I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez Mikolaj75 » sobota, 4 września 2021, 19:13

Drugi zawodnik z Hiszpanii będzie. Zwierzątko pochodzi od nadanej mu przez tamtejszych lotników ksywki. Od dwóch dekad zalegał... Trzeba będzie zdegradować z 24 do 10, ale na szczęście przeróbki nie są skomplikowane. Trochę wspomogę się Partem:

Obrazek

Pozdrówka
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 535
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 18:16

Reklama

Re: I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez xmen » sobota, 4 września 2021, 21:39

No to będzie się działo.Ciekawe ile zostanie z modelu ICM?
Avatar użytkownika
xmen

Animal Planet
 
Posty: 1161
Dołączył(a): sobota, 2 grudnia 2017, 11:02

Re: I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez dymuwa » niedziela, 5 września 2021, 08:13

Mikolaj75 napisał(a):Drugi zawodnik z Hiszpanii będzie. Zwierzątko pochodzi od nadanej mu przez tamtejszych lotników ksywki.

"Zwierzątko" wbrew pozorom miało nazwę w zależności od kraju styczności z nim : w Rosji to powszechnie znany był jako "iszak" (czyli osioł- ze względu na narowisty charakter) W Hiszpanii był znany nie tylko jako "Rata" (u frankistów), ale przede wszystkim "Mosca" (mucha) w lotnictwie republikańskim. U Chińczyków otrzymały przezwisko "jaskółka", a u Japończyków "końska mucha".

Mikolaj75 napisał(a):...ale na szczęście przeróbki nie są skomplikowane...

Ale trochę tego będzie. Przede wszystkim, typ 10 nie miały wycięć pod narty na styku silnik/skrzydło. Spód skrzydła był "czysty"- nie było zaczepów na uzbrojenie. Nie było drzwiczek pilota z prawej strony kabiny, pokrywy radiostacji. Zupełnie inaczej wyglądała "morda", czyli wlot radiatora oleju. Nie zapomnij też o trzech okienkach kontroli podwozia. Wyposażenie kabiny typ 10 było dosyć ubogie w porównaniu z typ 24. Tak że "podpierać" się Partem trzeba ostrożnie, tym bardziej ze kształt osłon goleni podwozia w ICM jest poprawny (wygięty), a Part daje proste.
Powodzenia!
PS. Sądząc po kolorystyce pudełka masz jeszcze na dodatek niewłaściwy kształt owiewki wiatrochronu ( w pierwszych partiach modelu właśnie takie były pakowane przez ICM). Ale przynajmniej odlewy dobrej jakości powinny być.
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 739
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez Mikolaj75 » niedziela, 5 września 2021, 10:06

ochli - akurat tu nie planuję otwarć i tym podobnych. Spróbuję raczej szybki projekt oczywiście z ograniczeniami wynikającymi ze zmiany wersji.
dymuwa - dzięki za podsumowanie, jeszcze kołpak inny. Sprecyzuj proszę kwestię trzech okienek do kontroli podwozia, bo akurat ten szczegół mi umknął i mam problem z lokalizacją.
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 535
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 18:16

Re: I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez dymuwa » niedziela, 5 września 2021, 13:23

Faktycznie, umknęło mi z tym kołpakiem śmigła, powinien być bardziej ostry, niż u późniejszych wersji. Gwoli formalności śmigło też było inne (bardziej ostre łopaty,bo bez zmiany kroku) nadaje się śmigiełko od I-5 ICM - w zestawie są 2 różne).
Co do okienek: w zalezności od zakładu produkcyjnego we wnękach podwozia były eliptyczne lub fasolkowe - symetrycznie w każdej wnęce po jednym po zewnętrznej stronie, za liną wciągania goleni. Oprócz tego w prawej wnęce (wg kierunku lotu) na ściance wnęki od strony pilota było też trapezowe okienko. Mogę podesłać fotki na PW.
PS.Zapomnialem jeszcze o dwóch małych okrągłych okienkach podświetlenia tablicy przyrządów - pod wiatrochronem, praktycznie nad tablicą.
.
Ostatnio edytowano niedziela, 5 września 2021, 18:43 przez dymuwa, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 739
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez dymuwa » niedziela, 5 września 2021, 15:08

Polecam taką stronkę - ładnie pokazane różnice modyfikacji
https://massimotessitori.altervista.org/sovietwarplanes/pages/i16/i16.htm
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 739
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez Mikolaj75 » niedziela, 5 września 2021, 21:54

Dymuwa - no stronkę wiadomo znam, podstawa :) . Ale oczywiście dzięki za wszelkie wskazówki. Poproszę o fotki na pw - tych okienek i ewentualnie wnętrza kabinki. Rany... Znów grozi mi to, że szybki projekt szlag trafi...
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 535
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 18:16

Re: I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez zegeye » poniedziałek, 6 września 2021, 13:51

Będę śledził... też mam w planach taką ''degradację''....
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez Mikolaj75 » sobota, 25 września 2021, 15:02

To i ja coś porobię...
Główne przeróbki są związane ze zmianą wersji. W lewej burcie wyciąłem otwór na drzwiczki, w prawej z kolei usunąłem zarys drzwiczek oraz wziernika do kadłuba:

Obrazek

Wzbogaciłem strukturę wnętrza mimo, że niewiele będzie widać:

Obrazek

W strefie pod wiatrochronem wywierciłem otworki pod świetliki:

Obrazek

Oraz po odcięciu 24typowych wypustek, zPartowałem osłonę silnika:

Obrazek

W sumie niewiele, ale tzw. pierwsze cięcia za mną ;o)
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 535
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 18:16

Re: I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez dymuwa » sobota, 25 września 2021, 19:24

Witam!
Podobuje mi się. "Słuszna droga idziecie, towarzyszu!" (c)

Pierwsza drobna uwaga - przydało by się wyciąć otwory -uchwyty dla rąk pilota (jak wyłaził z kabiny) (coś podobnego miało szereg myśliwców, np. "Gladiator"). Nie patrz, że to samolot odbudowany, ponieważ był robiony wg dokumentacji zakładowej.
Niestety, te otwory są dobrze widoczne, bo są praktycznie "na powierzchni".

Obrazek

Po-drugie, trzeba było by uformować wlot chłodnicy oleju. W swoich modelach robiłem to albo z resztek płytek fototrawienia, albo z aluminium od świec-podgrzewaczy

Obrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 739
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez Panzer » środa, 6 października 2021, 09:55

Towarzysz dymuwa wyraźnie sabotuje Twój szybki projekt :)
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2402
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez Mikolaj75 » środa, 6 października 2021, 13:43

Panzer napisał(a):Towarzysz dymuwa wyraźnie sabotuje Twój szybki projekt :)


No coś jest na rzeczy. Niby towarzysz, a jednak knuje i podsyła materiały... ;o)
Na poważnie - serdeczne podziękowania dla dymuwy za kwity, to już po mojej stronie leży, jak się nie dać wciągnąć w nadmierny detalizm. Akurat ten samolocik szczególnie urokliwie wygląda w swej zasadniczej bryle i zamierzam się tego trzymać.
Natomiast uwagi i czujność zawsze mile widziane - o tym wlociku pod osłoną wiem, tyle, że jeszcze nie czas na niego :) Na weekend powinny być nowe fotki.
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 535
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 18:16

Re: I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez dymuwa » środa, 6 października 2021, 18:00

Mikolaj75 napisał(a):... Niby towarzysz, a jednak knuje i podsyła materiały... ;o)

W ramach kolejnych knowań chciałem dać kilka sugestii, ponieważ już przerabiałem downing wersji z I-16 od ICM.
1. Otwór kabiny jest niewielkich rozmiarów i nawet jeśli drzwiczki zrobisz otwarte widoczne będą drążek, fotel z pasami i coś na lewej ściance. Pedały, deska przyrządów + pozostałe wyposażenie - zapomnij! Jak w swój pierwszy typ 17 wpakowałem całego Parta niemal popłakałem się, dosłownie jak w tym kawale o króliczku na polu. Dlatego w 1/48 zrobiłem podświetlenie wnętrza diodą - i to się opłaca.
2. Warto się skupić na drobiazgach zewnętrznych (np. zrobić rurkę Venturi-ego, ognie pozycyjne), które są bardzo widoczne na małym modelu.
3. Nie wiem, jak planowałeś rozwiązać sprawę wycięć na narty i dwa dodatkowe otwory na wydechy, ale ja kiedyś skorzystałem z podpowiedzi kolegi z Nowosybirska. Wystarczy kawałek plastiku i skopiowanie jednej z osłon bocznych - idealnie pasuje do zamaskowania
Obrazek
Jakbyś miał wątpliwości - zapraszam do wymiany zdań.
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 739
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez Mikolaj75 » sobota, 9 października 2021, 10:41

dymuwa napisał(a):1. Otwór kabiny jest niewielkich rozmiarów i nawet jeśli drzwiczki zrobisz otwarte widoczne będą drążek, fotel z pasami i coś na lewej ściance. Pedały, deska przyrządów + pozostałe wyposażenie - zapomnij!


I tak naprawdę to mi wystarczy przy tych założeniach jakie tu mam.

Poniżej moja propozycja na degradację spodu (24 -> 10). Możliwie dokładnie spasowane wstawki z hipsu, zlicowane i wyszlifowane, a następnie przewiercone i wyfrezowane otworki na rury:

Obrazek

Obrazek

Natomiast ogólnie trwają prace z użyciem ciężkiego sprzętu, np. ogólne wygładzenie powierzchni skrzydeł. Typ 24 miał tam panele, których likwidacja nastąpiła za cenę utraty ugięć płótna. Będę sobie z tym radził później:

Obrazek

Poniżej widać, że pomiędzy osłonę przednią, a boczne (po ich uprzednim skróceniu) wkleiłem krążek hips 0,5 mm. Jest to mi potrzebne do osiągnięcia gładkiej powierzchni. Nie odtworzę tam linii podziałowej, tylko po pomalowaniu kamo nakleję metalowy pasek - obejmę, stanowiącą niemal ikoniczną cechę grubych Polikarpowów:

Obrazek

I jeszcze dwie sprawy o aktualnie mało estetycznym wyglądzie (kwestie zanikowe): Otwory na lufy km-ów mają wsunięte w głąb rurki, dzięki którym na końcu będę mógł bez problemu wkleić lufy bez ryzyka złego pozycjonowania lub wpadnięcia do środka. Z kolei od wewnątrz pod osłonami silnika wkleiłem "gniazda" na rury wydechowe - też wkleję je dopiero na końcu:

Obrazek

Obrazek

CDN :)
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 535
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 18:16

Re: I-16 type 10 RATA (SZCZUR) - na bazie ICM - 1:72

Postprzez dymuwa » sobota, 9 października 2021, 21:48

Naprawdę podziwiam zacięcie kolegi, bardzo mi się widzi!
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 739
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Następna strona

Powrót do Warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości