PZL.23B "Karaś" 1/72 SK Model- Lotnictwo rumuńskie 1942

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

PZL.23B "Karaś" 1/72 SK Model- Lotnictwo rumuńskie 1942

Postprzez ModelistConstructor » czwartek, 24 stycznia 2019, 15:14

Witam wszystkich !!!

Po krótkiej chwili namysłu postanowiłem, że i ja spróbuje swoich sił w konkursie organizowanym przez forum PWM.
Od pewnego czasu planuję budowę Karasia w Rumuńskich barwach, teraz już nie będę miał wymówek, aby uciec od budowy tego jakże ciekawego samolotu :)

Pierwotnie miał to być Karaś z IBG, jednak w swoim "magazynie" posiadam kilka sztuk okazyjnie kupionych Karasi z SK Model lub Mistercrafta.

To co znajdziemy w pudełku prezentuję na blogu: TUTAJ
Model Mistercrafta oraz model z SK-Model to modele bliźniacze, mające swoje korzenie w modelu Karasia firmy Heller wydanego wieki temu :)

Do zestawu dokupiłem kalkomanie techmodu, oraz maski do owiewek itp.

Mam nadzieję, że mój warsztat przypadnie wam do gustu.

Obrazek
Pozdrawiam serdecznie
ModelistConstructor

Mój blog:http://modelistc.blogspot.com
Facebook:https://www.facebook.com/modelistconstructor/
Avatar użytkownika
ModelistConstructor
 
Posty: 29
Dołączył(a): poniedziałek, 26 czerwca 2017, 21:04

Reklama

Re: PZL.23B "Karaś" 1/72 SK Model- Lotnictwo rumuńskie 1942

Postprzez Michał Janik » czwartek, 24 stycznia 2019, 16:59

Karaś z Hellera? Rumuński?
Kolega - ekscentryk!
I bardzo dobrze, będzie na co popatrzeć! (ja po 40-ce stwierdziłem, że na niektóre modele moje życie jest za krótkie)
Gdybyś jeszcze nafaszerował go blachami i postanowił ryć linie, byłbyś prawdziwym Mistrzem Osobliwości!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: PZL.23B "Karaś" 1/72 SK Model- Lotnictwo rumuńskie 1942

Postprzez abtb » czwartek, 24 stycznia 2019, 21:39

Michał Janik napisał(a):i postanowił ryć linie


Akurat Karaś z Hellera ma tak wyraźne linie że można przy nich ryć jak przy linijce. Ciekawe tylko czy są zgodne z przebiegiem autentycznych linii podziału.

Michał Janik napisał(a):Gdybyś jeszcze nafaszerował go blachami

I przenitował całość wedle kwitów to

Michał Janik napisał(a):byłbyś prawdziwym Mistrzem Osobliwości!

Amen

Tylko czy jest sens wyważania otwartych drzwi, skoro za niecałe 40 złociszów można nabyć "rybkę" z IBG ;o)
abtb

Zimna Wojna 1
 
Posty: 1262
Dołączył(a): poniedziałek, 3 grudnia 2018, 09:43
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: PZL.23B "Karaś" 1/72 SK Model- Lotnictwo rumuńskie 1942

Postprzez Michał Janik » czwartek, 24 stycznia 2019, 22:12

abtb napisał(a):[
Tylko czy jest sens wyważania otwartych drzwi,


No właśnie na tym polega sens bycia Mistrzem Osobliwości!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: PZL.23B "Karaś" 1/72 SK Model- Lotnictwo rumuńskie 1942

Postprzez abtb » czwartek, 24 stycznia 2019, 23:12

Michał Janik napisał(a):No właśnie na tym polega sens bycia Mistrzem Osobliwości!


Obrazek

Obrazek

Czuję się mile połechtany :mrgreen:

Łoś, rocznik 1985 :P

I PRZEPRASZAM Kolegę za zaśmiecanie wątku. Więcej już nie będę ;o)
I czekam na postępy
abtb

Zimna Wojna 1
 
Posty: 1262
Dołączył(a): poniedziałek, 3 grudnia 2018, 09:43
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: PZL.23B "Karaś" 1/72 SK Model- Lotnictwo rumuńskie 1942

Postprzez ModelistConstructor » piątek, 28 czerwca 2019, 01:22

Oj dawno mnie na forum nie było, ale jakoś udało mi się zorganizować ostatnio czas na budowę modelu. Projekt bardzo odłożyłem w czasie z powodu różnych zawirowań związanych z pracą itp. Zresztą to nieistotne ;o) powróciłem. W ramach warsztatu konkursowego buduję jeszcze drugi model- Amiota 143, aczkolwiek nie wiem czy do końca konkursu go dokończę, z racji przekładania z miejsca na miejsce modelu, straciłem woreczek z drobnicą która sobie przygotowałem. Mam nadzieję, że części znajdę i projekt dokończę, ale zapewne już poza konkursem...
Co do rycia linii- to jednak taki temat odpuszczam, model nie jest warty tyle zachodu (zwłaszcza gdy mamy dostępne świetne Karasie z IBG, gdybym wiedział, że wyjdzie też wersja rumuńska, dałbym sobie spokój z Hellerowskim Karasiem). Ale mamy to co mamy więc z tematem postaram się uporać do 30 czerwca. Postara się również skupić na poprawnym złożeniu oraz malowaniu Karasia gdyż buduje go bez żadnych dodatków, co w dzisiejszym świecie modelarzy może zostać uznane za profanację :mrgreen: .
Sama radość z budowy tego leciwego zestawu daje wiele frajdy :P Tym samym chciałbym przedstawić kilka fotek z budowy modelu Karasia. :)

Budowę rozpocząłem od "usprawnienia" fotela. Zgodnie z dokumentacją zdjęciową wywierciłem kilka otworów w siedzeniu pilota, z powodu braku odpowiedniego wiertła wyszło jak wyszło, ale na pewno wygląda to lepiej niż w oryginalnym zestawie.
Obrazek
Miałem straszny dylemat z dobraniem koloru wnętrza. O ile polskie Karasie były wewnątrz malowane kolorem khaki, to co do rumuńskich miałem wątpliwości czy aby taki sam schemat malowania obowiązywał w lotnictwie rumuńskim. Koniec końców po przejrzeniu setek zdjęć zdecydowałem się na kolor wnętrza taki sam jak zewnętrzny kolor Karasia. Do tego celu wykorzystałem farbkę Pactry A99 (RLM82).
Obrazek
Po złożeniu mniejszej drobnicy wklejeniu tablicy rozdzielczej, zwashowaniu połówek kadłuba oraz wklejeniu rozpórek w kadłubie, obie połówki połączyłem. Następnie wkleiłem skrzydła oraz stateczniki. Czas teraz na podwozie oraz malowanie silnika. Ale o tym już wkrótce :P
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie
ModelistConstructor

Mój blog:http://modelistc.blogspot.com
Facebook:https://www.facebook.com/modelistconstructor/
Avatar użytkownika
ModelistConstructor
 
Posty: 29
Dołączył(a): poniedziałek, 26 czerwca 2017, 21:04


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 25 gości