Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » środa, 14 listopada 2012, 19:43

Kuba P. napisał(a):No i co, kleicie te Zvezdy Panowie?

Lepić to lepię Spitfira, 16 funduje okłady szpachlą a to coś poniżej lepi się samo.
Obrazek
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Reklama

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Michał Janik » środa, 14 listopada 2012, 20:56

tomek_chacewicz napisał(a):Kuba pokaż tego Seafire'a z podpisu.

Howgh, nie daj się prosić!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Kuba P. » środa, 14 listopada 2012, 21:48

Seafire to Seafire a Messerschmitt to Messerschmitt (wolno mnie cytować :mrgreen: ).
Seafire wezmę na najbliższe spotkanie i pokażę ale póki model nie będzie skończony nie ma sensu go fotografować i pokazywać w sieci, tym bardziej w wątku poświęconym 109 Zvezdy.

Natomiast w wątku o 109 F pokażę za jakiś czas to co sobie robię z F-2 i F-4/Z. Cudowna jest ta Zvezda, no po prostu modele marzenie.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez KrisFX » sobota, 17 listopada 2012, 15:02

Kuba P. napisał(a):Natomiast w wątku o 109 F pokażę za jakiś czas to co sobie robię z F-2 i F-4/Z. Cudowna jest ta Zvezda, no po prostu modele marzenie.


W takim razie czekamy na pierwsze wątki z tym świetnym modelem. Może jeśli pootwieracie je w inkubatorze projektów to powstanie z tego projekt grupowy "Friedrichy na frontach II wojny światowej" albo jakoś inaczej. Moglibyście się wspomagać merytorycznie oraz wymieniać informacjami na temat dodatków i wzajemnie inspirować do pracy. Taki projekt byłby zawsze potem kopalnią informacji dla przyszłych pokoleń modelarzy. Model piękny i tani, dostępny praktycznie dla każdego, a malowań taki wybór, że głowa boli. W końcu Friedrichy walczyły od piasków Afryki po śniegi północy, od Paryża po Moskwę. Chyba żadna inna wersja nie zwiedziła tylu teatrów walki oraz walczyła w barwach tylu krajów. Wśród nas jest tylu utalentowanych modelarzy, że na pewno powstaną piękne modele.

Może kiedyś i ja wziąłbym się za leżący przede mną model F-4. Zawsze bardzo podobały mi się Friedrichy z "karcianym godłem". Na razie muszę skończyć choćby jednego StuGa, ale potem kto wie.


Krzysiek
Obrazek
Avatar użytkownika
KrisFX
 
Posty: 166
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 15:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez KrisFX » sobota, 17 listopada 2012, 19:38

Wydaje mi się, że gdzieś czytałem, że Vector przygotowuje konwersję do wersji G-2? Czy coś o tym słyszeliście czy mi się tylko wydawało?
Swoją drogą pewnie Zvezda wypuści G-2 z jakiś czas, ale dla niecierpliwców taka konwersja pewnie by się przydała.
Co niektórzy już to robią we własnym zakresie.

http://www.britmodeller.com/forums/inde ... 17956&st=0

K.
Obrazek
Avatar użytkownika
KrisFX
 
Posty: 166
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 15:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » środa, 2 stycznia 2013, 13:41

Mickiewicz w Dziadach zamienił Gustawa w Konrada, poniżej Vector umożliwia zamianę Friedricha w Gustawa (Drugiego).
Obrazek
http://www.ultracast.ca/products/Vector ... efault.htm
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez RAV » środa, 2 stycznia 2013, 13:54

Jacek Bzunek napisał(a):Mickiewicz w Dziadach zamienił Gustawa w Konrada...

No i wywieszczył ;o)
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez KrisFX » środa, 2 stycznia 2013, 13:56

Fajnie to wygląda i ciekaw jestem czy jest tu wszystko co niezbędne do G-2? Zastanawia mnie kwestia kabiny.


Krzysiek
Obrazek
Avatar użytkownika
KrisFX
 
Posty: 166
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 15:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Kuba P. » środa, 2 stycznia 2013, 14:18

KrisFX napisał(a):Fajnie to wygląda i ciekaw jestem czy jest tu wszystko co niezbędne do G-2? Zastanawia mnie kwestia kokpitu.


No niestety nie jest to wszystko.
Ta konwersja w zasadzie wymagałaby skorzystania z obu zestawów 109 F: F-2 i F-4.

Z F-2 należałoby podebrać spód płata z wnękami podwozia o kanciatym obrysie natomiast z F-4 resztę, głównie śmigło i fotel oraz górne poszycie płata, ogon bez belek wzmacniających i dobrać właściwe końcówki skrzydeł z odpowiednimi światłami nawigacyjnymi.

W kabinie z grubsza będzie tak samo jak w F-4, drobne różnice raczej specjalnie widoczne nie są.
Niektóre G-2 mogą mieć większe kółko ogonowe na stałej goleni i te jak pamiętam nie są w zestawie Zvezdy dołączone i przydałyby się w takiej konwersji.

Przydałby się jakiś szablon do wytrasowania kilku zarysów luków/pokryw (np. wlew paliwa, panel dostępu do tylnego podwozia).
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez KrisFX » środa, 2 stycznia 2013, 14:39

Dziękuję Kuba :)

A czy góra płata - poszycie w modelu F-2 i F-4 to nie są te same elementy ?
Obrazek
Avatar użytkownika
KrisFX
 
Posty: 166
Dołączył(a): czwartek, 6 sierpnia 2009, 15:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » środa, 2 stycznia 2013, 15:24

Kuba P. napisał(a):Z F-2 należałoby podebrać spód płata z wnękami podwozia o kanciatym obrysie natomiast z F-4 resztę, głównie śmigło i fotel oraz górne poszycie płata, ogon bez belek wzmacniających i dobrać właściwe końcówki skrzydeł z odpowiednimi światłami nawigacyjnymi.

W kabinie z grubsza będzie tak samo jak w F-4, drobne różnice raczej specjalnie widoczne nie są.
Niektóre G-2 mogą mieć większe kółko ogonowe na stałej goleni i te jak pamiętam nie są w zestawie Zvezdy dołączone i przydałyby się w takiej konwersji.

Przydałby się jakiś szablon do wytrasowania kilku zarysów luków/pokryw (np. wlew paliwa, panel dostępu do tylnego podwozia).

Czyli wymieniając ramki Zvezda ma możliwość wypuścić G-2?
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Kuba P. » środa, 2 stycznia 2013, 15:35

Jacek Bzunek napisał(a):Czyli wymieniając ramki Zvezda ma możliwość wypuścić G-2?


No tak, jak najbardziej. Bardziej może nie tyle wymieniając ramki w stylu Hasegawy co raczej układając już opracowane w komputerze elementy w nowych ramkach z kilkoma nowymi częściami.

Muszą przede wszystkim zrobić nowy kadłub, który będzie różnił się kilkoma detalami i obrysami pokryw dostepowych, muszą powstać nowe "wierzchy" skrzydeł z racji na nieco inne wzmocnienia sufitów wnęk podwozia. Potrzeba zrobić też nowe pokrywy silnika, te mają kilka drobnych różnic a i sam silnik musiałby mieć zrobione nieco inaczej elementy bloków (inne gniazda świec) czy nieco inną sprężarkę.
Reszta już jest pięknie zrobiona.

KrisFX napisał(a):A czy góra płata - poszycie w modelu F-2 i F-4 to nie są te same elementy ?


No właśnie nie, w F-2 jest płat gładki, pozbawiony łączeń poszycia natomiast F-4 ma już typowy płat z poszyciem z kilku paneli blachy.

Natomiast wracając do konwersji Vectora - najważniejsze rzeczy to osłona kabiny z wiatrochronem. Tego tak łatwo się nie dorobi. Całą resztę natomiast bez trudu można sobie wydłubać i zmontować samemu.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Mecenas » środa, 2 stycznia 2013, 15:50

Na stronie Neomega/Vector ten sam zestaw żywic nazywa się "Bf 109F-4 correction set" - jak dla mnie, mając też na uwadze to co napisał Kuba, to raczej nie do końca jest to konwersja na G-2.

Edit: ciut większy obrazek
Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez Kuba P. » środa, 2 stycznia 2013, 15:53

Jakiś bałagan z tym jest - na zdjęciu są elementy typowo dla 109 G - małe wlociki na osłony silnika i obudowę zbiornika oleju, wnęki podowozia z typowymi dla G-1/G-4 wzmocnieniami sufitu czy właściwy dla 109 G wiatrochron i odchylana część osłony kabiny.

Kołpak i lotki to jak rozumiem uniwersalna korekta, nie ma nic w nich innego właściwego tylko dla G.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Bf-109F Zvezda 1/48

Postprzez FranekS » czwartek, 21 marca 2013, 20:09

Kuba P. napisał(a):Jakiś bałagan z tym jest - na zdjęciu są elementy typowo dla 109 G - małe wlociki na osłony silnika i obudowę zbiornika oleju, wnęki podowozia z typowymi dla G-1/G-4 wzmocnieniami sufitu czy właściwy dla 109 G wiatrochron i odchylana część osłony kabiny.

Kołpak i lotki to jak rozumiem uniwersalna korekta, nie ma nic w nich innego właściwego tylko dla G.


Do tego ten brezent na całym obwodzie wnęki koła, jak w F. Powinien być mniej więcej na połowie obwodu, jak we wszystkich późniejszych. Ja w ogóle mam wątpliwości co do tych dwóch płaskowników od strony niszy goleni podwozia, tam gdzie w późniejszych seriach było kroplowe wytłoczenie na grubszą oponę. Owe płaskowniki są mi znane tylko z Czarnej "6" W.Nr. 10639, której zresztą na początku kariery zmieniano skrzydła. Wszystkie inne znane zachowane G-2 mają już ten późniejszy typ skrzydła z "kropelkami", więc rozumuję, że "6" pozostaje obecnie podstawowym punktem odniesienia dla wczesnych G-2.
Ciekawe, że na schematach skrzydła z Ersatzteilliste dla G-1 nie ma tych płaskowników, jest za to jedno usztywnienie w jednej linii z pozostałymi dwoma, tymi wzdłuż skrzydła.
FranekS
Avatar użytkownika
FranekS
 
Posty: 205
Dołączył(a): wtorek, 29 maja 2012, 17:07
Lokalizacja: Rzeszów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Messerschmitt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości