lub we wtorek dotrą dam Ci znacia
Konrad
Avatar użytkownika
konwin
 
Posty: 239
Dołączył(a): czwartek, 7 czerwca 2012, 23:12

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » piątek, 13 lutego 2015, 13:32

Dokładnie zamysł projektu, który ewoluował w konkurs jest taki aby mogli w nim wziąć udział forumowicze z wszystkich działów modelarstwa. Z tego powodu nie ma ograniczenia tylko do lotnictwa na którym spoczywał jednak główny ciężar bitwy. Mogą to być w związku z tym też i figurki mechaników na rowerze. Co do sprzętu to generalnie powinien mieć związek choć pośredni z BoB czyli mogą to być też samoloty, kutry, statki prowadzące zaopatrzenie, rozpoznanie, szkolenia i co tam jeszcze. Ale unikajmy przypadków robienia np. maszyny z tamtego okresu,która jednak w tym czasie operowała na morzu śródziemnym ;)
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29


Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez LordDisneyland » piątek, 13 lutego 2015, 19:26

tombie napisał(a):a może ktoś bardzo obeznany albo kilka osób zrobi szczegółową listę samolotów które faktycznie walczyły w czasie kapani BOB - myslę że wielu osobom by to pomogło w wyborze i poszukiwaniu modelu

W zasadzie cuś takiego już istnieje ;o) ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Aircraft_o ... of_Britain
Ciekawy jest ten fragment-
"Only the squadrons listed as Battle of Britain RAF squadrons were counted as being part of the Battle of Britain for the award of a campaign medal"
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_of ... _squadrons
W sumie to własciwe kryterium oceny.
Born to lose - out to lunch
- Ian "Lemmy" Kilmister
Avatar użytkownika
LordDisneyland
 
Posty: 904
Dołączył(a): piątek, 25 kwietnia 2008, 12:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez GrzeM » piątek, 13 lutego 2015, 20:53

Lista Wiki nie jest kompletna. O ile o typach z FAA można dyskutować, to CANTy były używane a nie są wymienione.

Współczesne publikacje zwracają także uwagę na bezpośredni udział w BoB brytyjskich bombowców (także polskich) które bombardowały niemieckie przygotowania inwazyjne (barki w portach francuskich).
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3108
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez dewertus » piątek, 13 lutego 2015, 23:37

GrzeM napisał(a):Lista Wiki nie jest kompletna.

Mnie serdecznie rozbawiła informacja o udziale MC.200 które eskortowały SM.79... Ciekawe gdzie i kiedy. Niestety, ale wiki aż roi się od błędnych, niekompletnych a czasem całkowicie bzdurnych informacji. Tutaj znowu zapomniano o udziale FAA: 804 (Sea Gladaiator i Marlety) i 808 (Fulmary działały w pierwszej linii), niedocenionemu wysyłkowi Costal Command (choćby w ratowaniu zestrzelonych nad Kanałem lotników) czy wspomnianemu przez GrzeMa czynnemu udziałowi Bomber Command (pierwsze bombardowania Berlina były wykonane właśnie w trakcie BOB).

Nikt nawet nie zająknął się o udziale np. Sunderlandów z 210 Sqn RAF... BOB to jest pewien okres w zmaganiach pomiędzy Aliantami a państwami Osi a nie tylko walki Fighter Command nad obszarem działania 11 Grupy ;o)
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez Soris000 » sobota, 14 lutego 2015, 00:38

Pawel Burchard napisał(a):
Soris000 napisał(a):Wg Aeroplane pod koniec 1940 roku 801 dywizjon stacjonował w St Merryn w Kornwalii a w kwietniu 41 ostatnia akcja Skua to bombardowanie(?) na Wyspach Normandzkich.


no dzięki za informacje, muszę trochę poczytać w temacie ;)

p.

Paweł, u mnie słabo z angielskim i być może przeoczyłem jakieś informacje pozwalające "wkręcić" Skua w BoB.
Może więcej jest w książce Stratusa, niestety ja jej nie mam.
Avatar użytkownika
Soris000
 
Posty: 1405
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 14:18
Lokalizacja: Sopot

Re: A może wspólny projekt "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)?

Postprzez dewertus » sobota, 14 lutego 2015, 00:53

Jedynym punktem zaczepienia dla Skua w BOB jest udział samolotów 801 Sqn w osłonie ewakuacji z Dunkierki (lotniskiem bazowym było Detling). Ostatnia większa akcja to wrześniowy (1940) rajd na Trondheim. Nieco dłużej polatały na MTO.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do "Bitwa o Anglię" (75 rocznica)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron