[KPM] Vis13, StuG III średni, Arnhem wrzesień 1944

Tutaj wszyscy mogą dyskutować na temat konkursowych modeli, jak również StuG'a i StuH'a

Re: [KPM] Vis13, StuG III średni, Arnhem wrzesień 1944

Postprzez Patterson » poniedziałek, 29 grudnia 2008, 20:59

Powiem krótko: Panie cuda-wianki! Do takiego poziomu chciałbym dojść...
Avatar użytkownika
Patterson

rpm2
 
Posty: 2230
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 17:21
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: [KPM] Vis13, StuG III średni, Arnhem wrzesień 1944

Postprzez badger » wtorek, 30 grudnia 2008, 12:14

Doskonale się prezentuje kamuflaż na ekranach. Strasznie mocny ten gofer vel wafel tzn głęboko odciśnięty (wiem że nie mi to pisać ). Ale i tak mi sie podoba.
Pozdrawiam Jacek

Każdy patrzy na świat przez własne okulary
Obrazek
Avatar użytkownika
badger
 
Posty: 710
Dołączył(a): sobota, 22 marca 2008, 08:34
Lokalizacja: Kraków

Re: [KPM] Vis13, StuG III średni, Arnhem wrzesień 1944

Postprzez Vis13 » wtorek, 30 grudnia 2008, 14:25

Dzięki panowie za dobre słowo. Na razie to zwykłe "mizianie" pseudo-iwatą, Procon Boyem to by dopiero było :mrgreen:
Na głębokość wafla wpływu nie miałem, jak to przy gotowcach, sądzę natomiast, że moje rękodzieło nie byłoby lepsze.
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 21:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: [KPM] Vis13, StuG III średni, Arnhem wrzesień 1944

Postprzez rollingstones » piątek, 2 stycznia 2009, 10:44

Krzysiek -znakomicie, efekt jest ;o) Dawaj dalej a i zdjęcia coraz lepsze...rozkręcasz się
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: [KPM] Vis13, StuG III średni, Arnhem wrzesień 1944

Postprzez Sergionex » sobota, 3 stycznia 2009, 11:41

No! Odpryski super-w dobrą stronę idziesz! Oczywiście to moje subiektywne zdanie-nie wszyscy są zwolennikami takich efektów :P
Obrazek
Avatar użytkownika
Sergionex
 
Posty: 263
Dołączył(a): poniedziałek, 15 października 2007, 11:40
Lokalizacja: Łódź

Re: [KPM] Vis13, StuG III średni, Arnhem wrzesień 1944

Postprzez Robspad » sobota, 20 czerwca 2009, 00:38

Model bardzo mi się podoba. Znalazłem kilka informacji, które mogą Cię zainteresować.
Pojazd, który robisz to pojazd, którego dowódcą był Oberwachtmeister Josef Mathes - dowódca 2. Plutonu w 3. Baterii z Sturmgeschützbrigade 280.

Jak widzę chyba już za późno na jakieś poprawki, ale mam kilka spostrzeżeń:
Wydaje mi się, że zimmerit wokół wizjera kierowcy ułożony był trochę inaczej. Załączam małą fotkę w zbliżeniu.
Obrazek
Co do uszkodzeń to pojazd J. Mathes’a (to ten facet w hełmie w wieżyczce) został trafiony z Piata z lewej strony działa. Spowodowało to niewielkie szkody. Jakieś wgłębienie i dookoła odpadł trochę zimmerit.
Zdjęcie zostało zrobione na ulicy Onderlangs.
Co do malowania ochronnych blach - z tej niewidocznej strony, to wydaje mi się, że kamuflaż powinien być jednolity.
Pomiędzy pancerzem a osłonami ochronnymi, na błotniku znajdowała się stalowa lina.
Pomiędzy jarzmem działa a pancerzem, coś się znajdowało. Nie wiem co to jest, ale jest widoczne na zdjęciach.
Obrazek

Josef Mathes stopień Oberwachtmeister otrzymał 19.09.1944r. Tego samego dnia prawdopodobnie został zabity. Pośmiertnie 4.10.1944r. otrzymał Krzyż Rycerski. Pochowany został na cmentarzu Bocholt-Neuer.

Powyższe zdjęcie wykonano w miejscu, gdzie ulica Onderlangs zbiega się z ulicą Utrechtseweg. To jest trzeci lub czwarty domek od hotelu Rhine Pavilion Hotel.
Z tyłu, niedaleko jest most w Arnhem. Niemcy ryglowali to skrzyżowanie i odpiarli ataki brytjskich spadochroniarzy z 1. i 3. Batalionu, którzy chcieli przebić się do mostu. Działo skierowane jest lufą w kierunku na Oosterbeek, dokąd prowadziła dalej ulica Utrechtseweg. Trochę dalej znajdowały się także pozycje polskich spadochroniarzy, którzy również byli atakowani przez Stugi.
Na mapce zaznaczyłem prawdopodobne miejsce gdzie stał Stug ze zdjęcia.
Obrazek
Robspad
 

Re: [KPM] Vis13, StuG III średni, Arnhem wrzesień 1944

Postprzez Vis13 » niedziela, 21 czerwca 2009, 15:49

Dzięki serdeczne za wszystkie informacje :!:
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 21:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: [KPM] Vis13, StuG III średni, Arnhem wrzesień 1944

Postprzez Robspad » poniedziałek, 22 czerwca 2009, 00:16

Muszę tu dodać, że sprawa nie jest pewna.
Powyższe informacje pochodzą od byłego dyrektora Airborne Muzeum w Oosterbeek - Wybo Boersma.
Natomiast w książce "German Armored Units at Arnhem" opis pod zdjęciem mówi, że dowódcą tego czołgu był Major Kurt Kühme (dowodzący Sturmgeschützbrigade 280). Zdjęcie wykonał reporter Jacobsen 20.09.1944r.
Teoretycznie Josef Mathes zginął 19.09.1944r., ale znalazłem też informacje, że miał zginąć nie 19 a 20 września.
http://www.defendingarnhem.com/Sturmgeschutzbrigade280.htm
Cała sprawa nie jest pewna w 100%, bo obaj do siebie są podobni, jedynie naramienniki i oznaki na kołnierzu mogłyby wskazać, którego z nich widać w wieżyczce dowódcy. Nie znam się jednak na tych mundurach.
Obrazek

Miejsce jednak, gdzie sfotografowany został StuG wydaje mi się, że opisałem dobrze. Dla porównania:

Obrazek
Obrazek
Robspad
 

Re: [KPM] Vis13, StuG III średni, Arnhem wrzesień 1944

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 22 czerwca 2009, 12:22

Moje wyrazy uznania! Bardzo ciekawa analiza i to co bardzo lubię - fotki "wtedy i dziś".
Jestem pod wrażeniem!
K.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [KPM] Vis13, StuG III średni, Arnhem wrzesień 1944

Postprzez Marek Barański » wtorek, 23 czerwca 2009, 15:42

A teraz pytanie dodatkowe związane jednak z trapiącymi nas przy budowie modeli problemami. Jakiego koloru jest Toyota (chyba dobrze rozpoznaję markę) ? ;o)
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: [KPM] Vis13, StuG III średni, Arnhem wrzesień 1944

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » czwartek, 25 czerwca 2009, 09:44

Robspad napisał(a):Cała sprawa nie jest pewna w 100%, bo obaj do siebie są podobni, jedynie naramienniki i oznaki na kołnierzu mogłyby wskazać, którego z nich widać w wieżyczce dowódcy. Nie znam się jednak na tych mundurach.

Moim zdaniem osobnik na zdjęciu nosi mundur z odznakami Oberwachmeistera na naramiennikach. Mogą na to wskazywać dwa jaśniejsze punkty na każdym z pagonów (major ich nie miał).
Obrazek
Odznaki na kołnierzu nic nie dadzą, bowiem w jednostkach pancernych Wehrmachtu na obu wyłogach były trupie czaszki na czarnej podkładce, w przypadku Sturmartilerie z czerwonym otokiem.

Marek Barański napisał(a):Jakiego koloru jest Toyota (chyba dobrze rozpoznaję markę) ? ;o)

Obstawiam czerwoną Corollę :lol:
If on my journey, should I encounter God, God will be cut...
Avatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski
 
Posty: 988
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 20:53
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona

Powrót do Dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość