Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez hardy198 » środa, 15 stycznia 2014, 08:37

A wracając jeszcze do drugiego linka zamieszczonego przez Kubę, to kolega Quest zauważył że kolor tylnego pasa na kadłubie nie pasuje do JG 27.

Przeglądam sobie właśnie JG 27 vol.4 Murawskiego i na zarówno zdjęciach jak i planszach wszystkie pózne G jak i K mają pas zielony niektóre dłuższy inne krótszy ale generalnie białego to tam nie widzę, więc jak błąd w podpisie zdjęcia?

Pozdrawiam
"Lecę blisko faceta, dokładnie celuję i, oczywiście on spada w dół"
 Oswald Boelcke

Warsztat:
Hurri mk.IIc, P-47M "Lanny"
Avatar użytkownika
hardy198
 
Posty: 765
Dołączył(a): wtorek, 23 listopada 2010, 15:19

Reklama

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez quest » środa, 15 stycznia 2014, 11:41

Cześć

Przy założeniu, że mamy do czynienia z Mietkiem malowanym na późny "defensyny" styl (do wyboru RLM 81, 82, 83) to kontrast pomiedzy Bandem a kamo na kadłubie jest (miom zdaniem) zbyt duży by chodziło o zielony pas JG 27. Osobiście porównując białe kątowniki krzyża do pasa stawiam na żółty kolor. Ale to tylko gdybanie. Zresztą zobacz malowanie z kalek zalinkowanych przez Kubę - tam jest bardzo podobne w stylu i też jest podane jako JG 27 - kontrastu nie ma.

Zresztą niech się fachowcy (od filmów foto zwłaszcza) wypowiedzą tym bardziej, że potwierdzenie jednostki jako JG 27 może być z innych źródeł o których akurat ja nie mam pojęcia. Poprostu paczę na fotkę i mówię co mi się widzi :mrgreen:

Pzdr.
quest
 
Posty: 238
Dołączył(a): poniedziałek, 31 października 2011, 15:35

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez Kuba P. » środa, 15 stycznia 2014, 15:57

Może to nie być błąd - te pasy JG 27 były takie dość jaskrawe i jasne, może tak akurat wyszło na kliszy.
Inna rzecz to ktoś z Was wie, gdzie się niedobitki I Gruppe plątały na koniec wojny? Nie czasem Oberbayern czy Tyrol?
Ten GI i góry w tle tak by mi właśnie przypominały te rejony :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez hardy198 » środa, 15 stycznia 2014, 16:25

Tak jak mówisz Kuba niedobitki I Gruppe znalazły się w okolicach Salzburga, apel pożegnalny jednostki jak wspomina ostatni dowódca dywizjonu Hptm Emil Clade odbył się na rynku w Saalbach 3 maja 1945r.


Swoją drogą ten pilot też jest ciekawy jedną z G-6 zvezdy jak w końcu wyjdzie zamierzam wykonać właśnie w jego malowaniu kanonenboot biała 9 bardzo mi przypadła do gustu :D

A jak to w końcu było z tym zestrzeleniem Bombaya generała Gotta on zestrzelił czy nie on? :)

Pozdrawiam
"Lecę blisko faceta, dokładnie celuję i, oczywiście on spada w dół"
 Oswald Boelcke

Warsztat:
Hurri mk.IIc, P-47M "Lanny"
Avatar użytkownika
hardy198
 
Posty: 765
Dołączył(a): wtorek, 23 listopada 2010, 15:19

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez FranekS » poniedziałek, 20 stycznia 2014, 01:02

Kuba P. napisał(a):Szczerze mówiąc nie wiem, czy nie ma dwóch ramek. W normalnym G-6 (nawet go kupiłem i od razu skleiłem, taki byłem ciekaw!) Revell daje skrzydła z taką małą fajną wstawką górnego poszycia płata - nie całe skrzydła od razu więc może to jest tez podmienione.

Dobre pytanie, muszę poszukać in-box po sieci.


Dobrze by było, żeby dwie ramki były....a są jeszcze inne różnice pomiędzy seriami G-10 z Erla.
Choćby różne podziały panelu pomiędzy osłonami silnika a wiatrochronem. Chodzi o jego dolna krawędź: raz jest wyżej, na równi z dolna krawędzią wiatrochronu (491xxx?), a raz poniżej (150xxx?), co skutkuje charakterystycznym uskokiem. Po prostu ta osłona obejmowała raz płyciej, a raz głębiej boki kadłuba. Fajnie to widać też na maszynach ze zdjętą tą pokrywa: można zaobserwować jasny pasek (właśnie niższy lub wyższy), zapewne niepomalowanego metalu. Kubo, sprawdź proszę zależność pomiędzy tymi W.Nr a tymi drobnymi różnicami, bo ja za mało materiału mam... :)
FranekS
Avatar użytkownika
FranekS
 
Posty: 205
Dołączył(a): wtorek, 29 maja 2012, 17:07
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez Kuba P. » wtorek, 21 stycznia 2014, 12:04

Obawiam się, że takie niuanse zostaną już w gestii koneserów tematu.
Ja nawet nie oczekuję, żeby uchwycili różnice w blachach osłon silnika i owiewek za silnikiem (lekko się martwię, czy prawy "rogal" za osłonami silnika będzie prawidłowo niższy czy zrobią już jeden jak dla G-10 WNF/Mtt.
Podobnie same stery kierunku, w maszynach Erla widać ich chyba wszystkie rodzaje a na ile można będzie liczyć w modelu? Albo takie coś jak drewniane usterzenia poziome z drewnianymi sterami. Też fajny detal i czy załapie się do zestawu?

Czekam z nadzieją aż ten zestaw wpadnie w moje łapska! :)

ps - edit - wyjaśnię skąd niepokój o kształt "rogala":

http://messerschmitt-bf109.de/display.p ... ummer=6364
http://messerschmitt-bf109.de/display.p ... ummer=7195
oryginał

http://www.ipmsdeutschland.de/Flugzeuge ... -10_08.jpg
http://www.ipmsdeutschland.de/Flugzeuge ... -10_10.jpg
revell
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez FranekS » wtorek, 21 stycznia 2014, 22:27

Rogal jakiś taki zbyt obszerny i zbyt płynnym łukiem zrobiony, czyli tradycja....
Ja ciągle mam lęki o przekrój kadłuba na styku dolnej części osłony zbiornika oleju i dolnej osłony silnika (tej z chłodnicą).
Kadłub znany z modelu G-6 Revella jest tak pocięty, że właściwie umożliwia produkcje każdego, od G-1 do G-10 ... no właśnie z małym wyjątkiem dla tej brody w G-10 Erla, która była wyjątkowo inna, obszerniejsza. W dodatku są poważne przesłanki by twierdzić, że przekrój tej części z chłodnicą w tylnej części był niesymetryczny, tak by nawiązywać do (również niesymetrycznej a obszerniejszej niż w "zwykłych" G-10 czy K-4) bryły górnych osłon silnika...
Może jakiś nowy modułek wstawią do formy...? Bo w cały kadłub nie wierzę.
Ale świetnie że jest, i że w Revellowskiej cenie, mam nadzieję :) Rzucą na półki, poogląda się dokładniej.
FranekS
Avatar użytkownika
FranekS
 
Posty: 205
Dołączył(a): wtorek, 29 maja 2012, 17:07
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez Kuba P. » wtorek, 21 stycznia 2014, 22:30

Zgadzam się Franku z każdym słowem wyżej. Dokładnie to samo myślę.
Jak coś sknocą to najwyżej będziemy poprawiać, liczy się szansa zrobienia Erla-gefertigt G-10 czy G-10/R6 nawet
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez Kuba P. » wtorek, 21 stycznia 2014, 22:48

Post pod postem, ale na temat więc bez hejtu proszę.

Naszło mnie przemyślenie - czemu w sumie dolna osłona miałaby być asymetryczna? Silnik DB 605 D miał po prostu nieco większe osłony rozrządów na głowicach w ich przedniej części, nie chcę wnikać czemu bo nie jestem pewny precyzyjnej odpowiedzi. Po prosty większe z przodu i już. Dalej wyżej przekrój osłon rur wydechowych był chyba prosty...i osłona powinna do nich dolegać. Myślisz Franek, że w samej tylnej części się poszerzała? Co więc z doleganiem do dolnego poszycia kadłuba już na wysokości krawędzi natarcia. Skrzydła przecież genetycznie musiały być takie same w każdym G.

Osłona boczna lewa mogła być większa, bo ktoś wymyślił, że lepiej wyjdzie aerodynamicznie chowając tak wielki kompressor a osłony WNF i Mtt to w sumie były doraźnie dopasowane rozwiązania.

Tak to mi wychodzi, ale też G-10 rodem z Leipzig to temat nie do końca ropoznany...
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez Kuba P. » środa, 29 stycznia 2014, 00:59

Mam już ten model i właśnie go testowo pasuję. Ma jakieś swoje duperele ale ogólnie to jest to kawał dobrego 109.
Jestem bardzo zadowolony z zakupu :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez hardy198 » środa, 29 stycznia 2014, 07:59

Ciekawe kiedy będzie dostępny u nas, powiedz Kuba co poza Hartmannem w kalkach?

Pozdrawiam
"Lecę blisko faceta, dokładnie celuję i, oczywiście on spada w dół"
 Oswald Boelcke

Warsztat:
Hurri mk.IIc, P-47M "Lanny"
Avatar użytkownika
hardy198
 
Posty: 765
Dołączył(a): wtorek, 23 listopada 2010, 15:19

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez Kuba P. » środa, 29 stycznia 2014, 10:33

hardy198 napisał(a):Ciekawe kiedy będzie dostępny u nas, powiedz Kuba co poza Hartmannem w kalkach?

Pozdrawiam


No już jest dostępny "u nas". Kupiłem go w Martoli.
W Kalkomaniach poza Doppelwinklem jest jeszcze znany "żółte 7" z JG 300

http://hyperscale.com/2014/reviews/kits ... ewbg_1.htm
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez hardy198 » środa, 29 stycznia 2014, 10:37

Dzięki za info, wygląda ślicznie :D

Martoli nie sprawdzałem ale zaraz powędruje do koszyka.

A chciałem w tym roku kleić już tylko szmatopłaty :D :D
"Lecę blisko faceta, dokładnie celuję i, oczywiście on spada w dół"
 Oswald Boelcke

Warsztat:
Hurri mk.IIc, P-47M "Lanny"
Avatar użytkownika
hardy198
 
Posty: 765
Dołączył(a): wtorek, 23 listopada 2010, 15:19

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez Alex976 » środa, 29 stycznia 2014, 10:43

Wygląda bardzo dobrze, Revell się postarał jak widać. Kuba, przykładałeś do planów?
nie lubię pigwy i malin
Obrazek
Avatar użytkownika
Alex976
 
Posty: 1682
Dołączył(a): wtorek, 1 stycznia 2013, 19:08

Re: Erla Bf 109 G-10, Revell 1:32

Postprzez Kuba P. » środa, 29 stycznia 2014, 12:32

Nie, nie przykładam do planów. Nie ufam tym rysunkom, jakie się drukuje w książkach. Czasem są to rysunki odbiegające od rzeczywistości bardziej niż model.
Bardziej skupiam się na zdjęciach oryginałów i porównaniu ich z uchwyceniem kształtów nosa modelu.
Pewnie zabiorę się niebawem za montaż zestawu z ciekawości i będę miał więcej przemyśleń.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Messerschmitt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości