Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez Flyzloty » sobota, 18 kwietnia 2020, 09:18

Interesująco rozwija się narracja i budowa modelu.
Aż czeka się na następną część.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 00:13
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 18 kwietnia 2020, 13:57

Fantastyczny warsztat, trzymam kciuki, bo łatwo nie jest.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez Kret69 » sobota, 18 kwietnia 2020, 16:32

A gdyby ktoś szukał katalogu śmigieł do Beechcrafta, to R oznacza patent "ROBY":
https://www.notplanejane.com/beechcraft.htm
Kret69
 
Posty: 156
Dołączył(a): czwartek, 11 sierpnia 2011, 14:39

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez Kret69 » niedziela, 19 kwietnia 2020, 23:01

Helter skelter in a summer swelter [1]
The birds flew off with a fallout shelter [2]
Eight miles high and falling fast [3]
It landed foul on the grass [4]
The players tried for a forward pass [5]
With the jester on the sidelines in a cast [6]


[1] "Helter Skelter" to była piosenka Beatlesów którą Charles Manson inspirował się w swoich teoriach nadchodzącego końca świata w rasowej wojnie która ogarnie Amerykę. W "letnim skwarze" w 1969 roku jego ludzie z gangu/sekty "Rodzina" wpadli do willi Polańskiego i w okrutny sposób zamordowali całą rodzinę aktorki Sharon Tate. Charles Manson oprócz bycia szaleńcem był też zawodowym kryminalistą oraz nagrywał muzykę, także psychodeliczną.
Obrazek
[2] W zasadzie w niektórych wersjach jest "The Byrds flew off to a fallout shelter" - "Byrd's" to była popularna grupa folkowa której jeden z członków został aresztowany za posiadanie marihuany i wysłany do ośrodka leczniczego, które nazywano także "fallout shelters" właśnie (czyli schrony atomowe). Z osiągnięć muzycznych - Byrd's zrobili cover Dylana "Mr Tambourine Man".
[3] "Eight miles high" jest uważana za pierwszą psychodeliczną piosenkę na świecie - napisaną na spidzie i tek zmodulowaną żeby gitara brzmiałą jak saksofon. "Falling fast" miało się odnosić do odwrotu Byrd's od folka w kierunku country.
[4] "foul grass" - marihuana
[5] Nie znam się na futbolu amerykańskim ale chodzi ogólnie o protestujących w latach 60-tych wykonujących politycznie jakiś manewr który miał oczyścić polityczną klasę z korupcji
[6] Czyli z Bobem Dylanem (to on jest błaznem) na wygnaniu, bo siedzi w domu po wypadku i nie wyściubia nosa.

Dwa dni szlifowania. Nadal nie jest wybitnie. Postanowiłem że samolot będzie w locie, z zamkniętym podwoziem. Dodałem mu reflektorki w skrzydłach. Nie jestem pewien czy przyklejanie stateczników przed malowaniem to dobry pomysł - zobaczymy.

Obrazek

Now the half-time air was sweet perfume [7]
While sergeants played a marching tune [8]
We all got up to dance
Oh, but we never got the chance [9]
'Cause the players tried to take the field [10]
The marching band refused to yield [11]
Do you recall what was revealed [12]
The day the music died?
We started singin'
Bye, bye Miss American Pie (...)


[7] Tu chodzi po prostu o narkotyki. Bardzo dużo narkotyków. ;)
[8] "Sierżanci", bo "Sierżant Pieprz" czyli album Beatles'ów "Sargeant Pepper" z 1967 został niedawno uznany za jeden z najbardziej wpływowych albumów wszechczasów. Nie sposób wymieniać, czego on tam nie miał - pierwszy album "koncepcyjny", pierwszy raz teksty na odwrocie okładki, niesamowite eksperymenty z montażem, masa odniesień do narkotyków (przynajmniej jedna piosenka zakazana za referencje)...
[9] Beatlesi zaczęli nowy rodzaj muzyki rozrywkowej - takiej, do której już nie za bardzo dało się tańczyć
[10] Znowu odniesienie do protestów politycznych - 1968 zamieszki w Chicago na konwencie Demokratów - kilka osób pobito. 1970 - Kent State University, protesty antywojenne doprowadziły do otwarcia ognia przez Gwardię Narodową (nasz WOT chce być jak oni ;) ) i zabicia 4 protestujących - powstała o tym piosenka "Ohio" autorstwa CSN i Neila Younga.
[11] Beatlesi nie poddali się tym nastrojom, mimo antyrządowego nastawienia konsekwentnie deklarowali odrzucenie przemocy
[12] Nikt nie wie, co zostało wyjawione. To jeden z tych wierszy-zagadek. Są miliony teorii.

Obrazek
Ostatnio edytowano środa, 22 kwietnia 2020, 10:45 przez Kret69, łącznie edytowano 2 razy
Kret69
 
Posty: 156
Dołączył(a): czwartek, 11 sierpnia 2011, 14:39

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 10:11

Zjadłeś punkt [9] czy ma go nie być?

Zaintrygowałeś mnie tym tekstem i pogrzebałem trochę w sieci za utworami. Na razie odkrywam Lovin' Spoonful. Przy okazji douczam się anielskiego :)

Broncin' buck - teenage broncin' buck. "A wild and aggresive hormone driven teenager. ORIGIN bucking bronco." The "broncin' buck" expression originates from "bucking bronco", a wild horse that is vicious and difficult or impossible to break in, where "bronco" means an unbroken or imperfectly broken mustang and to buck means to resist. (A bronco is an untamed horse).

Przy okazji zgłaszam korektę litrówki - utwór "The book of love" od the Monotones to rok 1958 a nie 1968.

Ciekawostka - wspomniana Joan Baez i Bob Dylan byli parą w latach 1961-1965.

Dlaczego Bob Bylan nazywany jest w piosence błaznem?
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez Kret69 » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 11:52

Jest poprawione, dzięki za czujność.

Dlaczego Bob Bylan nazywany jest w piosence błaznem?


To jet bardzo dobre pytanie na które nie mam odpowiedzi, zresztą Dylanowi też to było nie w smak w wywiadach po słynnym sprzedaniu rękopisu "American Pie". Może dlatego?

https://www.youtube.com/watch?v=1XSvsFgvWr0
Kret69
 
Posty: 156
Dołączył(a): czwartek, 11 sierpnia 2011, 14:39

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 12:09

Kret69 napisał(a):Dlaczego Bob Bylan nazywany jest w piosence błaznem?


To jet bardzo dobre pytanie na które nie mam odpowiedzi, zresztą Dylanowi też to było nie w smak w wywiadach po słynnym sprzedaniu rękopisu "American Pie". Może dlatego?


All Along the Watchtower

There must be some kind of way outta here
Said the joker to the thief
There's too much confusion
I can't get no relief
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 12:14

Sugerujesz Hendrixa?
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 12:32

Mecenas napisał(a):Sugerujesz Hendrixa?

Nieee, to napisał Bob Dylan, Jimi tylko porządnie to zagrał i zaśpiewał.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez Kret69 » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 13:35

"All along the watchtower" to faktycznie Dylan, ale tam "joker" i "thief" to były dwa typy postaw żołnierzy w Wietnamie (wg tamtejszych weteranów) - "joker" to maskujący strach śmieszek, "thief" to wyjadacz całkowicie pogodzony z sytuacją.
Kret69
 
Posty: 156
Dołączył(a): czwartek, 11 sierpnia 2011, 14:39

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 14:20

Czy sam Don McLean kiedyś wyjaśnił, co autor miał na myśli?
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez Kret69 » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 14:21

greatgonzo napisał(a):Czy sam Don McLean kiedyś wyjaśnił, co autor miał na myśli?



Nie wydaje mi się.
Kret69
 
Posty: 156
Dołączył(a): czwartek, 11 sierpnia 2011, 14:39

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 15:51

Szkoda. Bo tak to czasem przypomina mi się szkoła i chwile, kiedy nauczycielka od kwadransa tłumaczyła efektowne konotacje słowa użytego w wierszu wieszcza, a ja nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że nawet wieszcz czasem zwyczajnie potrzebował rymu :). Ale to bez znaczenia w tym wątku. Piosenkę lubię, bo jest fajna i leciała często w radio (ze starymi przebojami!), kiedy kleciłem metalowe rzeźby u Niemca w warsztacie. Ale nigdy nawet nie dowiedziałem się dlaczego music died that day. Panowie, którzy mieli niefart zginąć też grali dość daleko od moich klimatów, choć sympatycznie i kilka utworów nie da się oczywiście pominąć rozmawiając o muzyce. No, ale relacja jest znakomita, informacje arcyciekawe i to do tego stopnia, że nawet nie bardzo zauważyłem, że tu się robi jakiś model ;). Przepraszam, tym razem tekst pokonał obrazki.

Z drugiej strony znane są przypadki, kiedy autor opowiadając o swoim dziele interpretuje je inaczej za każdym razem... :).
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 16:51

Kret69 napisał(a):"All along the watchtower" to faktycznie Dylan, ale tam "joker" i "thief" to były dwa typy postaw żołnierzy w Wietnamie (wg tamtejszych weteranów) - "joker" to maskujący strach śmieszek, "thief" to wyjadacz całkowicie pogodzony z sytuacją.


Jasne, tak mi się od razu nasunęło skojarzenie Dylana i słowa "błazen", czy tu jester, czy tam joker - tłumaczony jednak, jako błazen, w którym niektórzy doszukują się Jezusa, nie żartowniś.

Jakby jednak nie było, dla mnie lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte w muzyce niepoważnej są najważniejsze i najlepsze. Naszła mnie też chęć na jakąś rurę w SEA camo... niech no pomyślę...

Szlifuj dalej ten "diamencik", moim zdaniem najfajniejszy obecnie warsztat na Forum.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Eidai 1:72 Beechcraft V35 Bonanza w kilku zwrotkach

Postprzez Kret69 » poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 19:28

greatgonzo napisał(a):Szkoda. Bo tak to czasem przypomina mi się szkoła i chwile, kiedy nauczycielka od kwadransa tłumaczyła efektowne konotacje słowa użytego w wierszu wieszcza, a ja nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że nawet wieszcz czasem zwyczajnie potrzebował rymu :) (...)


Ja nawet nie biorę pod uwagę pisania czy analizy dlaczego ten wyraz czy ten zwrot tylko dlatego że był do rymu. Byłoby za dużo i za rozwlekle. Ale oczywiście że to nie jest piosenka przemyślana wyłącznie pod kątem symboliki, tam wszystko trzeba też było dopasować do rymu i melodii.

HubertKendziorek napisał(a):Jakby jednak nie było, dla mnie lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte w muzyce niepoważnej są najważniejsze i najlepsze. Naszła mnie też chęć na jakąś rurę w SEA camo... niech no pomyślę...


Właściwie to się zgodzę, ale "American Pie" jest o tyle ważny że opowiada na początku tych lat historię "jak do tego doszło i dlaczego tu jesteśmy?".

A rurę jaką? Amerykańską czy radziecką?
Kret69
 
Posty: 156
Dołączył(a): czwartek, 11 sierpnia 2011, 14:39

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konkurs 2020 - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości