Podstawy Konkursu

Podstawy Konkursu

Postprzez matejson » piątek, 30 maja 2008, 20:13

Witamy w Konkursie 'Panzer Master 2008'!

Grono redaktorskie pwm.org.pl 'Modelarstwo z pasją' postanowiło zorganizować i przeprowadzić 'na łamach' forum konkurs o trochę innej formule, niż w przypadku większości dotychczasowych tego typu przedsięwzięć w sieci. Konkurs jest z założenia zamknięty i przeznaczony tylko dla zaproszonych modelarzy, najlepszych w naszej ocenie 'pancerniaków' udzielających się w polskim Internecie.

Celem konkursu jest wyłonienie 'Mastera' w kategorii pojazdów wojskowych, który będzie dzierżył ten zaszczytny 'tytuł' do czasu zorganizowania kolejnej edycji konkursu w tej kategorii. Jeśli konkurs spotka się z odpowiednim zainteresowaniem, jego formuła się sprawdzi, to być może zorganizowane zostaną na forum pwm.org.pl 'Modelarstwo z pasją' kolejne jego wydania, również w innych kategoriach.

Oprócz rywalizacji pomiędzy 'mistrzami', ideą przyświecającą organizacji Konkursu jest również upowszechnianie stosowanych przez najlepszych modelarzy metod, technik, oryginalnych pomysłów, zarówno jeśli chodzi o warsztat, narzędzia, jak i wykorzystanie materiałów. Inni modelarze będą mieli okazję podglądać 'mistrzów' przy pracy, zadawać pytania, śledzić proces powstawania najlepszych modeli od początku, to jest wyboru konkretnego pojazdu, do końca, czyli postawienia modelu na półce :).

Tym, co różni Konkurs od zwykłych relacji, jest - poza oczywiście zebraniem najlepszych w jednym 'miejscu' - przede wszystkim ścisłe zawężenie, 'ujednolicenie' tematu dla wszystkich uczestników. Daje to możliwość bardziej 'obiektywnego' porównania warsztatów poszczególnych modelarzy, łatwiejszej oceny rywalizacji wśród czołówki polskich 'pancerniaków', jak również określenia najlepszych rozwiązań, prowadzących do najlepszych rezultatów.

Organizując Konkurs w taki, a nie inny sposób, konstruując odpowiednio regulamin, stawiamy nacisk (poza częścią czysto modelarską) przede wszystkim na dwa elementy - poziom relacji oraz aspekt historyczny, przywiązywanie większej wagi do 'wiarygodności' historycznej modelu. Chcielibyśmy, by uczestnicy Konkursu podpowiedzieli, pokazali, jak prowadzi się 'profesjonalną' relację oraz jak dochodzić podczas realizacji projektu od zdjęcia oryginału, poprzez jego analizę, do odwzorowania rzeczywistości (ze wszelkimi jej 'niuansami') w postaci modelu.

Oczywiście wszystkie te założenia nie mogą przesłonić świetnej zabawy, jaką mamy nadzieję, będą mieli uczestnicy, jak i widzowie Konkursu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do oglądania, śledzenia Konkursu, dzielenia się wrażeniami i komentowania (konstruktywnego :)) postępów w pracach 'mistrzów' nad ich modelami.

Jarek Gurgul (koordynator konkursu)



Regulamin konkursu 'Panzer Master'

1. Temat
Tematem konkursu realizowanym przez wszystkich uczestników jest model pojazdu StuG III Ausf.G (oraz StuH na podwoziu StuG'a III Ausf.G) w skali 1:35. Model może być tworzony z wykorzystaniem dowolnego zestawu wyjściowego, dowolnych zestawów waloryzacyjnych oraz uzupełniany samodzielnie wykonywanymi elementami (pozostawiamy to inwencji uczestników).

Model musi być budowany w oparciu o zdjęcie oryginanego pojazdu, używanego na froncie zachodnim w latach 1943-45. Za 'front zachodni' uznajemy każdy rejon walk Niemców z aliantami zachodnimi, jak również obszary, na których walki pomiędzy tymi stronami miały miejsce wcześniej lub dopiero miały mieć miejsce (na przykład Norwegia, Grecja, Francja przed inwazją w Normandii).

2. Termin konkursu
Konkurs trwa od 14.06.2008 do 31.12.2008, do godziny 23:59. Do tego momentu relacje muszą być ukończone, potem wątki zostaną zamknięte. Dopuszczamy możliwość ewentualnego wydłużenia Konkursu o kilka dni na solidnie umotywowany, uzasadniony wniosek, złożony nie później jednak, niż na pięć dni przed planowanym zakończeniem Konkursu, czyli do 26.12.2008, do godziny 23:59.

Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone 10.01.2009 (lub później, jeśli Konkurs zostanie przedłużony).

3. Dokumentacja
Każdy uczestnik musi w poście rozpoczynającym relację konkursową przedstawić zdjęcie (zdjęcia) wybranego przez siebie egzemplarza pojazdu, który będzie odtwarzał, informację o zestawach fabrycznych, które zamierza wykorzystać oraz plan budowy, określający jakie podstawowe etapy będzie kolejno realizował i jakich dokona przeróbek, korekt, uzupełnień zestawów podstawowych we własnym zakresie. Plan można w razie potrzeby w niewielkim stopniu zmodyfikować, zachowując jednak w tym względzie umiar. Nie narzucamy terminu publikacji pierwszego postu, ale przyjmujemy, że nie będzie to później, niż do końca czerwca.

Jeśli zdjęcie (zdjęcia) oryginału pochodzi z publikacji drukowanej, uczestnik zobowiązany jest umieścić w pierwszym poście relacji skan lub zdjęcie fragmentu książki (czasopisma), zawierające oprócz fotografii pojazdu również jej podpis z wymaganymi informacjami na temat przedstawianego pojazdu (typ, jednostka, rejon, rok). Uczestnik musi również podać dane bibliograficzne, a więc tytuł pozycji, nazwisko autora, wydawnictwo i rok wydania. Jeśli zdjęcie pojazdu pochodzi ze strony internetowej, uczestnik zobowiązany jest podać jej adres.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo (jeśli uznają, że autorzy publikacji/strony internetowej mylą się w opisie, co do typu pojazdu, jednostki, roku lub rejonu - zwłaszcza tego ostatniego) do poproszenia uczestnika o uzasadnienie, uwiarygodnienie opisu, a w wyjątkowych przypadkach (gdy rejon nie mieści się zdaniem organizatorów w obszarze zawartym w temacie konkursu) do odrzucenia proponowanego egzemplarza pojazdu.

Organiztorzy zakładają, że nie każde zdjęcie będzie w pełni opisane. Jednak najważniejsza informacja, jaką jest rejon, w którym wykonane zostało zdjęcie, jest bezwzględnie wymagana. Przez 'rejon' nie rozumie się koniecznie konkretnego miejsca, miejscowości, ale na przykład określenia 'geograficzne', jak 'Włochy', 'Francja', Wał Zachodni', 'Ardeny' lub określenia starć, na podstawie których rejon można ustalić, na przykład 'Battle of the Bulge', 'Lądowanie w Normandii', 'walki o Kolonię' itd.

4. Dopuszczalny zakres uszkodzeń odwzorowywanych w modelu
Dopuszczamy do udziału w Konkursie modele uszkodzonych - ale tylko w niewielkim zakresie - pojazdów. Mogą to być pojazdy, w których uszkodzenia ograniczone będą do pękniętej/rozbitej/odrzuconej jednej (kilku) płyty pancernej, ukazującej wnętrze. Dopuszczalne jest także niewielkie okopcenie/nadpalenie pojazdu, jednak nadal bez poważniejszego uszkadzania jego elementów.

Dozwolone są również drobniejsze uszkodzenia, jak wygięte, czy oderwane błotniki, uszkodzone/połamane wyposażenie zewnętrzne pojazdu lub jego brak.

Otwarcie wszelkich możliwych klap i luków jest jak najbardziej dozwolone.

5. Ocena i skład sędziowski
Sędziowie dokonają oceny modeli (jeśli Konkurs nie zostanie przedłużony) do 9.01.2009 włącznie. W skład jury wchodzą:

Dariusz Zwierzyński,
Wojciech Fajga,
Mateusz Jonakowski,
Jarosław Gurgul.

Każdy z sędziów będzie mógł przyznać każdemu modelowi do 80 punktów. Punkty przyznane przez wszystkich sędziów zostaną zsumowane, uczestnik będzie mógł więc uzyskać maksymalnie 320 punktów. Z uwagi na charakter konkursu decyzje jury są ostateczne i nie podlegają odwołaniu.

Gdyby z przyczyn losowych, któryś z sędziów musiał zrezygnować z udziału w pracach jury, na jego miejsce zaproszona zostanie osoba mającą odpowiednią wiedzę, niezbędną do przeprowadzenia oceny konkursowych relacji.

6. Kryteria oceny
I. Jakość relacji opisowo-fotograficznej.
Jakość fotografii, szczegółowość opisu słownego procesu budowy modelu, częstość aktualizacji - maksymalnie 20 pkt.

II. Zastosowane techniki.
Ilość zastosowanych technik, ich innowacyjność i twórcze rozwinięcia, pomysłowość - maksymalnie 15 pkt.

III. Zgodność z oryginałem.
Zgodność modelu z przedstawionym w dokumentacji fotograficznej oryginałem - maksymalnie 15 pkt.

IV. Wkład pracy własnej.
Ilość i jakość własnoręcznie wykonanych/poprawionych elementów modelu - maksymalnie 20 pkt.

V. Ogólne wrażenia estetyczno-artystyczne.
Pomysłowość kompozycji, koncepcja przedstawienia samego modelu - maksymalnie 10 pkt
.

7. Nagrody
Nagrodą dla zwycięzcy Konkursu - "Mastera" - jest aerograf firmy Gunze Mr. Procon Boy FWA (0.2 mm).
Zdobywcy II i III miejsca otrzymają po jednym bonie wartości 100 złotych do wykorzystania w sklepie Dudus: www.dudus.com.pl .

8. Inne
Warunkiem wzięcia udziału w Konkursie i ubiegania się o nagrodę, jest przedstawienie szczegółowej relacji z budowy modelu na forum pwm.org.pl 'Modelarstwo z pasją', ukończenie modelu w terminie oraz zaprezentowanie go w galerii Konkursu.

Relację z budowy modelu oraz galerię końcową użytkownik przedstawia odpowiednio w podforum 'Relacje z budowy' oraz w podforum 'Galeria konkursowych modeli'. W obu wątkach (w relacjach i w Galerii) w tytule należy podać imię i nazwisko (lub nick) uczestnika Konkursu, informację o wersji pojazdu (StuG wczesny, późny, StuH itd.) oraz jednostce, rejonie i roku, jeśli są znane.

Wszelkie niejasności i wątpliowści będą rozstrzygane przez koordynatora Konkursu. Rozstrzygnięcia będą umieszczane w odpowiednim wątku w Dziale Konkursu i będą uzupełnieniem Regulaminu.

Uczestnicy są proszeni o nieprowadzenie do czasu zakończenia Konkursu równoległych relacji z budowy na innych forach internetowych.
Ostatnio edytowano wtorek, 3 czerwca 2008, 23:31 przez matejson, łącznie edytowano 7 razy
Mateusz Mathea
http://matejson.blogspot.com
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe." A.E.
Avatar użytkownika
matejson
 
Posty: 2312
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:34
Lokalizacja: Gdynia

Reklama

Powrót do Konkurs Panzer Master 2008

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość