A-90 Orlyonok, Zvezda 1:144

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

A-90 Orlyonok, Zvezda 1:144

Postprzez MarekW » piątek, 26 lutego 2021, 18:11

Zastanawiałem się w jakiej kategorii umieścić ten projekt. I chyba najwłaściwsze miejsce to "na wodzie". Bo ekranoplany to konstrukcje, które przypominają samolot i wykorzystują podobne zjawiska fizyczne, jednak operują tylko na ograniczonej wysokości nad ziemią lub wodą. W czasach Zimnej Wojny konstruktorzy radzieccy wykorzystali zjawisko efektu przypowierzchniowego do budowy monstrualnych konstrukcji, których zadaniem było uderzyć szybko i znienacka na amerykańskie lotniskowce i zatopić je salwą przenoszonych rakiet. A-90 Orlyonok (Orlik) był natomiast pojazdem transportowo-desantowym mogącym pomieścić 150 żołnierzy lub 2 pojazdy wojskowe. Przy starcie wykorzystywał dwa silniki turbowentylatorowe o ciągu 103 kN każdy, które wytwarzały poduszkę nośną między powierzchnią wody, a płatami. Po ustabilizowaniu lotu do zapewnienia prędkości wystarczał potężny silnik turbośmigłowy Kuzniecow NK-12MK. Ekranoplan osiągał prędkość 400km/h, a jego zasięg wynosił 1500km. Jako jeden z niewielu ekranoplanów A-90 miał również podwozie kołowe pozwalające wyjechać z wody np. na plażę by wyładować desant.

Obrazek

Obrazek
MarekW
 
Posty: 52
Dołączył(a): sobota, 31 grudnia 2016, 17:54
Lokalizacja: Sochaczew

Reklama

Re: A-90 Orlyonok, Zvezda 1:144

Postprzez MarekW » czwartek, 4 marca 2021, 12:05

Sam zestaw Zvezdy jest dość ubogi w zakresie wyposażenia dodatkowego. Środek jednostki jest w zasadzie pusty. Brakuje nawet namiastki kabiny pilotów. Spróbuję to jakoś uzupełnić. Mam też zamysł by zrobić otwierany otwór do załadunku pojazdów - jak poniżej:
Obrazek

Na początek dokonałem dekapitacji kadłuba z myślą o zagospodarowaniu pustego wnętrza:
Obrazek

Całość po złożeniu próbnym elementów na sucho. Figurki załogi w skali pokazują wielkość konstrukcji:
Obrazek

Do modyfikacji będzie jeszcze podwozie kołowe, które chcę wyciągnąć do położenia pełzającego. Brak jest okien, tzn. są czarne kalkomanie do przyklejenia w miejscach obrysów okiennych. Spróbuję wyciąć otwory i wstawić szyby :)
MarekW
 
Posty: 52
Dołączył(a): sobota, 31 grudnia 2016, 17:54
Lokalizacja: Sochaczew


Powrót do Warsztat rzemieślniczy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości