Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez Dominik » piątek, 2 kwietnia 2010, 08:49

Witam

W związku ze zbliżającą się 70 rocznicą Bitwy o Anglię postanowiłem zbudować kilka modeli samolotów biorących w niej udział. Wiodące będą Spitfire'y - tu wybór jest prosty - Tamiya. Bym zapomniał. Modele w jedynej słusznej skali dla twardzieli - 1/72.
Gorzej sprawa przedstawia się w przypadku Mietków i Huraganów. Jeśli chodzi o Mieczysława to na celowniku mam Tamijowskiego E-4. Czy model się nada? Czy może lepiej rzucić się na Hasegawę?
A teraz najtrudniejszy temat. Hawker Hurricane. Szukając na naszym rynku Hurricane'a Mk.I nie znalazłem niczego co by się nadawało na szybką budowę OoB. Postanowiłem, ze nabędę Hurricane'a Mk.IIb i usunę zewnętrzne karabiny. Wiem też, że najprawdopodobniej będę musiał zmienić też kołpak i śmigło. Czy to wystarczy by model przypominał Huragana Pierwszego?

Pozdrawiam

Dominik
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Reklama

Re: Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » piątek, 2 kwietnia 2010, 09:12

Dominik napisał(a):Jeśli chodzi o Mieczysława to na celowniku mam Tamijowskiego E-4. Czy model się nada? Czy może lepiej rzucić się na Hasegawę?

Bardzo dobry wybór. Model Tamiyi jest praktycznie samoskładalny - najpoważniejszy jego błąd to zbyt krótka część ogonowa kadłuba.
Poprawił to ICM w swoim modelu, jednak kosztem składalności zestawu i jakości oszklenia.

Dominik napisał(a):A teraz najtrudniejszy temat. Hawker Hurricane. Szukając na naszym rynku Hurricane'a Mk.I nie znalazłem niczego co by się nadawało na szybką budowę OoB.

Poszukaj modelu Hurricane'a Mk.I Airfixa. To antyk, ale ładnie się składa i ma bardzo poprawne wymiary.

Dominik napisał(a):Postanowiłem, ze nabędę Hurricane'a Mk.IIb i usunę zewnętrzne karabiny. Wiem też, że najprawdopodobniej będę musiał zmienić też kołpak i śmigło. Czy to wystarczy by model przypominał Huragana Pierwszego?

Przeróbek powinno być trochę więcej - zmiana linii podziału blach na skrzydłach i skrócenie silnikowej części kadłuba.
If on my journey, should I encounter God, God will be cut...
Avatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski
 
Posty: 988
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez Mac Eyka » piątek, 2 kwietnia 2010, 10:30

Jak chodzi ci o w miarę szybkie budowanie to zastanów się też może nad Bf 109 E z Hobby Bossa. To jest nieco nowszy wyrób tej firmy, z kabiną pilota. Prezentuje się bardzo ładnie.
Co do Hurricane to Tomek ma rację, nie ma właściwie innej alternatywy poza "Zmieszanym Powietrzem".
Trzeba tylko uważać co by nie kupić ich wersji Mk.II bo to tragedia.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3024
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez Botan » piątek, 2 kwietnia 2010, 11:26

Tomasz Dzieciątkowski napisał(a):
Dominik napisał(a):A teraz najtrudniejszy temat. Hawker Hurricane. Szukając na naszym rynku Hurricane'a Mk.I nie znalazłem niczego co by się nadawało na szybką budowę OoB.

Poszukaj modelu Hurricane'a Mk.I Airfixa. To antyk, ale ładnie się składa i ma bardzo poprawne wymiary.


Poza tym brak kabiny (chyba że zostanie pilot ;o) ), linie podziału do przerycia, brak wnęk podwozia, osłony podwozia razem z goleniami itp. Baza do przeróbek dobra, ale na OoB się raczej nie nada.

Jest jeszcze wczesny Mk I z Az modelu, ale jak się składa to nie wiem.

Polecam wątek z sPWM
Poprawne wymiarowo Hurricaney Mk. I, Mk. II A, B, C w 1/72.

PS.
Dragon ma w zapowiedziach na ten rok Hurricane'a Mark I, więc najlepiej poczekać a 109 wziąć pierwszą na warsztat.
Obrazek
Avatar użytkownika
Botan
 
Posty: 204
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 08:07
Lokalizacja: Rzeszowczyzna

Re: Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez Dominik » piątek, 2 kwietnia 2010, 11:59

No właśnie z Hurrim jest największy problem. Na razie zostanę na IIb. Jako, ze jest za krótki na Mk.II a za długi na Mk.I różnicy nie będzie widać aż tak. Zaszpachluję zbędne linie podziału, zmienię śmigło i koła...tylko te rury wydechowe. Muszę poszukać wczesnych. Jak nie znajdę to będzie zonk. Ciekawym tych produktów Dragon Models - czy ktoś może wie kiedy się pojawią na rynku?
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Re: Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez dewertus » piątek, 2 kwietnia 2010, 12:19

Prawdopodobnie się mylę, ale dziwinie kołata mi się po głowie, że (nie licząc kwestii związanych z uzbrojeniem) późne MK IA nie rózniły się specjalnie od wczesnych Mk IIA...

Co do Emila z HB to ma on jedną, ale chyba dość istotną wadę: golenie i osłony podwozia - nie wiem na czym wzorowali się twórcy, ale raczej nia na Emilu... Zresztą przekonajcie się sami viewtopic.php?f=13&t=7727
Ostatnio edytowano piątek, 2 kwietnia 2010, 19:59 przez dewertus, łącznie edytowano 1 raz
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez K.Y.Czart » piątek, 2 kwietnia 2010, 12:35

Dominik napisał(a):No właśnie z Hurrim jest największy problem. Na razie zostanę na IIb. Jako, ze jest za krótki na Mk.II a za długi na Mk.I różnicy nie będzie widać aż tak. Zaszpachluję zbędne linie podziału, zmienię śmigło i koła...tylko te rury wydechowe. Muszę poszukać wczesnych. Jak nie znajdę to będzie zonk. Ciekawym tych produktów Dragon Models - czy ktoś może wie kiedy się pojawią na rynku?


Jakąś alternatywą jest wczesny Hurrie z płóciennym pokryciem Sword/AZ Models. Na aukcjach można kupić niezłą Hesegawę. Albo kombinować z IIb Revella.
Avatar użytkownika
K.Y.Czart
 
Posty: 2172
Dołączył(a): środa, 2 grudnia 2009, 22:04

Re: Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 2 kwietnia 2010, 12:54

dewertus napisał(a):Prawdopodobnie się mylę, ale dziwinie kołata mi się po głowie, że (nie licząc kwestii związanych z uzbrojeniem) późne MK IA nie rózniły się specjalnie od wczesnych Mk IIA...


Akurat skrzydło i uzbrojenie miały takie same. Różnica między Ia i IIa jest tak samo zasadnicza jak między wszystkimi Mk.I i Mk.II. Chodzi o silnik i dłuższy kadłub między kabiną pilota i maską silnika.
Jest jednak to małym problemem, bo pierwsze Mk.IIa wzięły udział w BoB. Od początku września w 111 Sqn i na pewno w
innych.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez caughtinthemiddle » piątek, 2 kwietnia 2010, 13:21

Tomasz Dzieciątkowski napisał(a):
Dominik napisał(a):Jeśli chodzi o Mieczysława to na celowniku mam Tamijowskiego E-4. Czy model się nada? Czy może lepiej rzucić się na Hasegawę?

Bardzo dobry wybór. Model Tamiyi jest praktycznie samoskładalny - najpoważniejszy jego błąd to zbyt krótka część ogonowa kadłuba.
Poprawił to ICM w swoim modelu, jednak kosztem składalności zestawu i jakości oszklenia.


Dobrej jakości vacu pasujące do Tamki/ICM oferuje czeski Rob Taurus.


K.Y.Czart napisał(a):
Na aukcjach można kupić niezłą Hesegawę.


Ano właśnie, jakoś wszyscy pominęli. Coś z nią nie tak?

Przy okazji, wątek mógłby chyba przenieść się do Lotnictwo - in-boxy, nowości i zestawy ;o)
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1761
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 23:11

Re: Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez K.Y.Czart » piątek, 2 kwietnia 2010, 14:02

caughtinthemiddle napisał(a):Ano właśnie, jakoś wszyscy pominęli. Coś z nią nie tak?


Bryła właściwie poprawna, trochę nie taki przebieg linii, słaby kokpit, z tego co pamiętam to korekty wymaga chłodnica, wlot do gaźnika, podwozie, jednoczęściowa osłona kabiny. Za to dużo lepsze niż w Revellu listwy za kabiną, choć nieco zbyt "wyraziste" płócienne poszycie. Cena zbyt duża. Z jedną Hase można mieć Revella z blachami lub żywicą.
Avatar użytkownika
K.Y.Czart
 
Posty: 2172
Dołączył(a): środa, 2 grudnia 2009, 22:04

Re: Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez Jacek Bzunek » piątek, 2 kwietnia 2010, 17:20

Hurricane Revella ma jeszcze jeden zauważalny bład. płyta pancerna za fotelem jest w jednej linii z tylną krawędzią osłony kabiny a powinna być przesunięta do przodu. Ponadto trzeba pamiętać o różnych goleniach kółka ogonowego dla Mk.I i wczesnych Mk.II oraz późnych Mk.II.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez Dominik » piątek, 2 kwietnia 2010, 19:25

O kurde. To zostanę na razie przy Spitach i Mietku. Cyba, że dorwę gdzieś Hurricane'a Mk.I Hasegawy. Dzięki Wam za opinie na temat Hurrików.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Re: Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez Botan » piątek, 2 kwietnia 2010, 19:59

Dominik napisał(a): Ciekawym tych produktów Dragon Models - czy ktoś może wie kiedy się pojawią na rynku?


Sprawdziłem na cybermodeler.com w zapowiedziach jest napisane tylko "Future" :-/
Obrazek
Avatar użytkownika
Botan
 
Posty: 204
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 08:07
Lokalizacja: Rzeszowczyzna

Re: Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez caughtinthemiddle » piątek, 2 kwietnia 2010, 20:38

Dominiku, Mk. I Hase spokojnie za 40zu kupisz.

Tych nowych Dragonów w 72 sam jestem ciekaw, zwłaszcza Bf 110, ale i mam świadomość, że takiego Hortena IX mają w zapowiedziach co najmniej 7 lat.
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1761
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 23:11

Re: Messerschmitt 109 i Hurricane - kilka pytań

Postprzez K.Y.Czart » piątek, 2 kwietnia 2010, 20:51

caughtinthemiddle napisał(a):Dominiku, Mk. I Hase spokojnie za 40zu kupisz.


Proszę o namiary, po tyle kupię od razu 3 ;o)
Avatar użytkownika
K.Y.Czart
 
Posty: 2172
Dołączył(a): środa, 2 grudnia 2009, 22:04

Następna strona

Powrót do Hawker

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości