Tamiya 1/72 F-16C Block 50 - ciekawa nowość

Tamiya 1/72 F-16C Block 50 - ciekawa nowość

Postprzez chieftain » poniedziałek, 12 maja 2014, 23:23

Witam,

Dziś otrzymałem przesyłkę z nowinką z Japonii - F-16 Block 50 z Tamiyi w skali 1/72. Jest to niewątpliwie nowy wyrób japońskiego producenta, nie żaden przepak. Linie podziału są wgłębne, "nitowanie" bardzo delikatne, jednym słowem rewelacja. Porównując nowość z ich modelem tego samego samolotu w skali 1/48 dostrzegłem wiele podobieństw (co jest dobre) z szeregiem uproszczeń (nieśmiertelne, ale szkoda, że powierzchni sterowych nie wykonano osobno). Ale jedna rzecz mnie zadziwiła - otóż pudełko wygląda na trochę małe (takiej samej wielkości jak dla ich modeli myśliwców z 2 wś), po obejrzeniu zawartości zrozumiałem o co chodzi. Otóż model ten, poza pociskami na końcówkach skrzydeł, nie zawiera żadnych podwieszeń, w tym, nieśmiertelnych dla F-16, zbiorników paliwa, nawet nie ma pylonów (za wyjątkiem pary, bodaj wewnętrznych skrzydłowych, które instrukcja każe zignorować), ani otworów do ich montażu. Oprócz instrukcji, osobno wydrukowanych schematów malowania dla 3 maszyn, w pudełku znajduje się niezgorsze zestawienie wersji F-16 wraz z opisem ich powstawania w kilku językach, ten sam dokumencik zawiera schemat podwieszeń, których w modelu nie ma. Zastanawia mnie takie podejście, może ma ono sens, ale na razie go nie dostrzegam. Cena zestawu jest umiarkowana, więc może w tym kryje się zagadka nie wkładania podwieszeń do modelu. Kto wie, może Tamiya zamierza wydawać kolejne wersje, na co wskazuje podział modelu na części, może również planuje coś w rodzaju osobnego zestawu z podwieszeniami. Co sądzicie o takim zjawisku? Moje uczucia są mieszane - wspaniałe wykonanie powierzchni modelu plus goła konfiguracja, trochę mi to nie pasuje.

Pozdrawiam,
JG
chieftain
 
Posty: 24
Dołączył(a): piątek, 27 września 2013, 16:06

Reklama

Re: Tamiya 1/72 F-16C Block 50 - ciekawa nowość

Postprzez RAV » poniedziałek, 12 maja 2014, 23:46

Zapewne jest to zapowiedź serii, w której kolejne modele będą miały dodanych parę ramek, a niektóre znane teraz - wymienione na inne. Pierwszy model jest prosty i tani, żeby napędzić apetyty. Oby ta seria była długa.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tamiya 1/72 F-16C Block 50 - ciekawa nowość

Postprzez chieftain » wtorek, 13 maja 2014, 10:25

Witam,

Pierwszy model jest prosty i tani, żeby napędzić apetyty.

Zgadza się, do pewnego stopnia.
Oby ta seria była długa.

Oby, właśnie zdałem sobie sprawę, że w skalu 1/72 jest to pierwszy własny model współczesnego odrzutowca tego producenta. Tamiya długo nie chciała wejść w ten obszar, właśnie mamy pierwszy okaz. Sądzę, że od wyników sprzedaży tego modelu będzie zależało czy będzie kontynuacja. Kłopot w tym, że rynek ten jest ciasny.

A tak przy okazji, co szanowni forumowicze mogą polecić w zakresie planów F-16 w skali 1/72? Gdzieś czytałem, że modele szesnastek z Academy mają błędy wymiarowe (ich F/A-18 ponoć też nie grzeszy poprawnością). Będę wdzięczny za pomoc. Mam stare plany z Aero Technika Lotnicza, monografie z serii PKL oraz wydanie specjalne niegdysiejszego lotnictwa wojskowego, potrzebuję czegoś nowszego.

Pozdrawiam,
JG
chieftain
 
Posty: 24
Dołączył(a): piątek, 27 września 2013, 16:06


Powrót do Lockheed (F-16)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron