[1/72] Spitfire Eduarda

Re: [1/72] Zapowiedzi & nowości 2016

Postprzez cris » wtorek, 21 czerwca 2016, 19:19

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ,ale czy ten Spit jest w skali ... 1/70,8 ??? :(
Obyś MarCo miał racje i to jakaś podpucha bo inaczej :evil:
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 850
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Reklama

Re: [1/72] Zapowiedzi & nowości 2016

Postprzez GrzeM » wtorek, 21 czerwca 2016, 19:29

cris napisał(a):Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ,ale czy ten Spit jest w skali ... 1/70,8 ??? :(
Obyś MarCo miał racje i to jakaś podpucha bo inaczej :evil:

O ile ja dobrze policzyłem, to raczej 1/705 - recenzentowi się model wydał o dwa milimetry za długi i za szeroki. Pytanie, czy recenzent ma rację?
No i czy te 2 mm (jeśli w ogóle są prawdziwe) robią jakąkolwiek różnicę?
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3106
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: [1/72] Zapowiedzi & nowości 2016

Postprzez MarCo » wtorek, 21 czerwca 2016, 20:17

GrzeM napisał(a):O ile ja dobrze policzyłem, to raczej 1/705 - recenzentowi się model wydał o dwa milimetry za długi i za szeroki. Pytanie, czy recenzent ma rację?
No i czy te 2 mm (jeśli w ogóle są prawdziwe) robią jakąkolwiek różnicę?

Spokojnie. Znowu trzeba mity obalać :( Zauważ jak nieprzychylne jest podsumowanie całości. Autor nie ma racji mówiąc, że ten model nic nie wnosi do już zapchanego rynku. Wnosi - choćby pełne, kompletne nitowanie. Nie wspominając o wyposażeniu i detalach, bo konkurencja takich zwyczajnie nie ma.
Ten model jest zrobiony z planów Monfortona (jak też wersja fat fingers scale) więc proporcje i kształty ma poprawne. A jak recenzent mierzy metrem krawieckim, to ja nie poradzę. Powrzucam zdjęcia ale chwilę to zajmie.
Co do 2mm - w 1/72 mi robi różnicę, w 1/48 już by mi nie zrobiło. Ale zastanówimy się jakie są rzeczywiście te wymiary modelu (oraz jakie są prawdziwej maszyny). A i może wydzielić wątek ?
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: [1/72] Spitfire Eduarda

Postprzez GrzeM » wtorek, 21 czerwca 2016, 21:49

Tzn. dobrze policzyłem, ale źle napisałem: powinno być 1/7105. To trochę lepiej.

Żeby nie było wątpliwości - ja jestem pod wielkim wrażeniem zdjęć tego modelu, liczby wariantów, detali.

I oczywiście mam dystans do tych pomiarów, nie mam pojęcia czy są prawidłowe, czy nie. I w ogóle nie narzekam!
Ostatnio edytowano wtorek, 21 czerwca 2016, 22:03 przez GrzeM, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3106
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: [1/72] Spitfire Eduarda

Postprzez Dominik » wtorek, 21 czerwca 2016, 21:59

MarCo, zgadzam się z Tobą co do ostrożnego podejścia do recenzji. Jakoś coś mi nie pasuje w tej recenzji z Modelarovo. Te szpary to chyba przed wklejeniem kokpitu są. Oglądałem zdjęcia fit-testu na forum ipms Nymburk i tam wyszło tylko coś nie teges z tą dzieloną osłoną silnika. Poza tym wszystko wyglądało ok. Jak dorwę w swe ręce zamówione egzemplarze to się wypowiem. Mam jednak nadzieję, że nie walnęli się jak przy "pierwszym BeeFie G-6".
Niech ktoś, kto lepiej orientuje się w rynku czeskim mi powie, czy toczy się tam jakaś "wojna domowa" między producentami?

PS. Pomysł wydzielenia osobnego wątku uważam za bardzo dobry.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: [1/72] Spitfire Eduarda

Postprzez MarCo » wtorek, 21 czerwca 2016, 22:20

GrzeM napisał(a):Tzn. dobrze policzyłem, ale źle napisałem: powinno być 1/715. To trochę lepiej.
Żeby nie było wątpliwości - ja jestem pod wielkim wrażeniem zdjęć tego modelu, liczby wariantów, detali.
I oczywiście mam dystans do tych pomiarów, nie mam pojęcia czy są prawidłowe, czy nie. I w ogóle nie narzekam!

O masz, trafiasz w sedno sprawy. Każdy z nas prawo do "nie macia" pojęcia. Ale jednocześnie, jak się nie ma pojęcia to się nie powinno recenzji pisać... a przynajmniej nie powinno się mierzyć i przeliczać skali modelu. Najwyraźniej autor recenzji pojecia o wymiarach samolotu nie ma. A może ma, ale używa jak mu wygodnie. Coraz bardziej się skłaniam ku myśli ze artykuł jest celowo tendencyjny. To nie sztuka niechlujnie poskładać części i je później pomierzyć nie pokazując jak, po czym oznajmić że skala nie taka bo odbiega od - i tu uwaga - nieprawidłowych danych. Voila, legenda poszła w świat i niech się producent martwi co z tym zrobić :P
Hint: Spitfire miał inną rozpiętosć rzeczywistą niż podaje większość przepisywaczy w książkach. Prawdziwe kształty i wymiary samolotu opisano w 2008 roku tutaj

Dominik napisał(a):Niech ktoś, kto lepiej orientuje się w rynku czeskim mi powie, czy toczy się tam jakaś "wojna domowa" między producentami?


Nieee, to by było za dużo powiedziane. Pan Muzikant (skądinąd bardzo sympatyczny jegomość) ma skłonność do walki z całym czeskim rynkiem, ale wojną bym tego nie nazwał. Raczej co podskoczy jakiemuś koncernowi to dostaje pac w postacie modelu lepszego, bogatszego i tańszego. Przykłady ? Ar-96. W czasie kiedy wyszedł model, MPM dawał kserowane instrukcje a ten model ma kredowy papier, full kolor, cenę bardzo przystępną plus od razu wszystkie warianty. A KP/AZ swojego nadal nie wydała. Spitfire nie trzeba tłumaczyć - tuż przed premierą Eduarda KP nas.ło różnych wariantów pudełek tak ze się we łbie może zakręcić od malowań. A i tak wszyscy czekali na Eduarda, który ich bije zawartością i jakością. I CENĄ, bo jest w dodatku tańszy od KP. A w edycji Weekend pozamiata rynek.
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: [1/72] Spitfire Eduarda

Postprzez potez » wtorek, 21 czerwca 2016, 22:27

Rynek zamiata w edycji overtrees 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4683
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: [1/72] Zapowiedzi & nowości 2016

Postprzez Cichociemny » wtorek, 21 czerwca 2016, 22:45

GrzeM napisał(a):O ile ja dobrze policzyłem, to raczej 1/705 - recenzentowi się model wydał o dwa milimetry za długi i za szeroki.

GrzeM napisał(a):Tzn. dobrze policzyłem, ale źle napisałem: powinno być 1/7105. To trochę lepiej.!

Jakkolwiek modelu jeszcze w rękach nie miałem, tak z całą pewnością mogę stwierdzić iż nie jest on ani w skali 1/705, ani 1/7105.
Cichociemny
 
Posty: 2637
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:33

Re: [1/72] Spitfire Eduarda

Postprzez GrzeM » wtorek, 21 czerwca 2016, 22:49

Dominik napisał(a):Jakoś coś mi nie pasuje w tej recenzji z Modelarovo.

No właśnie - już choćby przeliczenie wymiarów na "skalę" tego modelu jest nieprawidłowe (chyba, że mój kalkulator źle działa).
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3106
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: [1/72] Spitfire Eduarda

Postprzez MarCo » wtorek, 21 czerwca 2016, 23:15

ok, test fit. Umówimy się, że recenzent w Czechach miał pecha i trafił krzywą ramkę. Moje sa proste i nie mam problemów ze złożeniem tego cudaka na sucho. Wszystko pasuje na styk.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: [1/72] Spitfire Eduarda

Postprzez RAV » wtorek, 21 czerwca 2016, 23:27

MarCo napisał(a):Obrazek

Co to za "cienie" wokół luków podwozia i chłodnic? Jamy skurczowe?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3299
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: [1/72] Spitfire Eduarda

Postprzez MarCo » wtorek, 21 czerwca 2016, 23:33

RAV napisał(a):Co to za "cienie" wokół luków podwozia i chłodnic? Jamy skurczowe?

Nie, to zmętnienie tworzywa, nie ma żadnych jam skurczowych. Takie "meandry" często widac na barwionych plastikach, np na srebrnych.

Dodaję pomiary (wiem, pamiętam, suwmiarka się nie podoba - ale lepszej nie mam bo nie potrzebuję):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I wymiary rzeczywiste mierzonych wartości (via Monforton):

kadłub:
2057.4mm+6239.3mm=8296.7mm
/72=115.23mm

rozpiętość (rzeczywista, wg rysunków fabrycznych ORAZ egzemplarzy muzealnych) - różni się od najczęściej podawanej 11,227m:
11249.66mm
/72=156.25mm

Policzcie sami w jakiej skali jest ten model.

A tutaj smaczek z Nymburk.

Obrazek

Zapewne rezenzencki egzemplarz rozpoczyna swą podróż na redakcyjny stół. Mam podejrzenia która to recenzja.
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: [1/72] Spitfire Eduarda

Postprzez Dominik » środa, 22 czerwca 2016, 06:27

Choć nie mieszkam w Bieszczadach to "misie" przypomniało, że kilka lat temu trafiłem na dwa egzemplarze krzywych Spitfire'ów z Tamki. Nawet najlepszym się zdarza gorszy wypust.
MarCo, powinieneś dostać bana z dołowanie czekających na swoje egzemplarze ;)
Model wygląda zacnie i już nie mogę się doczekać swoich zamówionych.
Zastanawia mnie, co ten ziomek z modelarovo robił, że powstały takie szpary...choć ostatnie zdjęcie z Nymburka chyba to wyjaśnia.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: [1/72] Spitfire Eduarda

Postprzez MarCo » środa, 22 czerwca 2016, 07:41

Dominik napisał(a):MarCo, powinieneś dostać bana z dołowanie czekających na swoje egzemplarze ;)

A nie za suwmiarkę ????

Dominik napisał(a):Zastanawia mnie, co ten ziomek z modelarovo robił, że powstały takie szpary...choć ostatnie zdjęcie z Nymburka chyba to wyjaśnia.

Na MF Czesi piszą wprost, że to artukuł pisany celowo przez konkurencję, autor pozostaje anonimowy, a cała witryna ma dziwnie pogmatwane prawo własności (została odsprzedana).
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: [1/72] Spitfire Eduarda

Postprzez grzegorz75 » środa, 22 czerwca 2016, 11:15

To jak jest w końcu ? Edułard zdradził o świcie i OSZUKAŁ współmodelarzy czy nie OSZUKAŁ ?
Obrazek
Avatar użytkownika
grzegorz75
 
Posty: 871
Dołączył(a): poniedziałek, 30 marca 2009, 19:37

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Supermarine

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości