Spitfire PR XI od Attack Squadron, 1:72

Spitfire PR XI od Attack Squadron, 1:72

Postprzez zegeye » czwartek, 19 listopada 2015, 00:56

Rozpoznawcza wersja Spitfire'a od warszawskiej firmy Attack Squadron/Arma Hobby. (zestaw PRO set)

W ostatnim czasie wpadł w moje ręce taki właśnie model. Jest to model żywiczny, do którego ''matkę'' wydrukowano w 3D. Dlatego też możemy być zaskoczeni dość nietypowym dla modeli samolotów podziałem technologicznym. Płat odlany jest wraz z centralną częścią kadłuba jako jedna całość. Kadłub w tym miejscu jest od góry ''otwarty'' i wewnątrz znajdują się odwzorowane z pietyzmem elementy wyposażenia kabiny pilota. Intrygująca w tej części modelu jest krawędź spływu skrzydła...cienka jak żyletka. Nie widziałem jeszcze tak cienkiej krawędzi ani w modelu żywicznym ani w modelu z tworzywa. Dodatkowo lotki choć odlane w całości z płatem są lekko wychylone.
Do płata trzeba dokleić część ogonową, która również odlana jest jako cała ''belka'' wraz ze stałymi częściami ogona. Ster kierunku i stateczniki są oddzielne, więc można je dokleić w wychylonych pozycjach. Te dwie główne części uzupełniamy o część nosową, (do której producent przewidział dwa różne ''podgardla'' i dwa wloty powietrza) oraz górną część kadłuba przed kabiną pilota. Model posiada mnóstwo drobnych detali wyposażenia kabiny jak również przedziału foto. Dołączona do niego mała blaszka pozwala na otwarcie klapek dostępu do aparatów foto. Poza tym zawiera tablicę z zegarami i kilka innych drobiazgów. Osłona kabiny pilota jest VACU. Zestaw zawiera czytelną instrukcję montażu i arkusz dobrze wydrukowanych kalkomanii pozwalających na zastosowanie jednego z sześciu różnych wariantów malowania. Wszystkie części odlane są z doskonałą jakością co myślę przyczyni się do zbudowania świetnego modelu. Jest to bardzo dobra (choć wiem że dość droga) alternatywa dla modelu wtryskowego firmy MPM, który jako szort run nie należy do najłatwiejszych w budowie. Jest nieporównywalnie lepszy jakościowo od czeskiego konkurenta. Poza tym czeski wyrób jest w zasadzie niedostępny, poza rynkiem wtórnym na którym też osiąga całkiem konkretne ceny. Mam nadzieję że zabiorę się za sklejanie spitka z Army.. już niebawem. Choć na konkurs chłopaków z Koszalina raczej nie dam rady ;o)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Reklama

Re: Spitfire PR XI od Attack Squadron

Postprzez Krystian Ciechowicz » czwartek, 19 listopada 2015, 03:59

Posiadam oba modele. EZ uboższa o ilość malowań oraz elementy takie jak wlot powietrza, kamera, zbiornik.
Ogólnie modele bardzo ładne, odlewy czyste bez przesunięć. Wstępne przymiarki pokazały, że firma wie co robi, bubla nie puści ;o)

Dla fanów Spitów i skali 1/72 obowiązkowa pozycja !

Obrazek
Avatar użytkownika
Krystian Ciechowicz

BoB 2 miejsce
 
Posty: 1477
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Spitfire PR XI od Attack Squadron

Postprzez Aleksander » czwartek, 19 listopada 2015, 08:07

Wygląda bardzo fajnie (jak to Spitfire :P ), szkoda, że nie w większej skali, bo na pewno bym kupił - ale może się go uda firmie przeskalować. Temat ciekawy i niszowy, a wart realizacji, bo fotograficznych Spitfire'ów troszkę było i mają ciekawą historię.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7997
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Spitfire PR XI od Attack Squadron

Postprzez GrzeM » czwartek, 19 listopada 2015, 11:12

Oglądałem go w pudełku, robi wrażenie. Bardzo spodobały mi się lekko wychylone lotki, widać, że projektant wie, jak działa samolot.
Rozpoznawcze Spity to w ogóle fajny temat i masa ciekawych historii! Polecam świetną książkę:
Obrazek
http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/book.html?co=print&id=K5061
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3108
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Spitfire PR XI od Attack Squadron

Postprzez Dominik » czwartek, 19 listopada 2015, 18:39

Pięknie wykonany. Szkoda, że nie plastikowy. Ale może AS się skusi i za jakiś czas wyda tą wersję Spita w plastiku. Zrobili to z niszową Iskrą, to może i mainstramowy Spitfire się ukaże.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire PR XI od Attack Squadron

Postprzez skusz » czwartek, 19 listopada 2015, 22:17

To kiedy zaczynasz, Zbyszku?
A mnie się marzy Norweg, tylko mieli taki jakiś dziwny ten niebieski do malowania.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3167
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Spitfire PR XI od Attack Squadron

Postprzez zegeye » piątek, 20 listopada 2015, 00:58

No nie wiem jeszcze na sto procent. Chcialbym skonczyc przed tem Mk14 nad ktorym obecnie pracuje.... ale moze rozpoczne wczesniej... Czekam teraz na farbki Sovereign Hobbies (dawne White Ensign Models). Zamowilem miedzy innymi ten jak go nazywasz dziwny niebieski.... Pru Blue. ;o) Jak przyjdą z zagramanicy to pewnie mnie to popchnie do dzialania ;o)
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Spitfire PR XI od Attack Squadron

Postprzez RAV » piątek, 20 listopada 2015, 12:07

zegeye napisał(a):Zamowilem miedzy innymi ten jak go nazywasz dziwny niebieski.... Pru Blue.

Niedawno przy okazji Spitfire'a PR Mk.XIX rozkminiałem temat PRU Blue. Znalazłem prosty przepis: 50% MSG, 50% Azure Blue. Po zmieszaniu i ocenie wg zdjęć kontrastu z czystym MSG stwierdziłem, że mój PRU Blue jest za jasny. Zrobiłem więc 50% Ocean Grey i 50% Azure Blue (z Gunze C) i spodobało mi się, a efekt widać na modelu.

Innym, proponowanym w Internecie "zamiennikiem" PRU Blue dla miłośników Gunze C jest C072 Intermediate Blue.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3299
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Spitfire PR XI od Attack Squadron

Postprzez skusz » piątek, 20 listopada 2015, 20:45

Ten dziwny niebieski to jest to
Obrazek
oczywiście, to jest tylko do tej dyskusji. Chociaż w bezkresie znalazłem też i to
Obrazek
1. to ten dziwny niebieski,
2. to pewnie PRU Blue?
Zamówiłem już kalki Alley Cat'a z Norwegiem, zobaczymy co zaproponują.
Odnośnie PRU to Xtracolor robi ten kolor i wg mnie jest OK.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3167
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Spitfire PR XI od Attack Squadron

Postprzez zegeye » piątek, 20 listopada 2015, 23:28

skusz napisał(a):Odnośnie PRU to Xtracolor robi ten kolor i wg mnie jest OK.


Tak ten Norweg jest pru blue ale nie patrzylbym na muzealny egzemplarz....to samo dotyczy tego rysunku bocznego... Wpisz sobie Sławku spitfire pru blue w googla i wywali ci kupę fotek łącznie z takimi kolorowymi fotkami z epoki.
Co do Extracolorów to są bardzo ok. Ale dlugo schną :-/ Zobaczę jaki odcień zaproponuje ta WEM. Używam ich kolorów do moich zerówek i bardzo sobie chwalę ;o) Skoro Anglicy zrobili tak dobrze kolor do japońca to i do swojaka chyba dobrze dobrali :D
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Spitfire PR XI od Attack Squadron

Postprzez garrett » sobota, 21 listopada 2015, 09:46

Śliczności oba pudełka...
Alley Cat trzaska fajne kolorowanki, w sam raz:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
garrett
 
Posty: 589
Dołączył(a): piątek, 10 czerwca 2011, 07:05
Lokalizacja: Principia Discordia

Re: Spitfire PR XI od Attack Squadron

Postprzez Mecenas » sobota, 21 listopada 2015, 21:39

Polecam ten krótki film. Są na nim pokazane dwa Spitfire'y możliwe do wykonania z zaprezentowanych powyżej kalkomanii: 944 dostępny w pudełku Arma Hobby i 948 z AlleyCata. Przy okazji można zobaczyć jaki to był kolor ten PRU Blue gdyż część ujęć jest w kolorze.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ie3SrjLlcUY[/youtube]
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Spitfire PR XI od Attack Squadron

Postprzez skusz » piątek, 4 grudnia 2015, 23:22

Dotarły kalki z Alley Cat'a na dwa, już się zasadzam i czekam na Panią Wenę :lol:
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3167
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Spitfire PR XI od Attack Squadron

Postprzez zegeye » sobota, 5 grudnia 2015, 00:23

No a do mnie dotarły już farbki.... Więc chyba nie ma innego wyjścia jak rozpoczynać ;o)
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Spitfire PR XI od Attack Squadron

Postprzez GrzeM » sobota, 5 grudnia 2015, 22:03

Robić, robić! Będę kibicował!
I książkę czytać.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3108
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Następna strona

Powrót do Supermarine

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości