Pfalz D.IIIa (Eduard 1:48), czyli trzej bracia ze Spiry...

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

Pfalz D.IIIa (Eduard 1:48), czyli trzej bracia ze Spiry...

Postprzez Jarek Gurgul » niedziela, 12 września 2021, 22:26

.

Kochane dzieci, opowiem Wam dziś baśń braci Grimm, jedną z tych mniej znanych, o "Trzech braciach ze Spiry"...

Obrazek

Dawno, dawno temu, kiedy lasy były jeszcze zielone, drogi prowadziły donikąd, a w wysokich wieżach wysokich zamków na najwyższych piętrach nie mieszkały jeszcze brzydkie księżniczki, w starożytnym mieście Spira żyli trzej bracia: Jeleń, Koń i Kruk.

Każdy z nich posiadał jeden dar. Kruk był szybki jak wiatr, Koń był silny jak stu ludzi, a Jeleń zwinny jak jaskółka w locie.
Niestety, innych zalet nie mieli, co martwiło ich niezmiernie.

Postanowili więc ruszyć w świat i odnaleźć szczęście gdzieś daleko. Każdy poszedł inną drogą, jednak wszyscy trafili w końcu w to samo miejsce - do zamku czarownicy, która słynęła z tego, że potrafiła uszczęśliwić nawet najbardziej niezadowolonych z życia.

Czarownica usłyszawszy, z czym przychodzą do niej Jeleń, Koń i Kruk powiedziała:

"Uczynię Was szczęśliwymi, ale musicie mi oddać to, co macie najcenniejszego!"

Cóż było robić, bracia zgodzili się na warunek wiedźmy.

"Niech tak będzie." - rzekli.

Czarownica natychmiast wzięła się do roboty. W wielkim kotle uwarzyła magiczną miksturę, którą kazała wypić braciom.

Błysnęło, huknęło i Jeleń, Koń i Kruk zamienili się w piękne samoloty!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale niestety nie byli już szybcy, jak wiatr, ani silni, jak stu ludzi, czy zwinni, jak jaskółka w locie! Czarownica zabrała im bowiem - tak, jak zapowiedziała - to co najcenniejsze.

To jednak braci nie zmartwiło. Nie musieli już być szybcy, silni, ani zwinni. Ich uroda spowodowała, że wszyscy natychmiast pokochali ich ze szczerego serca, co dało braciom szczęście, o jakim wcześniej nie mogli marzyć!*

Oczywiście każda bajka musi mieć morał, więc i my takowy teraz podamy: pamiętaj, że jeśli nie starcza Ci innych zalet, zawsze możesz nadrobić urodą.



Jak głosi legenda, kiedy minie sto lat, pojawi się czarodziej z Czech, który ożywi na nowo braci (tylko trochę mniejszych).

Legenda głosi również, że podobno był też czwarty brat, ale o tym może kiedyś, przy innej okazji.




Żeby przywrócić trzech braci do życia wykorzystam dwa Weekendy czarodzieja z Czech, połówkę starego Combo (to ten jaśniejszy plastik), stare, pełne blaszki (niestety, w naszym pięknym kraju od ręki udało mi się kupić tylko jedną sztukę - na dwie pozostałe muszę zaczekać do końca września) i silniki z rodenowskiego Fokkera D.VII (zamówiłem większą liczbę, ale nie mam pewności, czy faktycznie dotrą do mnie z Ukrainy).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeleń to samolot porucznika Carla Degelow z saksońskiej Jasta 40 - emblemat dość znany, bo namalowany później również na Fokkerze Degelowa.

Konik należał do Jasta 5. Wygląd tej maszyny jest mocno domniemany - samolot znany jest z jednego bodajże zdjęcia, zrobionego z oddali, na dodatek konik stał wtedy w hangarze. Jednak biały kształt na kadłubie jest łudząco podobny do konika z innego samolotu tej Jasta - Albatrosa D.V, który był dość dobrze obfotografowany, więc jestem skłonny przyjąć tę interpretację Pfalza w czerwieni i zieleni, czyli w barwach Jasta 5.

No i kruk porucznika Hansa Müllera z Jasta 18, którą od marca 1918 roku dowodził August Raben, czyli August Kruk.



Do oznaczeń użyję dla kruka kalki z dragonowego Fokkera D.VII (próbowałem znaleźć weekend Eduarda z krukami, ale bez powodzenia). Na zdjęciu, które można znaleźć na stronie Wingnut Wings widać na spodzie płatów lozenge. I alleluja! Eduard po raz chyba pierwszy w historii dał w nowym Weekendzie poprawnie wyglądającą lozenge.

Obrazek

Konik będzie naklejką z Pfalza Combo lub z Weekendu - są identyczne.

Obrazek

Co do jelenia, to wybór mam duży, ale przez to i wielką zagwozdkę - zgodnie z powiedzeniem "osiołkowi w żłoby dano...". Najbardziej podoba mi się kalka ze srebrnym jeleniem z pięknymi, złotymi rogami z Combo Pfalz Eduarda (to ta na dole w środku). Ale według opisów jeleń był raczej biały. I pewnie takiego wybiorę. Tyle, że z kolei te białe kalki z Eduarda (Fokker D.VII Alb) i Rodena (również Fokker D.VII Alb) niespecjalnie mnie przekonują, zwłaszcza rogi. Nie wiem, może zdecyduję się na ich przeszczep z Combo.

Obrazek

Jarek

*Nie wszyscy w tę bajkę uwierzyli i większość pilotów mimo urody samolotów za Pfalzami nie przepadała.
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6061
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

Re: Pfalz D.IIIa (Eduard 1:48), czyli trzej bracia ze Spiry.

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 13 września 2021, 09:38

Pfalze to chyba najładniejsze samoloty tego okresu. Życzę dotarcia do mety.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9957
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pfalz D.IIIa (Eduard 1:48), czyli trzej bracia ze Spiry.

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 13 września 2021, 12:38

Jestem tego samego zdania co Piotr. Ktoś kiedyś nawet napisał że Pfalz D.III jest gotycki z wyglądu.
Powodzenia!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3106
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Pfalz D.IIIa (Eduard 1:48), czyli trzej bracia ze Spiry.

Postprzez Jarek Gurgul » poniedziałek, 13 września 2021, 14:03

Dziękuję Panowie za wsparcie!

Zmieniłem lokalizację obrazków, bo z poprzedniej zdjęcia nie wyświetlały się na niektórych urządzeniach.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6061
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz


Powrót do Warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości