Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Mates » sobota, 8 stycznia 2022, 22:57

Pierwsze malunki za mną.
Stwierdziłem, że skoro cała bryła jest gotowa to czas zacząć jej malowanie. Na drobnicę przyjdzie czas później - a warto podkreślić, że tej drobnicy za wiele w tym zestawie nie ma. Zbiorniki paliwa mam przygotowane, dojdą golenie i klapy podwozia, koła i właściwie to wszystko. Pylony przykleiłem zawczasu (brak na foto), coby później się nie męczyć.

W ferworze walki zapomniałem nawiercić otwór pod AoA od Mastera. Pasuje perfekcyjnie, ale na foto tylko dopasowany na sucho, żeby czasami podczas malowania nic nie uszkodzić. Na koniec dojdą jeszcze rurki pitota - na stateczniku, do której mam już nawiercony odpowiedni otwór i druga na przedzie, która jest szalenie cienka. Jako, że jest czarna w żółte paski, to pomalowanie tych żółtych pasków będzie nie lada wyzwaniem i właściwie zastanawiam się jak się do tego najlepiej zabrać. Zobaczymy w praniu.

Obrazek

Po pomalowaniu podkładem właściwie nigdzie nie uwydatniły się niedoróbki, w dwóch miejscach musiałem tylko poprawić, bo nie do końca sensownie zeszlifowałem miejsce po łączeniu elementu z wypraską i był nieładny schodek. Po drobnych poprawkach ze szpachlą w trakcie budowy właściwie nigdzie nic nie trzeba było poprawiać.

Obrazek

Obrazek

Główne kolory kamuflażu z początku mnie nieco martwiły, bo nie byłem pewien czy mam odpowiednie farby a bez sensu specjalnie kupować nowe. Jako ciemny kolor na górze Eduard proponuje kolor Gunze H331 i jest to kompletna tragedia. Nijak ten kolor ma się do rzeczywistości bo w ogóle w żaden sposób nie pasuje do tego, co widać chociażby na fotkach z epoki. Sięgnąłem więc do zapasów i spojrzałem co tak jest w składziku i wybór padł na kolor Tamiya XF-82 Ocean grey, który dość dobrze odzwierciedla kolor rzeczywisty. Oczywiście wszystko kładzione na marmurek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co do kolorów kamuflażu jeszcze, to najpewniejsza jest tutaj instrukcja Hasegawy z austriackimi Drakenami. Na górze jest Gunze H305 (choć moim zdaniem i tak jest to kolor nieco za ciemny) i H306. Eduard jako jaśniejszy proponuje H307 i raczej do tego koloru będę się odnosił. Na spód pójdzie raczej kolor Gunze H338, choć zastanawiam się jeszcze na Tamiya XF-80. Zawsze można jeszcze rozjaśnić/przyciemnić kolory. Na koniec zostaną tylko do pomalowania detale metalizerami - krawędzie natarcia, wnęki podwozia.

Obrazek

Obrazek

Ciąg dalszy po weekendzie. Jesteśmy bliżej niż dalej.
Mates
 
Posty: 17
Dołączył(a): sobota, 6 lipca 2019, 22:25

Reklama

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Mates » wtorek, 11 stycznia 2022, 23:10

Delikatna aktualizacja z prac malarskich. Góra pomalowana kolorem jaśniejszym (Gunze C307) i dół Gunze H338. Samo malowanie bez większych historii bo i niczego skomplikowanego tutaj nie było. Teraz zostaną do pomalowanie tylko detale metalizerami, osłona radaru na czarno i jakieś pojedyncze rzeczy.

Obrazek

Obrazek
Mates
 
Posty: 17
Dołączył(a): sobota, 6 lipca 2019, 22:25

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Mates » piątek, 14 stycznia 2022, 20:39

Można powiedzieć, że prawie cała bryła z dodatkami jest gotowa. Dodałem wszelkie krawędzie natarcia na aluminium z palety AK Xtreme metal. Podobnie rzecz ma się z wnękami podwozia.

Na głównej bryle samolotu muszę jeszcze tylko pomalować wloty powietrza z zewnątrz. Tam jest metaliczny otok i krawędzie na czarny kolor. Na szczęście maski New ware zawierają maski do tego celu. Ale do malowania będzie trzeba zamaskować jeszcze dodatkowo okolice wokół aby nie było niepotrzebnego odkurzu. Tym samym będzie można zabrać się za drobnicę.

Obrazek

Obrazek
Mates
 
Posty: 17
Dołączył(a): sobota, 6 lipca 2019, 22:25

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Mates » wtorek, 18 stycznia 2022, 22:24

Główna bryła samolotu dostała lakier błyszczący i ma położone (chyba) wszystkie kalki. Z racji, że kalkomanie mam Cartografa, to nie było żadnego kłopotu z nakładaniem. Linie podziału przy pomocy płynów Gunze złapane elegancko i bez żadnych przeszkód. Teraz trzeba się zabrać za drobnicę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mates
 
Posty: 17
Dołączył(a): sobota, 6 lipca 2019, 22:25

Poprzednia strona

Powrót do Warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości