Avia B-135 RS Model 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez Mac Eyka » sobota, 16 marca 2019, 19:03

No to sprawę małej Avii uważam za zakończoną.
Model rozpoczął już powolny proces kurzenia się, co zresztą widać na fotkach

Jak ktoś bardzo chce to warsztat jest tutaj

Malowanko oczywiście Ferdinandova co to opowiadał że z tych dwóch dubeltówek Liberatora z nieba zdjął.
Osobiście uważam to za bajki, bo dwa km 7,7 na samolociku co ledwo pincet wyciągał albo i mniej przeciwko tuzinowi półcalówek w samolocie co równie szybko latał to chyba nie teges.

Ale cóż tam, najważniejsze są lanszawciki co by można było się pośmiać z tej zabawki politechnicznej

A więc proszę przygotować pomidory.

TA DAN

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Ostatnio edytowano niedziela, 28 kwietnia 2019, 21:24 przez Mac Eyka, łącznie edytowano 1 raz
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Reklama

Re: Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez zegeye » sobota, 16 marca 2019, 19:21

Maćku, lotnicy samuraje po drugiej stronie globu z powodzeniem dokonywali tego samego wyczynu i to wielokrotnie...
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez Mac Eyka » sobota, 16 marca 2019, 19:32

zegeye napisał(a):Maćku, lotnicy samuraje po drugiej stronie globu z powodzeniem dokonywali tego samego wyczynu i to wielokrotnie...


Ta.
A w Korei Północnej oficjalna legenda głosi że Kim Jon Gil to B-29 z procy zestrzelił siedząc na baran na Kim Ir Senie
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez zegeye » sobota, 16 marca 2019, 20:06

Nie dajesz wiary temu co piszę? :shock:
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » sobota, 16 marca 2019, 21:47

Przez brak linii podziału na skrzydłach wygląda bardzo monotonnie, ale taki urok tej maszyny. Nadrabia co nieco płótnem na ogonie. Pomyśl jeszcze może o jakichś śladach eksploatacji podstawowych- spalinki, zacieki przy silniku ew. przykurz nadkola. Sporo by go ożywiło. Ciężki model z pudła. Obserwowałem Twój watek od początku i udało Ci się go w miarę w boju ogarnąć!
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 953
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez skusz » sobota, 16 marca 2019, 22:48

Landszafciki takie sobie, widziałem na żywo w Bytomiu i całkiem całkiem ujdzie :lol: Super.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3150
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez Mac Eyka » sobota, 16 marca 2019, 23:46

zegeye napisał(a):Nie dajesz wiary temu co piszę? :shock:


Oczywiście, że nie wierzę.
W 1944 r Japończycy nie użytkowali już maszyn o "możliwościach" Avii B-135.

Bardzo lubię Czeskie myśliwce z II połowy lat 30 tych.
Ale w 1944 r myśliwiec z dwoma km 7,7 mm, z 860 konnym silnikiem HS 12 Ycrs który napędziła takie maszyny jak Dewoitine D.510 na przykład, z dwułopacianym śmigłem i bez żadnego opancerzenia, nie miała czego szukać w starciu z Liberatorem.

Takie drobne porównanie:
Trzeci prototyp Avii wyciągał 499 km/h na 6000m (lot w czerwcu 1940 r) choć projektanci obliczali że powinien latać około 520 km/h.
B-24 był nieco tylko wolniejszy (max jakieś 470 km/h)

Avia miała 2 km 7,7 mm, gdyż nigdy nie zamontowano działka.
Liberator co najmniej 10 półcalówek.

Bułgar pilotujący zbudowaną przeze mnie maszynę może po prostu miał szczęście i dogonił uszkodzony bombowiec z którego załoga właśnie wysiadała, strzelił kilka serii i zgłosił zestrzelenie.
W normalnej sytuacji obawiam się, że nie dane mu było nawet podlecieć na odległość strzału.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez Slash » niedziela, 17 marca 2019, 13:10

A to nie było przypadkiem zestrzelenie dokonane w czasie nalotu na Ploesti?

Jest taka fotka:
Obrazek

Naloty bywały dokonywane nisko i w znacznym rozproszeniu. To odbierało bombowcom dwa najmocniejsze argumenty. Wysoki pułap, co pozwalało atakować je z przewagi wysokości i prędkości nawet takiej słabej Avi. Zmasowany ogień obronny, a właściwie jego brak w tej sytuacji zwiększał szanse na podejście do bombowca i być może pozostanie nawet niewykrytym przez jednego-dwóch strzelców. Porównanie porównaniem. Ale poza pojedynczymi płytami, które są umieszczone bardziej do osłony przed flakiem niż myśliwcami B-24 w żaden sposób nie był chroniony nawet przed ogniem z 7,7mm. Dwa 7,7mm to małe szanse na krytyczne rażenie załogi, napędu, systemu sterowania, ale wciąż szanse.
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 17:50

Re: Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez Mac Eyka » niedziela, 17 marca 2019, 23:51

Nalot był na Sofię. W sile około 450 bombowców plus 150 myśliwców osłony.
Generalnie zrzucono bomby burzące i zapalające. Zniszczono 3357 budynków.
Ze szkoły w Dolnej Mitropoliji wystartowały 4 Avie pilotowane przez Krasko Atanasov (dowódca), Jordan Ferdinandov, Petar Manolev i Nedjo Kolev.
Avie przechwyciły maszyny z 4 fali amerykańskich bombowców. Atanasov wspomina o 60 - 70 maszynach, Manolev o 30 - 40. Bułgarzy wspominali, że w momencie ataku byli na wysokości około 5000 m. Amerykanie byli poniżej. Generalnie zdawali sobie sprawę, że mają małe szanse na wskóranie czegokolwiek z racji na słabe uzbrojenie i niską prędkość. Manolev wspomina, że mieli prędkość zbliżoną do Amerykanów i że tylko z racji na przewyższenie udało im się dogonić marudera. Atanasov wspomina, że Ferdinandovi udało się zbliżyć do marudera odstającego od formacji i puścił on parę serii i chyba zapalił mu jeden z silników. Generalnie choć w okresie późniejszym wspominali, że zestrzelili jednego B-24 to sprawa jest pokićkana. Tuż po locie, podczas tankowania na lotnisku Bozuriste, Atanasov miał zgłosić, że wszyscy 4 strzelali do B-17 ale nie widzieli skutków. Amerykanie zgłosili stratę 3 B-17 (jedna rozbita przy lądowaniu) i jednego B-24. Ale ten Liberator został strącony około 8 rano a więc przed startem instruktorów na Aviach (oni wylecieli po 10 tej). Tak więc wygląda, że Bułgarzy strzelali do kogoś, ale nie wiadomo do kogo i z jakim skutkiem.

Informacje pobrałem głównie z monografii Avii B-35 / 135 czeskiego wydawnictwa MBI.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez zegeye » poniedziałek, 18 marca 2019, 00:02

Mac Eyka napisał(a):Oczywiście, że nie wierzę. W 1944 r Japończycy nie użytkowali już maszyn o "możliwościach" Avii B-135.


Ej ty ... małej wiary.... Czy ja gdzieś napisałem że oni to robili w 1944 roku? (zresztą akurat tu też nie masz racji, mam w monografiach relacje z myśliwskich pojedynków samolotów szkolnych z Hellcatami. Ten szkolny miał pojedynczy 7.7 mm i odniosl sukces... to oczywiście wyjątek... ale jak wiadomo one potwierdzają regułę)

Najistotniejsze jednak jest to że ja odnosiłem się do pojedynków z Liberatorami jak również z B-17, które miały miejsce wcześniej. Liberatory na Pacyfiku pojawiły się od 1942 roku. Wtedy to dzielni samurajowie walczyli z nimi swoimi Oscarami. Mogę nadmienić również że wczesne Ki-61 miały też cztery sztuki 7.7 mm i nic grubiej ;o) Ponadto w pośrednich wersjach Oscarów często wymieniano karabiny z 12 mm na siódemki właśnie i abarot....wszystko zależało od tego jakie dostarczono naboje :P
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 18 marca 2019, 11:04

To ja jeszcze dodam, że to prawdopodobne zestrzelenie Liberatora to była "siła złego na jednego". We czterech do niego strzelali, ale prawdą też jest, że formalnie to zestrzelenie nie zostało potwierdzone, źródła amerykańskie podają tylko tyle, że utracono jeden samolot, prawdopodobnie zestrzelony. Mogła być jakaś uszkodzona wcześniej maszyna, którą w osiem karabinów dali radę dobić.

A model, cóż - śledziłem warsztat, z tego zestawu trudno wyciągnąć cuda, ale ważne że ukończony i wygląda, jak Avia. Brawo za wybór nietuzinkowego tematu i decyzję startu w konkursie z short-runem.

Do tej Avii pasuje B-534, gdybyś się zastanawiał nad następnym modelem :).

Z pozdrowieniami
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 18 marca 2019, 11:09

Fajny samolocik i dobra robota modelarska.
Gratulacje Maćku!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez Mac Eyka » poniedziałek, 18 marca 2019, 11:12

HubertKendziorek napisał(a):Do tej Avii pasuje B-534, gdybyś się zastanawiał nad następnym modelem :).



Taka na przykład?

Obrazek

Albo na przykład powrót do przeszłości


Obrazek
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3031
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez Atlis » poniedziałek, 18 marca 2019, 11:47

Bułgarzy wymontowali z B.135 czechosłowackie karabiny vz 30 7.92 i zamienili na 7.7? Bo kula z tego Mausera jest o jakąś 1/3 mocniejsza niż .303 Browning. Trochę inna zabawka.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Avia B-135 RS Model 1/72

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 18 marca 2019, 15:18

Mac Eyka napisał(a):Taka na przykład?

Spore to pudełko z zapałkami ;)

Ech, B-35 z KP. To był model. Łza się w oku kręci.
Ja po B-135 z Planet Models rozgrzebałem Eduardową B-534 (oczywiście, skala wyżej),co prawda utknęła po złożeniu połówek kadłuba, ale może wróci na warsztat.

Z pozdrowieniami
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości