Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 10 maja 2010, 10:04

net_sailor napisał(a):Tak przy okazji to czy kojarzysz jakiś model Friedricha, który miałby alternatywny "fieselerowski" wlot powietrza do sprężarki?


Jeszcze nigdy nie widziałem, ani w żadnym Fritzu ani Emilu. Nie wiem czy może któreś z 43273468 wydań Hasegawy takiego nie ma dodanego z żywicy. Teoretycznie do 109 T by był jak najbardziej na miejscu.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Manfred » poniedziałek, 10 maja 2010, 10:16

Model ZVEZDY faktycznie imponuje ilością detali. Model ma mnóstwo zalet. Dla mnie najważniejsze z nich to wnęki podwozia (czego nie zrobiła Hasegawa, ani nie wysilił się do tej pory żaden Aires), ładnie zrobiony kokpit, silnik i pokrywy wraz z chłodnicą, delikatne oszklenie, fantastyczna figurka pilota. Ogólnie model powala subtelnością detali. Jest moim zdaniem zdecydownie lepszy od ławoczkinów. Spkojnie móże zostać przeskalowany do 1/32 i obroni się. Za te pieniądze jest to "przebój lata".
Pierwszą rzeczą jaka nie podoba mi się to dziwny uskok na kadłubie zaraz przy pierwszym segmencie kadłuba za kabiną. Nie wiem, co autor miał na myśli tworząc coś takiego (blachy na zakładkę ?). Poza tym gładkie skrzydła (ale to pestka), bo szlifowanie kadłuba i trasowanie tamtejszych dupereli nie zapowiada nic przyjemnego. Model na kadłubie i dolnej powierzchni skrzydeł jest trochę chropowaty (drobna pomarańczowa skórka). Nie podoba mi się również konieczność przyklejania paneli na skrzydła od spodu, które nie pasują niestety tak, jak np. w nowym zerze Tamiya. Można oczywiście ich nie przykleić i pozostawić widoczną część wnętrza skrzydeł, ale trochę to dziwnie wygląda.
Osobiście polecam (dla przeciwwagi spodziwanych recenzji "experten" ;o) )
Avatar użytkownika
Manfred
 
Posty: 145
Dołączył(a): sobota, 24 maja 2008, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez net_sailor » poniedziałek, 10 maja 2010, 11:13

Kuba Plewka napisał(a):
net_sailor napisał(a):Tak przy okazji to czy kojarzysz jakiś model Friedricha, który miałby alternatywny "fieselerowski" wlot powietrza do sprężarki?


Jeszcze nigdy nie widziałem, ani w żadnym Fritzu ani Emilu. Nie wiem czy może któreś z 43273468 wydań Hasegawy takiego nie ma dodanego z żywicy. Teoretycznie do 109 T by był jak najbardziej na miejscu.

A widzisz, zapomniałem o tym modelu:
http://aeroscale.kitmaker.net/modules.p ... nt&id=4153
Faktycznie wlocik (a właściwie tylko jego przednia część) jest dodawany wraz z przedłużonymi końcówkami skrzydeł.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 10 maja 2010, 11:18

Miałem kiedyś srogie ciśnienie na ten model. Raz nawet miałem go w zasięgu kończyn (przy czym nie pamiętałem tego wlociku a tu proszę, jest) ale niestety jako biedny student nie miałem kasy. Ile to teraz potrafi kosztować? Gdzieś w 2002/2003 było koło 200 PLN (chore!).
Z drugiej strony mam zapasowy zestaw skrzydeł do Emila Tamiya, jak mi już tak świetnie idzie z chirurgią plastyczną stateczników to może sobie takiego T-Klasse wydłubię sam?... Też taki fajny temat, nie tak nudny jak Friedrich :mrgreen:
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez quake » poniedziałek, 10 maja 2010, 13:31

Można ogladnąć , są porównania do Hase i ICM-u...........
http://www.aeroscale.co.uk/modules.php? ... nt&id=5154
quake
 

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 10 maja 2010, 18:34

Wczoraj porównywałem moją Zwezdę z Hasegawą Mariusza. O 109 wiem tyle że potrafię odróżnić Emila od Gustaw, ale za połowę ceny Hasegawy mam model z większą ilością lepiej odtworzonych detali. Dodatkowo jest silnik i osobno pokrywy z odwzorowanymi szczegółami powierzchni z obu stron. Jedynym minusem do poprawienia w pół godziny (z czego 20 min na wyciągnięcie dokumentacji) jest brak linii (aż 4) na górnych powierzchniach skrzydeł. Kalkomanie są tak samo średnie w obu modelach.
Domyślam się że teraz pojawi F-4 a płóźniej cała seria G.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 10 maja 2010, 22:10 przez Jacek Bzunek, łącznie edytowano 1 raz
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Daniel-Martola » poniedziałek, 10 maja 2010, 21:18

jest brak linii (aż 4) na górnych powierzchniach skrzydeł

Mieliśmy to samo pytanie po otwarciu pudełka.
A nie było tak że we wczesnych F linie na górnych powierzchniach były szpachlowane? Ja się nie znam, nie mój kawałek, ale tak nam przekazano w sklepie że tak robiono. Prawda to czy nie?

pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel-Martola
 
Posty: 1225
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 10 maja 2010, 21:19

Ach te komentarze ze sklepów modelarskich :mrgreen:
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Daniel-Martola » poniedziałek, 10 maja 2010, 21:26

Znaczy nie były? Czyli Zvezda nie zrobiła linii na górnych powierzchniach przez pomyłkę?

pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel-Martola
 
Posty: 1225
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 10 maja 2010, 21:29

Powiem Ci tak, jakby zrobili model tak, żeby w skali 1:48 jego powierzchnia wyglądała jak powierzchnia prawdziwych Fritzów z początków produkcji to byście się poprzewracali po otwarciu pudełka :mrgreen:
Model byłby praktycznie cały gładki.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Daniel-Martola » poniedziałek, 10 maja 2010, 21:34

Czyli coś w tym jest.
Mnie model po obejrzeniu w pudle podoba się bardzo. Cena/jakość to jest to. Model nie kosztuje stówę, a zawartość jest bardzo atrakcyjna. Oby kolejne ich model gorsze nie były.
pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel-Martola
 
Posty: 1225
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 23:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 10 maja 2010, 21:36

Nie, nic w tym nie ma. Na skrzydłach albo robią linie albo wygładzają całość.
Idealnie byłoby zrobić delikatne jak cięte żyletką linie miejscami bardziej, miejscami mniej widoczne. Kadłub gładki, bez linii jedynie z lekko wyczuwalnymi krawędziami łączenia segmentów. Takie coś.
Zresztą, chciałem dziś kupić sobie ten zestaw i sobie pooglądać a tu okazuje się, że nie ma w moim ulubionym sklepie! Wykupili, sam ocet na półkach został. Teraz muszę robić Dorę edka i stąd kwaśny nastrój :mrgreen:
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 10 maja 2010, 22:12

Kuba Plewka napisał(a):Teraz muszę robić Dorę edka i stąd kwaśny nastrój :mrgreen:

Współczuję, ale zawsze mogę polecić P-40 na poprawę humoru ;o)
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 10 maja 2010, 22:19

Też mam Hasegawę rozbabraną, ale wiesz - Dora to Dora. Wiele wybaczam temu modelowi przez wzgląd na temat... 8-)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Darek Trzeciak » wtorek, 11 maja 2010, 19:39

Faaaajny jest ten Frycek. W moim ulubionym sklepie był i jest :twisted:
Podoba mi się pomysł z oszkleniem na zakładkę. Niepodoba się uskok na kadłubie za kokpitem, taki (jakby to nazwać) mało rzeczywisty :-/ No i kalki do kosza-lina. Zdziwiło mnie obecność oszklenia do E1-E3. Czyżby gratisowy "przyda-ś"?
Jacek Bzunek napisał(a): mogę polecić P-40 na poprawę humoru ;o)

Hasegawy oczywiście :lol:
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 23:23
Lokalizacja: EPWA

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Messerschmitt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości