PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez Aleksander » wtorek, 26 maja 2020, 13:00

Kroczek w przód!
Zamknąłem kadłub i znowu dorobiłem parę "dupereli".
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tak wygląda pomalowany silnik z dorobiona rurą wydechową.
Obrazek

Ponieważ te zdjęcia są już przeszłością, a ja zrobiłem znowu niewielki postęp w klejeniu, jedyny komentarz, jaki mogę dodać brzmi następująco:
"Dżizas", jaki to jest krzywy model! Obie połówki są różnego kształtu i długości, golenie podwozia z trudem dają się ustawić w miarę symetrycznie. Szpachla nie wszędzie wystarcza - myślałem, że model TSR-2 Piotra Dmitruka to nieszczęście, ale on się dał jakoś wyprostować, mój Steraman będzie za to musiał być bardzo umiejętnie fotografowany, żeby te wszystkie babole jakoś ukryć. Masakra!
Myślałem, że to radzieckie konstrukcje bywają tak niedokładne, o Amerykanach takiej niedoskonałości się nie spodziewałem, choć byłem przygotowany na fakt, że Lindberg to raczej produkcja zabawek niż redukcyjnych modeli. Na dodatek te nieszczęsne naciągi - niby mały samolocik, a tych linek całe kilometry! Już z nienawiścią myślę o Gladiatorze, który miał być następny, że o PO-2 nie wspomnę. Chyba wypadną z kolejki na długo...
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez HubertKendziorek » wtorek, 26 maja 2020, 14:24

Fajnie! Ale te naciągi baldachimu bym chyba wymienił... one powinny być płaskie. Plastruct robi takie pręty 0,5x0,3 mm, ciut grube, ale wyjdą moim zdaniem lepiej; są też naciągi fototrawione, np. do Swordfisha lub Gladiatora, może by podeszły.

Obrazek

Trzymam kciuki.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2125
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez Aleksander » środa, 27 maja 2020, 11:28

Te naciągi pewnie pójdą rzeczywiście do wymiany (zwłaszcza, że te sięgające do środka powinny być podwójne), choć z bardziej prozaicznej przyczyny - podpórki baldachimu są krzywe i górny płat nie za bardzo chce się dopasować do całości...
Że też mnie podkusiło go ruszać... :evil: Wszystko przez te sentymenty z dzieciństwa.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez Aleksander » piątek, 5 czerwca 2020, 20:37

Z obowiązku kronikarskiego, posługując się argumentacją z innej dyskusji (wątek "Nowości wydawnicze"), jeżeli chodzi o mojego Stearmana to "dwa szaga wpieriod... i tri nazad".

Trochę mi się popsuł przy próbie wyprostowania, nie jest dobrze, ale już dużo lepiej. Muszę tylko od nowa zrobić te naciągi między podporami baldachimu, bo całkiem się popsuły i jeszcze go trochę wyprostować. Przez przypadek przeciąłem też jedne naciągi od skrzydeł i będzie mi je trudno przyczepić z powrotem, bo się wywlekły.

Na razie położony surfejser i zrobiony lekki preszejding (teraz ja próbuję spolonizować angielszczyznę ;o) ). Powoli przymierzam się do malowania, a potem będę walczył z tym górnym płatem (nie jest jeszcze przyklejony) i naciągami.
Że też mnie podkusiło z tym Stearmanem...

Fotki trochę niewyraźne, nie wiem dlaczego ten mój Canon nie chce współpracować, muszę go bliżej poznać.

Obrazek

Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez Aleksander » czwartek, 11 czerwca 2020, 17:26

Malowania ciąg dalszy - został tylko ogon z czerwono-białymi paskami (biały już jest) i czarne obramowania obu kokpitów + ramki na oszkleniu.
I to będzie wszystko, ci wymagało pędzla, a właściwie aerografu. Niestety nadal nie wiem, jak sobie poradzić z krzywym mocowaniem górnego płata - jak się z tym jakoś (daj boże) uporam, to zostaną kolejne schody, czyli naciągi, ale to już będzie chyba łatwiejsze.
Całość w tych kolorach nawet nieźle wygląda, chciałbym go skończyć, ale nie wiem, czy coś wymyślę :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 12 czerwca 2020, 12:58 przez Aleksander, łącznie edytowano 3 razy
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez RAV » czwartek, 11 czerwca 2020, 20:25

Mógłbyś zmniejszać zdjęcia przed wysłaniem? Są prawie 4x za duże liniowo, czyli pewnie ważą co najmniej 10x więcej niż powinny...
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez Aleksander » czwartek, 11 czerwca 2020, 21:41

RAV napisał(a):Mógłbyś zmniejszać zdjęcia przed wysłaniem? Są prawie 4x za duże liniowo, czyli pewnie ważą co najmniej 10x więcej niż powinny...

Pewnie tak , tylko nie bardzo wiem jak... tzn. mogę to zrobić przed wysłaniem do imgura, bo potem to już nie wiem co mam zrobić - możesz ew. coś zasugerować?
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez KayFranz » czwartek, 11 czerwca 2020, 22:02

Spoko, żadnej paniki. Imgur sam może wygenerować mniejsze obrazki. Możesz wrzucać do niego tak jak teraz, ale na forum wieszaj obrazki, dodając odpowiednią literkę przed ".jpg"
s - otrzymasz obrazek small
m - w rozmiarze medium
l - jak large
h - huge

czyli np. zamiast https://i.imgur.com/3LuzoPK.jpg wstawiasz https://i.imgur.com/3LuzoPKh.jpg, oczywiście ze znacznikami [img].

Jeśli ktoś chce sobie obejrzeć w maksymalnej rozdzielczości, to musi skopiować adres obrazka, wstawić do paska adresowego na nowej stronie i usunąć ostatnią literkę przed rozszerzeniem. Powinno działać.
Możesz wyedytować swoje posty i sprawdzić. Niczego nie musisz dokładać do Imgura.

A żeby już było megaelegancko, możesz na koniec postu (albo nawet pod zdjęciem) dodać adresy do zdjęć w pełnej rozdzielczości bez znaczników [img] - wtedy chętni nie będą musieli nic kopiować, tylko sobie otworzą grafikę np. na nowej stronie...
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez RAV » piątek, 12 czerwca 2020, 00:16

KayFranz napisał(a):Jeśli ktoś chce sobie obejrzeć w maksymalnej rozdzielczości, to musi skopiować adres obrazka, wstawić do paska adresowego na nowej stronie i usunąć ostatnią literkę przed rozszerzeniem. Powinno działać.

Nie używam Imgura, ale dziwi mnie, że proponujesz tak dziwne rozwiązanie... Na forum zdjęcie wstawione znacznikami img można opakować w znaczniki url z dowolnym linkiem. Ja tak robię w swoich galeriach (kliknięcie zdjęcia powoduje wejście do odpowiedniej galerii na mojej stronie osobistej). Przypuszczam, że można wstawić mniejsze zdjęcie na forum, ale opakować je w link do dużego zdjęcia na Imgurze. Mam rację?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez Aleksander » piątek, 12 czerwca 2020, 07:03

KayFranz napisał(a):Spoko, żadnej paniki. Imgur sam może wygenerować mniejsze obrazki. Możesz wrzucać do niego tak jak teraz, ale na forum wieszaj obrazki, dodając odpowiednią literkę przed ".jpg"
s - otrzymasz obrazek small
m - w rozmiarze medium
l - jak large
h - huge


To wiedziałem, ale do tej pory nie było problemu z tym na forum - zawsze wstawiałem ten sam kod. Oczywiście, mogę zmienić wielkość obrazka w programie do obróbki zdjęć, tylko nie wiem czy jego powiększenie na forum po ściągnięciu z imgura nie będzie takie samo, tyle że z mniejszą liczbą pikseli.
Ale spróbuję w wolnej chwili to zmienić.

EDIT!
Spróbowałem to zmienić z poziomu imgura z tymi literkami - uzyskałem zmniejszenie obrazków w poście, ale bez możliwości zrobienia powiększenia (znaczek w lewym górnym rogu zniknął). Chyba więc trzeba zmniejszać rozmiar PRZED umieszczeniem fotki w imgurze. Popracuję nad tym.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 12 czerwca 2020, 23:07

Olek załaduj sobie darmowy program Irfanview, można prawie intuicyjnie obrobić zdjęcia, popraić kolory, przyciąć i zmienić wymiary. Używam tylko jego.
Trudno mi sądzić po tych zdjęciach, ale mam wątpliwości, czy dobrze po preshadingu wyszedł odcień żółtego. Z mojego doświadczenia, jeśli pod żółty dam czarny lub podobny, żółty staje się zimnym kolorem, a tutaj nie powinien. Zaproponowałbym, żebyś na tym kolorze zrobił jeszcze raz preshading kolorem pomarańczowym, a potem pojechał żółtym, albo i w ogóle bez preshadingu.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez ewpiga » piątek, 12 czerwca 2020, 23:28

Pod żółty lepiej jest puścić pre. w kolorze brązu na przykład. Czarny plus żółty zawsze da odcień zieleni. Dlatego złudzenie, że kolor wyszedł nieco mydlany. Teraz chyba nic nie zrobisz, ale możesz przefiltrować żółtym po wklęsłych powierzchniach dla większego kontrastu i tym sposobem uratować malowanie. Choć moim zdaniem, to jak wygląda teraz nie jest wcale złe.
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez Aleksander » piątek, 12 czerwca 2020, 23:46

piotr dmitruk napisał(a):(...)
mam wątpliwości, czy dobrze po preshadingu wyszedł odcień żółtego. Z mojego doświadczenia, jeśli pod żółty dam czarny lub podobny, żółty staje się zimnym kolorem, a tutaj nie powinien. Zaproponowałbym, żebyś na tym kolorze zrobił jeszcze raz preshading kolorem pomarańczowym, a potem pojechał żółtym, albo i w ogóle bez preshadingu.


ewpiga napisał(a):Pod żółty lepiej jest puścić pre. w kolorze brązu na przykład. Czarny plus żółty zawsze da odcień zieleni. Dlatego złudzenie, że kolor wyszedł nieco mydlany. Teraz chyba nic nie zrobisz, ale możesz przefiltrować żółtym po wklęsłych powierzchniach dla większego kontrastu i tym sposobem uratować malowanie.


Nie wiedziałem :oops: . Wydawało mi się, że jak zrobię czarny preszejding, to lepiej zaakcentuję pofałdowanie płatów, ale nie wpadłem na to, że lepszy będzie łagodniejszy brąz, czy pomarańcza. Chyba rzeczywiście już nic z tym nie zrobię, powoli mam tego samolotu serdecznie "po kokardki", ale spróbuję jeszcze chwilkę powalczyć. Może się uda. Jak nie, to poszukam Revella, ale to nie będzie już to samo.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez ewpiga » sobota, 13 czerwca 2020, 15:00

Aleksander napisał(a):.. jak zrobię czarny preszejding, to lepiej zaakcentuję pofałdowanie płatów, ale nie .

Każdy „nowy” model, który malujesz traktujesz jako ewaluowanie swoich umiejętności. Olo, żadne zmartwienie przecież zaraz będziesz malował kolejny. :mrgreen: Jeszcze na marginesie..gdybyś podmalówkę wymalował w kolorach ciepłych: fioletowym potem przykrył mgiełką żółtego to zmienisz fiolet w brąz a to już daje większy kontrast niż mieszanie barw ciepłych z zimnymi. Tak, że tego..jakąś broszurę o podstawach kolorystyki używanej w malarstwie i będziesz wiedział jak odpowiednio mieszać kolory do uzyskania większych kontrastów i półtonów. Tak staniesz się w „miszczem koloru” :)
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Re: PT-17 Stearman 1/48 Lindberg

Postprzez Aleksander » niedziela, 14 czerwca 2020, 11:09

ewpiga napisał(a):.jakąś broszurę o podstawach kolorystyki używanej w malarstwie i będziesz wiedział jak odpowiednio mieszać kolory do uzyskania większych kontrastów i półtonów. Tak staniesz się w „miszczem koloru” :)

Kurnia, robienia kolejnej specjalizacji "nie zniesę" :D (mam już trzy!)
To całe modelarskie malowanie zaczyna wymagać coraz większej znajomości warsztatu plastyka, a ja jestem typowy facet i widzę tylko trzy kolory! Ale spróbuję poczytać o tych wszystkich niuansach, choć nie sądzę, żeby na starość warsztat malarski mi się zdecydowanie poprawił ;o) .
Nie mniej bardzo miło mi, że mnie wspieracie, a wyciągniętej ręki nie wypada odtrącać - obiecuję, że będę próbował! :lol:
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konkurs 2020 - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości