Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 29 czerwca 2019, 01:05

Ta galeria jest hołdem złożonym jednemu z dzielnych pilotów amerykańskich, którzy zdecydowali się walczyć z Japończykami w barwach lotnictwa chińskiego (a przy okazji całkiem nieźle zarobić na życie). Historia AVG jest wspaniale opisana w książkach i w Internecie, nie będę zatem jej przytaczał.

Model przedstawia Curtiss Hawk 81-A-2 numer „77” (numer seryjny CAF P-8173), przypisany Liderowi Trzeciej Eskadry Robertowi T. Smithowi, Kunming, Chiny, koniec stycznia 1942 r. W tym czasie paszcza rekina miała czarną obwódkę, białe zęby i czerwony język, z obszarem wewnątrz pomalowanym na jasnoszary kolor podobny do koloru kamuflażu pod spodem - ja użyłem RLM76 Vallejo, naniesionego pędzlem na kalkomanie Trumpetera, oczywiście błędnie odwzorowujące oryginał.

Napis pod kabiną pilota PILOT / RTSMITH. Chińska obsługa dodała czerwono-niebiesko-biały wzór na kołpakach. Widzimy też pięć białych „klopsików”, figurę „Hell's Angel”.

„77” został rozbity z powodu awarii silnika, tuż po tym gdy „Dick” Rossi wystartował nim z Magwe 23 lutego 1942 roku.

Model Trumpetera pełen błędów, z których większość pozostała, wzbogacony jedynie o żywiczny kokpit, rury wydechowe, prawidłowo kanciasty fotel (Trumpeter daje z zaokrąglonym oparciem) z pasami od Eduarda, lufy toczone, podobnie jak rurka pitota.

Linki anten to produkt Uschi Van Der Rosten, 0,02 mm, izolatory z wyciągniętego nad ogniem patyczka kosmetycznego. Malowanie na dole Gunze H, na górze Mr Paint, z którymi zostanę na dłużej.

Wykonanie - jak zwykle u mnie - pozostawia wiele do życzenia, ale miałem przy tym modelu dużo zabawy, a o to przecież w gruncie rzeczy chodzi. Wielkie podziękowania za pomoc merytoryczną należą się Greatgonzo. DZIĘKI! :)
Link do warsztatu.

Zapraszam do oglądania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z pozdrowieniami
Hubert
Ostatnio edytowano niedziela, 30 czerwca 2019, 22:14 przez HubertKendziorek, łącznie edytowano 2 razy
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Postprzez Krzysiek B » sobota, 29 czerwca 2019, 09:11

Podoba się i to bardzo. Ładnie zmalowany :)
Avatar użytkownika
Krzysiek B

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 127
Dołączył(a): środa, 23 marca 2016, 17:26

Re: Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Postprzez Łukasz_K » sobota, 29 czerwca 2019, 09:17

Fajnie przykurzony, podoba się.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4802
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Postprzez shadowmare » sobota, 29 czerwca 2019, 09:42

Fajny modelik wyszedł, skrzydła ciekawie zrobione.

HubertKendziorek napisał(a):Ta galeria jest hołdem złożonym jednemu z dzielnych pilotów amerykańskich, którzy zdecydowali się walczyć z Japończykami w barwach lotnictwa chińskiego


Walczył z nimi Polak - Urbanowicz, polecam książkę - "Latające tygrysy" jego autorstwa. Może któregoś dnia pojawi się informacja na jakich konkretnie samolotach latał tam, zbudowałbym jeszcze raz Tomahawka.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1577
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Postprzez piotr dmitruk » sobota, 29 czerwca 2019, 11:51

Model fajnie postarzony, nie przemawiają jednak do mnie odcienie kolorów Gunze i dwa typy "gwiazdek".
shadowmare napisał(a):Walczył z nimi Polak - Urbanowicz, polecam książkę - "Latające tygrysy" jego autorstwa. Może któregoś dnia pojawi się informacja na jakich konkretnie samolotach latał tam, zbudowałbym jeszcze raz Tomahawka.

Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9939
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Postprzez greatgonzo » sobota, 29 czerwca 2019, 12:46

Urbanowicza nie da się połączyć z Tomahawkiem. Pilot pojawił się w Chinach półtorej roku po rozwiązaniu AVG i wycofaniu P-40C z linii. Ale rzeczywiście wciąż nie sposób związać go z konkretnym samolotem, a różne propozycje to lepsze, lub gorsze przypuszczenia.

Oglądałem warsztat z przyjemnością, może ze względu na kontrast z siostrzaną prezentacją. Ale to z powodu czegoś, co stało się niemal tabu w modelarskim internecie - podejścia do modelowania. Miło się patrzyło na to dziło. Od modelu robionego na krótki, konkursowy termin nie sposób wymagać cudów, ale w zadanych ograniczeniach P-40 prezentuje się bardzo fajnie. Efekt psuje tylko to, że to durny Curtiss, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz? :)

Tego 'prestona' podrzucił John Terrell - taka to i moja zasługa, ale dzięki za dobre słowo.

Fajny model, fajny opis galerii.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 29 czerwca 2019, 14:08

Dzięki za komentarze, piękne dzięki :)
piotr dmitruk napisał(a):Model fajnie postarzony, nie przemawiają jednak do mnie odcienie kolorów Gunze i dwa typy "gwiazdek".

Gunze jest tylko na dole. Góra, to kolorki Mr Paint - też mam pewne wątpliwości, ale w życiu nie widziałem takiego Curtissa na żywo, więc nie mam punktu odniesienia.

A co do "typów" gwiazdek - tu akurat Trumpeter nie dał plamy, pewnie przez przypadek. One były na górze i na dole w jednym typie, ale na górze granatowy szybko tracił nasycenie.

Oto Pan Pilot i skrzydło jego Maszyny:

Obrazek
Source: https://www.asisbiz.com/il2/Hawk-81A/23FG3PS.html

Z pozdrowieniami
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Postprzez greatgonzo » sobota, 29 czerwca 2019, 15:29

To prawda, ale jasno niebieska kalkomania zupełnie nie robi roboty.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Postprzez shadowmare » sobota, 29 czerwca 2019, 15:46

greatgonzo napisał(a):Urbanowicza nie da się połączyć z Tomahawkiem. Pilot pojawił się w Chinach półtorej roku po rozwiązaniu AVG i wycofaniu P-40C z linii.

Dzięki za informacje, myślałem, że się jeszcze na P-40C/Tomahawka załapał. Szkoda.
greatgonzo napisał(a):To prawda, ale jasno niebieska kalkomania zupełnie nie robi roboty.

Dlaczego? Ewidentnie był inny odcień na górze. Rozumiem, że ma być jaśniejszy,spłowiały granatowy a nie jasnoniebieski?

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1577
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 20:54

Re: Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Postprzez greatgonzo » sobota, 29 czerwca 2019, 16:02

Tu chodzi o czysto techniczną kwestię. Jasnoniebieska kalka, to po prostu jasnoniebieskie oznaczenie. Doprowadzenie jej do stanu wiarygodnie imitującego spłowiały znak to może i nie mission impossible, ale na pewno więcej roboty i szczypania się niż malowanie od zera. W rezultacie nikt tego nie robi i mamy efekt poprawny teoretycznie, ale zupełnie nienaturalny. Kalkomania wydrukowana jako spłowiała w full kolorze poradziłaby, a taka niekoniecznie.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Postprzez dewertus » sobota, 29 czerwca 2019, 17:32

Czy to oznacza, że P-40 Urbanowicza była w całości Olive Drab i tylko "zamalowanka" za kabiną była w "podręcznym" zielonym?

A co z P-40M "185"?
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Postprzez cooper69 » sobota, 29 czerwca 2019, 17:44

Fajny.

Mam słabość do tej bryły :)
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 863
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 11:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Postprzez Atlis » sobota, 29 czerwca 2019, 18:49

Piękny model brzydkiego samolotu. Gratki. :-)
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 14:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Curtiss H-81A-2 AVG | Trumpeter 1:48

Postprzez greatgonzo » niedziela, 30 czerwca 2019, 13:57

dewertus napisał(a):
A co z P-40M "185"?

Zero M
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

cron