Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Postprzez reddevil » wtorek, 21 marca 2017, 16:03

No właśnie :D

Od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu "Ciotki Ju", niestety nie mam rozeznania który konkretnie zestaw w królewskiej skali byłby najlepszy.
Model zamierzam popełnić w barwach Luftwaffe najlepiej z okresu inwazji na Kretę w 41r.

Pomożecie ?
Avatar użytkownika
reddevil
 
Posty: 128
Dołączył(a): poniedziałek, 2 stycznia 2017, 15:40

Reklama

Re: Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Postprzez CzarekB » wtorek, 21 marca 2017, 17:15

A masz wybór duży ?
Z tego co pamiętam to jest stary jak świat Airfix i prawie tak samo stara Italeri pakowana też przez Revella.
I tyle.
Cos przeoczylem ?
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 22:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Postprzez bigzbig1970 » wtorek, 21 marca 2017, 17:17

Na rynku dostępne są (albo bywają) trzy modele "Ciotki Ju": Airfix, Heller i Italeri. Airfixa możesz sobie odpuścić, natomiast modele Hellera i Italeri choć nie najnowsze (formy pochodzą z lat 70 ubiegłego wieku) to dają radę. Obydwa mają wprawdzie błędy (niezłe porównanie jest tu http://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/234911019-junkers-ju-523m-kit-comparison/) ale po sklejeniu wyglądają przyzwoicie.
Jeżeli zależy Ci na malowaniu z Krety, to Italeri ma takie w zestawie o nr katalogowym 1265.
Czterdzieści lat sklejania i ciągle paskudzę wszystkie modele. Przynajmniej jestem konsekwentny.
Avatar użytkownika
bigzbig1970
 
Posty: 48
Dołączył(a): sobota, 5 września 2009, 19:16
Lokalizacja: Braniewo- Węgorzewo- północne kresy Rzeczypospolitey

Re: Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Postprzez reddevil » wtorek, 21 marca 2017, 18:26

Dzięki Panowie za pomoc. :D

Rzeczywiście zbyt dużego wyboru w tym przypadku nie ma, ostatecznie chyba zdecyduję się na ten model Italeri.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
reddevil
 
Posty: 128
Dołączył(a): poniedziałek, 2 stycznia 2017, 15:40

Re: Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Postprzez CzarekB » wtorek, 21 marca 2017, 23:20

Przez tyle lat żyłem w błędzie myśląc, że Heller to przepakowany Airfix.
Człowiek uczy się czegoś nowego co dzień.
Wcale bym się nie zdziwił gdyby w ciągu kilku następnych lat Airfix zrobił nam nowy dobry model.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 22:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Postprzez ARNI44 » środa, 22 marca 2017, 01:03

Polecam stary dobry Heller u mnie się sprawdził
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ARNI44
Avatar użytkownika
ARNI44
 
Posty: 152
Dołączył(a): piątek, 24 stycznia 2014, 14:35

Re: Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Postprzez reddevil » środa, 22 marca 2017, 06:03

ARNI44 napisał(a):Polecam stary dobry Heller u mnie się sprawdził


Rzeczywiście, całkiem udany model :D

Nie wiem czemu ale przekonany byłem że Heller nada się bardziej pod wersje cywilne, Dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu :D

W takim razie może inaczej który z wyżej wymienionych zestawów najlepiej nadaje się do zbudowania wersji G7E ?

Malowanie wstępnie wybrałem o takie z Operacji Merkury:


Obrazek

kalki do innego egzemplarza z tej jednostki rzeczywiście znajdują się we wspomnianym wcześniej modelu Italeri, pytanie tylko czy Italeri nie pomieszała wersji samolotu? Na Ju-52 zupełnie sę nie wyznaję dlatego pytam :)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
reddevil
 
Posty: 128
Dołączył(a): poniedziałek, 2 stycznia 2017, 15:40

Re: Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Postprzez obłok » czwartek, 6 kwietnia 2017, 21:08

Z tego co wyczytałem wersja g7e miała autopilota i duże drzwi ładunkowe. Autopilota to nie wiem który zestaw ma :) . Ale duże drzwi ładunkowe są w zestawie Italeri. Zresztą ten jedynie zestaw jest sygnowany "g5e - g9e". Pozostałe zestawy to po prostu Ju-52/3m.
Avatar użytkownika
obłok
 
Posty: 206
Dołączył(a): piątek, 27 sierpnia 2010, 18:29

Re: Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Postprzez reddevil » czwartek, 6 kwietnia 2017, 21:22

Co do autopilota to chyba można go sobie odpuścić :mrgreen:

Italerkę już sobie zamówiłem na dniach powinna dojść, sugerowałem się właśnie tymi dużymi drzwiami załadunkowymi.

Jeszcze jakby możliwe było do ustalenia z którego konkretnie samolotu skakał sobie nad Kretą bodajże najsłynniejszy bokser wśród skoczków spadochronowych Max Schmelling to już w ogóle byłby czad. :mrgreen:

Obrazek

Opcjonalnie wersja G7e mogła chyba mieć jeszcze dodatkowy karabin maszynowy w przedniej części kadłuba.
Avatar użytkownika
reddevil
 
Posty: 128
Dołączył(a): poniedziałek, 2 stycznia 2017, 15:40

Re: Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Postprzez dzidas » piątek, 7 kwietnia 2017, 09:15

Chciałbym przyłączyć się do dyskusji. Otóż od lat przymierzam się do Ju-52. Mam Hellera, ale jakość oszklenia w moim egzemplarzu jest fatalna. Jak sobie poradzić , a może z modeli obu producentów ( Heller + Italeri) da się coś lepszego poskładać ?
Avatar użytkownika
dzidas
 
Posty: 94
Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 22:41

Re: Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Postprzez golf czarny » piątek, 7 kwietnia 2017, 11:13

Może nie do końca w temacie, gdyż miało być w okolicach Luftwaffe i Krety ale może się przydać. A mianowicie nie tak dawno zakupiłem zestaw Italerii cywilny właśnie"Tante Ju" . Jak wiadomo (chyba, ze czegoś nie wiem?) Lufthansa w okresie przedwojennym nie przewidywała miejsca na gniazdo km w dachu. Ale Italerii chyba przewidziało :roll: . I niestety nie za bardzo wiem jak sobie poradzić bo na ładnie odwzorowanej blasze falistej jest nieładnie odwzorowana studzienka kanalizacyjna równie falista ale nie do końca :( . Szpachlowac ? Szpachlować z Wamoden?. Nie wiem. Porady mile widziane.
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:01

Re: Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Postprzez marco2607 » piątek, 7 kwietnia 2017, 12:28

Zakleić syperglu i nadmiar wytrzeć debonderem. ;o)
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3290
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 17:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Postprzez reddevil » piątek, 7 kwietnia 2017, 14:50

No ale tam je żłobkowana blacha w tym miejscu, samo zaklejenie nie wystarczy. :)

Jest jeszcze taka opcja, niektóre pasażerskie ciotki w tym miejscu miały coś ala kopułkę astronawigacyjną (czy co to tam było :) ) można też pójść tą drogą.

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
reddevil
 
Posty: 128
Dołączył(a): poniedziałek, 2 stycznia 2017, 15:40

Re: Ju-52, 1:72 - który model wybrać

Postprzez golf czarny » poniedziałek, 10 kwietnia 2017, 11:18

Zjawisko jest widoczne nawet tutaj https://www.mojehobby.pl/products/Junkers-JU-52-3-M-Tante-Ju.html#gallery_start. Chodzi o cześć "dach" po lewej i zaraz poniżej tej wypukłości jest wyraźnie odciśnięte "kółko" . Ów "odcisk" jest spowodowany tym co jest pod spodem a mianowicie obrysem "gniazda" , które w wersjach wojskowych jest wycięte.
Mam wrażenie,ze kopułka astronawigacyjna mogła być bardziej z przodu w miejscu wypukłości lub jeszcze bardziej w stronę dziobu.

Jest to jeden z tych przypadków, podobny do chorób pasożytniczych, bo się człowiek drapie (po głowie) i zgrzyta (zębami) :cry:
golf czarny
 
Posty: 136
Dołączył(a): poniedziałek, 5 grudnia 2016, 13:01


Powrót do Junkers

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości