MiG-17PF - coś poza Kopro?

MiG-17PF - coś poza Kopro?

Postprzez Jurek » niedziela, 12 kwietnia 2009, 12:13

Witam.

Świąteczne porządki widocznie dobrze działają na mózgownicę, bo udało mi się zdecydować odnośnie tego, co tak w sumie chciałbym sklejać (czy raczej temat pierwszej kolekcji). Wybór padł na odrzutowce (głównie myśliwskie), ale takie z czasów, gdy do pilotowanie nie trzeba było informatyka. Czyli powiedzmy do drugiej połowy lat 60-tych (Phantom i spółka już odpadają). Skala 1:72. Jednak 1:48 jest trochę za "krowiasta" jak na mój gust.

Na pierwszy ogień chciałem wrzucić swoją ulubioną rurę, czyli MiGa-17PF, ale po szybkim przeglądnięciu sklepów netowych doszedłem do wniosku, że producenci modeli nie lubią tego samolotu. Na Modelhobby jest tylko coś firmy Kopro ( :?: ), na Jadarze nic nie ma, a na Martoli (zmienili szablon sklepu, ekstra) jest tego więcej, ale w interesującej mnie skali tylko Plastyk.

Pytania dwa: co zacz to Kopro i czy warto się w ten model pakować (biorąc pod uwagę, że ze mnie sklejacz niezaawansowany), i jeżeli nie, to czy warto kupować model Plastyku.

Jeżeli oba pytania są na nie, to na oku mam dwa inne modele: F-84G Tamiyi i F-89D Academy. Którego z tych dwóch lepiej kupić?
Jurek
 
Posty: 149
Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2008, 16:04

Reklama

Re: MiG-17PF - coś poza Kopro?

Postprzez Jostein » niedziela, 12 kwietnia 2009, 12:50

Kopro to skrót od Kovozavody Prostejov", starej, czechosłowackiej jeszcze firmy. Jak na czasy, w których powstał (jakieś 25 lat temu), model nie był zły, a nawet był całkiem dobry. Pytanie, model z jak bardzo zużytych form jest do kupienia?
Jeśłi chodzii o Plastyk-owy, to w środku może być to samo? Polskie firmy niemal masowo konfekcjonowały KP. Szczególnie, że niektóre z ich modeli nie miały konkurencji - np. MiG-15UTI (Dopiero niedawno pojawił się HobbyBoss), bądź była, lecz bardzo kiepska.

Jeśli o pozostałe dwa "sie rozchodzi", to Tamiyowy Thunderjet należy do ekstraklasy (choć i Academy popełniło bardzo podobny, z szerokim wyborem uzbrojenia). Skorpion z Academy zaś imponuje także i rozmiarami.

Pozdrawiam! Tudzież "mokrego jajka i smacznego dyngusa!"
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1312
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: MiG-17PF - coś poza Kopro?

Postprzez Piotrek.S. » niedziela, 12 kwietnia 2009, 22:24

W wersji F (wiem nie o to pytałeś) jest6 jeszcze model Bileka. Można obejrzeć TUTAJ.
Generalnie standardem KoPro czy KP były wypukłe linie i nity, średnie bądź słabe detale ale za to modele leżały dobrze w planach. Modele te były/są sprzedawane u nas również pod szyldem Mastercraft i niektóre Plastyk. Z kolei ta firma przerabiała te modele na takie z liniami wklęsłymi. Do Tamiyii czy Hasegawy daleko jeszcze więc czy zrobisz stary oryginalny KP (kupiony na Allegro) czy poprawiony model z Pruszkowa tak czeka cię dużo pracy. Moim zdaniem najlepiej na wstępie kupić MiGa 15 ( po raz drugi - wiem, że nie o to pytałeś ;o) ) z HobbyBosa i cieszyć się modelem który z niewielkim nakładem pracy da świetny efekt.
Umysł ludzki jest jak spadochron.
Działa lepiej kiedy jest otwarty.
Avatar użytkownika
Piotrek.S.
 
Posty: 215
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 08:48
Lokalizacja: Oborniki


Powrót do MiG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość