MiG-21 MF Eduard 1:72

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez grzesiek83 » wtorek, 1 grudnia 2020, 08:53

Trochę się zastanawiałem czy startować w kolejnym konkursie, ale skoro udało mi się zakończyć niektóre projekty to i miejsce się znalazło aby rozgrzebać kolejny model. Po szybkim przeglądzie szafy wybór mógł paść tylko na Miga 21 od Eduarda.

Obrazek
Obrazek

Model będzie wykonany w barwach Niemieckiej Republiki Demokratycznej, czyli można powiedzieć że pierwsza linia frontu zimnej wojny. Malowanie którego nigdy bym nie spodziewał się wśród moich modeli.

Obrazek
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Reklama

modele polskich samolotów

Re: MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez tommyk » wtorek, 1 grudnia 2020, 10:31

No pięknie. Ja tu gonię z moim chińskim "niezimnowojennym pułkownikiem" - nie pokazuję na forum bo czasu mało, na stole w blokach już czeka PFM z Edka w 72 z różnymi dodatkami, a tu mnie na starcie już MF wyprzedził :mrgreen:
Gratuluję, siadam i obserwuję :)
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez grzesiek83 » sobota, 5 grudnia 2020, 22:20

Oczywiście zapraszam do oglądania, zobaczymy czy będzie na co popatrzeć.

Początek prac tradycyjny, przygotowanie wszystkich elementów, które mają docelowo znaleźć się wewnątrz kadłuba.
Czyli po kolei, kabina plus fotel pilota.
Obrazek
Obrazek

Ten sam element od spodu, czyli wnęka przedniego podwozia plus wnęka podwozia głównego.
Obrazek

Trzeba będzie też przed złożeniem pomalować wnętrze kadłuba plus wnęki podwozia.
Obrazek

I na koniec coś, co ma na celu wyglądać jak silnik. Przynajmniej wewnątrz.
Obrazek

Teraz wszystkie elementy leża pomalowane czarnym podkładem One Shot od Ammo i czekają na swoje kolorki.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez xmen » sobota, 5 grudnia 2020, 22:50

Będę z ciekawością podglądać bo za jakieś dwa trzy tygodnie ruszam z budową swoich.
Avatar użytkownika
xmen

Animal Planet
 
Posty: 1138
Dołączył(a): sobota, 2 grudnia 2017, 10:02

Re: MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez grzesiek83 » czwartek, 31 grudnia 2020, 16:34

U mnie świąteczny czas niezbyt sprzyja modelarstwu, ale i tak udało się trochę podciągnąć budowę do przodu, dlatego ostatniego dnia roku czas na pokazanie niewielkiego postępu prac. Udało mi się pomalować wszystkie elementy które trafią do wnętrza miga. A więc po kolei:

Kabina pilota:
Obrazek

Jak kabina to i oczywiście fotel. Na zdjęciu już wzbogacony o zestawowe blaszki:
Obrazek

I wewnętrzne strony połówek kadłuba. Na wysokości kabiny tez już oblaszkowane:
Obrazek

Komory podwozia:
Obrazek

Stożek wlotu powietrza:
Obrazek
Będzie to chyba pierwszy skończony element modelu.

Silnik:
Obrazek

Do modelu też zakupiłem żywiczne koła od ResKit i rurkę pitota od Mastera:
Obrazek

Tak wygląda model na koniec 2020 roku. Życzę wszystkim wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez grzesiek83 » czwartek, 28 stycznia 2021, 21:56

Mig z sąsiedniego warsztatu już trafił do malowania, więc czas trochę podgonić temat. Kolejność dalszych prac była standardowa, czyli po kolei: lakier błyszczący, wash, trochę brudu, lakier matowy. Dało to taki efekt:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po pomalowaniu tablicy przyrządów lakierem matowym, naniosłem na zegary warstwę kleju Ultra Glue od AmmoMig, co miało imitować szkła zegarów, chociaż po złożeniu wszystkiego w całość nie będzie za dużo widać. Tak prezentuje się kabina złożona w całość:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niedługo kolejna porcja zdjęć.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez tommyk » piątek, 29 stycznia 2021, 10:26

Dla mnie zwłaszcza wykonanie fotela pierwsza klasa. Mam nadzieję, że mi wyjdzie podobnie.
Wg mojej wiedzy grzbiet tablicy przyrządów należy też pomalować kolorem wnętrza bo część H22 dosuwa się tutaj tylko do krawędzi tablicy i nie przykrywa krawędzi tablicy od góry.
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez grzesiek83 » wtorek, 2 lutego 2021, 14:20

Dzięki za zwrócenie uwagi na ten element, oczywiście wszystko będzie poprawione.
W modelu wszystkie większe elementy są już sklejone w całość. Pozostało podoklejanie drobnicy i mogę powoli zacząć myśleć o malowaniu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I kilka zbliżeń na kabinę pilota, która jest już w całości na miejscu. Pozostało jedynie doklejenie wiatrochronu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez grzesiek83 » piątek, 12 marca 2021, 21:35

Jedni już kończą modele, a u mnie olbrzymi sukces. Zakończyłem budowę modelu i Mig trafił do malowania. Kilka zdjęć ukazujących ta wielką chwilę:

Mig-21 w pełnej krasie:
Obrazek
Obrazek

Wszystko co zamierzam podwiesić pod modelem:
Obrazek

Elementy podwozia:
Obrazek

Rurka pitota z Mastera, anteny oraz siłowniki klap podwozia:
Obrazek

I pierwsze prace malarskie, owiewka pomalowana kolorem Soviet Cocpit Blue Green od Hataki:
Obrazek

I chociaż mógłbym trochę pomalować w weekend, to jednak okazało się, że w przewodzie łączącym kompresor z aerografem pojawiła się mała dziurka, co stawia dalsze prace pod znakiem zapytania. Przynajmniej póki kurier nie przywiezie nowego przewodu. Chyba że coś tymczasowo zaradzę.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez grzesiek83 » środa, 26 maja 2021, 23:08

Najwyższy czas o sobie przypomnieć. Zaplanowałem sobie, że budowa modelu powinna w tej chwili zmierzać powoli do końca, niestety kilka rzeczy skutecznie zmieniło te plany i spowodowało sporą przerwę w budowie. Ale postaram się wyrobić z modelem do końca konkursu, trochę czasu jeszcze pozostało, a i model trochę podgoniłem do przodu. W ostatnim poście pokazałem pomalowaną osłonę kabiny na kolor wnętrza, następnie pomalowałem model czarnym podkładem od Gunze. W następnym kroku wykonałem chyba coś na kształt tzw. marmurka czy coś w tym stylu, czyli pomalowałem wnętrza paneli kolorem białym i żółtym co ma być podkładem pod docelowe kolorki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następnie model pomalowałem farbami Hataki na kolory kamuflażu. Tu największym wyzwaniem było nie zamalowanie poprzedniej warstwy, z efektu jestem ogólnie zadowolony chociaż musze jeszcze trochę się nauczyć.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na ostatnich dwóch zdjęciach model jest już pomalowany lakierem błyszczącym.

Pomalowałem też elementy podwozia oraz podwieszenia, na zdjęciu tez już po nałożeniu lakieru.

Obrazek
Obrazek

Teraz nadszedł czas na kalki, z którymi już zacząłem mozolną walkę.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez grzesiek83 » piątek, 28 maja 2021, 15:49

Mały krok do przodu, położyłem większe kalki.

Obrazek
Obrazek

Od razu model nabrał uroku.
Teraz jestem w trakcie kładzenia stencili, a tych jest od .... dużo.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez grzesiek83 » piątek, 18 czerwca 2021, 10:23

Kalek było naprawdę dużo ale uporałem się z nimi szybciej niż myślałem. Następnie model zabezpieczyłem ponownie lakierem bezbarwnym i przystąpiłem do kładzenia washa.

Tu na początku prac:
Obrazek

Po washu i kilku innych zabiegach upiększających pokryłem na koniec model lakierem matowym.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Skończyłem także prace nad pozostałą drobnicą jak podwozie, podwieszenia, pitot, stożek wlotowy czy siłowniki pokryw podwozia.
Obrazek

Teraz pozostało to wszystko złożyć w całość. Do dokończenia pozostały mi tylko pokrywy komór podwozia, wykonanie i doklejenie odgromników na skrzydłach oraz namalowanie uszczelki na owiewce. To ostatnie będzie chyba najtrudniejsze do wykonania ale mam pewien pomysł. Zobaczymy jak wyjdzie.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez grzesiek83 » poniedziałek, 21 czerwca 2021, 14:30

Wszystkie większe elementy sklejone w całość, przez co Mig nabrał naprawdę rasowego wyglądu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zostało kilka drobnych elementów do doklejenia ale to już drobnostki. Na koniec tygodnia przewiduję galerię końcową.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez grzesiek83 » czwartek, 24 czerwca 2021, 12:00

Wielki dzień, udało mi się doprowadzić budowę modelu Miga-21 do szczęśliwego końca.

Obrazek

Jak mi się uda to wrzucę galerię modelu jeszcze przed weekendem, a na pewno pojawi się najpóźniej we wtorek.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: MiG-21 MF Eduard 1:72

Postprzez tommyk » czwartek, 24 czerwca 2021, 12:50

Bardzo, bardzo fajny :) Gratulacje
I doszła jeszcze uszczelka na owiewce i wiatrochronie. Malowana, czy kalka Eduarda?
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Następna strona

Powrót do Warsztat rzemieślniczy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości