Najlepszy materiał wyjściowy dla Bf 109 G-2 w 1:72?

Re: Najlepszy materiał wyjściowy dla Bf 109 G-2 w 1:72?

Postprzez Kuba P. » piątek, 6 kwietnia 2012, 16:05

pik napisał(a):A mnie się wydawało, że 660x160 wprowadzono już w trakcie produkcji G-2, zresztą z nowym kółkiem ogonowym 350x135, także dlaczego niewłaściwe?


Formalnie i tak i nie. Tak bo owszem, zdarzają się koła 660 na G-2 a i ETL też je wskazuje a nie bo to rzadkość mimo wszystko i regułą są starego typu koła 650x150. Dlatego lepiej sobie popatrzeć na zdjęcia konkretnej maszyny czy aby przypadkiem nie ma tych większych kół. Warto patrzeć na same koła, bo zdarza się tak, że jest samolot ze skrzydłami z wypukłościami pod większe koła a ma założone stare, mniejsze. I tak jest właśnie z tym G-2 Cpt. Cantacuzino.

http://messerschmitt-bf109.de/display.p ... ummer=2857


Koneser i tak wybierze model FM, ale dla "niedzielnego" składacza uchybienia w obrysie mogą być pomijalne. Zresztą nie wiem na czym polega to "bardzo". Skrzydła mają prawidłowy obrys, choć mają zbyt wąski profil. Statecznik poziomy jest zbyt kwadratowy w końcówce, ale daje się to bez problemu opiłować. Kadłub... to zależy do jakich planów przyłożyć.


Zobacz jakie płaskie są skrzydła, mają za niski profil. Do tego geometria wnęk podwozia jest przekłamana a to przyznasz - widać. Usterzenie pionowe jest za niskie (ster) i ma dziwny obrys. Skrzydła są za wąskie w rzucie z góry, dziwny obrys ma nos samolotu w rzucie z boku, jakiś taki za mały jakby...
Tu nie trzeba przykładać do planów tylko popatrzeć na zdjęcia oryginału i na sylwetkę modelu. Drobne pierdoły się pomija, nie ma co wpadać w paranoję ale ten G-6 Academy ma wyraźne zniekształcenia i przynajmniej dla mnie to było widoczne.
Oczywiście jak ktoś chce sobie skleić model to pewnie, że cena zachęca i nie ma się co spinać ale jeśli podejść ambitnie do tematu to wyjściowo ten model nie rokuje za dobrze.

Swoją drogą możesz Kuba polecić jakąś publikację z wiarygodnymi planami Bf 109 F/G 1/72?


Od wielu lat już nie siedzę w "72" i też nie śledzę co ukazuje się na rynku.
Takich drukowanych popularnych "planów" nie używam, wolę zdecydowanie zdjęcia.
Są wyglądające dobrze rysunki Koichiro Abe w Bf 109 G-6 Modeller's Eye. Skala 1:48 ale jakoś można sobie wyrobić pogląd.
No ale ja zawsze najpierw patrzę na zdjęcia.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

Re: Najlepszy materiał wyjściowy dla Bf 109 G-2 w 1:72?

Postprzez pik » sobota, 7 kwietnia 2012, 09:12

Dzięki Kuba za szczegółową odpowiedź! :)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 19:32

Re: Najlepszy materiał wyjściowy dla Bf 109 G-2 w 1:72?

Postprzez Jaro_Su » niedziela, 8 kwietnia 2012, 19:42

Jak po jakimś czasie chcesz spojrzeć na swoje dzieło i widzieć w nim masę mankamentów i to nie spitolonych przez swój warsztat tylko przez producenta - to można próbować, będziesz pewnie miał jak ja sporo kadłubów i skrzydeł w formie "modelarskiego złomu", no chyba, żeby popróbować warsztat i w końcu... sięgnąć do FM...

Tyko jedna uwaga, zestawy FM są na rynku coraz trudniej dostępne, może ma to coś wspólnego z tsunami w Japonii, może z brakiem dostawcy (modele z Japonii są droższe przez koszty dostawy i przez to mniej atrakcyjne dla sprowadzającego, bo lokalny europejski produkt może być tańszy)...

więc warto się zastanowić i szukać jakiegoś FM zawczasu.....
Avatar użytkownika
Jaro_Su
 
Posty: 333
Dołączył(a): czwartek, 5 sierpnia 2010, 08:51

Re: Najlepszy materiał wyjściowy dla Bf 109 G-2 w 1:72?

Postprzez Flyzloty » niedziela, 8 kwietnia 2012, 23:11

Jaro_Su napisał(a):Jak po jakimś czasie chcesz spojrzeć na swoje dzieło i widzieć w nim masę mankamentów i to nie spitolonych przez swój warsztat tylko przez producenta - to można próbować, będziesz pewnie miał jak ja sporo kadłubów i skrzydeł w formie "modelarskiego złomu", no chyba, żeby popróbować warsztat i w końcu... sięgnąć do FM...

Tyko jedna uwaga, zestawy FM są na rynku coraz trudniej dostępne, może ma to coś wspólnego z tsunami w Japonii, może z brakiem dostawcy (modele z Japonii są droższe przez koszty dostawy i przez to mniej atrakcyjne dla sprowadzającego, bo lokalny europejski produkt może być tańszy)...

więc warto się zastanowić i szukać jakiegoś FM zawczasu.....


Wyroby FM z tego co ludzie piszą pewnie są warte swojej ceny. Kiedyś się na pewno skuszę na coś.Tymczasem Bf 109 Constantina Cantacuzino powstanie z zestawu Hasegawy Bf 109G-6.Zobaczymy co da się wycisnąć :lol:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 01:13
Lokalizacja: Kraków

Re: Najlepszy materiał wyjściowy dla Bf 109 G-2 w 1:72?

Postprzez marco2607 » poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 18:10

Jak kupiłeś ten zestaw co pisałem to po małym przerobieniu bedzie fajny model.
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3317
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Najlepszy materiał wyjściowy dla Bf 109 G-2 w 1:72?

Postprzez Flyzloty » poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 18:48

Dokładnie ten :lol:
marco2607 napisz coś więcej o przerabianiu osłony nad silnikiem ,o tej technice z distalem
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 01:13
Lokalizacja: Kraków

Re: Najlepszy materiał wyjściowy dla Bf 109 G-2 w 1:72?

Postprzez Flyzloty » wtorek, 10 kwietnia 2012, 20:03

Kuba P.napisał
"Formalnie i tak i nie. Tak bo owszem, zdarzają się koła 660 na G-2 a i ETL też je wskazuje a nie bo to rzadkość mimo wszystko i regułą są starego typu koła 650x150. Dlatego lepiej sobie popatrzeć na zdjęcia konkretnej maszyny czy aby przypadkiem nie ma tych większych kół. Warto patrzeć na same koła, bo zdarza się tak, że jest samolot ze skrzydłami z wypukłościami pod większe koła a ma założone stare, mniejsze. I tak jest właśnie z tym G-2 Cpt. Cantacuzino.

http://messerschmitt-bf109.de/display.p ... ummer=2857"


Tylko ten bf 109 z podanego linku to jest białe "A" w kamuflażu, ja zaś chcę zrobić białą czwórkę całą zieloną.Jest to chyba wersja G-4?
Ma ktoś jakieś zdjecia tej maszyny?
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 01:13
Lokalizacja: Kraków

Re: Najlepszy materiał wyjściowy dla Bf 109 G-2 w 1:72?

Postprzez Flyzloty » wtorek, 10 kwietnia 2012, 23:23

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 01:13
Lokalizacja: Kraków

Re: Najlepszy materiał wyjściowy dla Bf 109 G-2 w 1:72?

Postprzez marco2607 » środa, 11 kwietnia 2012, 09:22

Flyzloty napisał(a):Dokładnie ten
marco2607 napisz coś więcej o przerabianiu osłony nad silnikiem ,o tej technice z distalem


To prosta metoda, mam jeszcze trochę gumy dentystycznej która służy do robienia form na zęby -).
A distal jest zamiast żywicy . Osłona została skopiowana z 109g4 firmy FM. Jak Cię to jeszcze interesuje mogę pstryknąć zdjęcie.
Z żywicy auxon wyszło by pewnie lepiej , ale przy małych ilościowo odlewach jest to zdecydowanie nie opłacalne.
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3317
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Najlepszy materiał wyjściowy dla Bf 109 G-2 w 1:72?

Postprzez Flyzloty » środa, 11 kwietnia 2012, 20:16

Pytanie- na ile osłona z 109g4 FM odbiega od Hasegawy 109 g6?
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 01:13
Lokalizacja: Kraków

Re: Najlepszy materiał wyjściowy dla Bf 109 G-2 w 1:72?

Postprzez Kuba P. » środa, 11 kwietnia 2012, 20:54

W prawdziwych samolotach roznila sie znacznie. Inne rynienki luf MG, inaczej ulozone, inny kroj i ksztalt samych oslon.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Najlepszy materiał wyjściowy dla Bf 109 G-2 w 1:72?

Postprzez Flyzloty » wtorek, 17 kwietnia 2012, 20:01

Kuba P. napisał(a):W prawdziwych samolotach roznila sie znacznie. Inne rynienki luf MG, inaczej ulozone, inny kroj i ksztalt samych oslon.


Dotarł do mnie model Hasegawy.
Porównując G6 Hasegawy z G2 FM zastanawiam się czy nie zrezygnować z przerabiania G6 na G2 ...tym bardziej ze Hasegawa wygląda w miarę poprawnie(jeśli chodzi o rynienki luf MG i kształt osłony silnika)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 01:13
Lokalizacja: Kraków

Re: Najlepszy materiał wyjściowy dla Bf 109 G-2 w 1:72?

Postprzez marco2607 » wtorek, 17 kwietnia 2012, 23:03

Zrób ładny g6 w Hartmanowym malowanku. :P
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3317
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Poprzednia strona

Powrót do Messerschmitt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości