BF-109 F4 1:32 - Trumpeter versus Hasegawa

BF-109 F4 1:32 - Trumpeter versus Hasegawa

Postprzez sq9ans » czwartek, 20 stycznia 2011, 15:08

Przeglądałem ostatnio czeski magazyn "Modelar" z grudnia ubiegłego roku. Dużą jego część zajmują opisy zestawów 109-ek w różnych skalach i ich porównanie. W 48-ce porównują modele ICM-u, Zvezdy oraz Hasegawy. Natomiast w 32-ce porównane są modele Trumpetera i Hasegawy. O ile w mniejszej skali nie ma dramatycznych różnic to w 32-ce już są widoczne nawet dla mnie, choć nie należę do grona liczących nity itp. Mam nadzieję, że nie naruszę regulaminu i parę różnic przedstawię. Z góry przepraszam za jakość zdjęć ale padł mi skaner. Jak go naprawię to i zdjęcia poprawię. Ciekawy jestem komentarzy znawców tematu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
sq9ans
 
Posty: 399
Dołączył(a): poniedziałek, 18 lutego 2008, 11:16

Reklama

Re: BF-109 F4 1:32 - Trumpeter versus Hasegawa

Postprzez Georg01 » czwartek, 20 stycznia 2011, 20:37

Trumpek to oczywiście G-1/2, a nie F-4 jak piszą na pudle. Kołpak w tym Trumpku się nie udał, podobnie jak długość kanałów wylotowych dla km. Zaintrygowała mnie różnica długości obu modeli. Wziąłem sobie Trumpka i Hasegawę i tak z nudów pomierzyłem odległości od przodu kadłuba do kabiny, nasady skrzydeł i do końca kabiny. Porównywalem do planów z AJ-Pressu, planów z Model Arta i z Kagero. Przeliczyłem skalę i o dziwo Hasegawa jest wyraźnie za krótka i brakuje jej tak z grubsza 3-5 mm. Kadłub Trumpetera w tych kilku wymiarach leży lepiej. Natomiast ster kierunku, odwzorowanie płótna na usterzeniach, koła główne i tak dalej i tak dalej w modelu Trumpetera są tragiczne.
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03

Re: BF-109 F4 1:32 - Trumpeter versus Hasegawa

Postprzez Jarek Gurgul » piątek, 21 stycznia 2011, 00:43

Też ostatnio mierzyłem Messery Hasegawy (wersje G).

Najpierw coś mi nie pasowało przy modelu w 1:48 i po pomiarach wyszło, że kadłub jest krótszy o jakieś 2mm z kawałkiem. Zdziwiłem się, więc zmierzyłem Messera G w 1:32. I tu to samo - model jest za krótki o jakieś 3,5mm (dokładnie 1,5 raza tyle, co model w 1:48). Po przyłożeniu pierwszego modelu do planów w 1:48 (AJ-Press, Kagero) znowu wyszło, że model jest o te 2 z hakiem za krótki i to w niezbyt fortunnym miejscu, bo na wysokości płata. I w jednej i w drugiej skali proporcje poszczególnych paneli są zachowane i według oceny przeprowadzonej moim niefachowym okiem wynika, że większa część błędu zbyt małej długości kadłuba przypada (w 1:48 i w 1:32) na odcinek zaznaczony na czerwono (osłonę km-ów przed kabiną), a reszta (jakieś 25%) na odcinek zaznaczony na zielono.

A z tego niestety wynika inny błąd - zbyt wąskie skrzydła u nasady (o 2 i 3 mm) i związane z tym mniejsze odchylenie krawędzi natarcia (płat ma mniejszy 'klin' w widoku z góry).

Obrazek

Oczywiście są to tylko spekulacje, zakładające poprawność planów i podawanych wymiarów oryginału (bo jak się okazuje, między różnymi autorami występują różnice w podawanych wartościach).

Początkowo trochę się 'zbulwersowałem', ale po ochłonięciu :) doszedłem do wniosku, że nawet jeśli kadłub w tak fajnych modelach jest za krótki, to jednak jakoś dam radę z tym żyć i nawet przestałem szukać odpowiednio wyraźnego i niezdeformowanego perspektywą zdjęcia oryginału z profilu z widocznymi panelami, żeby porównać do niego kadłuby modeli.

Czuję, że jestem wyleczony...

Ale, przechodząc do tematu tego wątku, jeśli rzeczywiście w przypadku Bf 109G Hasegawa popełniła błąd wymiarowy, to i być może to samo przytrafiło się firmie w przypadku wersji F (?). Proponuję przyjrzeć się na F-ce podejrzanemu fragmentowi kadłuba (temu, co w wersji G). Może też jest za krótki?

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6055
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: BF-109 F4 1:32 - Trumpeter versus Hasegawa

Postprzez Aleksander011 » piątek, 21 stycznia 2011, 09:10

Jarek Gurgul napisał(a):Czuję, że jestem wyleczony...

Ja wyleczyłem się z Beefów Hasegawy bo cena za F-4 to ponad 220zł, w zapowiedziach na ten rok jest też F-2 http://www.1999.co.jp/eng/10137191oraz G6 -Gallanda.
Fakt jest taki, że Haska poprawiła to i owo w stosunku do wersji G-(nowy kołpak ), ale już wnęki podwozia zostały z jamą do wersji G6-G10 -więc jako model bazowy do przeróbek ,ale wolę poczekać może Dragon Gustawy wypuści? Trumpeter też Gustawa w tym roku wyda, ale oby nie była to wersja K :lol: :lol: :lol:
Tutaj ,fajna relacja z budowy F-4 Trumpka i przy okazji analiza porównawcza z zestawami Hasegawy
http://forum.largescaleplanes.com/index.php?showtopic=31093&st=15
A tutaj porównanie Hasy F i G
http://www.hyperscale.com/2010/reviews/kits/hasegawast31reviewbg_1.htm
Modelarza poznać po tym jak kończy ,a nie zaczyna
Obrazek
Avatar użytkownika
Aleksander011
 
Posty: 583
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2007, 13:02
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp

Re: BF-109 F4 1:32 - Trumpeter versus Hasegawa

Postprzez Georg01 » piątek, 21 stycznia 2011, 12:20

Aleksander011 napisał(a):Tutaj ,fajna relacja z budowy F-4 Trumpka i przy okazji analiza porównawcza z zestawami Hasegawy
http://forum.largescaleplanes.com/index.php?showtopic=31093&st=15


Najbardziej podoba mi się określenie dla modelu Trumpka : Gustafriedrich :mrgreen:
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 13:03


Powrót do Messerschmitt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości