Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbarossa"

Rocznicowy konkurs z okazji 75 rocznicy operacji Barabarossa

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez Janbar » czwartek, 8 października 2015, 17:26

Daniel iceman Gronowski napisał(a):To ja wstępnie startuję z Bf-109 F2 i Do-215


No to pozamiatane :) Poważnie, to cieszę się na te warszaty.

A sam pewnie wejdę z takim tematem na początek

Obrazek
Janbar

Animal Planet
 
Posty: 431
Dołączył(a): niedziela, 8 lutego 2015, 23:27

Reklama

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 8 października 2015, 17:39

Jarek Gurgul napisał(a):Obrazek

Chorwackiej kratki brakuje.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez hacz » czwartek, 8 października 2015, 18:01

To co proponuje slah według mojej oceny jest strzałem w 10.

Do regulaminu dodałbym jeszcze, że jeden modelarz nie może zająć więcej niż jedno miejcse na podium.
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez Jarek Gurgul » czwartek, 8 października 2015, 18:22

Jacek Bzunek napisał(a):Chorwackiej kratki brakuje.

Ale Chorwacja jako państwo zdaje się nie uczestniczyła w ataku na Sowietów w 1941? Na mapce umieściłem tylko te kraje, które formalnie wsparły Niemców podczas Barbarossy.

Gdyby dorzucić Chorwatów, to trzeba by pamiętać też o innych ochotnikach - Francuzach, Holendrach, Belgach, Norwegach, Hiszpanach, Duńczykach i kim tam jeszcze.

Poza tym musiałem ograniczyć ilość ikonek na "pierwszej linii frontu" ze względu na szczupłość miejsca ;o) .

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6075
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 8 października 2015, 18:56

Żeby nie było że się drobiazgów czepiam (a sam się z żadnym ulepkiem nie deklaruję) ale:
- Chorwacja była państwem w przeciwieństwie do ochotniczych jednostek z Hiszpanii czy krajów okupowanych (po mojemu różnica taka jak pomiędzy 303 sqn PSP a 71 sqn RAF z personelem złożonym z amerykańskich ochotników),
- pofatygowałem się prawie 2 m do szafki z makulaturą, wytargałem Sojuszników Luftwaffe 2 Books International gdzie piszą że do III/JG52 (cokolwiek by to znaczyło) przydzielono na początku października 1941 15(kroat) staffel organizacyjnie podległą HZL (Chorwackiemu Legionowi Lotniczemu).

Obrazek
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez Jarek Gurgul » czwartek, 8 października 2015, 19:34

Jacek Bzunek napisał(a):...- Chorwacja była państwem w przeciwieństwie do ochotniczych jednostek z Hiszpanii czy krajów okupowanych (po mojemu różnica taka jak pomiędzy 303 sqn PSP a 71 sqn RAF z personelem złożonym z amerykańskich ochotników),...

Ale Hiszpania też była państwem i status jednostki chorwackiej był taki sam, jak hiszpańskiej Escuadrilla Azul - obie formacje były częścią Luftwaffe z zagranicznymi (dla Niemców) ochotnikami.

Jacek Bzunek napisał(a):...- pofatygowałem się prawie 2 m do szafki z makulaturą, wytargałem Sojuszników Luftwaffe 2 Books International gdzie piszą że do III/JG52 (cokolwiek by to znaczyło) przydzielono na początku października 1941 15(kroat) staffel organizacyjnie podległą HZL (Chorwackiemu Legionowi Lotniczemu).

Jak najbardziej się zgadza. Jednak mimo wszystko Chorwacja nie wystąpiła przeciwko Sowietom tak, jak Rumunia, Węgry, Finlandia, Słowacja czy Włochy.

Żeby nie było żadnych obaw - to, że jakiejś flagi/emblematu nie ma na moim bannerku, nie znaczy, że nie można czegoś budować, na przykład pokazanych przez Ciebie chorwackich maszyn. Ja się do merytoryki w ogóle nie mieszam - są mądrzejsi ode mnie ;o) .

Jacek Bzunek napisał(a):...a sam się z żadnym ulepkiem nie deklaruję...

Wielka szkoda, mam nadzieję, że jednak się skusisz - lubię Twoje modele.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6075
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez MARIO » czwartek, 8 października 2015, 19:42

Witam. Jedno pytanko. czy pod wspólnym tytułem wątku można prowadzić budowę 2 modeli jeden w 1/72 drugi 1/48
MARIO
 
Posty: 387
Dołączył(a): wtorek, 1 marca 2011, 21:18
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » czwartek, 8 października 2015, 21:25

MARIO napisał(a):Witam. Jedno pytanko. czy pod wspólnym tytułem wątku można prowadzić budowę 2 modeli jeden w 1/72 drugi 1/48

Będzie problem z oceną warsztatu za który także otrzymujesz punkty więc raczej nie.
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez MARIO » piątek, 9 października 2015, 01:31

Szkoda. Trudno przeboleje. Muszę tylko przeorganizować pułk. Wchodzę w to bombowo pod znakiem niemieckiego krzyża
MARIO
 
Posty: 387
Dołączył(a): wtorek, 1 marca 2011, 21:18
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez PawelG. » piątek, 9 października 2015, 08:29

Ktoś wie czy były jakieś okolicznościowe malowania na współczesne samoloty z okazji owej operacji?
eSeF-FloreSef
Avatar użytkownika
PawelG.
 
Posty: 356
Dołączył(a): wtorek, 18 marca 2014, 14:56

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez Jarek Gurgul » piątek, 9 października 2015, 09:49

Specjalnie dla Jacka zmodyfikowałem trochę banner, dodając "ochotników":

Obrazek

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6075
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez dewertus » piątek, 9 października 2015, 10:27

Dla chętnych na tematykę fińską:

Pamiętajcie, że Barbarossa po względem "kamuflażowym" to prawdziwe eldorado ale i zwodniczy okres. W sierpniu rozpoczęto bowiem wprowadzanie nowego, ujednoliconego schematu malowania (zielono-czarnego). Ale przemalowywanie nie było robione we wszystkich jednostkach od razu i nie nie na wszystkich samolotach w tym samym czasie dlatego w tej kampanii możemy mieć samoloty w malowaniu z Wojny Zimowej (zielono-szarym lub zielono-szarosrebrnym), oryginalnym malowaniu dostawcy, nowym standardzie lub w mixie nowego i starego. Tak samo trzeba uważać na żółte oznaczenia szybkiej identyfikacji - masowo wprowadzono je od sierpnia 1941, wcześniej były malowane sporadycznie, głównie na samolotach remontowanych lub "świeżo" składanych/otrzymanych.

Dla samolotów fińskich znaczenie ma który, konkretny egzemplarz chcecie zbudować.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez Krystian Ciechowicz » piątek, 9 października 2015, 11:13

Tematyka zupełnie nie moja, nigdy nawet nie interesowałem się Barbarossą.
Jednak zaglądając w listę sprzętu, mam kilka pomysłów, muszę jednak skonsultować to z fachowcami.
Porpozycje to, Ił-2 - Hobby Boss 1/32 ; Mig-3 - Trumpeter 1/32 lub Gladiator I - Silver Wings 1/32.

hacz napisał(a):Do regulaminu dodałbym jeszcze, że jeden modelarz nie może zająć więcej niż jedno miejcse na podium.

Każda skala będzie oceniana osobno więc, nie widzę problemu żeby w kilku kategoriach zająć miejsce na pudle.
Avatar użytkownika
Krystian Ciechowicz

BoB 2 miejsce
 
Posty: 1477
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez dewertus » piątek, 9 października 2015, 11:59

Krystian Ciechowicz napisał(a): Ił-2 - Hobby Boss 1/32 ; Mig-3 - Trumpeter 1/32 lub Gladiator I - Silver Wings 1/32.


MiG-3 - obie wersje malowania to barbarossa, "5" to maszyna Pokryszkina z okresu gdy latał na froncie południowym na początku WWO

IL-2 - malowania z 1942, ale wersja poprawna na zrobienie barbarossy. Sprawdzę czy to malowanie z Leningradu nie obowiązywało już 1941 (raczej pod kątem ram czasowych udziału 174 shAP w obronie Leningradu).

Gladaitor - Sam GL-252 jest ok, ale sprawdzić trzeba kiedy dostał nowe wdzianko, to z zestawu opisane jest na 1942...
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zbiórka osób zainteresowanych tematem konkursu "Barbaros

Postprzez hacz » piątek, 9 października 2015, 12:13

Krystian Ciechowicz napisał(a):
hacz napisał(a):Do regulaminu dodałbym jeszcze, że jeden modelarz nie może zająć więcej niż jedno miejcse na podium.

Każda skala będzie oceniana osobno więc, nie widzę problemu żeby w kilku kategoriach zająć miejsce na pudle.

Oczywiście chodziło mi o jedno podium - jedna kategoria i pod uwagę brany najwyżej oceniony model danego modelarza.
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraśnik

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plan Barbarossa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość