RWD-13 1/48

RWD-13 1/48

Postprzez Sparrow » piątek, 11 czerwca 2010, 11:15

Na Allegro pojawił się żywiczny RWD-13 w skali 1/48. Ciekawy i unikalny model, bo chyba na wtryskowego erwudziaka szanse w najbliższej przyszłości są niewielkie.
Model w wersji sanitarnej i turystycznej.
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań

Reklama

Re: RWD-13 1/48

Postprzez Maciek_66 » piątek, 11 czerwca 2010, 12:36

Ktoś zna tego producenta? Jak wygląda sprawa jakości odlewów, czy robił coś wcześniej? Żadnej firmy nie widać na pudełku...
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: RWD-13 1/48

Postprzez Sparrow » piątek, 11 czerwca 2010, 14:24

Producentem jest osoba prywatna. Model zamówiłem i jak dostanę to zrobię in-boxa. Na fotografiach wygląda zachęcająco.
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań

Re: RWD-13 1/48

Postprzez Sparrow » środa, 23 czerwca 2010, 10:18

Obiecany Inbox.

Model zapakowany jest w solidne pudełko, które dobrze zabezpiecza (bez dodatkowego usztywniania) zawartość przed zniszczeniem przez Pocztę Polską.
Na pudełku naklejony jest kolorowy rysunek samolotu.
Obrazek

Zawartość pudełka:
połówki kadłuba, skrzydła, dwa zastrzały, rura wydechowa
Obrazek

Widok na wnętrze kadłuba i dolne powierzchnie skrzydeł
Obrazek

W woreczku z zmknięciem strunowym zapakowana jest cała masa drobniejszych elementów w tym:
- statecznik poziomy,
- stery wysokośći,
- ster kierunku,
- lotki,
- składany element krawędzi skrzydła podnoszony w czasie składania skryzdeł,
- podłoga kabiny,
- fotele,
- tablica przyrządów,
- drzwi kabiny (3 szt.),
- 3 elemety osłony silnika,
- śmigło,
- koła podwozia głównego,
- golenie podwozia głownego,
- kółko ogonowe.
Obrazek

Główne elementy modelu (kadłub, skrzydła) doskonale leżą w planach opublikowanych w monografii RWD-13 wydanej przez Muzeum Lotnictwa. Na skrzydle i kadłubie nie ma niestety charakterystycznych ugięć płóciennych elementów pokrycia. Na skrzydle delikatnie zaznaczone są sloty.

Do podklejenia żywicznej tablicy przyrządów dołączone jest folia z dwiema wersjami tarcz przyrządów:
Obrazek

Elementy przeszklenie kabiny rozwiązane są dwojako:
- wiatrochron i przeszklenie górnej części kabiny to element formowany próżniowo,
- okna w kadłubie i drzwiach powinny być wycięte z grubszej folii przezroczystej dołączonej w modelu. Jako szablon należy użyć rysunki na osobnej karteczce
Obrazek

Instrukcja montażu jest prosta:
Obrazek

Do zestawu dołączone są maski przeznaczone do malowania oznaczeń rejestracyjnych na płatach i kadłubie oraz dekoracyjnej strzały na bokach kadłuba. Dodatkowo dołączone są kalkomanie z oznaczeniami typu oraz znakiem Aeroklubu Warszawskiego na usterzeniu pionowym.
Obrazek

Schemat malowania jest uproszczony, przedstawia dwie barwne sylwetki RWD-13:
- SP-BMT Aeroklubu Warszawskiego, 1938 r.
- samolotu wojskowego z 1939 r.
Szachownice nie są dołączone, producent zaleca uzycie produktów Techmodu.
Obrazek

Ogólne wrażenie jest pozytywne. Ponieważ model nie jest przeznaczony dla początkujących modelarzy, to braki elementów ustalających i uprosszczoną instrukcją montażu, malowania można wybaczyć. Na szczęście jest dostępna dobra dokumentacja samolotu, która będzie bardzo pomocna przy budowie modelu. Bardzo się cieszę, że ten model w ogóle się pojawił, bo na wtryskowego będzie pewnie trzeba dłuuugo poczekać.
Ostatnio edytowano czwartek, 24 czerwca 2010, 01:30 przez Sparrow, łącznie edytowano 1 raz
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań

Re: RWD-13 1/48

Postprzez GrzeM » środa, 23 czerwca 2010, 11:51

Ja niestety widzę ten model jednoznacznie: prymityw. Może i jest świetnym półfabrykatem, ale powierzchnie nie mają detalu. A przecież RWD miały bardzo skomplikowane i ciekawe faktury powierzchni, częściowo krytych płótnem, a częściowo sklejkowych. Często ze skośnym żebrowaniem. Tu tego w ogóle nie widać. To samo jeśli chodzi o strukturę wnętrza.
Ale: jeśli wymiary i kształty są prawidłowe, to przy sporym wkładzie pracy i waloryzacji coś fajnego można zrobić. Nie kupię, bo nie moja skala, ale jakby był w 1/72 to też bym nie kupił, wolałbym strugać od podstaw. Prawdopodobnie byłoby szybciej i łatwiej.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: RWD-13 1/48

Postprzez potez » środa, 23 czerwca 2010, 21:36

Sparrow,
dzięki za in-boxa, już wiem, że go nie kupię. Żeby nie było, że marudzę - zagłosowałem portfelem i kupiłem poprzednie dwa modele tegoż autora: PWS 10 i UT-2 a RWD-13 jest na mojej liście muszę-kiedyś-mieć. Miałem nadzieję, że autor rozwija warsztat i poprawia jakość, jest przecież naprawde dobrym modelarzem co widać po jego modelach na plastikowe.pl. Niestety z tego co widzę nie idzie ku lepszemu. Za te pieniądze wole kupić kawałek oświetlenia do namiotu bezcieniowego, albo jakieś inne narzędzia.
Cena - każdy może porównać z tym co i za ile oferuje Marcin Kuźniar czy Karaya.
Szanuję wysiłek autora związany z przygotowaniem matki,ale nie za te pieniądze.
Szkoda słów :cry:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: RWD-13 1/48

Postprzez Sparrow » czwartek, 24 czerwca 2010, 01:29

GrzeM, Potez
Pewnie macie rację, że jest to w pewnym stopniu półfabrykat do zrobienia dobrego modelu, ale dla mnie łatwiej jest "strugać " w prawidłowej wymiarowo bryle, niż tworzyć ją od zera. Jak się nie ma, co się lubi ...
Rozumiem, że PWS-10 jest podobnej jakości? Chciałem go kiedyś nabyć, bo był w bardziej promocyjnej cenie.
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań

Re: RWD-13 1/48

Postprzez potez » czwartek, 24 czerwca 2010, 07:12

Patrząc na to co jest w RWD-13 to powiedziałbym, że PWS-10 jest lepszy bo:
-jest na niego mało materiałów, więc ascetyczne wnętrze kabiny ma tam uzasadnienie
- ma odtworzoną fakturę płótna.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: RWD-13 1/48

Postprzez GrzeM » środa, 30 czerwca 2010, 12:27

Moim zdaniem łatwiej strugać w bryle plastiku niż w żywicznym nawet dość dokładnym odlewie.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: RWD-13 1/48

Postprzez gzt » poniedziałek, 5 lipca 2010, 15:02

Sparrow napisał(a):Na Allegro pojawił się żywiczny RWD-13 w skali 1/48. Ciekawy i unikalny model, bo chyba na wtryskowego erwudziaka szanse w najbliższej przyszłości są niewielkie.
Model w wersji sanitarnej i turystycznej.


Panowie, prosze o informacje gdzie mozna nabyc RWD-13 oraz PWS-10 ?? Niestety Allegro nie bardzo pasuje ze wzgledu na problemy z platnosciami ( nie mam konta w Polsce :( )

Pozdr
Grzegorz
Avatar użytkownika
gzt
 
Posty: 992
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 16:57
Lokalizacja: Massachusetts

Re: RWD-13 1/48

Postprzez Sparrow » środa, 7 lipca 2010, 00:11

Zdaje się, że kolega Łysy jest wytwórcą tych modeli. Spójrz na ten post:
http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=8&t=11682
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 14:08
Lokalizacja: Poznań


Powrót do RWD / PWS

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości