Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez alex_stela » wtorek, 29 grudnia 2020, 18:06

Dawno żadnego śmigłowca nie skleiłem... W zasadzie to skleiłem tylko jednego - Wessexa HAS.3 z Italeri w skali 1/72, i to jakieś 8 lat temu... Aby więc oderwać się od "samolotowej" rutyny, a jednocześnie zbytnio nie zaszaleć, teraz też skleję Wessexa z Italeri w skali 1/72. :mrgreen:

Gdyby odbywały się konkursy piękności dla śmigłowców, to Westland Wessex (podobnie jak jego pierwowzór, czyli Sikorsky H-34), pewnie nie zostałby wpuszczony nawet w okolice miasta, w którym taki konkurs by się odbywał. Ale nie o urodę tu chodzi, a o użyteczność, a w swoim czasie Wessexy były "koniami roboczymi" RAF i Royal Navy. I choć od końca lat 70-tych powoli wypierane były przez Sea Kingi, to rolę "koni roboczych" pełniły jeszcze w trakcie konfliktu falklandzkiego w 1982 r., a to mój ulubiony modelarski temat.

Pewnie dla mojej kolekcji dużo ciekawiej byłoby, gdybym wygrzebał z magazynku jakiegoś Lynxa, Chinooka czy inną Pumę, ale pudło z Wessexem leżało na wierzchu, bo był to "combo box" z Sea Harrierem, którego niedawno skończyłem. Zlitowałem się więc nad sierotą i tym sposobem powstał poniższy inbox ze śnieżynką:

Obrazek

Obrazek

Jak widać model nie grzeszy przesadną ilością części (a kilka z nich i tak nie jest do tej wersji!), nie jest też specjalnie dokładny i szczegółowy. Linie podziału szerokie, szkiełka trochę grube... Po prostu typowe Italeri z II połowy lat 90-tych. Do pomocy poprosiłem niejakiego Eduardo i raczej na nim lista pomocników się skończy:

Obrazek

Zapowiada się fajna zabawa, szczególnie jak patrzę na te fototrawione siateczki. :->
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Reklama

Re: Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez alex_stela » piątek, 1 stycznia 2021, 22:10

No to do roboty.

Na początek naprawa największego babola tego zestawu:
Obrazek
Wygląda niby normalnie, tyle że jest na odwrót! Łopatki wirnika ogonowego w Wessexie powinny obracać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. :P

Potem czyszczenie części pod "oblachowanie". Italeri wykonało co prawda imitacje kratownic konstrukcji przedziału transportowego, ale są one naszpikowane taką ilością nierówności i kółek po wypychaczach, że Eduard (słusznie) zdecydował się na zastąpienie tego elementu blachami:
Obrazek

Po wyszpachlowaniu i wyszlifowaniu wnętrza kadłuba oraz doklejeniu blaszek wygląda to tak:
Obrazek

W międzyczasie zabrałem się za kokpit i elementy wnętrza przedziału transportowego. Po prawej widać też wirnik śmigła ogonowego po korekcie - teraz łopaty będą obracać się w prawidłowym kierunku:
Obrazek

Wnętrze zaczęło nabierać kolorów. Niestety imitację materiałowej podsufitki w przedziale transportowym (na zdjęciu po lewej na dole) musiałem wykonać od podstaw sam. Poprawiłem też tekstylne siedzenia, bo zestawowe raczej nie wyglądały jak te z Wessexa:
Obrazek

Teraz zabiorę się za drobiazgi we wnętrzu i jego ubrudzenie.

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez Michał Janik » piątek, 1 stycznia 2021, 22:37

A przypadkiem wirniki łopat głównych nie obracają się również w przeciwną stronę? Szykując się do zrobienia Humprey'a (co jeszcze nie nastąpiło), gdzieś spotkałem się z taką opinią.

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez alex_stela » piątek, 1 stycznia 2021, 22:49

Michał Janik napisał(a):A przypadkiem wirniki łopat głównych nie obracają się również w przeciwną stronę? Szykując się do zrobienia Humprey'a (co jeszcze nie nastąpiło), gdzieś spotkałem się z taką opinią.

:shock:
A to muszę sprawdzić, bo nie spotkałem się z uwagami odnośnie wirnika głównego. Tutaj już tak łatwej korekty nie da się zrobić ze względu na wygięcie łopat. Dziękuję za czujność!

EDIT:
Michale - sprawdziłem! Na szczęście łopaty wirnika głównego są w porządku! Kamień spadł mi z serca! :P
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez Michał Janik » sobota, 2 stycznia 2021, 02:15

alex_stela napisał(a):Michale - sprawdziłem! Na szczęście łopaty wirnika głównego są w porządku! Kamień spadł mi z serca! :P


Dzięki serdeczne i przepraszam w takim razie za porcję niepotrzebnego stresu. Mi zaś podniosła się motywacja do wzięcia się za Humpreya ;o).

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez alex_stela » sobota, 2 stycznia 2021, 19:45

Dziś znów nie próżnowałem.

Dokończyłem elementy wnętrza. Nawet jestem zadowolony, choć i tak niewiele z tego będzie widać w skończonym modelu.
Obrazek

Wkleiłem wszystko w lewą połowę kadłuba. Spasowanie całkiem całkiem!
Obrazek

Nie pozostało mi więc nic innego, jak zamknąć kadłub.
Obrazek

Teraz zabiorę się za część dziobową, czyli to, co w Wessexie najbrzydsze. ;o)
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez Aleksander » sobota, 2 stycznia 2021, 20:08

Bardzo lubię ten śmigłowiec, choć wolę wersję amerykańską, z typowym "dzióbkiem" (H-34 "Chocktaw").
Ale mój nawet w 1/3 tak dobrze nie wygląda jak Twoja praca - z przyjemnością patrzę i podziwiam czekając na końcowy efekt. Kabina desantowa super! Kokpit też fajny - dawaj dalej
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7973
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez konwin » sobota, 2 stycznia 2021, 23:51

Piszesz brzydal, a ja mam słabość do tego pasikonika.
Polubiłem go od oglądają film full „metal Jacket Stanleya Kubrika.
Akurat tam Wessexy grały w zastępstwie Sikorskiego.
Mam ten śmigłowiec w 1:32 nawet chciałem nim startować w tym konkursie.
Powodzenia
Avatar użytkownika
konwin
 
Posty: 234
Dołączył(a): czwartek, 7 czerwca 2012, 23:12

Re: Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez Paweł Wymysłowski » wtorek, 5 stycznia 2021, 13:39

Michał Janik napisał(a):Dzięki serdeczne i przepraszam w takim razie za porcję niepotrzebnego stresu. Mi zaś podniosła się motywacja do wzięcia się za Humpreya ;o).

Jeśli nie czytałeś to polecam "Down South" Christophera Parry'ego, który był na nim operatorem szpeju wszelakiego. Modelarsko wiele nie wniesie, ale ciekawy dokument, bo nie są to wspomnienia, ale dziennik pisany na bieżąco.
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
Paweł Wymysłowski
 
Posty: 566
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 12:08
Lokalizacja: Z lasu

Re: Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez piotrkur » wtorek, 5 stycznia 2021, 14:09

konwin napisał(a):Piszesz brzydal, a ja mam słabość do tego pasikonika.
Polubiłem go od oglądają film full „metal Jacket Stanleya Kubrika.
Akurat tam Wessexy grały w zastępstwie Sikorskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=S06nIz4scvI
Avatar użytkownika
piotrkur
 
Posty: 930
Dołączył(a): sobota, 29 maja 2010, 21:46

Re: Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez Michał Janik » wtorek, 5 stycznia 2021, 15:00

Paweł Wymysłowski napisał(a):
Michał Janik napisał(a):Dzięki serdeczne i przepraszam w takim razie za porcję niepotrzebnego stresu. Mi zaś podniosła się motywacja do wzięcia się za Humpreya ;o).

Jeśli nie czytałeś to polecam "Down South" Christophera Parry'ego, który był na nim operatorem szpeju wszelakiego. Modelarsko wiele nie wniesie, ale ciekawy dokument, bo nie są to wspomnienia, ale dziennik pisany na bieżąco.


Nie czytałem, poszukam, dzięki.
Z Falklandów polecam:
Obrazek
ale pewnie znacie.

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez alex_stela » sobota, 9 stycznia 2021, 16:50

O! Klimatycznie się zrobiło. 8-)

Czas na aktualizację, bo coś tam jednak podłubałem przez ubiegły tydzień.

Zabrałem się za dziób Wessexa. Niestety spasowanie elementów wchodzących w jego skład nie było najlepsze i trochę czasu musiałem mu poświęcić.
Obrazek

Na szczęście doklejenie całej sekcji do reszty kadłuba poszło już bezproblemowo, więc mogłem zabrać się za oklejanie całości blaszkami z eduardowego zestawu "exterior".

Obrazek

Przy okazji okazało się, jak mało szczegółowy jest model Italeri i ile drobnych błędów go gnębi. Musiałem zaszpachlować większość otworów, bo były albo zbędne, albo w zupełnie złych miejscach (niestety dotyczy także dość upierdliwych wnęk pod schodki załogi). Dodałem z kolei różne otwory i wloty powietrza, których w modelu nie ma, a być powinny.

Obrazek

Obrazek

Sporo czasu zajęło mi wycinanie części kadłuba pod fototrawione siatki, aby uzyskać efekt "przejrzystości" jak w oryginale. W większości przypadków się udało. :P

Obrazek

Teraz czeka mnie szlifowanie szpachli i dokończenie "blachowania", po czym będę mógł zabrać się za podwozie i inne wystające z kadłuba rury.

Robota jest jak na razie dość żmudna, ale całkiem przyjemna.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez alex_stela » sobota, 16 stycznia 2021, 17:42

Mała aktualizacja.

Ponieważ prace szpachlowo-szlifierskie na kadłubie lekko się przeciągnęły, to w międzyczasie zabrałem się za Wessexowy wiatraczek:
Obrazek

Następnie przyszła kolej na maskowanie i doklejenie oszklenia. Po tej operacji całość pokryłem warstwą podkładu:
Obrazek

Trochę baboli wyszło, a po ich korekcie zabrałem się za doklejenie (a w niektórych przypadkach również za dorobienie) różnego rodzaju rur, rurek i rureczek:
Obrazek

Parę elementów jeszcze do zrobienia zostało, ale można powiedzieć że Wessex powoli przymierza się do wizyty w lakierni.

EDIT 17.01.2021:
Zwykle w weekendowe, zimowe popołudnia udaję się do pensjonatu "Źródełko" Państwa Ewy i Zbigniewa Żyłów, aby przy kuflu cieszyńskiego piwa pooglądać zmagania ich syna w skokach narciarskich. Ponieważ jednak wszystkie "wodopoje" pozamykali, a Pieter i tak dzisiaj nie startował, to dokończyłem blachowanie (i nie tylko) Wessexa.

Obrazek

Obrazek

Teraz już tylko likwidacja kilku niedociągnięć i mogę szukać odpowiedniego odcienia zieleni dla mojego brzydala. Tak, brzydki jest chyba bardzo, bo nawet moja żona na jego widok zakrzyknęła "O Boże, co to jest???", a przecież wybrała mnie na swojego męża, co świadczy o jej dość liberalnym podejściu do estetyki... :mrgreen:

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez alex_stela » niedziela, 24 stycznia 2021, 16:50

Prace malarskie w toku.

Najpierw ostateczna warstwa podkładu i lekki preshading:
Obrazek

No i zabawa w zielone:
Obrazek

Jako barw podstawowych użyłem zieleni FS34079 i FS34102, rozjaśnianych tu i ówdzie Duck Egg Green (wszystko Gunze H). Na koniec całość delikatnie przefiltrowałem mocno rozcieńczoną emalią Xtracolor X28 o wdzięcznej nazwie "BS298 Royal Navy Helicopter Olive Drab", która pewnie będzie schła całe wieki...

Ponieważ lista barw przy tym modelu została w zasadzie wyczerpana, to chyba mogę zakończyć relację z prac malarskich. :P

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Wessex HU.5, 1/72 Italeri

Postprzez alex_stela » wtorek, 2 lutego 2021, 20:34

Zielony brzydal dostał kilka czarnych elementów, warstwę lakieru błyszczącego i oznakowanie. Kalkomanii nie było ich zbyt wiele, więc robota poszła w miarę szybko. Znaki, litery kodowe i numer seryjny pochodzą z zestawu DP Casper "Operation Corporate", a pomniejsze kalki to Italeri z pudełka i drobiazgi z zapasów.
Obrazek
Obrazek

I wszystko byłoby pięknie (bo kaleczki siadły zacnie) gdybym nie zorientował się w międzyczasie, że środkowe maszty antenowe nad brytyjskimi rondlami zamontowałem o jakieś 5mm za bardzo do tyłu względem tego, co być powinno. :evil: Musiałem je więc odciąć i zamontować w odpowiednim miejscu, co samo w sobie aż tak dużym kłopotem nie było. Niestety problemem stały się paskudne dziury nad rondlami, bowiem wraz z odciętymi masztami odpadło całkiem sporo farby i podkładu, a łatanie, szlifowanie i malowanie czegoś takiego na już pomalowanym i okalkowanym modelu to robota, której naprawdę nie chce się robić. :?
Obrazek

Mam nadzieję, że jakoś uda mi się doprowadzić to do porządku i cdn. :-/
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Następna strona

Powrót do Warsztat rzemieślniczy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości