Strona 1 z 1

SH-3D Sea king "54" + Apollo 9 CM 1/72

PostNapisane: poniedziałek, 18 maja 2020, 23:10
przez Czesio
Przyłączę się i ja ;o)
Miał być A-320, nie pykło z kalkami to mam okazję żeby się wziąć z planowany od prawie 2 lat projekt.

Tło
Misja Apollo 9 wystartowała 3 Marca 1969 roku ze słynnej platformy startowej LC39A. Była to druga misja załogowa programu Apollo a jej celem było sprawdzenie poprawności działania systemów lądownika księżycowego. Podczas pobytu na orbicie sprawdzano m.in. poprawność działania silników lądownika, systemu podtrzymywania życia, nawigacji i dokowania.
Po 10 dniach, 1 godzinie i 54 sekundach trwania misji, kapsuła wylądowała w Oceanie Atlantyckim, 300km na wschód od Bahamów.
Do momentu testu SpaceX Dragon w 2019 roku, kapsuła misji Apollo 9 była ostatnim załogowym statkiem kosmicznym który lądował w tym oceanie.
Ciekawostką jest iż start rakiety SpaceX odbył się z tej samej platformy startowej, a lądowanie odbyło się dokładnie w 50-tą rocznicę misji Apollo 9.

Członkowie misji, od lewej :
- James A. McDvitt - Dowódca
- David R. Scott - Pilot modułu dowodzenia CSM
- Russell L. Schweickart - Pilot modułu księżycowego LM

Obrazek

Obrazek

Model

W konkursie chcę wystartować z modelem śmigłowca SH-3D firmy Dragon/CyberHobby w skali 1:72. Maszynę chcę wykonać w zawisie podczas akcji wydobywania kapsuły misji Apollo 9.

Po wylądowaniu kapsuły śmigłowiec podlatywał w pobliże kapsuły i zrzucał ekipę nurków wraz z pontonami i sprzętem. Nurkowie zabezpieczali kapsułę przypinając na jej obwodzie dmuchany pływak oraz ponton na który mogli wyjść astronauci. Kapsuła miała co prawda swoje pływaki, okrągłe, dmuchane, wyglądające jak piłka i umieszczone na górze, ale służyły one tylko i wyłącznie do tego by obrócić kapsułę jeśli wylądowałaby na plecach. 
Astronauci po ubraniu się w szczelne kombinezony z maskami, wychodzili na ponton i byli następie wciągani w koszu na pokład śmigłowca, jeden po drugim. Śmigło zawoziło ich następnie na lotniskowiec gdzie byli poddawani kwarantannie - stąd te kombinezony. (choć w przypadku tej misji kwarantanny nie było, bo nie było lądowania na księżycu)

Ja chcę zrobić dioramę gdy śmigłowiec jest w trakcie zrzucania pakunków. Kapsuła miałaby się unosić na wodzie a do niej przypięty byłby ponton z obsługą która jest w trakcie jej zabezpieczania. 
Będzie małe odstępstwo od realizmu, mianowicie ze śmigłowca spuszczona zostanie lina wyciągarki ponieważ jeszcze nie wymyśliłem jak robić lewitujące modele :lol:

Model będzie waloryzowany następującymi dodatkami :
- Kalkomanie Starfighter decals, numer boczny 54
- Figurki PJ productions 721126 - SAR HELICOPTER CREW
- Figurki PJ productions 721134 - GROUND CREW
- Maski oszklenia od Edka

Figurki z zestawu Ground Crew chcę przerobić na nurków, co biorąc pod uwagę że śmigają w obcisłych, gładkich piankach nie powinno stanowić większego problemu.
Wnętrza nie będę waloryzował bo kokpit jest wystarczająco ładny, a kabiny cargo nie będzie praktycznie widać bo w wejściu będą stać dwie figurki i wnętrze będzie zawalone gratami.

Obrazek

Obrazek

Obowiązkowa rolka. Wycięty jedynie kadłub w celu ustalenia rozmiarów podstawki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: SH-3D Sea king "54" + Apollo 9 CM 1/72

PostNapisane: wtorek, 19 maja 2020, 07:51
przez Łukasz_K
zdążysz :roll: ?

Re: SH-3D Sea king "54" + Apollo 9 CM 1/72

PostNapisane: wtorek, 19 maja 2020, 16:07
przez Flyzloty
Co prawda Apollo11 i skala 1:144 , ale warto zerknąć na takie ujęcie tematu latających spodków w morzu.
https://modellschmiede-haemelwerwald.ji ... et-cvs-12/

Re: SH-3D Sea king "54" + Apollo 9 CM 1/72

PostNapisane: wtorek, 19 maja 2020, 19:30
przez Czesio
Łukasz_K napisał(a):zdążysz :roll: ?

Zobaczymy, mam nadzieję że tak. Roboty wbrew pozorom jakoś bardzo dużo nie ma.

Re: SH-3D Sea king "54" + Apollo 9 CM 1/72

PostNapisane: poniedziałek, 25 maja 2020, 22:32
przez Czesio
Kapsuła wydrukowana.
Model kapsuły stworzyłem w komputerze na podstawie skanu 3D z instytutu Smithsonian. Skany 3D nie nadają się do druku i wykorzystania w programach CAD i należy je poddać tzw. inżynierii odwrotnej. Zacząłem od pobrania modelu i przeskalowania do 1:72. Następnie model ten posłużył mi jako "dokumentacja 3D" w której mogłem sobie zmierzyć dowolny wymiar i kąt, a następnie narysować swoją kapsułę. 
Ponieważ kapsuła jest spora dorysowałem jej moje własne podpory zamiast generowanych automatycznie i całość poleciała na drukarkę. Wydrukowałem też ponton (ten już na automatycznych, pręcikowych podporach) i kilka detali które będę wklejał na górę kapsuły tj. system odcinania spadochronów i ich wyrzutnie oraz silniczki RCS. 
Kapsuła ma 53mm średnicy, dla skali postawiłem słoiczek Tamiya 10ml. 
Kapsuła jest pusta w środku, ma ścianki grubości +- 2.5mm a na jej dnie znajduje się otwór fi10mm.

Obrazek

Re: SH-3D Sea king "54" + Apollo 9 CM 1/72

PostNapisane: wtorek, 22 września 2020, 14:55
przez Kret69
Rewelacja. Czy w przyszłości byłbyś skłonny odlać kopię lub wydrukować taki dla zainteresowanego klienta?

Re: SH-3D Sea king "54" + Apollo 9 CM 1/72

PostNapisane: czwartek, 3 lutego 2022, 16:15
przez Kret69
Pytanie techniczne - projekt nabiera mocy urzędowej, czy zarzuciłeś?

Bo w międzyczasie chciałem Ci dać znać, że cała akcja ratunkowa podjęcia kapsuły i załogi Apollo odbywała się z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. W praktyce wszyscy - od nurków i pływaków po pilotów - mieli na sobie maski gazowe z filtrami przeciw bakteriom i wirusom, a przynajmniej część personelu także kombinezony. Więc ta ekipa od PJ niezbyt się nada.