F-16 i MIG-21 - pytanie

F-16 i MIG-21 - pytanie

Postprzez puma111 » wtorek, 23 sierpnia 2011, 10:54

Hej wszystkim!
Chcę kupić model F-16 i MIG-21 W SKALI 1:72.

1. F-16 jest sporo na rynku , zależy mi na efektowności modelu (wygląd zewnętrzny), ale też na tym aby jak najlepiej mi się sklejał. Z tego co widzę (po ofertach sklepów) z F-16 podoba mi się ten model : http://www.martola.com.pl/pl306/produkt ... ing_Falcon . Jednakże nie wiem co do jego sklejalności ? W sumie nie wiem model będzie mieć 20 cm a ceny (oprócz MasterCrafta, ale chyba to są modele niszowe...) wahają sie koło 50zł a model w sumie nie taki duży :-/ W porównaniu z takim SU-47 też Hobby Bossa który jest o 14 cm większy, a jest TAŃSZY! Nie wiem czy to sprawa detali, jakości, kalek czy nie wiem tam czego ? :-> Dobra podumowując którą F-16-nastkę polecacie i czy mieliście do czynienia z modelem w linku ???

2. MIG-21 chcę kupić aby wykonać Złotego Miga ( http://mlp.h2.pl/aktualnosci_archiwum.php?id=31 ). Który z dostępnych modeli w 1:72 nadawal by się do tego celu. Z tego co widzę to problem będzie taki, że modele nie mają kalek polskich, ale mogę kupić te ( http://polish-made.com/172_MIG_21_MF_POLSKA-575.html ) Jaki model polecacie mi do tego celu czy model Academy nadaje się do tego ? Zależy mi również na sklejalności.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i propozycje, puma111 :idea:

Sprawdzaj proszę pisownię postów w edytorze przed wysłaniem
P.D.
puma111
 
Posty: 5
Dołączył(a): wtorek, 23 sierpnia 2011, 10:17

Reklama

Re: F-16 i MIG-21 - pytanie

Postprzez RAV » wtorek, 23 sierpnia 2011, 12:17

puma111 napisał(a):1. F-16 jest sporo na rynku , zależy mi na efektowności modelu (wygląd zewnętrzny), ale też na tym aby jak najlepiej mi się sklejał. Z tego co widzę (po ofertach sklepw) z F-16 podoba mi się ten model : http://www.martola.com.pl/pl306/produkt ... ing_Falcon . Jednakże nie wiem co do jego sklejalności ?

F-16 z HobbyBossa nie robiłem (i nie zamierzam), ale te HB, które sklejałem, pasowały "same do siebie" idealnie. Gorzej było ze zgodnością z oryginałem - zarówno części plastikowych, jak i kalkomanii.

F-16 polecam z Revella. Są dostępne wersje F-16A, B i C, w dużym stopniu te same wypraski (B i C mają dodatkowe ramki, uwzględniające różnice od podstawowej wersji A). A i B są tańsze od "Twojego" HobbyCrafta. Skleja się bardzo dobrze, jest prawidłowy wymiarowo i ma dużo detali. Na razie zrobiłem jednego A, ale na szafie mam jeszcze 7 (3xA, 2xB i 2xC).
Obrazek

puma111 napisał(a):2. MIG-21 chcę kupić aby wykonać Złotego Miga ( http://mlp.h2.pl/aktualnosci_archiwum.php?id=31 ). Który z dostępnych modeli w 1:72 nadawal by się do tego celu. Z tego co widzę to problem będzie taki, że modele nie mają kalek polskich, ale mogę kupić te ( http://polish-made.com/172_MIG_21_MF_POLSKA-575.html ) Jaki model polecacie mi do tego celu czy model Academy nadaje się do tego ?

Academy w 72 się nie nadaje, bo to wczesna wersja, z innym kadłubem. W grę wchodzi model KP (Kovozavody Prostejov, KoPro), jego polskie lub zabużańskie klony lub Fujimi. Model czeski jest stary, ma wypukłe linie i problemy ze sklejalnością, ale najlepiej odwzorowuje sylwetkę. Japończyk (tu bazuje na opiniach z netu) ma gorszy kształt, jest droższy, ale oferuje lepsza jakość wyprasek. Uwaga: istnieją polskie klony KP, w których przeryto linie na wgłębne, jednak zrobiono to niechlujnie i przy okazji "pogrubiono" wiele detali - zestaw jest paskudny, nie kupować.

Warto tez rozważyć przeróbkę MiGa-21bis ze Zvezdy na MF. Będzie trochę roboty ze zmniejszaniem garbu za kabiną, ale efekt może być lepszy niż przy wykorzystaniu zestawów KP lub Fujimi.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3300
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: F-16 i MIG-21 - pytanie

Postprzez puma111 » wtorek, 23 sierpnia 2011, 17:00

RAV, pisałeś, że F-16 Revella... ale takiego malowania wraz z kalkami nie ma w ofercie Revella chyba :-/ Jeśli możesz to podeślij mi dokładną nazwe i link do kalek (z, którymi chyba jest instrukcja do malowania), bo świetnie wyglada :lol: I dzięki właśnie motywom "tygrysim" podobał mi się ten co wcześniej też słałam: http://www.martola.com.pl/pl306/produkt ... ing_Falcon :lol:

Czyli jeśli chodiz o MIGi to najlepiej zaopatrzyć się w Zvezdę jeśli chodzi o sklejalnosć, tak ? I oczywiście w kaleczki, bo producent nie oferuje polskich ;) ?

PS. Swóją drogą podobno w MiniReplice #22 jest opis okolicznosciowego "Złotego Miga" jeśli ktoś byłby tak dobry i mógłby podesłać skany lub powiedzieć kto takimi dysponuje tu na forum to będę dziękować :D :P

Pozdrawiam
puma111
 
Posty: 5
Dołączył(a): wtorek, 23 sierpnia 2011, 10:17

Re: F-16 i MIG-21 - pytanie

Postprzez RAV » wtorek, 23 sierpnia 2011, 19:43

puma111 napisał(a):RAV, pisałeś, że F-16 Revella... ale takiego malowania wraz z kalkami nie ma w ofercie Revella chyba :-/ Jeśli możesz to podeślij mi dokładną nazwe i link do kalek (z, którymi chyba jest instrukcja do malowania), bo świetnie wyglada

Kalki dokupiłem osobno:
Obrazek

Zestawy Revella też mają ciekawe malowania: m.in. "tygrysie" i ze Spitfirem na grzbiecie.

puma111 napisał(a):Czyli jeśli chodiz o MIGi to najlepiej zaopatrzyć się w Zvezdę jeśli chodzi o sklejalnosć, tak ? I oczywiście w kaleczki, bo producent nie oferuje polskich ;) ?

Akurat oferuje - MiG-21bis nr 9494, srebrny z godłami z kaczką. O sklejalności Zvezdy się nie wypowiadam, bo mam ja jeszcze w pudełku. Ale w ramkach wygląda ładnie.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3300
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: F-16 i MIG-21 - pytanie

Postprzez KK » środa, 24 sierpnia 2011, 10:26

Wypowiem się na temat Miga bo kilka już skleiłem.
Jeśli chodzi o wersję MF to nie ma gotowego zestawu po za oczywiście starym KP.Fujimi mimo ,że na pudełku stoi MF to jest BIS i ,żeby zrobić z niego MF trzeba dokupić garb i statecznik z QB , zapytaj Leszka o spasowanie garbu. viewtopic.php?f=13&t=16255 Co do sklejaności jest to najlepszy zestaw "szybkiego "jaki robiłem tzw samo sklejalny.Nie porównywałem go z planami ale w porównaniu z innymi "21" jest jakby bardziej pękaty :)


Co do Zvezdy to są dwie wersje BIS i PFM , żeby przerabiać BISA na MF to ja bym sobie odpuścił garb+statecznik z QB przeznaczone są do Fujimi i raczej pasować nie będą.W Bisie jak napisał RAV są polskie kalki do 9494 tylko pamiętaj ,że jest tam błąd :w schemacie malowania Zvezda każe kłaść szachownice na górne powierzchnie skrzydeł/sam dałem się wrobić :oops: /i godła są dwa a powinno być jedno na lewą burtę patrząc od tyłu /drugie jest do kosza bo to lustrzane odbicie/
KK
 

Re: F-16 i MIG-21 - pytanie

Postprzez piotr dmitruk » środa, 24 sierpnia 2011, 12:18

Przyglądałem się kilku modelom Miga i sam wybrałem Zwiezdę. Przeróbki na wersję MF nie są takie trudne, głównie kwestia użycia papieru ściernego na garbie, który i tak jest oddzielną częścią modelu.
Tu np. są plany, pokazujące różnice w tym garbie:
http://www.airwar.ru/other/draw/mig21-2.html
Lub tu:
Obrazek
Obrazek

A tu masz opis modelu Zwiezdy
http://www.plastikowe.pl/recenzje/72-zv ... mig-21-bis
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9985
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: F-16 i MIG-21 - pytanie

Postprzez KK » środa, 24 sierpnia 2011, 12:38

Pozwolisz Piotrze ,że się z Tobą nie zgodzę odnośnie przeróbki Bisa na MF ze Zvezdy.W obu typach to zupełnie inne garby inaczej wyprofilowana góra i dół inne przejście garbu w statecznik i to nie jest kwestia użycia papieru ściernego ,przynajmniej ja bym na to się nie porwał szczególnie ,że dostępne jest Fujimi i zestaw QB do niego :)

Obrazek
KK
 

Re: F-16 i MIG-21 - pytanie

Postprzez piotr dmitruk » środa, 24 sierpnia 2011, 14:00

Pozwolisz Robercie że się z tobą nie zgodzę. Wrażenie większej wysokości garbu wynika z jego większej szerokości i "schodzenia" po obłości kadłuba w dół. Górny obrys jest identyczny. Podobnie z większej jego szerokości wynika dalsze zachodzenie na statecznik. A skoro garb jest w modelu wytworzony oddzielnie, łącznie z częścią pod statecznikiem, wystarczy go zwęzić i zaszpachlować szczelinę przejścia w dalszą część statecznika.
Obrazek
Nie twierdzę, że garb QB będzie zły, ale ze względu na inne kształty modelu Fujimi, jest ryzyko, że nie będzie pasować. Nie wspominam o kosztach (droższy model Fujimi + żywica QB). Widziałem zmontowany model Zwiezdy i musiałem przyznać, że jest po prostu śliczny. A Fujimka ma zbyt wiele widocznych błędów.

To samo napisał RAV powyżej.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9985
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: F-16 i MIG-21 - pytanie

Postprzez KK » środa, 24 sierpnia 2011, 14:07

Ja jednak pozostanę przy koncepcji ożenienia garbu i statecznika QB z Fujimi ,jak pokazał Leszek w swoim MF ,jest to może i droższy wariant ale bez ryzyka zniszczenia modelu którego ja się nie podejmę co nie znaczy ,że się nie da.
A Ty Piotrze masz w planach MF :?:
KK
 

Re: F-16 i MIG-21 - pytanie

Postprzez piotr dmitruk » środa, 24 sierpnia 2011, 19:10

Tak jakby, w nieco zmodyfikowanej wersji ;o)
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9985
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: F-16 i MIG-21 - pytanie

Postprzez KK » środa, 24 sierpnia 2011, 19:54

ANALOG ;o)
KK
 

Re: F-16 i MIG-21 - pytanie

Postprzez KK » piątek, 26 sierpnia 2011, 11:31

piotr dmitruk napisał(a): A Fujimka ma zbyt wiele widocznych błędów.

.


Muszę Ci Piotr przyznać rację,wczoraj postawiłem obok siebie Fujimi i Zwezdę, Rosyjski model wygląda dużo lepiej ,Japoniec /Fujimi/ jak by na sterydach jechał.Zastanawiam się czy garb i statecznik MF z QB będzie pasował do Zwezdy?
KK
 

Re: F-16 i MIG-21 - pytanie

Postprzez Piotrek.S. » piątek, 26 sierpnia 2011, 13:06

Robert Ostrowski napisał(a): Rosyjski model wygląda dużo lepiej ,Japoniec /Fujimi/ jak by na sterydach jechał.Zastanawiam się czy garb i statecznik MF z QB będzie pasował do Zwezdy?

Sprawdzałeś długości wyprasek? Fujimi jest za długi. Wstawiając garb QB do modelu Zvezdy gdzieś trzeba będzie ciąć.
Efekt końcowy będzie IMHO i tak lepszy niż szlif oryginalnej japońskiej wypraski.
Umysł ludzki jest jak spadochron.
Działa lepiej kiedy jest otwarty.
Avatar użytkownika
Piotrek.S.
 
Posty: 215
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 08:48
Lokalizacja: Oborniki

Re: F-16 i MIG-21 - pytanie

Postprzez Leszek Szopieray » piątek, 26 sierpnia 2011, 14:28

Za długi garb QB to jedno, a drugie ma inny kształt na łączeniu z tylną częścią osłony kabiny niż w modelu Zviezda. Do Fujimii pasuje jak ulał, ale do zviezdy zupełnie nie pasuje. Chyba że w zrobimy osłonę kabiny otwartą wtedy nie będzie sie to za bardzo rzucać w oczy.
Avatar użytkownika
Leszek Szopieray
 
Posty: 589
Dołączył(a): sobota, 14 czerwca 2008, 23:55
Lokalizacja: Poznań


Powrót do MiG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości