Mustang IVA PAF / Tamiya 1:72

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

Mustang IVA PAF / Tamiya 1:72

Postprzez Woit » niedziela, 26 września 2021, 17:44

Witam wszystkich w nowym konkursie. Miał być Kocur w klasycznej odsłonie (Tomcat) ale postanowiłem jednak zrobić innego zwierzaka. Padło na konika i to polskiego.
Mustang, z dodatkami bardziej przypominającymi to co latało w naszym 303 dywizjonie.
Obrazek

Do Zestawu Tamiya'i planuję wrzucić:
- blachę PARTA - https://www.mojehobby.pl/products/P-51D-Mustang-Tamiya-4194042.html
- blachę YAHU z żaluzjami - https://www.mojehobby.pl/products/P-51D-Mustang-Tamiya-4194042.html
- śmigło Aeroproducts od quickboosta - https://www.mojehobby.pl/products/P-51D-K-Mustang-propeller-w-tool-Tamiya.html
- wydech także quickoosta - https://www.mojehobby.pl/products/P-51D-Mustang-exhaust-Airfix.html
- żywiczne koła od CMK - https://www.mojehobby.pl/products/P-51D-Mustang-Wheels-1-72-Diamond-and-Hole-Tread-Pattern-for-Academy-Airfix-Hasegawa-Hobby-Boss-Revell.html
- tablicę przyrządów YAHU - https://www.jadarhobby.pl/yahu-models-yma7252-172-p51d-mustang-p-44636.html

Obrazek

Wspomagać będę się wydawnictwami Stratusa i AJ-Press (kalki w komplecie) oraz zestawem kalek od ModelMakera.
Liczę również na Waszą pomoc aby nie popełnić jakiegoś większego babola.
Obrazek

Wybrane oznaczenie to PD-D
Obrazek

Na początek pytanko dotyczące linii podziału na górnej powierzchni. Szpachlować czy nie?
Obrazek

Prawie bym zapomniał :mrgreen: Zdjęcie nieruszonych wyprasek z kociakiem :twisted:
Obrazek
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 211
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 14:54

Reklama

Re: Mustang IVA PAF / Tamiya 1:72

Postprzez Artur Domański » niedziela, 26 września 2021, 19:00

Linie szpachlowac
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Artur Domański
 
Posty: 1223
Dołączył(a): wtorek, 27 listopada 2007, 20:39
Lokalizacja: Włocławek

Re: Mustang IVA PAF / Tamiya 1:72

Postprzez bigzbig1970 » niedziela, 26 września 2021, 19:02

Konika polskiego miło będzie zobaczyć zarówno ze względów ekologicznych jak i patriotycznych. Ale jeśli on latał no to może to był pegaz jakiś- ale w takim wypadku też się łapie w ramy konkursu. W każdym razie powodzenia życzę.
Czterdzieści lat sklejania i ciągle paskudzę wszystkie modele. Przynajmniej jestem konsekwentny.
Avatar użytkownika
bigzbig1970
 
Posty: 48
Dołączył(a): sobota, 5 września 2009, 20:16
Lokalizacja: Braniewo- Węgorzewo- północne kresy Rzeczypospolitey

Re: Mustang IVA PAF / Tamiya 1:72

Postprzez Woit » sobota, 30 października 2021, 08:14

Artur Domański - będzie się szpachlować. Jak góra to dół też zatem?
bigzbig1970 - dziękuję, na pewno się przyda :)

Tymczasem mała aktualizacja. Biżuteria w kokpicie zmęczona. Od siebie dodałem "zwaloryzowanie" poduchy na oparciu fotela pilota. Zniszczyłem powierzchnię nożem i pilnikiem i dałem jeszcze pogniecioną folię alu.
Nie wykorzystałem wszystkich detali z balchy PART-a bo wg. mnie nie wniosły by dużo więcej niż to co dała Tamiya a i merytorycznie ze zdjęciami nie wszystko mi pasowało. Nie to, żeby tu było wszystko idealnie ale pewnie o tym dowiem się zaraz albo w galerii końcowej :twisted:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po zamknięciu kadłuba powinno być coś jednak widać...
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 211
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 14:54

Re: Mustang IVA PAF / Tamiya 1:72

Postprzez Woit » wtorek, 7 grudnia 2021, 00:45

Szlifowanie - to była rzecz, której najbardziej obawiałem się przy tym modelu. Niby 1/72, ale to wszystko naprawdę takie małe jest - tylko na zdjęciach elementy wyglądają tak pokaźnie.
Na początek poszły niewielkie zapadnięcia na bokach kadłuba. Tutaj za warstwę wypełniającą posłużył mi zwyczajny CA. Na zdjęciu specjalnie tego nie widać ale coś tam zrobiłem.

Obrazek

Następnie zabrałem się za skrzydła. Przy pomocy schematu znalezionego na którymś z forów zalałem odpowiednie linie podziału mieszanką czarnego surfrcera 1500, szarej szpachli Tamki i rozcieńczalnika do Gunziaków.

Obrazek

Wyglądało to tak.

Obrazek

Po szlifowaniu gąbeczkami ściernymi (280>400>800>1000>1500>2500) powierzchnie płata nabrały ogłady i prezentują się tak.

Obrazek
Obrazek

Najgorzej chyba nie jest. Podkład 1500 przed malowaniem metalizerami i lekka polerka powinny pomóc do końca wyprowadzić to na błysk.

Odpaliwszy aerograf powróciłem do prac nad kokpitem. Zieleń kokpitu to hatakowy C211 Interior Green, do tego czarny (Black Nato), błyszczący bezbarwny, wash brązowy i szary, oraz na koniec również hatakowa satynka. Detale próbowałem podkreślić białą kredką a otwory zegarów zalałem błyszczącym clearem Gunze.
Ten brązowy przewód to kawałek struny gitarowej.
W niektórych warsztatach model i na zdjęciach współcześnie latających Mustangów w kokpicie widać część dźwigienek pomalowanych na czerwono. Wstrzymałem się z tym ruchem czekając na Waszą opinie w tym temacie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na zdjęciach wash wygląda na mocno niedotary ale na żywo (przynajmniej dla mnie) wygląda to akceptowalnie.

Przed sklejeniem kadłuba powstrzymuje mnie jeszcze oczekiwanie na Wasze uwagi 8-) oraz niepewność co do koloru jaki powinien znajdować się we wnęce kółka ogonowego.
Z chęcią wysłucham również porad co do sposobu malowania komory podwozia głównego.
Zresztą jeśli cokolwiek jeszcze wzbudza tu Wasze wątpliwości to walcie śmiało.
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 211
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 14:54

Re: Mustang IVA PAF / Tamiya 1:72

Postprzez GrzeM » wtorek, 7 grudnia 2021, 11:40

Fajnie się zapowiada.
Mam tylko pytanie co do łosza na goły plastik na kadłubie. Chodzi o to, żeby te czarne linie prześwitywały przez srebrną farbę? A podkładował tego nie będziesz?
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Mustang IVA PAF / Tamiya 1:72

Postprzez abtb » wtorek, 7 grudnia 2021, 11:49

GrzeM napisał(a):Mam tylko pytanie co do łosza na goły plastik na kadłubie. Chodzi o to, żeby te czarne linie prześwitywały przez srebrną farbę?


Też się podpinam pod to pytanie, tym bardziej, że :

Woit napisał(a):Podkład 1500 przed malowaniem metalizerami


:?:
abtb

Zimna Wojna 1
 
Posty: 1262
Dołączył(a): poniedziałek, 3 grudnia 2018, 09:43
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: Mustang IVA PAF / Tamiya 1:72

Postprzez Woit » wtorek, 7 grudnia 2021, 20:32

abtb napisał(a):
GrzeM napisał(a):Mam tylko pytanie co do łosza na goły plastik na kadłubie. Chodzi o to, żeby te czarne linie prześwitywały przez srebrną farbę?


Też się podpinam pod to pytanie, tym bardziej, że :

Woit napisał(a):Podkład 1500 przed malowaniem metalizerami


:?:

Nie, to tak sobie tylko maznąłem bo mi się podobało jak, zwłaszcza azjaci, niektórzy tak to robią :mrgreen:
Jeśli już będę się bawił w różnicowanie powierzchni to zrobię przy pomocy podkładów o różnych kolorach - jak tu:
https://www.modelpaint.pl/2017/02/25/ma ... aluminium/
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 211
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 14:54

Re: Mustang IVA PAF / Tamiya 1:72

Postprzez Murek » wtorek, 7 grudnia 2021, 21:37

Czerwone dźwignie w kabinie jak najbardziej, ożywią nieco wnętrze. Wnękę kółka ogonowego maźnął bym yellow zinc chromate, co do wnęki podwozia głównego to się nie wypowiem, nie posiadam dostatecznej wiedzy.
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3003
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Mustang IVA PAF / Tamiya 1:72

Postprzez Woit » wtorek, 7 grudnia 2021, 22:22

Murek napisał(a):Czerwone dźwignie w kabinie jak najbardziej, ożywią nieco wnętrze. Wnękę kółka ogonowego maźnął bym yellow zinc chromate, co do wnęki podwozia głównego to się nie wypowiem, nie posiadam dostatecznej wiedzy.

Dziękuję, będę tak rzeźbił. Wnękę głównego ładnie mi u sąsiadów rozpisali ;o)
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 211
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 14:54

Re: Mustang IVA PAF / Tamiya 1:72

Postprzez GrzeM » wtorek, 7 grudnia 2021, 22:52

OKi, rozumiem :-)
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39


Powrót do Warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości