StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Tutaj wszyscy mogą dyskutować na temat konkursowych modeli, jak również StuG'a i StuH'a

StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez Jarek Gurgul » wtorek, 17 czerwca 2008, 13:59

StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

• Te dwa zdjęcia z południowej Francji (Włoch?) to świetna baza do budowy wczesnego StuG'a MIAG'a z dodatkowym dopancerzeniem mocowanym 'na śruby'. Sporo ciekawych dodatków na 'pancerzu' - 'rusztowania' po obu stronach nadbudowy, drewniane skrzynie, kanistry, gąsienice na kołach zapasowych, 'spanko' obok wieżyczki dowódcy, jednoczęściowe drzwi luków z Panzera III. Wszystko doskonale widoczne, nic tylko budować :).
Obrazek
Obrazek
(fotki z Ground Power via planetArmor > http://www.planetarmor.com/forums/showt ... #post35881)

• 'Średni' StuG IIIG 'Myszka Miki' z solidnie poharatanym układem jezdnym, z 10 Dywizji Pancernej SS 'Frundsberg' - Maaseik, Belgia - wrzesień 1944.
Obrazek
(źródło - e-bay)

• StuG'i z Włoch z dobrze znanej strony 'Marche'.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6075
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

Re: StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez Bathin » wtorek, 17 czerwca 2008, 14:53

Jarek Gurgul napisał(a):Sporo ciekawych dodatków na 'pancerzu' - 'rusztowania' po obu stronach nadbudowy, drewniane skrzynie, kanistry, gąsienice na kołach zapasowych, 'spanko' obok wieżyczki dowódcy, jednoczęściowe drzwi luków z Panzera III...

i ładnie ułożone ekrany pancerne na płycie silnikowej :)
A tu relacja z budowy tego styranego z Belgii:
http://www.planetarmor.com/forums/showthread.php?t=5145
Avatar użytkownika
Bathin
 
Posty: 930
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:13

Re: StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez rollingstones » wtorek, 17 czerwca 2008, 16:09

Jarek Gurgul napisał(a):StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

• Te dwa zdjęcia z południowej Francji (Włoch?) to świetna baza do budowy wczesnego StuG'a MIAG'a z dodatkowym dopancerzeniem mocowanym 'na śruby'. Sporo ciekawych dodatków na 'pancerzu' - 'rusztowania' po obu stronach nadbudowy, drewniane skrzynie, kanistry, gąsienice na kołach zapasowych, 'spanko' obok wieżyczki dowódcy, jednoczęściowe drzwi luków z Panzera III. Wszystko doskonale widoczne, nic tylko budować :).

Jarek


Prawdę mówiąc to za to się zabierałem :mrgreen:
płotka
Avatar użytkownika
rollingstones
 
Posty: 4136
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 10:29
Lokalizacja: KIelce

Re: StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez Jarek Gurgul » wtorek, 17 czerwca 2008, 16:51

No to już drugi z Was się 'wygadał' :). Czekam na kolejnych...

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6075
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez Jarek Gurgul » środa, 18 czerwca 2008, 19:53

• Kolejny StuG IIIG, którego fotki znalazłem kiedyś na e-bayu. Numer pojazdu '1021', zdjęcia wykonane w Monfort (Montfort ?) we Francji. Żeby ustalić dokładnie 'lokalizację' (dla dociekliwych - miejscowości Montfort jest kilkanaście i przynajmniej kilka Monfort), trzeba by odnaleźć gdzieś, na innych fotkach wieżę (kościoła/zamku?), widoczną w tle z lewej strony. Znając miejscowość można by się pokusić o wskazanie jednostki, do której należał ten StuG.
Obrazek
Obrazek
Być może to ta wieża? Jest to obecnie hotel w Monfort L’Amaury niedaleko Paryża. Trochę strzelam, bo zdjęcie robione jest z innej strony (jeśli to ten sam obiekt), a na dodatek budynek obok wieży wydaje się być wyższy o jedno piętro, niż na czarno-białym zdjęciu, ale przez ponad sześćdziesiąt lat sporo mogło się zmienić...
Obrazek

• Następny pojazd, to dobrze znany późny, 'zabetonowany' StuG z amerykańskiej 104 Dywizji Piechoty, którego zdjęcie można znaleźć zarówno w sieci, jak i w wielu drukowanych publikacjach (In Action Squadrona, monografia Kagero itd.).
Obrazek
(źródło - internet)

I jeszcze na deser trzy kolejne 'trofiejne' - Francja 1944, Niemcy 1945 i ponownie Francja 1944.
• Pierwszy bardzo ciekawy, bo posiada tłoczone wzmocnienia błotników Alketta, natomiast zimmerit to już nie typowy dla tej firmy 'wafel', tylko mniej 'popularny' Riffelmuster.
Obrazek
(źródło - monografia StuG III Ausf. G - Kagero)

• A tu, gościnni jak zwykle Niemcy, zapraszają do hotelu...
Obrazek
(źródło - internet)

• I dwaj 'piechurzy' z amerykańskiej 3 Dywizji Pancernej przyglądający się rozbitemu w okolicy Falaise StuG'owi. Podkowa na przedniej płycie pojazdu nie przyniosła załodze szczęścia...
Obrazek
(źródło - La guerre des GI's, Georges Bernage i Georges Cadel > via internet)

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6075
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez Patryk » czwartek, 19 czerwca 2008, 10:28

Widze ogromną ilość bardzo ciekawych zdjęć ,aż mam chęć popełnić jakiegoś Stuga G :->
ps. a może ktoś posiada równiez takie świetne zdjęcia Stuga III B będe bardzo wdzięczny :D
Obrazek
KLIKNIJ
Patryk Krupiński
Avatar użytkownika
Patryk
 
Posty: 1049
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 19:19
Lokalizacja: Lublin

Re: StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez Vis13 » piątek, 20 czerwca 2008, 19:16

Kilka zdjęć z worka pod Falaise. Może będą inspiracją.
Wydaje się że zdjęcia drugie i ostatnie przedstawiają tego samego StuG'a.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

źródła: British Pathe, ebay, internet
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 21:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez Jonak » piątek, 20 czerwca 2008, 19:27

Vis13 napisał(a):Wydaje się że zdjęcia drugie i ostatnie przedstawiają tego samego StuG'a.


Bardzo prawdopodobne, choć na pierwszy rzut oka wydało mi się to niemożliwe... Pojazd na drugim zdjęciu jest trochę rozszabrowany - brak Noteka i co ciekawe - "wiszących" Schürzen, które widać na ostatnim zdjęciu.
Jonak
 

Re: StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez Vis13 » piątek, 20 czerwca 2008, 20:15

Masz racje, na notek nie zwróciłem uwagi. Natomiast porównując konfiguracje i ustawienie pojazdu, tło w postaci budynków, z takim samym układem okien i drzwi, byłby to niesamowity przypadek, że to dwa inne StuG'i.
Wydaje mi się, że tam dwie osłony "wiszą", brakuje środkowej.
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 21:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez Jonak » piątek, 20 czerwca 2008, 20:28

Dokładnie,

Co do osłon - początkowo wydawało mi się, że druga płyta jest trochę odgięta, ale rzeczywiście, może jej po prostu nie być.
Jonak
 

Re: StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez Jarek Gurgul » piątek, 20 czerwca 2008, 22:01

Zgadzam się z Wami w 100-u procentach. A na 99 jestem przekonany, że to ten sam pojazd. Widać to na przykład po 'pustych' fragmentach płyty wanny kadłuba, z których odpadł zimmerit, zwłaszcza po leżących na fotkach na lewo-dół i na dół od Notek'a, jak również po układzie i kształtach ciemnych/jasnych plam na linii pomiędzy dłonią pani a podstawą lampy.

Obrazek
Obrazek

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6075
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez Bathin » sobota, 21 czerwca 2008, 08:13

Chyba mój StuG DML-a posłuży do zrobienia takiego StuG-a jak na pierwszych dwóch fotkach Jarka.
Największy chyba problem to włazy inspekcyjne, ale zastanawiają mnie jeszcze ten ułożone ekrany na płycie silnikowej. O ile to rzeczywiście są ekrany, to wygląda na to że mają odkręcone uchwyty, ale jaki to miało sens ?
Avatar użytkownika
Bathin
 
Posty: 930
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 09:13

Re: StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez Sergionex » sobota, 21 czerwca 2008, 09:14

Bathin napisał(a):O ile to rzeczywiście są ekrany, to wygląda na to że mają odkręcone uchwyty, ale jaki to miało sens ?


Może taki, że bez uchwytów całość ma 10cm grubości na pace a nie pół metra i leży sobie spokojnie, a nie zsuwa się jeżdżąc po zaczepach? :roll:

Chyba mój StuG DML-a posłuży do zrobienia takiego StuG-a jak na pierwszych dwóch fotkach Jarka.


Najlepiej do tego celu użyć modelu Cyberhobby który ma części od zestawu Panzer III z takimi właśnie elementami, niestety ma on już monolityczny pancerz 80mm. Rozwiązaniem jest połączenie tych 2 modeli by zbudować 2 różne Stugi. Zdjęć kolumny z 2 pierwszych fotek mam więcej i co 2 pojazd ma tłumiki do brodzenia w wodzie, a przednie typy pancerza są wymieszane-więc można zrobić pojazd taki jak na wspomnianym zdjęciu oraz taki z dołem od "emki" ale pancerzem przykręcanym na śruby... Można jeszcze kupić Pz III Smarta dla tych elementów, ale to już zupełnie mało ekonomiczny pomysł. Co ciekawe w zestawie Pz III SmartKit są przednie płyty dopancerzenia osłony wizjera kierowcy wczesnego, dzielonego typu-niezasłaniające peryskopu. To czemu Dragon celowo usuną je z ramek od modelu Stuga jest zagadką :shock:

Tu to widać:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Sergionex
 
Posty: 263
Dołączył(a): poniedziałek, 15 października 2007, 11:40
Lokalizacja: Łódź

Re: StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez Jonak » sobota, 21 czerwca 2008, 10:04

Bathin napisał(a):O ile to rzeczywiście są ekrany, to wygląda na to że mają odkręcone uchwyty, ale jaki to miało sens ?


Nie mają uchwytów okręconych, bo w ogóle ich nie miały - tylko otwory.
Dziwne jest to, że z szyn odkręcone są "haki" na których wieszano ekrany; przynajmniej takie odnoszę wrażenie...
Jonak
 

Re: StuG'i IIIG z 'frontu zachodniego'

Postprzez Sergionex » sobota, 21 czerwca 2008, 10:15

Jonak napisał(a):Nie mają uchwytów okręconych, bo w ogóle ich nie miały - tylko otwory.
Dziwne jest to, że z szyn odkręcone są "haki" na których wieszano ekrany; przynajmniej takie odnoszę wrażenie...


FAKT! To przecież wczesne ekrany! A, że haki są odkręcone to tez tak myślałem! Widać nie tylko ja. A może one są płytsze? Krótsze? :roll:
Obrazek
Avatar użytkownika
Sergionex
 
Posty: 263
Dołączył(a): poniedziałek, 15 października 2007, 11:40
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do Dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość