AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez tommyk » piątek, 3 września 2021, 20:46

Obrazek
Warsztaty wysypało jak grzyby po deszczu. Widać jak temat przypadł do gustu.
Postanowiłem się przyłączyć do zacnego grona i także wystartować :) . Długo grzebałem w czeluściach modelarskiego sezamu, jaki wielu z nas ma ukryty w przed domownikami w swoich czterech kątach. Wybór padł na Żmiję, znaczy Vipera z kilku powodów. To chyba pierwszy wiatrak w tym konkursie. Poza tym ostatni raz budowałem wiatraka jak Mi-24 z Italeri było nowością :mrgreen: . No i może Żmija okaże się wkrótce Krukiem PL, choć tu nic nie wiadomo, a decydenci nieprzewidywalni w swoich pomysłach.
Jak widać na zdjęciu wszystko w folii. Z dodatków tylko lufa działka do Mastera. Nie robię szczegółowego inboxa bo jest film na YT od klasyków, gdzie rzecz z bliska pokazana. Ze swojej strony dodam jeszcze, że detal super, powierzchnia super, spasowanie (post piszę wieczorem już po wycięciu kadłuba z ramek i wstępnych przymiarkach) max. 4/5 (pójdzie szpachla i cjanoakryl).
Zobaczymy jak to się dalej potoczy. Mam nadzieję, że ok, choć obawy są, bo w moim odczuciu wiatraki to najtrudniejszy rodzaj modelowania z jakim się spotkałem. Podejrzewam, że tylko okręty są trudniejsze ale nigdy nie próbowałem a wrażenie mam po obserwacji warsztatów niektórych kolegów.
Pozdrawiam
Tomek
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Reklama

Re: AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez tommyk » piątek, 3 września 2021, 20:48

tommyk napisał(a):To chyba pierwszy wiatrak w tym konkursie.
- już drugi - trzeba było krócej posty pisać :mrgreen:
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez nobie1973 » sobota, 4 września 2021, 20:32

Piękny śmigłowiec :D Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy... ;o)
Pozdrawiam:
Norbert Czajkowski

Lotnictwo w moim obiektywie: http://www.fotosik.pl/u/nobie1973/album/773218
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 18:46
Lokalizacja: Londyn

Re: AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez tommyk » poniedziałek, 6 września 2021, 13:50

Ponieważ trend jest taki, żeby pokazywać nawet niewielkie postępy, poniżej stan na dziś.
Wycinanie, szlifowanie, szpachlowanie.
Plastik bardzo przyjemny w obróbce. Nie za miękki nie za twardy. Taki jakby trochę ICM (może wrażenie po budowie Czajki).
Obrazek
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez Puskal » poniedziałek, 6 września 2021, 20:38

Obserwuję i zaglądam. Też mam ten model w składziku a jeszcze nie widziałem porządnej relacji z budowy. Dlatego z zaciekawieniem wyczekuję finału.
Avatar użytkownika
Puskal
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 1 marca 2013, 21:53

Re: AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez tommyk » piątek, 10 września 2021, 14:11

Mały update.
Prawie cały kokpit złożony na sucho, mocowany bluetack'iem. Spasowanie ok. Nie ma jeszcze fototrawionych pasów ani dźwigni sterowania - to już na etapie malowania. Na bocznych panelach widoczne ślady po wypychaczach - zaszpachlowane już po wykonaniu zdjęć.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Sprawdzałem dopasowanie oszklenia - bardzo ok. Budującym ten model zwracam jednak uwagę, że tworzywo oszklenia jest bardzo miękkie (ale raczej nie jest ten dziwny przeźroczysty plastik Zvezdy). Szybka mi się raz wyśliznęła i przeleciała przez biurko - od razu rysa. Pasty Tamiyi powinny temat ogarnąć ale trzeba uważać.
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez tommyk » sobota, 25 września 2021, 20:53

Tylko informacyjnie, żeby nie było, że warsztat umarł.
Coś się dzieje, ale nic co warto byłoby pokazać.
Obrazek[/url]
Wycinanie i szlifowanie.
Padł mi kompresor jak chciałem kłaść podkład i zacząć zabawy z kokpitem. Ledwo mi starczyło powietrza aby aero wyczyścić. Oddałem do reanimacji (znaczy kompresor nie kokpit :mrgreen: ) ale nie wiem co z tego wyjdzie. Chyba trzeba będzie kupić nowy. Najpierw miałem chińczyka bez zbiornika i chodził z 7-8 lat. Kupiłem taki ze zbiornikiem wyrównawczym i kultura pracy była lepsza ale działał max 2-3 lata. Ile dokładnie nie wiem bo zgubiłem paragon :evil: .
Kiedyś był na tym forum i sąsiednim wątek o mistrzu, który robi super lodówkowce - może trzeba iść tą drogą, ale nie mogę odnaleźć wątku.
Wracając do modelu. Dla tych, którzy też taki mają w szafie - wieża z działkiem to porażka. Nijak ma się to do oryginału - w połowie zabudowana a w połowie pusta, a środku kompletna pustka. Konieczny istotny skratch. Działko ma wieżę od dołu kompletnie otwartą. Trzeba zatem odtworzyć konstrukcję. Dla zainteresowanych polecam https://www.youtube.com/watch?v=RSlXBcWAYRY.
Podobny problem z wieżą optoelektroniki. Wg mnie w zestawie są dwie tylne ściany zamiast przodu i tyłu. Trzeba przód (z wizjerami) odtworzyć. Na razie nie mam pomysłu jak ale pewnie coś przyjdzie do głowy.
Nie wrzucam zdjęć szlifowanych łopat wirnika etc. bo to nic nie wnosi do relacji z warsztatu ...
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez tommyk » niedziela, 10 października 2021, 20:20

Z powrotem w grze :) .
Osłony dysz wylotowych silników musiałem okleić hipsem i będę teraz to wycinał bo były całe poszczerbione i żadna szpachla by się tam nie utrzymała.
Obrazek
Kompresor wrócił z serwisu. Wiem, że to może krypto - ale Pan z Fine Art zabrał go do naprawy nawet nie zastanawiając się, czy jest czy nie jest na gwarancji, w weekend po godzinach naprawił i nie wziął złotówki - szacun. A potem okazało się, że jeszcze był na gwarancji :mrgreen: .
Ponieważ nie miałem czym malować zająłem się mini scratch'em działka w moim wykonaniu. Hips, rurki od Albion, ołowiany drut dla wędkarzy i taki efekt. Szału nie ma ale w porównaniu z tym co było w zestawie ...
Obrazek
Obrazek
No i potem kokpit. W realu jest jednolicie czarny - nawet pasy i poduszki na fotelach. Próbowałem rozjaśnić aby wyciągnąć jakikolwiek detal.
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez tommyk » wtorek, 19 października 2021, 22:17

Żmija zaczyna nabierać kształtów. I to jest pozytywna wiadomość. Poza tym sporo szpachlowania za mną i przede mną. Wpasowanie głowicy optoelektronicznej to mały scratch.
Tymczasowo postawiłem ją na płozach i widzę, że jeszcze będę musiał dołożyć ołowiu z przodu bo ma minimalną tendencję do siadania „na piętach”.
Jak na razie termin niezagrożony, chyba że pojawią się nowe komplikacje.
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez tommyk » wtorek, 2 listopada 2021, 22:52

Prace idą dalej.
Zawodnik oblaszkowany,
Obrazek
Obrazek
Obrazek
następnie zapodkładowany,
Obrazek
Obrazek
i rozpoczęta budowa kolorów w oparciu o black basing
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez Michał Janik » wtorek, 2 listopada 2021, 23:04

tommyk napisał(a):Prace idą dalej.

Obrazek


Czy leci z nami lekarz?
Niby w kraju żniwo zbiera COVID, ale na moje oko tutaj mamy przypadek ciężkiej ospy.
Ale dostał pryszczy na mordzie...

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez tommyk » wtorek, 2 listopada 2021, 23:09

Michał Janik napisał(a):Ale dostał pryszczy na mordzie...

tzn. :?: Znowu makro wrogiem modelarza :) ...
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez Michał Janik » środa, 3 listopada 2021, 08:17

A nie, przepraszam, absolutnie nie chciałem powodować u Ciebie niepokoju.
Tak mi się skojarzyło: tyle tu róznych "narośli" - czujników, wlotów, płyt (anten?)...
Nawiasem mówiąc - bardzo efektowna robota i malowanie!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez tommyk » środa, 3 listopada 2021, 18:34

Położyłem kolor na dole i górze.
Na górze przygasiło różnicowanie powierzchni i będę musiał tam popracować i wyprowadzić jak należy.
Z kolei na dole nie do końca jestem przekonany do efektu.
Obrazek
Obrazek
Dalsze prace najwcześniej w przyszłym tygodniu bo jutro wyjeżdżam. Będzie czas aby sobie przemyśleć jak popracować nad osiągnięciem zakładanego efektu końcowego :mrgreen:
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: AH-1Z VIPER DREAMMODEL 1:72

Postprzez tommyk » wtorek, 9 listopada 2021, 11:26

Budujemy kolor dalej. Góra przemalowana de facto na nowo. Trzeba tam jeszcze działać.
Dół już bliżej finału.
Obrazek
Obrazek
Zacząłem też działać z podwieszeniami. Na razie wyrzutnie Hydra. Na zdjęciach lekko zakurzone ale wszystko ok - nic się nie przykleiło.
Obrazek
Idzie długi weekend więc może uda się podgonić z robotą.
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Następna strona

Powrót do Warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości