Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez alex_stela » poniedziałek, 15 lutego 2021, 19:36

Rozpoczynam czwarty "falklandzki" model w tym konkursie. Tym razem padło na Mirage IIIEA w skali 1/72, do budowy którego wykorzystam zestaw Modelsvit wydany w ubiegłym roku. Miałem nie kupować tego modelu i złożyć kupionego lata temu RV Aircrafta, ewentualnie poczekać na nowe Special Hobby, ale... nie wyszło. :mrgreen:

W ramkach wszystko wygląda bardzo obiecująco. Jak na "short-runa" to rzekłbym nawet, że rewelacyjnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobaczymy jak będzie się składał i ile z tych delikatnych detali na powierzchni przetrwa to składanie. :->

Z dodatków tylko żywiczny fotel Pavli i rurka Pitota z Mastera.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen, 1/72 (REV) 70%; Liberator Mk.VI, 1/72 (ACA) 10%; M-346 Bielik, 1/48 (KIN) 0%

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 234
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Reklama

Re: Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez Flyzloty » poniedziałek, 15 lutego 2021, 21:01

No to zdominowałeś konkurs tymi Falklandami.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 01:13
Lokalizacja: Kraków

Re: Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez Michał Janik » poniedziałek, 15 lutego 2021, 21:03

alex_stela napisał(a):W ramkach wszystko wygląda bardzo obiecująco. Jak na "short-runa" to rzekłbym nawet, że rewelacyjnie.


Mam podobne wrażenia z obmacania swojego.
Trochę osłupiałem jak zobaczyłem gęstwę tych detali precyzyjnie odlanych w plastiku.
Fotel z ilu części plastikowych? Trzech? Czterech? Do tego jeszcze elementy blaszkowe...
Zapomniałeś pochwalić też podwieszenia. Są wypasione. Model kosztuje sporo bo ok. 120 zł, ale w zasadzie naprawdę nie ma sensu dokładać więcej choć złotówki na akcesoria. Pitot i fotel - rozumiem, że to troszkę dla ekstrawagancji ;o) ...
PS. Idziesz jak burza!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez alex_stela » wtorek, 16 lutego 2021, 13:20

Flyzloty napisał(a):No to zdominowałeś konkurs tymi Falklandami.

No sorry... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Michał Janik napisał(a):Mam podobne wrażenia z obmacania swojego.
Trochę osłupiałem jak zobaczyłem gęstwę tych detali precyzyjnie odlanych w plastiku.
Fotel z ilu części plastikowych? Trzech? Czterech? Do tego jeszcze elementy blaszkowe...

7 części plastikowych + 7 blaszanych. W 1/72! :shock:

Michał Janik napisał(a):Zapomniałeś pochwalić też podwieszenia. Są wypasione. Model kosztuje sporo bo ok. 120 zł, ale w zasadzie naprawdę nie ma sensu dokładać więcej choć złotówki na akcesoria.

Na początku trochę było mi szkoda wywalać tyle kasy na ten modelik, w sumie niewielki i "szortranowy" przecież. Teraz jednak widzę, że jest wart każdego wydanego PLN. Nadzwyczajny jak na tę skalę poziom detali to jedno, ale muszę jeszcze chłopaków z Modelsvita pochwalić za niezwykle przemyślaną konstrukcję i za spasowanie elementów! W dodatku żadnych problemów z kółkami po wypychaczach, nadlewkami i takimi tam. Gdyby nie nieco uciążliwe odcinanie elementów z ramek, to w ogóle zapomniałbym, że to short-run. Ogólnie jestem bardzo pozytywnie zaskoczony i bardzo chciałbym, aby to pozytywne zaskoczenie trwało do końca.

Michał Janik napisał(a):Pitot i fotel - rozumiem, że to troszkę dla ekstrawagancji ;o) ...

Nie, po prostu kupiłem je jakieś 100 lat temu do modelu Hellera, to co będą leżeć. :D Zresztą nadal nie doszedłem do tego, jaki model fotela stosowany był w argentyńskich Mirage`ach IIIEA (bo w owym czasie stosowano 2 różne Mk.4 oraz przynajmniej jeden typ Mk.6). Całkiem możliwe, że zależało to od konkretnego egzemplarza, tak więc kwestie martino-bakerowe zostawiam sobie na koniec. ;o)

A teraz parę zdjęć z produkcji.

1. Montaż elementów kokpitu:
Obrazek

2. Przygotowanie dyszy silnika (też 7 elementów z plastiku + 2 metalowe!)
Obrazek

3. Pociągnięta aluminium wnęka podwozia przedniego (składa się ją przy okazji kokpitu):
Obrazek

4. Powklejane i maźnięte elementy wnęk podwozia głównego:
Obrazek

5. Malunki w kokpicie - niestety w oryginale był on czarny, więc trzeba się będzie trochę pogimnastykować, żeby nadać mu życia:
Obrazek

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen, 1/72 (REV) 70%; Liberator Mk.VI, 1/72 (ACA) 10%; M-346 Bielik, 1/48 (KIN) 0%

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 234
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez LR90 » wtorek, 16 lutego 2021, 16:13

Z wielką atencją będę obserwował :)
LR90
 
Posty: 81
Dołączył(a): sobota, 7 grudnia 2013, 19:05

Re: Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez Aleksander » wtorek, 16 lutego 2021, 22:20

Lubię ten samolot właśnie w wersji E, z przyjemnością będę śledził wątek.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez alex_stela » czwartek, 18 lutego 2021, 09:30

Mimo braku czasu coś tam podłubałem. Oto efekty zaledwie kilku wtorkowo-środowych godzin roboczych:

Najpierw postanowiłem zamknąć tylną część płatowca. Spasowanie kadłuba do skrzydeł u góry godne "tamigawy" (mimo braku jakichkolwiek kołków ustalających):
Obrazek

Pozostała niewielka szpara na górze kadłuba, ale tylko w miejscu, gdzie będzie statecznik pionowy, więc nie ma ona żadnego znaczenia. Gdyby nie to, że gdzieniegdzie przesadziłem z klejem, to obyłoby się bez żadnego szlifowania!

Nieco więcej wprawy wymagało doklejenie wlotów powietrza, ale i tu obyło się bez przykrych niespodzianek:
Obrazek

Sklejenie kadłuba ze skrzydłami prowadzi do jednoczesnego "zamknięcia" komór podwozia głównego, które składają się z kilku elementów. Wszystko spasowane idealnie:
Obrazek

Wewnętrzna część dyszy silnika prezentuje się elegancko bez żadnych ingerencji. Mimo że sama "rura" dyszy składa się z trzech elementów (widać w poście wyżej), to ich łączenia są niewidoczne:
Obrazek

Do doklejenia zostaje zewnętrzna część dyszy z elementami fototrawionymi, ale to później. Teraz przednia część kadłuba. Na początek nakleiłem kalkomanie na panele boczne i tablicę przyrządów:
Obrazek

Kalki ładnie zareagowały na Micro Sol, więc zabrałem się za domalowanie paru elementów, cieniowanie, suchopędzlowanie, washowanie i lakierowanie. Mimo że różnicowanie czarnych powierzchni to nie jest to, co lubię najbardziej, to całkiem fajnie to wyszło (choć na zdjęciach nie widać) :P
Obrazek

Przyszła więc kolej na zamknięcie "nosa". Znów brak kołków ustalających, więc trzeba trochę wprawy, ale dopasowanie pierwsza klasa. Tylna ściana kokpitu idealnie wlazła na swoje miejsce w kadłubie, a to wszystko bez odrobiny ingerencji pilnikiem czy skalpelem:
Obrazek

Teraz czeka mnie "chwila prawdy", czyli doklejenie nosa do reszty kadłuba. W międzyczasie skleiłem zbiorniki paliwa - i znów eleganckie spasowanie.
Obrazek

Szczerze mówiąc - dawno mi się nic tak dobrze nie sklejało, jak tego Modelsvita! Bardziej niż "wpadek producenta" obawiam się własnych błędów, bo przy takim dopasowaniu nawet delikatne przybrudzenie klejem czy złe odcięcie ramki wlewowej prowadzi do zgrzytu. W każdym razie cdn. I to niebawem. :D
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen, 1/72 (REV) 70%; Liberator Mk.VI, 1/72 (ACA) 10%; M-346 Bielik, 1/48 (KIN) 0%

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 234
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez Michał Janik » czwartek, 18 lutego 2021, 18:44

Nie będę zaczynał żadnego nowego modelu, dopóki nie skończę zaczętego...
Nie będę zaczynał żadnego nowego modelu, dopóki nie skończę zaczętego...
Nie będę zaczynał żadnego nowego modelu, dopóki nie skończę zaczętego...

Bezlitośnie wodzisz na pokuszenie!

PS.
Mimo że różnicowanie czarnych powierzchni to nie jest to, co lubię najbardziej, to całkiem fajnie to wyszło (choć na zdjęciach nie widać)

Nie kokietuj - widać, i to bardzo dobrze.

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez Paweł Wymysłowski » piątek, 19 lutego 2021, 01:40

Będzie "polskie" malowanie?
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
Paweł Wymysłowski
 
Posty: 566
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 12:08
Lokalizacja: Z lasu

Re: Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez TomekWnęk » piątek, 19 lutego 2021, 08:27

alex_stela napisał(a):na zdjęciach nie widać
Widać, widać. Zwłaszcza na tym zaraz poniżej.
'Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.'
Avatar użytkownika
TomekWnęk
 
Posty: 1716
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez alex_stela » piątek, 19 lutego 2021, 09:47

Michał Janik napisał(a):Nie będę zaczynał żadnego nowego modelu, dopóki nie skończę zaczętego...
Nie będę zaczynał żadnego nowego modelu, dopóki nie skończę zaczętego...
Nie będę zaczynał żadnego nowego modelu, dopóki nie skończę zaczętego...

:twisted: :twisted: :twisted:
Aktualnie mam tak z 10-ma modelami. :D Oczywiście za jedenasty wezmę się dopiero wtedy, jak skończę te 10... Taaa... Akurat... :P Wczoraj dłubałem 5 modeli na przemian, z czego większość czasu zajęła mi korekta nosa Sea Harriera FA.2 z Airfixa, bo w końcu doszedłem do tego, co z nim jest nie tak, że na wszystkich zdjęciach gotowych modeli wygląda jak narąbany pingwin, któremu ktoś obił dziób... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ale Mirage ma priorytet! ;o)

Paweł Wymysłowski napisał(a):Będzie "polskie" malowanie?

Chodzi Ci pewnie o pudełkowe I-014 Pana Kapitana Marcosa Juana Czerwinski? Hmmm... Prawdopodobnie tak, choć skłaniam się też ku I-015 lub I-019, które 1 maja 1982 wzięły udział w walce powietrznej z Sea Harrierami (nie skończyło się to dla tych Mirage'y najlepiej). W każdym razie mają być 2x zbiorniki 1700 litrów + 2x Matra Magic pod skrzydłami, czyli główna konfiguracja właśnie z 1 maja. Zdaje się, że I-014 też wtedy tak latał, ale muszę sprawdzić, czy przypadkiem nie miał przez cały dzień Shafrirów, bo takowych nie mam na składzie, no i czy na pewno Czerwinski był akurat za jego sterami. Na szczęście mam jeszcze trochę czasu na zgłębienie tego tematu.


Wracając do budowy - wczoraj dokleiłem nos Mirage`a do reszty płatowca i było przy tym trochę gimnastyki. Zgodnie z przewidywaniami ten model jest tak dokładnie spasowany, że nie wybacza nawet najmniejszych błędów czy niedoróbek. W moim przypadku problemem były niedostatecznie wciśnięte w kadłub wewnętrzne części wlotów powietrza, które o jakieś śmieszne ułamki milimetra za bardzo wystawały do środka i musiałem je troszkę spiłować, żeby nos wskoczył na swoje miejsce. A jak już się zaczyna przy tym modelu operować pilniczkiem, to jakieś nowe nierówności się tworzy i można więcej napsuć niż poprawić, więc lepiej tego unikać w miarę możliwości (no Modelarska Rada Roku mi wyszła, naprawdę...) :P

W każdym razie zanim połączenia nosa z kadłubem potraktowałem Tamiya Extra Thin Cement i CA, to jakieś 20 razy sprawdzałem geometrię płatowca we wszystkich trzech osiach. Od razu dopasowałem też element grzbietu, który ma później wskoczyć za kabinę i dodatkowo połączyć przednią sekcję z resztą kadłuba. Po półgodzinnej "walce" wszystko siadło tak, jak powinno. W zasadzie to na opis tego etapu budowy poświęciłem zdecydowanie zbyt wiele czasu, bo w porównaniu np. do dopasowania nosa i wlotów powietrza "nieszortranowego" przecież Horneta w 1/48 z Kinetica, którego kleję "na boku", to była bułka z masłem czy tam inny "pis of kejk"... :D

Następnie wszelkie dotychczasowe spoiny pokryłem niewielką ilością Mr. Surfacer'a 500 (zwykła szpachla byłaby tu wyraźnym nadużyciem). Najwięcej uwagi wymagają spoiny na dolnej części skrzydeł. Na szczęście w większości przebiegają one dość daleko od najbliższych linii podziału blach (i tak powinno być we wszystkich modelach!), więc straty po szlifowaniu powinny być minimalne, choć pewnie nieuniknione.

A teraz zdjęcia... Hmmm... Chyba muszę dopiero zrobić... :mrgreen:

EDIT 18:27:
Zrobiłem ;o)

Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 19 lutego 2021, 19:27 przez alex_stela, łącznie edytowano 1 raz
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen, 1/72 (REV) 70%; Liberator Mk.VI, 1/72 (ACA) 10%; M-346 Bielik, 1/48 (KIN) 0%

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 234
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez Łukasz_K » piątek, 19 lutego 2021, 10:00

Michał Janik napisał(a):Nie będę zaczynał żadnego nowego modelu, dopóki nie skończę zaczętego...


... nigdy nie powiedział żaden modelarz :P

alex_stela napisał(a):A teraz zdjęcia... Hmmm... Chyba muszę dopiero zrobić...


a to dobrze, bo już myślałem że mi nie wyświetla :D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4834
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez alex_stela » piątek, 19 lutego 2021, 20:09

Ponieważ modele idealne nie istnieją (niestety), to udało mi się wreszcie znaleźć babola w Mirage`u III Modelsvita! :twisted:
Sprawa nie jest poważna, ale górnej części prawego skrzydła z niewiadomych powodów brakuje jakieś 0,2 - 0,3 mm długości przy tylnej krawędzi, i to nie na całej szerokości skrzydła:
Obrazek

Oczywiście jest to proste i dość bezbolesne w naprawie za pomocą cienkiego paska plastiku i odrobiny kleju, ale fakt odnotowuję bo podejrzewam, że to błąd form, a nie tylko mojego egzemplarza.
Obrazek

Lewe skrzydło nie ma tej wady, więc ode mnie to koniec sensacji na dzisiaj. :mrgreen:
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen, 1/72 (REV) 70%; Liberator Mk.VI, 1/72 (ACA) 10%; M-346 Bielik, 1/48 (KIN) 0%

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 234
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez Mikolaj75 » piątek, 19 lutego 2021, 22:48

Oj z tym rozgrzebywaniem i wyrzutami z powodu nieskończonych tematów to ja też coś wiem.. I niestety Twój warsztat zmusza mnie do zadania pytania, a nie jestem pewien czy chcę znać odpowiedź:
Czy coś Ci wiadomo aby modelsvitowa dwumiejscówka Miraga III prezentowała ten sam poziom wyjściowy jako zestaw?
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 537
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 18:16

Re: Mirage IIIEA, Falklandy '82, 1/72 Modelsvit

Postprzez alex_stela » sobota, 20 lutego 2021, 00:15

Mikolaj75 napisał(a):Czy coś Ci wiadomo aby modelsvitowa dwumiejscówka Miraga III prezentowała ten sam poziom wyjściowy jako zestaw?


Szczerze mówiąc to nie wiem, bo nie miałem w rękach. Ale z tego co czytałem, to ten Mirage IIIEA/EBR jest z całkiem nowych form, z poprawionymi wieloma elementami względem starszych Mirage'y III Modelsvita (w tym E i B). Zapowiadana wersja C też ma być z nowych form. Ale co tam było "nie tak" w tych starszych modelach i jak jest z ich sklejalnością, to tego niestety nie wiem.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen, 1/72 (REV) 70%; Liberator Mk.VI, 1/72 (ACA) 10%; M-346 Bielik, 1/48 (KIN) 0%

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 234
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Następna strona

Powrót do Warsztat rzemieślniczy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości