Nowy konkurs na forum --- ANKIETA

Dosłownie i w przenośni.

Nowy konkurs na forum ANKIETA

Ankieta wygasła sobota, 24 października 2020, 10:13

1) "Transport - na lądzie, w powietrzu i na morzu"
22
19%
2) "Bliski Wschód"
24
21%
3) "Maszyny ratownicze i medyczne"
6
5%
4) "Półkowniki czyli rozprawka o dziełach nie dokończonych"
14
12%
5) "Perły Orientu"
3
3%
6) "Wojny "bananowe" czyli konflikty w Ameryce Łacińskiej"
6
5%
7) "Pogranicze w ogniu" czyli konflikty graniczne na świecie
3
3%
8) "God Save the Queen" - Imperium Brytyjskie i Wspólnota Narodów
12
10%
9) "Zimna wojna - dosłownie i w przenośni"
26
22%
 
Liczba głosów : 116

Re: Nowy konkurs na forum --- ANKIETA

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 26 października 2020, 11:12

Rhayader napisał(a):(...)
Po co tworzyć tematy, które są później na siłę rozciągane by zadowolić każdego? (...)


Zaraz, bo nie łapię - najpierw staramy się, żeby temat był szeroki, żeby i ci od "cywilów" i okrętów mogli dołączyć, a potem, mamy zastrzeżenia, że tematy są rozciągane i rozmydlone?

A co do meritum - dla mnie dosłowna "Zimna Wojna", to czas żelaznej kurtyny - czyli (w moich pudełkach) samoloty od np. Miga-15 i Ła-9 do Miga-29 we wczesnym okresie (wizyta w Finlandii) lub od np. P-80 Shooting Star do Phantoma i Tornado. W tym wojny "zimnowojenne" takie jak Wietnam, czy Korea.
A przenośnia, to zimowy kamuflaż, samoloty na nartach, białe uniformy itp.
Moje zaś pytanie o Starfightera i wątpliwości nie wynikały z tego, że miałem zastrzeżenia co do czasu i teatru działań (czas zimnej wolny i konflikt IMHO jak najbardziej zimnowojenny) - wydawało mi się to oczywiste - tylko z tego, że Wietnam i Daleki Wschód był niedawno tematem konkursu - myślałem, że powielenie tematu nie będzie oryginalne.
Ale mam jeszcze Mirage'a III i J35 Drakena. Może chociaż one się załapią, choć nie walczyły.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7962
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Nowy konkurs na forum --- ANKIETA

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 26 października 2020, 11:40

Ja mam mieszane uczucia. Z jednej strony dobrze zbytnio nie zawężać. Z drugiej strony, temat pownien być spójny, żeby wszystkie prace były w jakimś sensie z jednej bajki (a nie I-16 z okresu Wojny Zimowej obok F-100 z upalnego Wietnamu).

Zimna wojna rozumiana wikipedycznie jest jednak bardzo pojemnym workiem. Wchodzą w jej zakres przykładowo (wg Wikipedii właśnie): "praski zamach stanu 1948, blokada Berlina, wojna koreańska, kryzys sueski, operacja AJAX, kryzys berliński 1961, kryzys kubański, wojna wietnamska, rewolucja sandinistowska, irańska rewolucja islamska, radziecka interwencja w Afganistanie i stan wojenny w Polsce.".

Tu także wielbiciele cywilnych pojazdów i samolotów (np. lądowanie Cessny 172 Mathiasa Rusta na Placu Czerwonym to też wydarzenie związane z zimną wojną), zbrojeń morskich, a nawet kosmosu, znajdą coś dla siebie.

Jestem zatem bardziej po stronie zimnej wojny wąsko rozumianej dosłownie i w przenośni, przy czym dla mnie w przenośni to właśnie blokada Berlina, 1981, ta Cessna - bo to były przejawy wojny w cudzysłowiu: z demokracją i wolnością lub o nie.
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowy konkurs na forum --- ANKIETA

Postprzez abtb » poniedziałek, 26 października 2020, 12:22

"Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził"

Panowie, bądźmy szczerzy, jaki byśmy tytuł/ zakres wybrali ZAWSZE będzie ktoś kto będzie poszkodowany. Przyznaję się bez bicia, że ja tą Zimną Wojnę wrzuciłem do listy ( a wynikło to z mych obserwacji poprzednich ankiet, gdzie ten temat przewijał się na okrągło) i chyba ja jestem sprawcą zamieszania. Sam głosowałem na Transport, bo liczyłem że może uda się przepchnąć temat nietypowy, rzadki i zmuszający do myślenia i przekopania zasobów w szafie.
Ale wyszło jak wyszło i trzeba się dostosować. Nie jestem zwolennikiem "rozciągania" tematu gdyż taka formuła wciąga w siebie inne tematy. Powstanie Malajskie - temat w sam raz do "Save the Queen.....", pustynna burza, kanał sueski - "Bliski wschód"
Załóżmy , że ok, dopuszczamy. I co za 7-8 miesięcy? Konflikty w Azji? Sorry już było bo przecież Wietnam i Korea to Zimna Wojna, "Bliski wschód"? Ale przecież był, bo wojna sześciodniowa, kanał sueski i Pustynna Burza to też Zimna Wojna. Osobiście jestem za "zawężeniem" ram czaso-przestrzennych " dzięki czemu będziemy mieli w konkursie konstrukcje porównywalne, zbliżone. Dla mnie "Zimna Wojna" to bezpośrednia konfrontacja dwóch bloków - jak my szpiegowaliśmy Migami 21 szwabów to z wzajemności Holendrzy cykali nam 104kami fotki Sopotu, Jak Tu 16 fruwał nad Kanadą to Victor latał nad Sachalinem itp. Jedynym, wg mnie spięciem typowo zimnowojennym, które można podpiąć bezpośrednio pod Zimną Wojnę jest Kryzys Kubański. Tu mocarstwa stanęły naprzeciwko siebie i jak wiemy, decyzja jednego człowieka na okręcie podwodnym uratowała świat przed zagładą.

A "cywile"? Z nimi zawsze był, jest i będzie problem. Proponuję dać im przysłowiową "zieloną kartę" i niech urozmaicają konkurs swoimi cywilnymi modelami. Konstrukcji cywilnych, które powstawały po obu stronach "żelaznej kurtyny" nie brakuje.
abtb

Zimna Wojna 1
 
Posty: 1255
Dołączył(a): poniedziałek, 3 grudnia 2018, 09:43
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: Nowy konkurs na forum --- ANKIETA

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 26 października 2020, 12:57

abtb napisał(a):A "cywile"? Z nimi zawsze był, jest i będzie problem. Proponuję dać im przysłowiową "zieloną kartę" i niech urozmaicają konkurs swoimi cywilnymi modelami. Konstrukcji cywilnych, które powstawały po obu stronach "żelaznej kurtyny" nie brakuje.


Właśnie.
Albo jeżeli już, to zakres przeróbek relatywnie niewielki:

Obrazek
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowy konkurs na forum --- ANKIETA

Postprzez MesserDesign » poniedziałek, 26 października 2020, 13:24

Zupełnie niepotrzebnie przejmujecie się modelarzami cywilnymi i okrętowymi... My, sklejający cywile mamy wiele własnych konkursów obejmujących strikte samochody czy motocykle, podobnie okrętowcy - zarówno na forach jak i FB.
Podzielam zdanie, że temat ma być spójny i nie za szeroki. Na Modelworku były kiedyś konkursy typu "lato", "zima" itp i jest to taki rozgardiasz, że nie idzie się połapać o co w tym chodzi...
Skoro "zimna wojna" to osobiście trzymał bym się definicji z wikipedii jako wyznacznika i tylko do tego się odnosił. Może będzie przez to mniej warsztatów ale za to tematycznie będą spójne. Tyle moich 3 groszy.

Pozdrawiam,
MesserDesign
Avatar użytkownika
MesserDesign

Animal Planet
 
Posty: 1198
Dołączył(a): wtorek, 2 listopada 2010, 22:40

Re: Nowy konkurs na forum --- ANKIETA

Postprzez barszczo » poniedziałek, 26 października 2020, 19:52

Krótko i zwięźle: Zimna wojna w Europie, bo właśnie tutaj była główna granica między wrogimi obozami. Tematów po sufit, od konstrukcji drugowojennych po współczesne. Warunek - malowanie ma być z jednostek stacjonujących na starym kontynencie. I tyle.
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Nowy konkurs na forum --- ANKIETA

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 26 października 2020, 20:40

Spokojnie, zróbmy audyt ankiety-może się okazać, że część głosów została oddana w sposób nieuprawniony z multikont albo moderator usunął za dużo głosów oddanych na inne tematy. Demokracji też czasami trzeba pomagać.

Tak bardziej serio - skoro zwyciężył temat szeroki to proponuję przy nim zostać a kwestię wyboru modelu pozostawić startującym. "Zimna wojna" budzi jednoznaczne skojarzenia co do epoki a każdy startuje przecież na własne ryzyko. Jak się cwaniak wygłupi ze zbytnim naciąganiem tematu to jest szansa, że zostanie zweryfikowany w ankiecie i nie dostanie głosów. Para pójdzie w gwizdek.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Nowy konkurs na forum --- ANKIETA

Postprzez marco2607 » poniedziałek, 26 października 2020, 21:03

Mecenas napisał(a):Spokojnie, zróbmy audyt ankiety-może się okazać, że część głosów została oddana w sposób nieuprawniony z multikont albo moderator usunął za dużo głosów oddanych na inne tematy. Demokracji też czasami trzeba pomagać.

Tak bardziej serio - skoro zwyciężył temat szeroki to proponuję przy nim zostać a kwestię wyboru modelu pozostawić startującym. "Zimna wojna" budzi jednoznaczne skojarzenia co do epoki a każdy startuje przecież na własne ryzyko. Jak się cwaniak wygłupi ze zbytnim naciąganiem tematu to jest szansa, że zostanie zweryfikowany w ankiecie i nie dostanie głosów. Para pójdzie w gwizdek.


Można prościej, 3 razy weto uczestników i po warsztacie. ;o)
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3301
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Nowy konkurs na forum --- ANKIETA

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 26 października 2020, 22:08

marco2607 napisał(a):
Mecenas napisał(a):Spokojnie, zróbmy audyt ankiety-może się okazać, że część głosów została oddana w sposób nieuprawniony z multikont albo moderator usunął za dużo głosów oddanych na inne tematy. Demokracji też czasami trzeba pomagać.

Tak bardziej serio - skoro zwyciężył temat szeroki to proponuję przy nim zostać a kwestię wyboru modelu pozostawić startującym. "Zimna wojna" budzi jednoznaczne skojarzenia co do epoki a każdy startuje przecież na własne ryzyko. Jak się cwaniak wygłupi ze zbytnim naciąganiem tematu to jest szansa, że zostanie zweryfikowany w ankiecie i nie dostanie głosów. Para pójdzie w gwizdek.


Można prościej, 3 razy weto uczestników i po warsztacie. ;o)

Można? Można!
Moje doświadczenie z życia na forum podpowiada mi, że uczestnicy konkursów jednak wykazują się zdrowym rozsądkiem i chęcią utrzymywania dobrosąsiedzkich relacji z pozostałymi uczestnikami. Takie dzielenie włosa na czworo i naciąganie interpretacji tematyki/regulaminu płynie najczęściej ze strony osób, które albo w ogólne nie biorą później udziału w konkursie albo po założeniu wątku warsztatowego zaprzestają dalszej aktywności. W ostatecznym rozrachunku te wszystkie teoretyczne dywagacje nie mają żadnego znaczenia.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Nowy konkurs na forum --- ANKIETA

Postprzez abtb » wtorek, 27 października 2020, 00:04

Amen :mrgreen:

Wybierajcie fanta i odpalajcie :P
abtb

Zimna Wojna 1
 
Posty: 1255
Dołączył(a): poniedziałek, 3 grudnia 2018, 09:43
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: Nowy konkurs na forum --- ANKIETA

Postprzez konwin » niedziela, 1 listopada 2020, 12:06

To startuje ten konkurs?
Nudno jakoś jak nic się nie dzieje
Avatar użytkownika
konwin
 
Posty: 234
Dołączył(a): czwartek, 7 czerwca 2012, 23:12

Re: Nowy konkurs na forum --- ANKIETA

Postprzez abtb » niedziela, 1 listopada 2020, 18:52

konwin napisał(a):To startuje ten konkurs?
Nudno jakoś jak nic się nie dzieje


Zgadzam się z kolegą całkowicie
Można by było w końcu " odpalić" ten konkurs. Człowiek by palce przy robocie zozruszał :P
abtb

Zimna Wojna 1
 
Posty: 1255
Dołączył(a): poniedziałek, 3 grudnia 2018, 09:43
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: Nowy konkurs na forum --- ANKIETA

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 1 listopada 2020, 20:45

Do biegu, gotowi? Start!
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4802
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Poprzednia strona

Powrót do Zimna wojna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości