Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 28 października 2019, 10:48

Aleksander napisał(a):Coraz fajniej wygląda!


Też mnie to cieszy, dzięki!

Dochodzimy do etapu, w którym żarty się kończą, czas odpowiedzi na nurtujące mnie (i mam nadzieję, całą Społeczność Forum :mrgreen: ) pytanie. Czy uda się wkleić skrzydła?!

I na tak postawione pytanie odpowiadam: musi się udać!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kabina pilota nieco już urządzona:

Obrazek

Obrazek

Tablica przyrządów z blaszki z pudełka S.H., tarcze zegarów zalałem Micro Cristal Clear. Fotel będzie z blaszki Eduarda.

Osłony komór podwozia wklejone:

Obrazek

Obrazek

Fajne to dopasowanie płata z kadłubem, prawda?

Wznios płata, geometria - to jeszcze otwarte pytania, ale jestem optymistą, powinno się ograniczyć do korekt dopasowania w granicach milimetra - dwóch.

Obrazek

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez HubertKendziorek » piątek, 1 listopada 2019, 22:14

Jedziemy!

Kadłub sklejony. Po korektach wzniosu (mierzyłem do planów AJ-Press), wstawieniu kilku rozpórek (w skrzydłach, w kadłubie za kabiną rozpórka w pionie) wszystko zeszło się dość ładnie. Nasada skrzydeł na górze - prawie perfekcyjnie. Na dole trzeba było posłużyć się szpachlą i wstawką plastiku. Wstawki w nasadach gondoli podwozia natomiast pasują dramatycznie, to znaczy w ogóle nie pasują i trzeba będzie to wyrzeźbić w plastiku i szpachli. Na razie szpachla musi podeschnąć - płynna Gunze, dam jej czas do jutra.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem oczywiście będą poprawki i odtworzenie nitowania i linii podziałowych.

Złożyłem też zespół podwozia ogonowego, lekko pocieniłem ścianki, podpiłowałem w kadłubie miejsce na wstawienie całego zespołu. Bułka z masłem, moi drodzy. Będzie OK.
Przez chwilę myślałem, czy nie wykorzystać żywicznego elementu z zestawu CMK - czyli płóciennej osłony, ale nie bardzo było jak to wpasować. Pójdzie kiedyś do P-40.

Generalnie, poszło to łatwiej, niż się spodziewałem.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez HubertKendziorek » niedziela, 3 listopada 2019, 00:12

Doklejone usterzenie, trochę było kombinowania ze sterem kierunku, ale jakoś się udało doszlifować elementy tak, żeby się w miarę schodziły, jak należy.

Ładny samolot wychodzi, w sumie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W kokpicie jednak wylądował fotel z zestawu. Ten Eduarda jakiś mniejszy, zatem wziąłem pilnik, pocieniłem ścianki w tym co proponuje SH (byłby to fotel iście pancerny), dodałem blaszkę z zestawu Eduarda na łączeniu oparcia z siedziskiem. Pasy - z pudła SH.

Zastanawiałem się, czy pokazywać zbliżenia... ale co tam, w końcu to wątek warsztatowy, nie mam nic do ukrycia :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czyli nie jest perfekcyjnie, ale kabina będzie i tak zamknięta.

Obrazek

Będzie trzeba lekko skorygować położenie kaemów w kadłubie... dziwna sprawa, ale tego się nie dało inaczej złożyć, więc raczej tak ma ten zestaw. Na żywo to aż tak się w oczy nie rzuca, pewnie dlatego, że te wgłębienia (docelowo będą otwory, z których mają wystawać lufy) nie są jednakowo głębokie. Jeszcze się nimi nie zajmowałem.

Uff, niby parę części, a dwa dni zleciały.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez Aleksander » niedziela, 3 listopada 2019, 18:18

Kabina wyszła bardzo dobrze, fotel wygląda na metalowy, zegary i pasy robią wrażenie - może szkoda je zamykać ? (chociaż ja też wolę zamknięte modele).

HubertKendziorek napisał(a):(...)
Ładny samolot wychodzi, w sumie.(...).


Bo to JEST bardzo ładny samolot, dlatego tak czekam, aż Edek wypuści swój wyrób, bo na razie w mojej skali (1/48) nie ma za bardzo czym się bawić.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 4 listopada 2019, 09:26

Aleksander napisał(a):Bo to JEST bardzo ładny samolot, dlatego tak czekam, aż Edek wypuści swój wyrób, bo na razie w mojej skali (1/48) nie ma za bardzo czym się bawić.


Jakoś przekorna dla mnie ta uroda - zawsze bardziej mi się widziały te wersje z podwójną gwiazdą (bardziej nawet, niż P-40 w dowolnej wersji, oprócz P-40Q), teraz natomiast wydaje mi się, że bez tych bulwiastych osłon kadłubowych kaemów sylwetka zyskuje, mimo że sam silnik ma widocznie większą średnicę, a i mordka znacznie krótsza.

Też cierpliwie czekam na porządny model tego samolotu w 1:48, produkt Academy i jego klony zupełnie mnie nie bierze, AMT/ERTL to chyba tylko w kategoriach muzealnego kuriozum.
Co do modelu SH natomiast ciekaw jestem, jaka była składalność pierwszych tłoczeń, bo trzeba dużo samozaparcia, żeby się nie zniechęcić - choć na pewno nawet teraz nie jest to model "nieskładalny".

Kabina będzie zamknięta, za mało detali wepchnąłem do środka, żeby zachęcać do zaglądania. :mrgreen:
Ale dzięki za wsparcie i otuchę :)

Z pozdrowieniami
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez HubertKendziorek » niedziela, 10 listopada 2019, 10:14

Jeszcze trochę szlifowania... i wydechy. No, nie wiem.
Najgorsze jest to, że nie ma dobrych fotografii asiódemek pokazujących wydechy, a plany- każdy pokazuje je inaczej. Pewnie rozwiercę je i tak zostawię. W końcu wizja SH to też jakaś wizja.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez HubertKendziorek » niedziela, 17 listopada 2019, 21:55

Zabrałem się za oszklenie.
Zamaskowane z obu stron. W wiatrochron wklejona poprzeczka, po pomalowaniu dojdą jeszcze metalowe pręty wzmacniające ten element.

Wkleiłem też oszklenie za kabiną pilota. Nie było to całkiem proste - do dopasowania trzeba było nieco szlifowania części, co ciekawe - lewe szkło było zbyt długie o około 1 mm, poza tym dobrze pasowało do otworu na nie. Prawe - idealne na długość, za to na wysokość jakby za duże. W tym modelu chyba nic nie jest oczywiste i proste. Między szkło a ściany kadłuba wepchnąłem gąbeczki, żeby się tam nie zapyliło podczas dalszej obróbki kadłuba.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na spodzie zacząłem wklejać wyrzutniki bomb, aż uświadomiłem sobie, że tam będą przecież holenderskie znaki... przerwałem zatem i muszę teraz pomyśleć. Może namaluję te oznaczenia używając kalkomanii jako wzoru do masek. Zamówiłem holenderski pomarańczowy z Hataki. Zobaczymy.

Obrazek
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 18 listopada 2019, 14:07

Ślicznie wygląda!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez HubertKendziorek » wtorek, 19 listopada 2019, 22:44

Dzięki Olo!

Tymczasem los czasem sam rozwiązuje problemy. Tak jakoś niezgrabnie chwyciłem za skrzydło, zapomniawszy o tych nieszczęsnych zaczepach na bomby, że dwa odpadły i gdzieś upadły... no mniej więcej obszar dwa metry na dwa, gruby dywan... nie łudźmy się, że je znajdę. Zatem oderwałem resztę. Nie będzie ich. Zresztą, jakoś nie mogę się dopatrzyć tych zaczepów ani bomb na zdjęciach holenderskich Curtissów, więc płakać po nich nie będę.

Zrobiłem też - jak widać - podcięcie okapotowania silnika na spodzie, nie wyszło specjalnie dobrze, ale mam nadzieję, że z daleka będzie przypominać pierwowzór lepiej, niż to SH wymyśliło.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak to wygląda na eNce.

Źródło zdjęć: http://archiwum.plastikowe.pl/galerie/curtiss-hawk-75n

Obrazek

Obrazek
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez Adam » środa, 20 listopada 2019, 00:48

Nie moja tematyka, ale moja ulubiona firma SH :P , oczywiście jestem ciekaw jak tobie pójdzie z montażem, ale ciekawość moją budzi jak z jakością wykonania, trzymam kciuki.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez HubertKendziorek » środa, 20 listopada 2019, 10:20

Adam napisał(a):ciekawość moją budzi jak z jakością wykonania, trzymam kciuki.


Jeżeli pytasz Adamie o jakość modelu, to odpowiednim do marki SH słowem jest: "specjalna". Specjalność owa polega na ciągłym zaskakiwaniu podczas montażu. Większość części sama z siebie nie chce pasować do reszty. A czasem pojawia się zaskoczenie i coś do czegoś pasuje. Zgodność z oryginałem? Kilka miejsc jest dziwnych. Nie wszystkie koryguję, ale np. to ułożenie blach okapotowania silnika wg SH wygląda zupełnie inaczej niż na H-75N, która tu akurat jest podobna do A-7 lub Mohawk IV. Podział blach, łączenie skrzydła z kadłubem, wznios skrzydeł - też nie do końca zgodne z oryginałem. Wnętrze to jakaś mieszanka kilku modeli H-75, z grubsza tylko przypomina pierwowzór.

Formy już mocno zjechane - chropawa powierzchnia, ślady łączenia, nadlewki, przesunięcia, jamki skurczowe. To czuje się na każdym kroku, choć nie wiem jak było z pierwszym wypustem, recenzje nie były nigdy entuzjastyczne.

Jeżeli jednak chodzi o jakość mojego wykonania, to chmm... Jakby to zgrabnie ująć? Tamiya to mi z tego raczej nie wyjdzie. Zbyt często idę na skróty, odpuszczam detale - wystarczy mi, że zasadniczo jakoś to będzie przypominać oryginał, że zaznaczę tu i ówdzie, że wiem o co chodzi i jak było. Że go w ogóle skończę i będzie w miarę schludnie wyglądać. Tu zaciśnięte kciuki się niewątpliwie przydadzą, dzięki!
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 23 listopada 2019, 00:15

Wkleiłem lufy, wiatrochron (oczywiście wcześniej zamontowałem w nim "wzmocnienia"; do dopasowania, które okazało się zadziwiająco dobre, użyłem owiewki - jest szansa, że będzie można go pokazywać w wersji z otwartą lub zamkniętą kabiną), zespół koła ogonowego i mocowania anten na skrzydłach.

Wygląda na to, że można odkurzyć, przemyć i prysnąć podkładem - zobaczymy, na ile udało się wyszlifować łączenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przydałyby się ze trzy dni wolnego, żeby go skończyć ... ale skąd je wytrzasnąć?
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez barszczo » sobota, 23 listopada 2019, 13:38

Jest dobrze, wygląda jak H-75 ;o). A tak na poważnie to kupa dobrej roboty. Mam brytyjską Airacobrę ze Speciala i jakoś nie mogę się za nią zabrać, zabawy z nią będzie nie mniej niż tutaj...
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez HubertKendziorek » niedziela, 24 listopada 2019, 23:12

barszczo napisał(a):Jest dobrze, wygląda jak H-75 ;o). A tak na poważnie to kupa dobrej roboty. Mam brytyjską Airacobrę ze Speciala i jakoś nie mogę się za nią zabrać, zabawy z nią będzie nie mniej niż tutaj...

Oj tak, Airacobra Special Hobby, dostarczy Ci zabawy jeszcze więcej, włączając przedłużenie kadłuba - nie żebym liczył nity na modelach, ale tam kadłub jest po prostu widocznie za krótki. Zupełnie jakby się wzorowali na makiecie z Monino.
Jest to taki model, który po P-36 najczęściej wkładałem do koszyka, żeby go wyjąć. Potem pojawił się model Kittyhawk i nie powiem, zapaliłem się - a potem zapał zgasł, jak zboczyłem jak oni to zaprojektowali. Puzzle. Więc kto wie, jeżeli nie pojawi się nic innego, być może w końcu kupię tą P-39 od SH?

A na razie Hawk dostał podkład, a nawet dwa. Najpierw użyłem podkładu MRP, cienko się kładzie, ładnie poleruje, ale smród niemożebny. Ukazał kilka słabych miejsc - oczywiście łączenie skrzydeł z kadłubem na spodzie, do tego przód kadłuba - ale w sumie, na moje standardy nieźle.

Jako druga warstwa poszedł teraz wieczorem podkład Vallejo MECHA COLOR PRIMER Grey, akrylowy, ale przynajmniej ładnie pachnie. Rozcieńczyłem go 50/50 i całkiem przyzwoicie się położył. Pewnie jeszcze można by się kilku miejsc przyczepić, ale jeżeli mnie nie najdzie na to ochota, będę mógł zaczynać mieszanie farbek. Oczywiście, na spód pójdzie jeszcze czarny połysk od Gunze, ale cała reszta będzie zmalowana kolorami MRP.

Aha. Wywierciłem otworek przy nasadzie lewego skrzydła. Widać go na jednym zdjęciu holenderskiego Hawka. Niech więc będzie i w modelu. No i zapomniałem o mocowaniu anteny na stateczniku pionowym - się zrobi przed malowaniem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Curtiss Hawk H-75 A7 (ML-KNIL) | SH 1:32

Postprzez HubertKendziorek » niedziela, 1 grudnia 2019, 21:54

Mocowanie anteny na stateczniku dodane. Mała rzecz, ale konieczna w tej skali.
Przemyślałem też kwestię podkładu. Jednak czarny. Spód przed metalikiem prysnę jeszcze bezbarwnym błyszczącym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do P+CBI / K+V - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość