English Electric Canberra B Mk.62, 1/48 Airfix

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

English Electric Canberra B Mk.62, 1/48 Airfix

Postprzez alex_stela » czwartek, 11 marca 2021, 21:43

Czas na coś większego - English Electric Canberra w raczej nietypowej dla mnie skali 1:48. Tym samym rozgrzebuję mój piąty model w tym konkursie, co jest naprawdę szokujące, bo zwykle nie kończę nawet jednego. :shock: :shock: :shock:
Nadal winię za tę sytuację zamknięte bary. :P

Canberra to konstrukcja mocno zimnowojenna, brytyjska. Malowanie będzie z okresu wojny o Falklandy w 1982 r. (cóż za niespodzianka!), niebrytyjskie. :mrgreen:

Wersja bombowa B Mk.62, czyli po prostu Canberra B.2 w wersji eksportowej dla Sił Powietrznych Argentyny. Fuerza Aerea Argentina zakupiła 10 samolotów tej wersji i 2 w wersji szkolno-treningowej T.64 z nadwyżek RAF. Brytyjczycy dostarczyli je w latach 1970-71 z dużym zapasem 1000-funtowych bomb, czego mieli pożałować 11 lat później, bo Argentyńczycy użyli ich przeciwko siłom brytyjskim na Falklandach, choć raczej z mizernym skutkiem. Ostatnie 3 Canberry Argentyńczycy używali do 2000 roku.

Model Airfixa z 2008 r., nieco "mydlany" i "rowiasty", raczej mało szczegółowy, pewnie tu i ówdzie schrzaniony merytorycznie, ale za to jaki duuuuuuuży!!! :D Na szczęście Airfix uwzględnił argentyńską wersję i argentyńskie malowanie, więc obędzie się bez zbędnych kombinacji w tej kwestii.

No to czas na parę regulaminowych fotek ze śnieżynką w tle.

Widok ogólny:
Obrazek

Arkusz kalkomanii o skromnych wymiarach 48x24 cm:
Obrazek

Wspomniane "mydło" i "rowy":
Obrazek

Zbliżenia na szczegółowość detali:
Obrazek
Obrazek

Zbliżenie na przejrzystość oszklenia:
Obrazek

Fotka wyprasek głównych z Miragem III w 1/72 dla porównania:
Obrazek

Zawartość Eduardowego Big Eda, którym będę się wspomagał przy budowie:
Obrazek

Jutro zaczynam. 8-)
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Reklama

Re: English Electric Canberra B Mk.62, 1/48 Airfix

Postprzez Mac Eyka » piątek, 12 marca 2021, 09:19

Czy te zamkniecie barów wytrzyma twój domowy budżet.
Co pokazujesz model co coraz bardziej bogato.
Na twoich zdjęciach to parę stówek jest przecież.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3024
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: English Electric Canberra B Mk.62, 1/48 Airfix

Postprzez alex_stela » piątek, 12 marca 2021, 18:15

Mac Eyka napisał(a):Czy te zamkniecie barów wytrzyma twój domowy budżet.

Zależy kto ile w barach wydaje - u mnie budżet domowy, mimo wydatków modelarskich, bardzo zyskuje. :D

Mac Eyka napisał(a):Na twoich zdjęciach to parę stówek jest przecież.

W tym wypadku dokładnie 258 PLN (126 PLN model + 132 PLN Big Ed) wydane w Martoli w 2012 r., więc już nawet nie pamiętam... :P

Dobra - pierwsze koty za płoty. Na początek głównie destrukcja, bo musiałem w kabinie sporo ciąć i szlifować pod blaszki Edka. Potem już bardziej kreatywnie - zmontowany i wklejony luk bombowy oraz wnęka podwozia przedniego, posklejane i podrasowane elementy kokpitu, a całość machnięta czarnym podkładem. Czarny jest zresztą kolorem przewodnim wnętrza Canberry. Całego wnętrza.
Obrazek
Obrazek

Nad wnękę podwozia przedniego Airfix sugeruje załadować 100g (!) balastu. Ciężko się zrobiło. Jak model nie wyjdzie to będę mógł używać kadłuba jako pałki do samoobrony... :P

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: English Electric Canberra B Mk.62, 1/48 Airfix

Postprzez alex_stela » sobota, 13 marca 2021, 16:13

Zabawy z kokpitem ciąg dalszy. Bez napinki, żadnych tam scratchy i kombinowania, bo i tak niewiele z tego będzie widać. Za to zużyłem naprawdę sporo blach z zestawów Eduarda...
Obrazek

Potem to wszystko zamontowałem w kadłubie...
Obrazek
Obrazek

...co pozwoliło mi na jego zamknięcie:
Obrazek

Całkiem niezły postęp, jak na niecałe 2 dni roboty. :->
Teraz kadłub będzie sobie schnął, a ja zabieram się za skrzydła.

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: English Electric Canberra B Mk.62, 1/48 Airfix

Postprzez alex_stela » niedziela, 14 marca 2021, 23:44

Po sklejeniu skrzydeł zabrałem się za "odchudzanie" linii podziałowych na całym płatowcu. Tradycyjnie najpierw istniejące linie pogłębiłem...
Obrazek

...potem zalałem je Surfacerem 500...
Obrazek

...a po jego wyschnięciu wyszlifowałem całość:
Obrazek

Po zakończeniu tej operacji dokleiłem skrzydła i stateczniki poziome do kadłuba. Trochę zajęło uzyskanie odpowiedniej geometrii, ale w końcu się udało:
Obrazek

Po przeschnięciu zabrałem się za trasowanie brakujących linii podziału (a trochę tego było) i usunięcie kilku nadprogramowych:
Obrazek

Airfix zupełnie pominął panel nad stanowiskami nawigatora i bombardiera, który w oryginale jest wyraźnie widoczny i nieco odstaje od powierzchni kadłuba. Postanowiłem to odwzorować natryskując w tym miejscu grubą warstwę czarnego podkładu.
Obrazek
Obrazek

W międzyczasie, krok po kroku, doklejałem kolejne elementy do płatowca, aż wreszcie ta kupa plastiku zaczęła przypominać Canberrę.
Obrazek

Na tym sobotnio-niedzielne zmagania zakończyłem.

Teraz czeka mnie masa szlifowania i poprawiania, bo jeśli chodzi o spasowanie części i dokładność, to niestety ten model jest dość kiepski, nawet jak na Airfixa. :-/ Składa się w miarę szybko i sprawnie, ale podejrzewam że doprowadzenie go do stanu

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: English Electric Canberra B Mk.62, 1/48 Airfix

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 15 marca 2021, 09:15

Dobrze że te bary pozamykali bo to co, i jak szybko tu się dzieje to aż miło popatrzeć.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: English Electric Canberra B Mk.62, 1/48 Airfix

Postprzez alex_stela » poniedziałek, 15 marca 2021, 20:17

:D :D :D
Troszkę też pomaga to, że jestem od jakiegoś czasu na izolacji domowej, bo z jakiegoś powodu nie czułem smrodu leveling thinnera (ani innych smrodów), więc jakoś ten czas muszę zabić... ;o) Czasem też przyjeżdża do mnie Pan Policjant, chyba żeby sprawdzić postępy przy modelowaniu. :P

Dzisiaj przy Canberrze równie dużo pracy, choć efekty o wiele mniej widoczne.

Na początek zająłem się szlifowaniem i polerowaniem osłony kabiny pilota, ponieważ jej przejrzystość pozostawiała wieeele do życzenia. Poza tym miała o jedno "kółko" za dużo:
Obrazek

Kiedy udało się uzyskać zadowalający efekt, mogłem wreszcie zamontować oszklenie w kadłubie:
Obrazek

Ponieważ bardzo nie chciało mi się szlifować łączeń pomiędzy elementami płatowca, zacząłem dorabiać różne drobiazgi, o których Airfix zapomniał...
Obrazek
Obrazek

...a także pozbywać się tych elementów, którymi Airfix niepotrzebnie nas obdarzył:
Obrazek

Kiedy już nawierciłem się dość otworów i podorabiałem wystarczającą ilość pierdółek, przeniosłem się do równoległej rzeczywistości, w której walkę z siermiężną materią zastępuje zegarmistrzowska precyzja. Innymi słowy zabrałem się za eduardowe klapy blaszane:
Obrazek


EDIT 16.03.2021:

Klapy i wnęki pod klapy poskładane - niezła kupa żelastwa:
Obrazek

Zamontowanie tych wnęk w skrzydłach to już zupełnie inna bajka - struganiu i dopasowywaniu nie było końca, choć już wcześniej przygotowałem pod nie miejsce (zanim jeszcze dokleiłem górne części skrzydeł do dolnych). Widocznie podszedłem do tematu zbyt optymistycznie. :-/ Kiedy wreszcie jakoś się udało to wszystko upchnąć, mogłem uznać płatowiec za zlepiony i zabrać się za pokrycie całości pierwszą warstwą podkładu:
Obrazek
Obrazek

Niestety bezlitosny Mr. Surfacer pokazał dość sporą ilość "baboli", które będę musiał poprawić. Jednocześnie okazało się, że będzie niewiele linii do odtworzenia, a operacja ich "pocienienia" zakończyła się sukcesem, co jest bardzo pozytywną informacją.

Aby umilić sobie nieco ten etap (na którym zwykle zatrzymuje się budowa większości moich modeli), zabrałem się za obróbkę "drobnicy". Pod końcówki skrzydeł podwieszę charakterystyczne zbiorniki paliwa, a w kadłubie i pod skrzydłami zamontuję 6 1000-funtowych bomb. Wybrałem też odpowiedni dla wersji Mk.62 rodzaj kół.
Obrazek

Niestety bomby się nie nadają - Canberry zabierały 1000-funtówki z mniejszymi statecznikami i bardziej "spiczaste". :? Przerobi się jakoś...

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: English Electric Canberra B Mk.62, 1/48 Airfix

Postprzez alex_stela » środa, 5 maja 2021, 14:42

Czas na małą aktualizację, bo wreszcie przeprosiłem się z Canberrą.

Po zrobieniu wszelakich poprawek ruszyły roboty lakiernicze. Na początek lekkie bazgrołki...
Obrazek

...potem malunki na spodzie...
Obrazek

...maskowanie spodu i pierwszy kolor na górze...
Obrazek

...i znów maskowanie... Dawno nie robiłem "ostrych" przejść - pomogła winylowa taśma AK...
Obrazek

...i drugi kolor...
Obrazek

Teraz poprawki, żółte pasy i takie tam. CDN.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: English Electric Canberra B Mk.62, 1/48 Airfix

Postprzez Mac Eyka » czwartek, 6 maja 2021, 19:53

Postępy prac fajne.
Ale skoro na stole jest Lech to praca nabiera tępa. :D
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3024
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: English Electric Canberra B Mk.62, 1/48 Airfix

Postprzez alex_stela » niedziela, 6 czerwca 2021, 13:49

Tempo mocno zwolniło, ale prace cały czas posuwają się do przodu. Domalowałem żółte pasy i inne drobiazgi, po czym położyłem na całość lakier błyszczący. Trochę długo trwała walka z kalkami, które były stare, grube, wielkie i sztywne. Nawet "wszystkozmiękczający" Decal Softener 3 z Bilmodelu ledwo dał sobie z nimi radę po kilku aplikacjach...
Obrazek
Obrazek

Gdy kalki już jakoś siadły i pokryłem model kolejną warstwą lakieru błyszczącego, przyszedł czas na "wash" z farb olejnych i white spiritu:
Obrazek

Po zakończeniu tego etapu dokleiłem zbiorniki pod końcówki skrzydeł, a całość pokryłem lakierem matowym Tamiyi w sprayu, co w efekcie dało gładkie, satynowe wykończenie:
Obrazek

Teraz czas na dokończenie drobnicy, czyli tak zwana ostatnia prosta. Do końca czerwca powinienem się wyrobić. :->

EDIT 19.12.2021:
Niestety otworzyli bary, więc miałem półroczną przerwę od modelowania. Czas kończyć Canberrę:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

EDIT 25.12.2021:
Model skończony:
https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/235103450-ee-canberra-b62-fuerza-aerea-argentina-1982-148-airfix/
Ostatnio edytowano niedziela, 2 stycznia 2022, 09:54 przez alex_stela, łącznie edytowano 3 razy
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: English Electric Canberra B Mk.62, 1/48 Airfix

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 6 czerwca 2021, 16:09

Kawał płata :shock:
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok


Powrót do Warsztat rzemieślniczy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości