AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez Aleksander » środa, 23 kwietnia 2014, 13:55

Dzięki uprzejmości i pomocy @Mecenasa (jeszcze raz dziękuję, Michał), kilka dni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem żywicznego modelu prototypu Spitfire - samolotu o serialu K5054.
Sami rozumiecie, że dla takiego wielbiciela "Złośnic" jak ja, taki model to wisienka na torcie w kolekcji.
Model dość prosty w budowie - kadłub do ściany ogniowej jest jedną całością, płat również. Po odrobinie pracy pilnikiem całość pasuje bez największych problemów. Do wyboru trzy "mordki" z różnymi typami wydechów charakterystyczne dla czterech możliwości samolotu z różnych okresów jego użytkowania. Dodatkowo są dwa stery kierunku ("skośny" i prosty), osłony podwozia (pierwszy prototyp ich "nie nosił") z klapkami zasłaniającymi całość koła podczas lotu, kółko ogonowe i płoza, dwa typy rurki Pitota oraz dwie wersje wiatrochronu (części przezroczyste też żywiczne). Dodatkowo jest malutka płytka z elementami fototrawionymi. Golenie podwozia, kółko ogonowe/płoza oraz długa rurka Pitota wzmocnione pręcikami mosiężnymi. Fotel pilota z odlanymi pasami - wygląda dobrze.
Całość spasowana dość dobrze, elementy kokpitu mieszczą się w kadłubie bez problemu. Jedyny "zonk", to dziura między podstawą płata, a kadłubem - być może wynik mojego zbyt rozległego "oczyszczania" nadlewek. Kalkomanie także dla 4 wersji samolotu.
Ponieważ to dopiero druga "żywica" w mojej kolekcji, trudno mi ocenić jej jakość - nie widzę żadnych ubytków (poza wyżej wspomnianym), ani niedolewek, czy pęcherzyków. Powierzchnia żywicy dość gładka, linie wklęsłe delikatne - myślę, że dla początkującego modelarza "żywicznego" to może być niezły model na początek. MacEyka będzie trochę zmartwiony - producent nie przewiduje obracającego się śmigła, ale może coś z tym zrobię - jeszcze nie wiem.
Opis malowania niezbyt dokładny, pewnie będę potrzebował wsparcia, bo moje źródła też niewiele na ten temat mówią.

Kilka fotek:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejna "Złośnica" w kolekcji - czas brać się za robotę :lol:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7975
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

Re: AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez piotr dmitruk » środa, 23 kwietnia 2014, 14:58

Bez tego egzemplarza Twoja kolekcja nie miałaby sensu.
Teraz został chyba tylko Hi-speed Spitfire?
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9951
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez Arcturus » środa, 23 kwietnia 2014, 16:14

Raczej namawiałbym na Messerspita, produkt mrocznych nazistowskich eksperymentów. Chyba że krojenia i przeszczepów masz już dość w pracy ;)
A model bardzo ciekawy, liczę że go szybko napoczniesz.
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 20:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez Komandor » środa, 23 kwietnia 2014, 18:11

Czołem Chłopacy.
Olo gdzie można nabyć takiego ciekawosta ? Po Fw-190V1 i Bf-109V1 mam na niego chętkę, choć priorytet ma XF4U-1. Oczywiście w jedynie słusznej skali 1:48 :) Przypadkiem nie wiecie, czy ktoś robi model albo jakąś konwersyję ? W ostateczności czeka mnie rżnięcie F4U-1 Tamki.

Pozdrawiam
Paweł
Pozdrawia Paweł
Obrazek
Avatar użytkownika
Komandor
 
Posty: 1103
Dołączył(a): sobota, 8 grudnia 2007, 11:40
Lokalizacja: Z Domu

Re: AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez Aleksander » środa, 23 kwietnia 2014, 21:13

piotr dmitruk napisał(a):Bez tego egzemplarza Twoja kolekcja nie miałaby sensu.
Teraz został chyba tylko Hi-speed Spitfire?


Arcturus napisał(a):Raczej namawiałbym na Messerspita, produkt mrocznych nazistowskich eksperymentów. (...)A model bardzo ciekawy, liczę że go szybko napoczniesz.


Chcecie mnie zabić :lol: Ja i tak mam niezrobionych Spitfire'ów do końca życia - dzisiaj zrobiłem remanent - w 1/48 mam ich 14, a wszystkich (z wczoraj zakupionym na A-drogo) 21. Fakt, że Speed Spitfire też by się nadał, ale jak dołożę jeszcze tego MesserSpita, to mnie moja, skądinąd wyrozumiała, żona wystawi z tymi pudełkami przed dom, bez prawa powrotu :D . A tu Edek zapowiada swoją "gałąź" Złośnic...
A co do napoczęcia... Już go napocząłem, na razie "obskrobałem" wszystkie części i szukam informacji o malowaniu - zdecydowałem się na ten pierwszy prototyp, choć nie będzie to ten z 5 marca 1936, bo chyba tamten miał trochę inne śmigło. Ale będzie to samolot z marca 36, z zablokowanym podwoziem, bez osłon i bez tych wszystkich ustrojstw przeciwkapotażowych, czy jakichś tam. Może nawet dorobię tą sławetną skrzynkę pod ogon, znaną ze zdjęć. Jak wrócę z Kazimierza (a wybieram się jutro ;o) ), zacznę go montować.
Niedługo pewnie otworzę wątek warsztatowy.
Pytanie za dychę - czy Miliput dwuskładnikowy nada się do wypełniania ewentualnych dziur w "żywicy"?
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7975
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez Komandor » środa, 23 kwietnia 2014, 22:44

Aleksander napisał(a):czy Miliput dwuskładnikowy nada się do wypełniania ewentualnych dziur w "żywicy"?


Ja używam Poxipolu lub Poxiliny. Jest twardsza po zastygnięciu.

Pozdrawiam
Paweł
Pozdrawia Paweł
Obrazek
Avatar użytkownika
Komandor
 
Posty: 1103
Dołączył(a): sobota, 8 grudnia 2007, 11:40
Lokalizacja: Z Domu

Re: AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez potez » czwartek, 24 kwietnia 2014, 00:14

Miliput sie nadaje. Ale do tej zywicy z AlleyCata to najlepiej pasuje magicsculpt, jestidealnie taki sam jeśli idzie o twardośc. Testowalem na ich Vampirze ;o)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez Mac Eyka » czwartek, 24 kwietnia 2014, 10:06

Co do tego malowanko z pierwszej połowy 1936 r to chyba podane przez producenta jest błędnym nieco.

Tu jest słynne malowanko z taboretem

Obrazek

a tu datowane na maj 1936 r

Obrazek

Na twoim miejscu zrobiłbym taki bajer:

Obrazek

Obrotowa wystawka na bajerze
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3032
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez Mac Eyka » czwartek, 24 kwietnia 2014, 10:08

Oczywiście ta ostatnia fotka to dla śmiechu bo nie przedstawia prototypu.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3032
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez Aleksander » sobota, 26 kwietnia 2014, 21:40

Mac Eyka napisał(a):a tu datowane na maj 1936 r

Obrazek


Ta wersja najbardziej mi się podoba, zakładając, że na tej fotce są już pokrywy podwozia - chciałbym zrobić prototyp ze skośnym zakończeniem steru kierunku, ale z pokrywami podwozia - niestety, nie udało mi się trafić na takie zdjęcia - a na tym powyżej trudno to ocenić, choć wygląda prawdopodobnie, że podwozie jest już z pokrywami.

Mac Eyka napisał(a):Na twoim miejscu zrobiłbym taki bajer:

Obrazek

Obrotowa wystawka na bajerze


Fajne zdjęcie - szkoda, że go nie znałem, jak zacząłem robić swojego Airfixa Mk I - byłaby niezła dioramka.

Komandor napisał(a):Olo gdzie można nabyć takiego ciekawosta ?


Mnie załatwił Michał @Mecenas - prosto z wysp i tam chyba trzeba szukać, no chyba, że Michał ugnie się pod presją raz jeszcze :mrgreen:

potez napisał(a):Miliput sie nadaje. Ale do tej zywicy z AlleyCata to najlepiej pasuje magicsculpt, jestidealnie taki sam jeśli idzie o twardośc. Testowalem na ich Vampirze ;o)


Spróbuję poszukać tego magicsculpta - da się to znaleźć w sklepach krajowych? (przepraszam za banalne pytanie, ale nigdy nie używałem żadnych wypełniaczy tego typu)
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7975
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez rotpol13 » sobota, 26 kwietnia 2014, 21:49

Magic Sculp:
EDIT: Sorry za zły link. Jest tu: http://www.karaya.pl/pl/magic+sculp/0/m ... items.html
Ostatnio edytowano sobota, 26 kwietnia 2014, 22:13 przez rotpol13, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 10:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez Aleksander » sobota, 26 kwietnia 2014, 21:52

Dzięki! :lol:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7975
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez rotpol13 » sobota, 26 kwietnia 2014, 22:00

Co do prototypu - zerknij tu: http://www.k5054.com/
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 10:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez HK1885 » niedziela, 27 kwietnia 2014, 10:30

Aleksander napisał(a):(...) ale jak dołożę jeszcze tego MesserSpita, to mnie moja, skądinąd wyrozumiała, żona wystawi z tymi pudełkami przed dom, bez prawa powrotu

Uprzedź jej ruch i wystaw ją jako pierwszy. :lol:

No to czekam na warsztat, bo temat bardzo zacny. Jeszcze tylko Type 224 i mamy komplet.
Avatar użytkownika
HK1885
 
Posty: 1912
Dołączył(a): wtorek, 25 czerwca 2013, 13:14

Re: AlleyCat Spitfire Type 300 1/48

Postprzez Michał Janik » poniedziałek, 5 maja 2014, 08:58

Dzięki Olku za info, delikatnie nakręciłem się na kupno ;o)
Trochę śmieszna niestety ta tablica przyrządów - w żywicy można było bardziej poszaleć (ba, nawet plastikowa z Tamki ładniejsza), za to wygląda że będzie skąd skopiować blaszany fotel który również był stosowany we wczesnych seryjnych Spitach - a to rzadkość, poza mocno egzotycznym Ultracastem chyba nikt nie robi tego detalu.
Znalazłem w sieci zbudowany model z ciekawą dyskusją nt. malowania, może komuś się przyda:
http://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/234950816-spitfire-k5054-148-alleycat/

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Następna strona

Powrót do Supermarine

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości