Avia B.534 IV seria, Eduard, 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Avia B.534 IV seria, Eduard, 1/72

Postprzez Mecenas » sobota, 26 stycznia 2019, 23:29

To jedziemy z tym koksem w konkursie. Miałem zacząć od modelu słowackiej Avii wersji III w barwach z września 1939, ale model chyba będzie wymagał większego zaangażowania więc dla rozgrzewki i zapoznania z zagadnieniem B.534 wziąłem zestaw Eduarda. Do waloryzacji wykorzystam kilka części z blaszki Brengun, żywiczne koła z owiewkami z serii Brassin i fototrawione taśmy naciągów.

Wczoraj model wyglądał tak.

Obrazek

A to stan na dzisiaj. Trochę detali kokpitu i środka kadłuba.

Obrazek

Z zewnątrz pogłębiłem tu i tam otwory montażowe. W tym miejscu pytanie do znawców tematu - czy taśma naciągu powinna być zamocowana w miejscu oznaczonym czerwoną czy zieloną kropką?

Obrazek

Usunąłem oryginalny napęd stery kierunku i zastąpię go drucikiem.

Obrazek

To jak na razie najgorsze miejsce modelu. Wstawka jest za wąska i choć dobrze pasuje do burty to jednak zostaje dość spora szczelina z drugiej strony. Zdjęcie jest z fazy bardzo roboczej, w tej chwili jest już obrobione i wymaga ostatnich poprawek.

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Reklama

Re: Avia B.534 IV seria, Eduard, 1/72

Postprzez Mecenas » niedziela, 27 stycznia 2019, 23:40

Jedziem dalej. Dużo dłubania a mało efektów. Czasami tak trzeba...

Mocowanie goleni podwozia usztywniłem sobie drucikami.
Obrazek

Chyba skończyłem poszerzanie zaślepki za fotelem. Reszta po sklejeniu połówek kadłuba.
Obrazek

Poprawiłem pilotowi pasy bo były trochę za krótkie i poszerzyłem trochę podłogę kabiny gdyż po próbnym przyklejeniu do jednej burty drugi brzeg wisiał w powietrzu.
Obrazek

Czegoś mi brakowało przy km-ach. Pierdoła, ale całość wygląda teraz trochę lepiej. Dojdą jeszcze dźwignie przeładowywania. Na szczęście po zamknięciu kadłuba km-y będą niemal całkowicie niewidoczne.
Obrazek

I na koniec dzisiejszego raportu sztuka dla sztuki czyli wlot powietrza i chłodnica silnika. Płytka była konieczna gdyż patrząc przez wlot od przodu widać było światło z kokpitu. Pobawiłem się trochę z wlotem rozcinając żaluzje w oryginalnej części Eduarda przez co wnętrze tego tunelu jest trochę lepiej widoczne. Niestety siatka na chłodnicy w środku nie będzie widoczna bez świecenia latarką.

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Avia B.534 IV seria, Eduard, 1/72

Postprzez KR77 » poniedziałek, 28 stycznia 2019, 17:15

Mecenas napisał(a):...czy taśma naciągu powinna być zamocowana w miejscu oznaczonym czerwoną czy zieloną kropką?

Obrazek



Tam gdzie czerwona kropka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 15:07

Re: Avia B.534 IV seria, Eduard, 1/72

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 28 stycznia 2019, 22:14

Dzięki. Tak też zrobiłem sugerując się zdjęciami IV serii, ale widziałem też na tyle dużo modeli z naciągiem na kadłubie tym wyższym miejscu, że podejrzewałem jakieś drugie dno.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Avia B.534 IV seria, Eduard, 1/72

Postprzez KR77 » poniedziałek, 28 stycznia 2019, 22:41

Mecenas napisał(a):Dzięki. Tak też zrobiłem sugerując się zdjęciami IV serii, ale widziałem też na tyle dużo modeli z naciągiem na kadłubie tym wyższym miejscu, że podejrzewałem jakieś drugie dno.


We wszystkich seriach mocowanie naciągu było w tym samym miejscu. Wynika to z konstrukcji kadłuba.
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 15:07

Re: Avia B.534 IV seria, Eduard, 1/72

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 28 stycznia 2019, 23:21

Tak, teraz już rozumiem. Jeszcze raz dziękuję. Jak się już wie czego szukać to i taką ilustrację wygrzebałem - Avia I serii.
Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Avia B.534 IV seria, Eduard, 1/72

Postprzez Mecenas » środa, 6 lutego 2019, 19:41

Coś tam dłubię. Postanowiłem ulepszyć mocowanie słupków poprzez dodanie drucików. Z kadłubowymi jakoś poszło w miarę bezboleśnie, ale jeden duży na skrzydło złamałem we wszystkich możliwych miejscach i musiałem to jakoś składać. Powinienem zostać chyba owadzim ortopedą - sam nie wiem jak mi się udało to poskładać w miarę równo i bez ubytków. Gdyby ktoś się zdecydował na podobny zabieg to polecam wykonanie jednego nacięcia przez całą długość słupka i wstawienie drucika w jednym kawałku (tak jak na tym z prawej strony).

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Avia B.534 IV seria, Eduard, 1/72

Postprzez Mecenas » środa, 20 lutego 2019, 22:22

Wspomnienie z wnętrza kokpitu.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Avia B.534 IV seria, Eduard, 1/72

Postprzez KR77 » środa, 20 lutego 2019, 22:34

Czy aby wszystkie wskazówki przyrządów pokładowych są w odpowiednich pozycjach :mrgreen:

Dobrnij tylko do końca ;o)
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 15:07

Re: Avia B.534 IV seria, Eduard, 1/72

Postprzez Atlis » środa, 20 lutego 2019, 23:06

Widzę zmytą farbę?
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Avia B.534 IV seria, Eduard, 1/72

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 20 maja 2019, 22:03

Żeby nie było, że tylko gadam. Cośtam też próbuję dłubać. Mam nadzieję, że teraz pójdzie już z górki bo najbardziej upierdliwe prace mam już za sobą. Zostały mi oczywiście poprawki łączenia połówek kadłuba od spodu i parę drobnych syfków do wyszlifowania i wio i kolorami.

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Avia B.534 IV seria, Eduard, 1/72

Postprzez Mecenas » niedziela, 30 czerwca 2019, 20:43

Użyłem magicznego proszku Fiuuuuu więc mamy spory przeskok w czasoprzestrzeni. O dziwo ukończyłem w terminie.

Zapraszam do galerii końcowej.

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości